Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.01.2010, 18:21:04
AlinNNN
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy Dc nu acepta biserica ocultismul?

Mie nu mi se pare chiar o erezie,din cate stistiu in duteronom este interzis,dar nu este precizat ce fel de magie nu tot ocultismul este meleficDumnezeu nu are legatura cu magia ?Atunci cum explici faptul ca a "despicat" marea in doua ca sa treaca evreii ? Dumnezeu nu vrea ca noi sa folosim magia,dar nu a infirmat nimeni ca aceasta este creatia lui Dumnezeu.Apoi cum de Maria si Iosiv au primit magi la ei cand s-a nasut Iisus si steaua s-a aratat tot magilor.Eu consider magia ca pe o stinta si biserica nu a fost nniciodata de acord cu stinta dc?In plus asta ne-ar ajuta sa intelegem mai multe fenomene si sa le explicam.Apoi vine vorba de chakre,telekinezie, clarviziune asta clar nu mai e magie.Aceste puteri se afla in noi in fiecare intro stare lenta.Asa ne-a creat dumnezeu.Apoi se spune ca sunt preoti clarvazatori cu duhul.Faza e ca poate el si-a dezvoltat aceste puteri si acum ca sa nu il considere lumea eretic spune ca sunt de la Dumnezeu.Binenteles ca sunt de la Dumnezeu dar el si-a dezvoltat.Api mai este rugacinunea inimi,aceasta este ca o tehnica de meditate si de controlul gandurilor,am cunoscut cativa oameni care spuneau ca ei au dobandit puteri paranormale prin rostirea acestei rugaciuni.Api faza cu reincarnarea este ca mai de mult crestini credeau in rincarnare pana cand a venit imparatul Constantin si a spus ca daca Budisti cred in rincarnare ,hindusi la fel etc.atunci ei vroiau sa se creada mai tari ca toti si sa zica ca nu exista asa ceva si ca credinta lor este adevarata.

si multe alte lucruri

ce parere avati?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.01.2010, 18:22:45
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru ca biserica ofera (cui chiar are nevoie) puteri mai mari ca ocultismul. :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.01.2010, 18:48:05
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinNNN Vezi mesajul
Mie nu mi se pare chiar o erezie,din cate stistiu in duteronom este interzis,dar nu este precizat ce fel de magie nu tot ocultismul este meleficDumnezeu nu are legatura cu magia ?Atunci cum explici faptul ca a "despicat" marea in doua ca sa treaca evreii ? Dumnezeu nu vrea ca noi sa folosim magia,dar nu a infirmat nimeni ca aceasta este creatia lui Dumnezeu.Apoi cum de Maria si Iosiv au primit magi la ei cand s-a nasut Iisus si steaua s-a aratat tot magilor.Eu consider magia ca pe o stinta si biserica nu a fost nniciodata de acord cu stinta dc?In plus asta ne-ar ajuta sa intelegem mai multe fenomene si sa le explicam.Apoi vine vorba de chakre,telekinezie, clarviziune asta clar nu mai e magie.Aceste puteri se afla in noi in fiecare intro stare lenta.Asa ne-a creat dumnezeu.Apoi se spune ca sunt preoti clarvazatori cu duhul.Faza e ca poate el si-a dezvoltat aceste puteri si acum ca sa nu il considere lumea eretic spune ca sunt de la Dumnezeu.Binenteles ca sunt de la Dumnezeu dar el si-a dezvoltat.Api mai este rugacinunea inimi,aceasta este ca o tehnica de meditate si de controlul gandurilor,am cunoscut cativa oameni care spuneau ca ei au dobandit puteri paranormale prin rostirea acestei rugaciuni.Api faza cu reincarnarea este ca mai de mult crestini credeau in rincarnare pana cand a venit imparatul Constantin si a spus ca daca Budisti cred in rincarnare ,hindusi la fel etc.atunci ei vroiau sa se creada mai tari ca toti si sa zica ca nu exista asa ceva si ca credinta lor este adevarata.

si multe alte lucruri

ce parere avati?
ocultismul este una dar tu ridici mai multe probleme pe care le abordezi superficial si fara sa studiezi cu atentie subiectul esti doar ignorant si ridici subiecte care te depasesc mult in pregatire/Nu esti suficient de pregatit in acest domeniu nu-l amesteca pa Costantin cu buda si ocultismul.Biserica nu aproba ocultismul pt ca nu slujeste la doi domni si Lui Dumnezeu si lui MAMONA "DIAVOLUL".Asa ca mai intai studiaza temeinic teologie ,istoria religiilor ,dogmatica , si nu in ultimul rind sfinta scriptura dar nu pe sarite "prima si ultima pagina ,titlul si cuprins" si te vei edifica asupra probemei nu o lua pe scurtatura de dragul conversatiei
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.01.2010, 18:53:28
AlinNNN
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am citio si tot deageaba,mi se pare plictisitoare sau creestinismul mi se pare plictisitor
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.01.2010, 18:58:11
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

In primul rand,ocultismul e respins de Dumnezeu,e scris in Biblie.
In al doilea rand,exista pe forum dovezile ca in Biblie sunt scrise lucruri stiintifice descoperite abia in secolul nostru,deci veridicitatea Bibliei e demonstrata+minunile care se intampla doar la ortodocsi.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.01.2010, 18:59:13
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Tot in Biblie,e respinsa reincarnarea.Constantin nu are nici o treaba cu dogmele.Acestea sunt neschimbate,de 2000 ani.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.01.2010, 19:28:58
Stefann's Avatar
Stefann Stefann is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.08.2007
Mesaje: 29
Implicit doamne ajuta

ocultismul vrajitoria spiritismul etc sunt de la spurcatul satan adevarate minciuni si inselatorii BISERICA ESTE CU DUMNEZEU CUM CREZI TU CA SE VA ACCEPTA ASA CEVA
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.01.2010, 19:40:47
AlinNNN
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si de unde esti sigur ca sunt se la Satan?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.01.2010, 20:55:42
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Numeste o problema satisfacuta de ocultism pe care crestinismul n-o abordeaza.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.01.2010, 21:20:59
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit ..

Draga AlinNNN,

daca imi amintesc bine tot tu ai postat in alta parte un site cu Magia Neagra, demoni etc, de-atunci m-am gandit ca poate ai ceva in comun cu... imi pare rau .

Uite, daca vrei senzatii tari, sau daca vrei sa crezi in biserica, INCEARCA MACAR! sa mergi de 3 ori cel putin, la Molitfele Sfantului Vasile cel Mare, sunt niste slujbe ortodoxe, iti pot recomanda eu niste preoti, in Constanta, Slobozia, Suceava, Neamt, Focsani, Cluj si mai sunt si alte locuri, dar sa te pregatesti mai inainte sufleteste, adica sa nu te sperii daca oi observa ca se petrece ceva in interiorul tau si nu-ti mai poti stapani corpul, sau oi urla si-oi sari de colo colo fara sa te poti abtine, ca aia nu sunt decat demonii cu care lucreaza vrajitorii si care nu pot suporta cuvantul si puterea Domnului care e mai mare ca a lor, si-asa te vei vindeca si tu, o sa vezi si-o sa crezi.

Ce-am scris nu e pamflet, ci e pe bune.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 12:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 09.06.2013 00:58:51
Biserica Nestoriana sau "Asiriana a Rasaritului": o biserica a martirilor! Theodor_de_Mopsuestia Alte Religii 73 03.04.2012 20:34:08
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 16:04:27