Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 20.05.2010, 18:42:15
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Nu a fost nimeni la conferinta?!
  #92  
Vechi 21.05.2010, 14:25:08
irodion irodion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit pot sa-mi dau si eu cu parerea? am citit cartea...

Am citit si eu cartea lui Klauss. As vrea sa fiu obiectiv... citind-o m-a cuprins asa febra interesului care pe parcurs s-a transformat in lehamite. Am reusit sa o termin dupa ce deja ma plictisisem, as fi vrut sa citesc ceva mai plin de duh, din pacate este destul de saraca, structurata inegal: prima parte umflata, plina de detalii inutile care puteau fi sintetizate in mai putine pagini iar a doua parte care ma interesa cel mai mult, a restrans-o la cateva pagini. Asta nu mi-a placut. As fi vrut sa-mi spuna mai multe despre noua lui viata in Hristos, nu despre trecut. Trecut de-asta cu rataciri prin alte religii am avut si eu si nu e interesant deloc, nu mi-a spus nici o noutate, ba chiar m-am simtit rau citind.

In speranta ca nu am lezat pe nimeni, sustin si eu parerea parintelui Vasile Mihail cu o mentiune, cred ca intentia lui Klauss este buna ... atat. Si cartea lui este probabil foarte potrivita pentru occidentali, acolo unde nu se cunosc atat de multe despre ortodoxie, el pleaca de la ceea ce cunosc ei si ii duce incet incet spre... altceva... spre ceva ce noua ne este foarte familiar.

Iertare!
  #93  
Vechi 21.05.2010, 14:41:19
irodion irodion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Iata si parerea parintelui Savatie Bastovoi:

Părintele Savatie spune: Parinte Mihail, blagosloveste.
Eu am citit cartea in manuscris. M-au rugat editorii sa le scriu un cuvint inainte. Am citit-o cu bagare de seama si multa ingaduinta, ca un pacatos si convertit ce sint, tot tragind nadejdea ca voi da de sensul tuturor acelor marturisiri. Dar, spre neintelegerea mea, nu l-am gasit. Prin urmare, cu tot respectul meu fata de editori si fata de tot ce inseamna Parintele Sofronie si Parintele Rafail, am refuzat sa prezint aceasta carte. Raspunsul meu, dat in 5 septembrie 2008, a fost acesta:
“… am citit cartea. Eram entuziasmat la inceput, dar nu am aceeasi impresie despre cartea in ansamblu. Mi se pare ca ramine in sfera delirului si a incertitudinii. Ma si tem sa o recomand cuiva. Altminteri, ramin acelasi, pretuind truda pe care o faci”.



referinta este luata de aici:
http://blog.patermihail.ro/arhive/1113#comment-784
  #94  
Vechi 21.05.2010, 14:41:46
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Cartea lui Klaus nu este o carte de dogmatica,nu trebuie sa comparam un jurnal al convertirii,cu nu stiu ce pasaj din Filocalie.Klaus este bun si pentru occidentali,dar are de spus ceva si noua.Altfel nu vad de ce este inca in legatura cu parintele Rafail Noica ,care nu primeste deocamdata pe nimeni.Ceea ce spune despre Romania este superb si simt ca adevarat:

Cunosc destul de bine lumea si cred, acum,ca romanii sunt cel mai evalvios popor de pe pamant,care nu vede nici o diferenta intre bisericesc si lumesc.(..)
Dumnezeu sa binecuvanteze Romania.

UN om care spune astfel de cuvinte(si altele care nu le-am citat),nu trebuia criticat in acel mod.Si nu trebuie sa-l comparam cu Ioan Gura de Aur.El isi are propria sa unicitate,propriu mesaj,care dupa parerea mea este profund ortodox.Dar ,iarasi spun,sa nu se faca greseala de a se compara cu Sfintii Parinti.Nu are el asemenea pretentii,el doar transmite un mesaj,pentru cei care vor sa-l recepteze.Oricine poate sa-i intoarca spatele daca nu rezoneaza la acel mesaj.
  #95  
Vechi 21.05.2010, 14:44:58
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Ce i-am scris eu lui Savatie

Parinte Savatie

Sunt unul din cei care v-au apreciat conferintele pe care le-ati tinut in Romania.V-am simtit apropiat duhovniceste,si asteptam cat mai multe lucruri bune din partea dumneavoastra.

In aceasta situatie,am fost uimit astazi,cand am vazut ca nu il intelegeti pe Klaus Kenneth.

Am vazut toate punctele de vedere,eu sunt dintre cei care m-am opus afirmatiilor din articolul parintelui Stanciu.

Nu vad justificarea unui asemenea atac,in conditiile in care ,nu vad ca acest om sa insele pe cineva.Dimpotriva,eu l-am simtit aproape de la prima lectura,si ma bucur acum ca e in Romania.Ati citit si cartea lui Calator pe pamant romanesc? Sunt acolo niste comentarii superbe la adresa Romaniei.
Dar nu dupa aceasta carte imi intemeiez eu apararea.Ci dupa cartea Doua milioane de km,care mi se pare extraordinara..
  #96  
Vechi 21.05.2010, 14:45:31
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Si ce mi-a raspuns

@Daniel,

Eu nu-l atac pe Klaus Kenneth, iar prin postarea comentariului meu la articolul parintelui Mihail Stanciu nu mi-am exprimat sustinerea totala a afirmatiilor sale, ci doar ceea ce am simtit eu imsumi la citirea cartii lui Klaus. In mare masura, simtamintele noastre (nu si concluziile) corespund. M-am referit la o carte, una mai veche, nu la persoana, care, cu siguranta, are si altceva de spus decit acea marturisire de inceput. Nu as fi recomandat aceasta carte in Romania tocmai pentru aceasta noua dezbinare si neintelegere care s-a iscat intre ortodocsi pe care am presimtit-o ca fiind inevitabila.
  #97  
Vechi 21.05.2010, 14:46:25
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit I-am scris iar

Dezbinarea s-a creat intr-adevar,dar datorita aparitiei acelui articol.Si nu spuneti ca nu v-ati fi dorit sa apara ,deoarece eu m-am bucurat de ea.Oricum ,eu am citit-o in prima editie,care a aparut la Editura Institutui Biblic ,acum cativa ani in urma.

Aceasta carte TREBUIA sa apara in Romania,asa cum e foarte bine ca e prezent insusi autorul.
Neintelegerea acestei vii personalitati ortodoxe pe mine ma intriga,ma pune in alerta,si ma dezamageste.
Fara sa stiu ca se va isca o asemenea valva,eu am simpatizat cu autorul de la inceput,acum vreo 7 ani,si l-am pus deoparte,la inima.Asa ca,acum cand vad ca e atacat,reactionez din iubire.
Sunt un clasic,vreau sa respect dogmele in totalitate,ma tin de Biserica cat pot de strans,si de pe aceste pozitii ii iau apararea.
Ati scris o carte Nebunul,ar trebui sa vedeti o oarece nebunie pentru Hristos si la Kenneth,in sensul acela bun,crestin ortodox.Si,atunci,probabil nici pe mine nu ar trebui sa ma mire ca sunt dintre crestini care arunca in el cu noroi.
Astept de la Dumneavoastra sa adanciti fenomenul,si sa reveniti cu un alt punct de vedere.Nu se poate ca cei care-L iubesc cu mare dragoste pe Hristos,sa nu fie apropiati.
Nu sunt de acord deloc,ca aceasta carte ,si persoana lui Klaus nu trebuia sa vina in Romania.Sa ne gandim ca la fratii nostri greci si bulgari,nu a existat aceasta respingere.In Grecia ,un preot i-a spus ca mesajul lui este tocmai unul adecvat vremurilor noastre;iar in Grecia s-a vandut cartea in mii de exemplare.
  #98  
Vechi 21.05.2010, 14:47:01
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit si mi-a raspuns

@Daniel,

daca as aprofunda aceasta discutie, precum mi-o ceri, ar trebui sa-l apar atit pe Klaus, cit si pe parintele Mihail.
  #99  
Vechi 21.05.2010, 14:47:36
irodion irodion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit rectificare

Citat:
În prealabil postat de irodion Vezi mesajul

In speranta ca nu am lezat pe nimeni, sustin si eu parerea parintelui Vasile Mihail cu o mentiune, cred ca intentia lui Klauss este buna ... atat. Si cartea lui este probabil foarte potrivita pentru occidentali, acolo unde nu se cunosc atat de multe despre ortodoxie, el pleaca de la ceea ce cunosc ei si ii duce incet incet spre... altceva... spre ceva ce noua ne este foarte familiar.

Iertare!
Scuze am scris parintele Vasile Mihail in loc de parintele Mihail Stanciu.
  #100  
Vechi 21.05.2010, 14:47:38
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit ultimul meu raspuns

Daca este in adevar,orice pozitie este binevenita,pentru a clarifica lucrurile.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
VAI VAI CE AM AUZIT emanuel2007 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 212 18.10.2008 22:28:55
Am auzit de un film fain! fratia Stiri, actualitati, anunturi 4 07.08.2008 20:21:45
Ati auzit de ... eternetyz Stiri, actualitati, anunturi 5 28.02.2007 16:25:06