Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.07.2010, 22:40:33
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Terapia prin muzica , prin rugaciune , prin multa lectura si nu in ultimul rand multa miscare in natura in locuri linistite . Respira adanc , gandeste pozitiv si primeste-L pe Dumnezeu in mintea si-n sufletul tau ! Post binecuvantat !

Bun sfatul tau, Cristi, pentru toti, mai ales acum, ca incepe postul! Post binecuvantat tuturor si va rog sa ma iertati daca v-am gresit. Nu am mereu tact si sunt cam repezita, iar mandria e cat cuprinde!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.08.2010, 02:58:46
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Du-te la un psiholog.
sper ca nu iti bati joc de mine nu?

Last edited by annajanette; 01.08.2010 at 03:02:52.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.08.2010, 05:41:48
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

deci sa revenim, eu tot nu m-am lamurit : ce zic sfintii despre ce se intampla in rai, exista flori, exista copaci, aveti vreun link cu vreo descriere?
multumesc
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.08.2010, 08:57:00
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Fratii mei, mereu cand simt ca am obosit pe acest pamant de atatea rautati incerc sa ma gandesc la rai ca sa ma linistesc, si ce credeti ca imi vine in minte?
o intrebare: si ce crezi ca o sa faci acolo, toata ziua sa ii canti lui Dzeu , tu te plictisesti aici pe pamant din orice daramite acolo?
sunt foarte intrigata si enervata de acest gand, bineinteles ca eu nu cred ca raiul este plictisitor dar de unde vine aceasta intrebare si mai ales cand ma rog si ma gandesc la rai
Cand citesc fraza pe care am bolduit-o, imi imaginez un dracusor care sta si mananca seminte si iti sufla in ureche intrebarea asta. Clar, gandul nu este de unde trebuie. Cred ca ar trebui sa te rogi mai mult pentru liniste sufleteasca, sa te ajute Dumnezeu sa iti intaresti credinta si sa duci o lupta crancena cu toate gandurile, sa te rogi cu voce tare, ceva care sa nu-i mai permita nesimtitului care mananca seminte sa te deranjeze. Cumva te inteleg, pentru ca si eu am probleme de genul asta, eu nu ma gandesc ca raiul e plictisitor, dar cateodata, cand ma rog imi vine asa o idee..."tu chiar crezi ca cineva te asculta, crezi ca Dumnezeu exista?" Atunci ma scutur de gandul asta si INCERC sa ma rog mai intens si cer ajutor pentru a scapa de gandurile astea.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.08.2010, 09:00:08
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
deci sa revenim, eu tot nu m-am lamurit : ce zic sfintii despre ce se intampla in rai, exista flori, exista copaci, aveti vreun link cu vreo descriere?
multumesc
M-ai facut sa rad......link cu descriere a raiului...:) Poate o fi prin rai si o camera video care sa transmita live ce se intampla pe acolo. Nu te supara pe mine, dar intrebarea ta suna haios.
Din cate am citit eu, exista parinti imbunatatiti, cu har, care au avut viziuni , carora Dumnezeu le-a aratat cum e raiul si cum e iadul. Cred ca si la parintele Cleopa am citit.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.08.2010, 12:41:04
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

anajanette , cum ti se pare ce am scris eu? ca nu ai facut nici o referire. Si dupa parerea mea , ti-am dat cateva argumente ca in rai nu o sa fie plictisitor.
Reiau cateva intrebari? Tie ti se pare ca ce face un bebelus e extraordinar? Tu ai fi fericita daca ai trai ca el? Adica doar sa mananci, sa dormi si sa te joci( intr-un mod rudimentar)? Ei , uite ca el e fericit, nu se plictiseste de aceasta viata. Tu ai impresia ca pruncii ne inteleg pe noi , adultii? Sau ca noi ii mai intelegem pe ei in totalitate?
Exact cam asa esti tu acum, vrei sa intelegi in intregime starea omului din rai, dar e imposibil.
Ca descriere generala, da, raiul este si stare fericita si loc placut simturilor noastre( vaz, auz, miros, gust, pipait). Cei care au avut sansa de la Dumnezeu sa vada o particica din rai si apoi sa revina pe pamant, l-au descris ca fiind un loc minunat, cu plante frumos mirositoare si placute la vedere, unde se auzeau melodii ingeresti. Problema a fost ca oricat ar fi vrut sa descrie exact raiul, nu au reusit pt. ca nu exista termen de comparatie cu un loc pamantesc. Ceea ce au vazut, auzit, si mirosit acolo era ceva nemaintalnit, ca din alta lume.
Degeaba auzi ca in rai e asa si pe dincolo ca tot nu reprezinta realitatea de acolo. Realitatea raiului nu se poate descire in cuvinte omenesti, asa ca ar fi o descriere incompleta. Trebuie sa traiesti pe propria piele experenta ca sa stii cum e.
Important si de folos pentru noi este sa stim si sa credem ca raiul e un loc al fericirii, al iubirii lui Dumnezeu, al Binelui , al Frumosului, al Adevarului. Si ca in nici un caz nu exista plictiseala, pt. ca iubirea lui Hristos exclude plictiseala.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.08.2010, 12:43:32
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
sper ca nu iti bati joc de mine nu?

Nu,
Acel "dracusor" care-l numesti tu este tocmai subcostientul, care face parte tot din gandirea ta.
Subconstientul inchide in sine toata adevarata noastra fiinta: istincte, impulsuri, dorinte, vise, pulsiuni etc. Eu nefiind credincioasa, deci nu o am cu draci si ingeri, iti sfatuiesc sa faci un control poate ca este ceva care nu merge...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.08.2010, 13:17:05
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrinskaia Vezi mesajul
Eu una tocmai am priceput de curand ca raiul a fost atunci cu Adam si a ramas in memoria colectiva, dar noi aspiram de fapt catre Imparatia Cerurilor, iar mantuirea este foarte dificil de dobandit.

Desi nu am citit prea multe, impresia mea despre rai, ca tot este mai scurt spus, este ca acolo timpul este cam pe dos fata de iad, unde trece mult mai greu.

Mai bine sa ma opresc aici, ca deja mi am dat cam mult cu parerea...
Faci bine ca te opresti..deja ai spus prea multe trasnai.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.08.2010, 15:44:26
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o copila Vezi mesajul
M-ai facut sa rad......link cu descriere a raiului...:) Poate o fi prin rai si o camera video care sa transmita live ce se intampla pe acolo. Nu te supara pe mine, dar intrebarea ta suna haios.
Din cate am citit eu, exista parinti imbunatatiti, cu har, care au avut viziuni , carora Dumnezeu le-a aratat cum e raiul si cum e iadul. Cred ca si la parintele Cleopa am citit.
da, tare asta cu transmiterea live
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.08.2010, 15:50:41
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
anajanette , cum ti se pare ce am scris eu? ca nu ai facut nici o referire. Si dupa parerea mea , ti-am dat cateva argumente ca in rai nu o sa fie plictisitor.
Reiau cateva intrebari? Tie ti se pare ca ce face un bebelus e extraordinar? Tu ai fi fericita daca ai trai ca el? Adica doar sa mananci, sa dormi si sa te joci( intr-un mod rudimentar)? Ei , uite ca el e fericit, nu se plictiseste de aceasta viata. Tu ai impresia ca pruncii ne inteleg pe noi , adultii? Sau ca noi ii mai intelegem pe ei in totalitate?
Exact cam asa esti tu acum, vrei sa intelegi in intregime starea omului din rai, dar e imposibil.
Ca descriere generala, da, raiul este si stare fericita si loc placut simturilor noastre( vaz, auz, miros, gust, pipait). Cei care au avut sansa de la Dumnezeu sa vada o particica din rai si apoi sa revina pe pamant, l-au descris ca fiind un loc minunat, cu plante frumos mirositoare si placute la vedere, unde se auzeau melodii ingeresti. Problema a fost ca oricat ar fi vrut sa descrie exact raiul, nu au reusit pt. ca nu exista termen de comparatie cu un loc pamantesc. Ceea ce au vazut, auzit, si mirosit acolo era ceva nemaintalnit, ca din alta lume.
Degeaba auzi ca in rai e asa si pe dincolo ca tot nu reprezinta realitatea de acolo. Realitatea raiului nu se poate descire in cuvinte omenesti, asa ca ar fi o descriere incompleta. Trebuie sa traiesti pe propria piele experenta ca sa stii cum e.
Important si de folos pentru noi este sa stim si sa credem ca raiul e un loc al fericirii, al iubirii lui Dumnezeu, al Binelui , al Frumosului, al Adevarului. Si ca in nici un caz nu exista plictiseala, pt. ca iubirea lui Hristos exclude plictiseala.
este frumos normal ce zici, insa cu simturile noastre rudimentare care le avem pe pamant, sa stii ca am putea zice ca prea multa miere(adica iubire) ti se apleaca. deci tu ai dreptate poate este altceva acolo si nu poti simti pana nu ajungi acolo.
in fine, sper sa nu il fi suparat pe Dzeu, normal ca stie ce gandesc, ce scriu samd, eu cunoscandu-ma pe mine si stiindu-ma ca nu imi place rutina, na...ma gandeam ca acolo nu sunt asa multe activitati ca pe aici si de aceea imi vin aceste intrebari.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
niste icoane dichiul Arta bisericeasca in general 33 17.04.2011 14:49:37
Celor care nu cred pana nu vad flying Biserica Ortodoxa Romana 297 01.05.2010 07:46:45
Niste carti.... Simona-Marilena Generalitati 20 29.12.2009 14:48:05
Topic pentru cei care cred ca implantul este SEMNUL IT Stiri, actualitati, anunturi 215 04.03.2009 16:10:55
Niste texte... Lucifer-junior Generalitati 4 29.10.2007 23:16:57