Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.02.2010, 00:36:46
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Si oricate mi s-ar zice despre sectari,si mai rele de atat,nu voi inceta sa ii socotesc oameni asemenea noua,macar daca si unul singur dintre ei s-ar mantui.


Bravo tie, sa nu iti schimbi parerea. Asa gandeam si eu, dar din pacate cand a cazut "glodul" in curtea mea, nu am mai fost in stare de atata bunatate...N-as fi putut sa-i zic: "A, vrei sa treci la penti? Ok, iubire, eu sunt alaturi de tine"... Niciodata, cunoscand ortodoxia si ce semnifica ea
Doamne ajuta
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.02.2010, 00:43:15
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Bravo tie, sa nu iti schimbi parerea. Asa gandeam si eu, dar din pacate cand a cazut "glodul" in curtea mea, nu am mai fost in stare de atata bunatate...N-as fi putut sa-i zic: "A, vrei sa treci la penti? Ok, iubire, eu sunt alaturi de tine"... Niciodata, cunoscand ortodoxia si ce semnifica ea
Doamne ajuta
In parabola fiului risipitor de astazi,asa ii spune tatal fiului care vrea sa plece in lume sa isi cheltuiasca averea. Nu il cearta,ci ii da jumate din averea sa,ca sa plece in lume si sa fie incercat.Asa si tu,ai lasat jumate din averea ta,in mana lui.
Apoi ce face tatal ?Sta cu ochi pe drum,asteapta si se roaga.Deci nu prin cearta obtii ceva.Ci prin daruire si rabdare.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.02.2010, 08:46:12
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

La Dumnezeu nu este partinire, El nu se uita la apartenenta ta religioasa ca sa te mântuiasca. Dar cu toate acestea foarte putini oameni se mântuiesc, dupa cum spune si Scriptura. Anume cei care renunta la viata lor pentru a se apropia de Dumnezeu.

Egoismul de a-ti trai viata Îl scârbeste pe Dumnezeu si într-un final îi va lepada pe acesti oameni. Trebuie sa avem curajul de a ne rastigni lumii, de a trai numai pentru împaratia cerurilor, de a sacrifica viata de acum.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.02.2010, 08:57:47
Stefann's Avatar
Stefann Stefann is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.08.2007
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
am fost intrebata astazi de cineva daca cred ca si altii, care nu sunt crestini, ar putea fi mantuiti?
Bineinteles ca am raspuns nu. Pentru ca mantuitorul spune clar: "nimeni nu va ajunge la tatal decat prin mine".
Apoi, ma gandeam la miile de oameni, care au alte religii (hindusi, budhisti, s.a), care au trait o viata curata, fara ura, intrigi si clevetiri, au fost smeriti, plini de dragoste fata de oameni, au facut numai fapte bune... Oare acei oameni, care nu au ales ei sa fie de alta religie, ci asa s-au nascut, nu vor fi salvati de dumnezeu? Pentru ca eu stiu ca dumnezeu este bun si iertator...
Voi ce parere aveti?
numai dumnezeu stie cine va primii mantuirea,dar cu siguranta cei care venereaza zeii adica dracii in unele religii nu va primii
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.02.2010, 19:46:15
HorvathLiviu HorvathLiviu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2010
Mesaje: 2
Implicit

"Apoi, ma gandeam la miile de oameni, care au alte religii (hindusi, budhisti, s.a), care au trait o viata curata, fara ura, intrigi si clevetiri, au fost smeriti, plini de dragoste fata de oameni, au facut numai fapte bune... Oare acei oameni, care nu au ales ei sa fie de alta religie, ci asa s-au nascut, nu vor fi salvati de Dumnezeu? Pentru ca eu stiu ca Dumnezeu este bun si iertator..."

Dumneavoastra vorbiti de mii de oameni. Eu as vrea sa vad unul,nu mii,nu sute ,nu zeci, care a reusit sa traiasca asa cum cere Dumnezeu[prin puteriile lui]. Dintre popoarele lumii, cred ca Israel are cele mai mare sanse sa aspere, sa atinga idealul in a trai o viata cum doreste Dumnezeu. Insa daca rasfoiti Vechiul Testament vedeti ca au esuat nu o data, in ciuda darurilor si favorurilor primite de la Dumnezeu. Primele 3 capitole din Epistola Sf. Ap.Pavel catre Romani , vorbeste despre asta: ca nici un om nu e drept, ca toti am esuat inaintea lui Dumnezeu, de accea avem nevoie de mantuirea lui Iisus Hristos.

Sf. Ap. Iacov ne spune in Epistola sa ca daca am implinit intreaga Lege si am calcat o porunca, am incalcat toata Legea.

Sf.Ap. Ioan ne spune in epistola sa ca putem pacatui in fata lui Dumnezeu nu numai incalcand unele porunci , ci si nefacand binele care stim ca trebuie sa l facem.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.02.2010, 19:59:19
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

edit .............
Reply With Quote
  #37  
Vechi 06.02.2010, 20:01:06
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Liviu
Si concluzia e ca nu se mantuieste nici unul?
Un exemplu de om care se va mantui,vine din samaria,nu din Israel.Este bunul samaritean.Cati ca el nu vor fi oare pe aiurea...?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 06.02.2010, 20:22:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Liviu
Si concluzia e ca nu se mantuieste nici unul?
Un exemplu de om care se va mantui,vine din samaria,nu din Israel.Este bunul samaritean.Cati ca el nu vor fi oare pe aiurea...?
Câtă dreptate ai ! Câti or m-ai fi , pribegind fără ca noi să nu știm și poate sunt mult mai vrednici ca noi . Dumnezeu știe . . . ! Să nu uităm totuși vorbele Mântuitorului :"Întru aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea drgoste unii față de alții". Simplu , fără prea multă filozofie și vorbe întortochiate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 06.02.2010, 21:00:25
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Nu exista mantuire fara Hristos.Orice mantuire vine prin Hristos, chiar si a necrestinului.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 06.02.2010, 21:24:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nu exista mantuire fara Hristos.Orice mantuire vine prin Hristos, chiar si a necrestinului.
Indiscutabil! Am auzit spunându-se că Iacov și Pavel se contrazic în învățăturile lor referitoare la mântuire, dar ei nu se contrazic , abordând același subiect din perspective diferite. Pavel se concentrează pe mântuire numai prin credință, în timp ce Iacov accentuează că o credință autentică în Hristos are ca firesc, ca să spun așa,facerea de fapte bune.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti ca exista extraterestri? amatyyy Generalitati 41 14.12.2012 22:21:40
Actualul Papa - Exista mantuire in afara BC! mihailt Biserica Romano-Catolica 44 19.06.2012 00:57:33
Exista mantuire pentru cei ce mor cu datorii? bodo1222 Generalitati 24 17.02.2010 10:14:11
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29
Cat credeti ca este necesar omului pentru mantuire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 14 18.01.2007 15:34:04