Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.12.2012, 02:18:55
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Stii Andra, uneori si metodele contraceptive dau gres. Atunci CE faci?? Vei recurge la avort (crima asupra unui copil, nebotezat, pe care il vei trimite in iad)?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.12.2012, 09:24:10
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Vei recurge la avort (crima asupra unui copil, nebotezat, pe care il vei trimite in iad)?
De ce sugerezi ca trebuie sa existe varianta asta?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.12.2012, 10:01:06
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Da da, inteleg. Au incalcat o porunca a lui Dumnezeu. Am inteles ce spuneti. Doar ca Dumnezeu nu cred ca a luat in calcul ca vom fi 7 miliarde de oameni. Din 7 miliarde, cred ca cel putin jumatate intretin relatii sexuale (in cadrul unei casnicii sau nu). Daca toate femeile, care sa spunem ca sunt 1 miliard jumate active sexual si fertile, ar naste cate un copil pe an, am face o noua China in fiecare an. Nu cred ca s-a gandit asa si nici nu cred ca a luat in calcul sa ne mutam pe Luna.
Mi se pare absolut aberant sa spui ca a face copii "fara numar" e in regula. Nu e vorba doar de bani. Cum poti sa educi 10 copii daca amandoi sotii sunt la munca toata ziua pentru a face rost de mancare si alte lucruri. Stiu stiu, ca o sa dati exemple cu "pe vremea alor mei sau a bunicilor", dar pe vremurile acelea mortalitatea infantila era foarte ridicata. Cineva in varsta imi povestea ca nu era o tragedie foarte mare sa-ti moara un copil din cei multi. Era ceva destul de comun sa mai moara cate un micut de hepatita, tbc sau dintr-o banala viroza respiratorie.
Ar fi fost mai bine dacă topicul ar fi fost despre naștere, nu despre contracepție (oricum, topicele astea abundă pe forum).
Înțeleg grija pentru suprapopulare a celor care chiar sunt suprapopulați (China, India ș.a.), dar nu la noi, unde e o depopulare accelerată din '90 încoace. Se nasc mai puțin de jumătate din copiii care se nășteau atunci, iar când ajung la maturitate cei mai mulți pleacă, Europa fiind avidă de tineri. Deci loc este, fără doar și poate.
Apoi, nu cred că trebuie să se nască copii nedoriți, ci este de bine să fie doriți. Dar asta nu se poate din cauză că am ajuns să vrem altceva de la viață: confort, în primul rând, statut social, carieră, plăceri; cu alte cuvinte, ne-am obișnuit să fim egoiști și ne place așa. Ne ocupăm mult mai mult de noi înșine, vrem să arătăm mereu bine, eventual să fim educați și bine plătiți. De aceea serviciul ne ocupă acum aproape tot timpul zilei, de aceea nu ne mai descurcăm cu un singur salariu - pentru că nu ne mai mulțumim cu cele strict necesare.

Nu vedem nimic rău în asta, dar viața în loc să ni se îmbogățească, sărăcește, de fapt: devenim tot mai mici la suflet, tot mai incapabili să iubim.
Pe cei cu mulți copii eu îi admir pentru iubirea pe care o au pentru ei, pentru nopțile nedormite, pentru strădaniile lor de a-i crește și de a le oferi cele necesare vieții, pentru că s-au uitat pe ei înșiși pentru copii. Dar Dumnezeu nu i-a uitat, căci dragostea jertfelnică de la El este, iar ei au devenit suflete vii, pt. că au lăsat-o să circule prin inimile lor.

Un tânăr de acum, însă, care a fost poate singur la părinți și a fost cocoloșit, nimic nu i-a lipsit vreodată, i s-au făcut toate poftele, nu va putea înțelege acestea. Și nu e vina lui că așa a fost crescut.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.12.2012, 10:25:36
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Prezervativul de exemplu. Chiar nu inteleg ce rau poate face.
Păcatul desfrânării...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.12.2012, 10:27:07
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Păcatul desfrânării...
Din cate inteleg... desfranare exista doar in cazul relatiilor inafara casatoriei....

NU va inteleg punctul de vedere.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.12.2012, 10:29:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Da, cred ca este autorul vietii. Fara indoiala.
Dacă ai crede că este Autorul vieții, ai căuta să faci voia Lui și nu voia noastră (cea lumească).
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.12.2012, 10:30:24
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Înțeleg grija pentru suprapopulare a celor care chiar sunt suprapopulați (China, India ș.a.), dar nu la noi, unde e o depopulare accelerată din '90 încoace. Se nasc mai puțin de jumătate din copiii care se nășteau atunci, iar când ajung la maturitate cei mai mulți pleacă, Europa fiind avidă de tineri. Deci loc este, fără doar și poate.
Apoi, nu cred că trebuie să se nască copii nedoriți, ci este de bine să fie doriți. Dar asta nu se poate din cauză că am ajuns să vrem altceva de la viață: confort, în primul rând, statut social, carieră, plăceri; cu alte cuvinte, ne-am obișnuit să fim egoiști și ne place așa. Ne ocupăm mult mai mult de noi înșine, vrem să arătăm mereu bine, eventual să fim educați și bine plătiți. De aceea serviciul ne ocupă acum aproape tot timpul zilei, de aceea nu ne mai descurcăm cu un singur salariu - pentru că nu ne mai mulțumim cu cele strict necesare.
Subscriu aproape in totalitate la ceea ce sustineti dar sunt sceptic ca argumentele religioase pro reproducere vor avea vreun efect intr-o lume secularizata! Alte argumente cu caracter nereligios nu pot fi aduse?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.12.2012, 10:31:11
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dacă ai crede că este Autorul vieții, ai căuta să faci voia Lui și nu voia noastră (cea lumească).
Care este voia lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.12.2012, 10:50:09
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Din cate inteleg... desfranare exista doar in cazul relatiilor inafara casatoriei....
Din păcate mulți trăim cu concepția greșită cum că în cadrul căsătoriei nu există desfrânare. Căsătoria nu este o legalizare a plăcerilor trupești dintre soț și soție, căsătoria este o Taină, una din cele 7 Taine. Căsătoria este lăsată pentru mântuire și naștere prunci și nicidecum pentru desfrânare. Nu spun că trebuie să fim fabrici de făcut copii, aici rămâne la latitudinea soților, dar relația dintre soț și soție trebuie gestionată cu mult discernământ, nu după placul plăcerilor trupești. Faptul că nu ne dorim copii nu este o scuză a săvârșii păcatului desfrânării.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.12.2012, 11:00:14
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Alte argumente cu caracter nereligios nu pot fi aduse?
Un argument care poate fi acceptat de toată lumea este nevoia de sens. Iar cei care au găsit sens în viață sunt cei care au trăit (trăiesc) pentru ceva (cineva).
Îmi amintesc o vorbă a lui Al. Paleologu: „Viața nu merită trăită dacă nu crezi în ceva pentru care ești gata să mori”.
Acest ceva poate fi diferit de la om la om, dar în tot cazul trebuie să fie ceva generos ca să dea sens, ca să te scape, adică, de tine și de preocuparea de tine însuți, transpunându-te în altc(in)eva. Iar asta se cheamă iubire dăruitoare (jertfelnică).

Viktor Frankl a fost un psihiatru vienez care a trecut prin lagărele naziste. Și-a pierdut atunci, mi se pare, soția (sau logodnica), cred că și părinții. În tragediile cumplite pe care le trăiau tovarășii săi mulți deznădăjduiau (și atunci se prăbușeau, clacau, mureau) pentru că nu mai găseau sens în viață. Nu mai aveau pentru ce să trăiască. La întrebarea lor: „Ce să mai aștept de la viață?”, Frankl le spunea: „Nu te întreba ce să aștepți tu de la viață, ci ce așteaptă viața de la tine”. Dacă trăiești înseamnă că ai un rost, că exiști pentru ceva, că ești dator să faci ceva: pentru opera pe care ai început-o, pentru copilul care are nevoie de tine...

Revenind: pentru cei ce se căsătoresc sensul cel mai firesc, cel mai la îndemână al căsătoriei lor îl dau copiii, în viețile cărora se transpun împreună. Și cred că pentru a se elibera de toate rezervele de egoism (care ucide sufletul) e nevoie de mai mulți copii. Cred că zâmbetul care-l au mereu pe chip cei cu mulți copii vine din libertatea lăuntrică pe care au câștigat-o prin ei, eliberați de lanțurile iubirii de sine care ne încătușează tuturor inimile.
Cei care refuză copiii își refuză propria libertate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tehnici, strategii si metode interesante de rugaciune in lipsa metaniilor Sebastiana Rugaciuni 3 28.10.2013 19:09:09
Despre avort-metodele contraceptive o solutie? urzicuta Generalitati 61 02.06.2009 23:26:49