Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 08.03.2012, 19:44:45
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Nu cred că e bine să se ajungă la căsătorie fără îndrăgostire. Dar cred că e foarte importantă credința ambilor și curăția lor sufletească, astfel încât să aibă o disponibilitate veritabilă spre jertfa de sine, într-o încredințare și ascultare desăvârșite de Dumnezeu.
Frumos spus!
Reply With Quote
  #82  
Vechi 08.03.2012, 19:51:53
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Doamne ajută!

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nimeni, aprinzând făclie, nu o pune în loc ascuns, nici sub obroc, ci în sfeșnic, ca aceia care intră să vadă lumina. (Luca 11:33)
Deși știu că e pericol mare și nu sunt deloc îndreptățită să vorbesc din scripturi [pe care abia le cunosc - nota bene],
nu pot decât să-ți răspund cu un alt verset :
"Nu dați cele sfinte câinilor, nici nu aruncați mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare și, întorcându-se, să vă sfâșie pe voi." (Matei 7, 6)

Desigur, nu trebuie luat ad litteram și nici ca un afront personal.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 08.03.2012, 19:59:29
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Exclamation spațiul virtual e probabil de vină

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
o opinie ce pledează pentru autismul trăirilor proprii
ai înțeles greșit, mai citește o dată!
Reply With Quote
  #84  
Vechi 08.03.2012, 20:26:39
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
ai înțeles greșit, mai citește o dată!
Am recitit cu mare atenție și 2+2 fac tot 4. Acuma nici n-aș vrea să continui o polemică pe tema asta. Individualismul și izolaționismul fac ravagii în Biserică, o transformă într-o instituție foarte asemănătoare oricărei forme de expresie religioasă din afara ei.

N-am recomandat nimănui să se spovedească aici, ci doar să vorbească ceva mai mult din experiența proprie, atâta cât permite pudoarea fiecăruia.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 08.03.2012, 21:11:01
linistea's Avatar
linistea linistea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

@mihailc,e frumoasa tema topicului,esti de admirat pt rabdarea pe care o ai sa raspunzi fiecaruia ,eu am fost putin rautacioasa,imi cer scuze!

ai primit intr-adevar niste marturii foarte edificatoare,multe de iubiri neimpartasite sau de casatorii unde nu poti sa afirmi cu tarie ca dupa o perioada mai lunga de convietuire mai ramane ceva din "iubirea" de la inceput,n-am vazut,nu mi-a fost dat sa vad exemple pozitive de casatorii cu experiente numai luminoase,am vazut cupluri crestine obosite de griji,de probleme ,nestatorinici,nesiguri pe dragostea lor

pot sa afirm ca literatura romantica,filmele,teatrul,obsesia pt frumusetea fizica si pt fericirea individuala face multe victime care se declara invinse cu usurinta da,are dreptatate ,unii suntem produsul acestor plasmuiri ale imaginatiei,eu sunt
Reply With Quote
  #86  
Vechi 09.03.2012, 00:06:12
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Iar o credință alienată nu mai irigă veci pururi cele două surori ale sale, nădejdea și dragostea, cu altceva decât cu apă chioară.
Eu am o problema cu urmatoarea afirmatie "o credință alienată nu mai irigă (...) nădejdea și dragostea". Consider ca Dragostea este mai mare si le iriga pe cele doua, insa nu am spus-o eu. Va dau citatul, dezvoltat un picut mai mult. Ultima propozitie este esentiala. :)

Fragment din cartea Parintelui Savatie Baștovoi, Fuga spre cîmpul cu ciori. Amintiri dintr-o copilărie ateistă, Editura Cathisma, 2012:
“A zice unui om “te iubesc” înseamnă a-i zice că vrei ca el să nu moară niciodată. Sigur că fiecare dintre noi dorește ca morții săi să se mântuiască. În această dorință oamenii exagerează mult calitățile celor plecați, iar defectele aproape că nici nu le mai văd. Dar cine știe, poate că această vedere este cea adevărată? Poate că dragostea are dreptul să exagereze binele și să nesocotească răul? Poate că tocmai această dorință Îl face pe Dumnezeu să răspundă potrivit dragostei noastre, și nu potrivit păcatelor? Dacă este așa, atunci și moartea are rostul ei. Rostul morții este acela de a ne aduce aminte că nu am iubit îndeajuns.
(…) Credința este ceea ce îl face frumos pe om. Credința nu este capacitatea de a crede, căci toți oamenii, până și animalele, cred într-o lege a naturii. Credința este un instinct, ca și foamea. Chiar și pentru a mânca este nevoie să crezi că ceea ce mănânci este bun și nu-ți poate dăuna. Însă credința depășește condiția de instinct abia atunci când este împreunată cu dragostea. De aceea este ușor să crezi în lucrurile imediate, dar este greu să crezi în Dumnezeu. Credința în Dumnezeu este condiționată de iubire. Dragostea se regăsește doar în dragoste. O inimă iubitoare nu poate citi Evanghelia fără să creadă, deoarece se regăsește pe sine ca într-o oglindă. Dumnezeu, fiind iubire, se descoperă celor ce iubesc. Asta e toată taina credinței. Iubesc, deci cred.”
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
Reply With Quote
  #87  
Vechi 09.03.2012, 04:41:57
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Am recitit cu mare atenție și 2+2 fac tot 4. Acuma nici n-aș vrea să continui o polemică pe tema asta. Individualismul și izolaționismul fac ravagii în Biserică, o transformă într-o instituție foarte asemănătoare oricărei forme de expresie religioasă din afara ei.

N-am recomandat nimănui să se spovedească aici, ci doar să vorbească ceva mai mult din experiența proprie, atâta cât permite pudoarea fiecăruia.
AUTÍSM s. n. tulburare psihică prin ruperea contactului cu realitatea exterioară. (< fr. autisme)

NU cred că pentru asta am pledat. End of story.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 09.03.2012, 06:00:09
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
AUTÍSM s. n. tulburare psihică prin ruperea contactului cu realitatea exterioară. (< fr. autisme)

NU cred că pentru asta am pledat. End of story.

AUTÍSM s. n. Stare patologică manifestată prin ruperea legăturilor psihice cu lumea exterioară și intensa trăire a vieții interioare.

Dacă analizezi etimologia cuvântului, ai să observi că se pretează la sensuri figurate, iar patologia are și o prelungire duhovnicească.

Ai pledat pentru blocarea împărtășirii experiențelor noastre celorlați, invocând motive ce n-au nicio legătură cu credința ortodoxă, ba chiar se opun acesteia. What story?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #89  
Vechi 09.03.2012, 06:21:45
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
Eu am o problema cu urmatoarea afirmatie "o credință alienată nu mai irigă (...) nădejdea și dragostea". Consider ca Dragostea este mai mare si le iriga pe cele doua, insa nu am spus-o eu. Va dau citatul, dezvoltat un picut mai mult. Ultima propozitie este esentiala. :)

Fragment din cartea Parintelui Savatie Baștovoi, Fuga spre cîmpul cu ciori. Amintiri dintr-o copilărie ateistă, Editura Cathisma, 2012:
“A zice unui om “te iubesc” înseamnă a-i zice că vrei ca el să nu moară niciodată. Sigur că fiecare dintre noi dorește ca morții săi să se mântuiască. În această dorință oamenii exagerează mult calitățile celor plecați, iar defectele aproape că nici nu le mai văd. Dar cine știe, poate că această vedere este cea adevărată? Poate că dragostea are dreptul să exagereze binele și să nesocotească răul? Poate că tocmai această dorință Îl face pe Dumnezeu să răspundă potrivit dragostei noastre, și nu potrivit păcatelor? Dacă este așa, atunci și moartea are rostul ei. Rostul morții este acela de a ne aduce aminte că nu am iubit îndeajuns.
(…) Credința este ceea ce îl face frumos pe om. Credința nu este capacitatea de a crede, căci toți oamenii, până și animalele, cred într-o lege a naturii. Credința este un instinct, ca și foamea. Chiar și pentru a mânca este nevoie să crezi că ceea ce mănânci este bun și nu-ți poate dăuna. Însă credința depășește condiția de instinct abia atunci când este împreunată cu dragostea. De aceea este ușor să crezi în lucrurile imediate, dar este greu să crezi în Dumnezeu. Credința în Dumnezeu este condiționată de iubire. Dragostea se regăsește doar în dragoste. O inimă iubitoare nu poate citi Evanghelia fără să creadă, deoarece se regăsește pe sine ca într-o oglindă. Dumnezeu, fiind iubire, se descoperă celor ce iubesc. Asta e toată taina credinței. Iubesc, deci cred.”
Foarte binevenită completarea, doar că eu n-am mai ieșit din contextul de acolo, preferând să sugerez prin expresia ”treimea virtuțiilor cardinale” natura relațiilor dintre ele. E adevărat că ele se irigă întreolaltă concentrându-se desăvârșit în dragoste.
”Credința irigă dragostea ” se referă la modul cum Crezul, de pildă, sau altă învățătură vie a Bisericii, întăresc credința și, prin ea, pe celelalte două. Aceasta este doar una din sursele de alimentare, fără îndoială există nenumărate stimulente pentru trezirea dragostei din latență, de la harul divin și până la gingășia unei flori. Dar odată deșteptată, dragostea autentică (ca trecere de la chip la asemănare) ridică la putere toate virtuțiile posibile, ca un amplificator infinit a toate cele bineplăcute Domnului.
Fragmentul din părintele Savatie aruncă plasa la adânc și se încheie cu o expresie care rezumă profund identitatea creștinului pravoslavnic.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 09.03.2012 at 06:36:49.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 09.03.2012, 06:40:35
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ai pledat pentru blocarea împărtășirii experiențelor noastre celorlați, invocând motive ce n-au nicio legătură cu credința ortodoxă, ba chiar se opun acesteia. What story?
Greșești în continuare (și eu, pe urmele tale). Ți-am dat o simplă explicație pentru feed-back-ul forumiștilor care nu se ridica la nivelul așteptărilor tale (ulterior ai specificat că, de fapt, nu asta ai vrut să transmiți). Povestea care n-a existat niciodată în realitate. O zi bună!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Galeriu - prinos de ganduri si experiente Marius22 Generalitati 8 06.07.2013 22:33:58
Experiente cu protestanti danyel Secte si culte 83 12.02.2013 16:18:24
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 14:22:52
casatorie aranjata, de nevoie sau din iubire.... ella87ella Nunta 2 06.04.2010 13:50:56
Icoane Speciale Luminoase in intuneric civt Stiri, actualitati, anunturi 15 31.08.2008 22:04:09