Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.05.2007, 22:20:22
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

A reusit cineva sa combata gandurile externe de la spiritele malefice (sa fie clar ca nu ma refer la voci!) si cu care nu sunteti de acord, induse cu forta ? Care e calea ?-in afara de diverse rugaciuni scurte/lungi pt ca efectul e zero -am probat. La mine a mers alta metoda dar nu stiu cat timp ma va mai dura...oricum as vrea si alte pareri, de rezerva.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.05.2007, 22:26:19
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.548
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
A reusit cineva sa combata gandurile externe de la spiritele malefice
Cind le vezi ca vin, observa-le, cum vin spre tine ca niste nori, dupa care observa-le si cum pleaca mai departe. In a le observa sta secretul. Eu cam asa fac, si nu te mai uita la filme horror, sau macar nu la asa de multe:).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.05.2007, 23:17:19
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

interesant...dar poti sa stai nepasator la ele totusi? Partea rea la inceput era ca desi nu erau ale mele aveam dubii daca nu cumva le-am emis eu si sunt vinovata, chiar am fost atacata cu ganduri ca eu as fi de vina,ca ar fi ale mele toate , cand eu ma luptam din greu sa le resping, si ca nu mai am nici o sansa sa ma ierte D-zeu pt ca am gandit in halul ala. Vin ca niste proiectile si se si inteteau de nu le mai faceam fata. Am scapat cu ajutorul ingerului pazitor pe care l-am chemat de atunci nu m-au mai atacat dar sper sa nu se repete, sunt 2 ani de cand ma lasa total in pace (ce usurare) dar nu stiu pana cand...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.05.2007, 23:42:36
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
interesant...dar poti sa stai nepasator la ele totusi? Partea rea la inceput era ca desi nu erau ale mele aveam dubii daca nu cumva le-am emis eu si sunt vinovata, chiar am fost atacata cu ganduri ca eu as fi de vina,ca ar fi ale mele toate , cand eu ma luptam din greu sa le resping, si ca nu mai am nici o sansa sa ma ierte D-zeu pt ca am gandit in halul ala. Vin ca niste proiectile si se si inteteau de nu le mai faceam fata. Am scapat cu ajutorul ingerului pazitor pe care l-am chemat de atunci nu m-au mai atacat dar sper sa nu se repete, sunt 2 ani de cand ma lasa total in pace (ce usurare) dar nu stiu pana cand...
spune Rugaciunea inimii sau Tatal nostru (rugaciune data de insusi HRISTOS).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.05.2007, 03:10:37
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.548
Implicit

da, rugaciunile sunt de baza, fara discutie

Imparate ceresc, Mingiietorule.....ce frumos, si uite asa fug toate relele, si adormi ca un prunc,
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.05.2007, 10:02:26
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

tocmai ca sunt ale tale gandurile, si discutziile, nu le induce nimeni si nimic, toate sunt ale tale, iar problema este ca uneori trebuie sa te ocupi si de ele. Adica chiar sa gandeshti, nu sa le uramareshti ca pe nori cum zice Cozia, nici sa ai impresia ca tzi le sadeshte altcineva, nici sa crezi ca sunt de la cel rau chiar daca sunt, majoritatea sunt... doar ca trebuie sa te incluzi si pe tine, in sensul ca shi de la tine vin ganduri rele, deci socotindu-te shi pe tine un posibil inductor de ganduri si discutzii rele, sterile, inutile, sau foarte bune, pashnice, si aleaalea vei realiza ca in cele mai multe cazuri poate ca tu eshti cel ce induce ganduri nocive in spiritele locului, ca ele doar tzi le folosesc pe ale tale ...

deci cum te potzi pazi de ganduri? poi exact asha cum ai spus, sa le lashi in seama ingerului pazitor pus de Dumnezeu sau chiar in mana lui Dumnezeu prin rugaciune si Domnul Iisus Hristos, si sfiintzii se vor ingriji de toate gandurile si ideile tale fie generate fie induse fie citite, fie ascunse sau necunoscute. Asta neinsemnand nici lepadarea gandirii sau a ideilor dar nici tot felul de tehnici de mindcontrol.

Poi si sfiintzii sunt biruitzi de multe ori de ganduri sau de patima lor sau a unora dintre ei sau noi, asha ca trebuie sa practicam invatzatura ca si mie imi suna acestea care tzi se intampla tzie... Fiecare cum stie, cum poate, cum reusheshte dupa milele Domnului Nostru Iisus Hristos shi a Maicii Sale sf. Maria a parintzilor si fratzilor noshtrii.

Iarta-ma ca mi-am dat cu parerea si mi-am calcat promisiunea ca am zis ca azi nu voi mai publica nimic... (vroiam sa o las mai moale cu invatzatoria) fiindca asha parca a zis Ancah undeva ca Apostolul a spus: citez ambiguu "Nu va facetzi cu totzii invatzatori fiindca cei ce invatza au si responsabilitate mai mare fiind primii trashi la raspundere si vinovatzi de aleaalea" de aceea Domnul Iisus Hristos este invatzatorul si Domnul Nostru in primul rand... noi ne dam cu parerea doar chiar daca ne straduim sa ne si invatzam unii pe altzii... :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.05.2007, 12:53:26
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

lasa ma, ca de-aia e forum ca sa vorbim si sa aflam unii de la altii.
Rugaciunea nu era o solutie, era perturbata de ganduri in continuu, numai ingerul pazitor m-a ajutat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.06.2007, 00:53:34
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

La asta incerc si eu sa gasesc niste arme bune, cum sa maimpotrivesc gandurilor pacatoase. Pur si simplu imi apar involuntar in minte si incep sa devina chiar insistente si cu greu le fac fata uneori. Dar cel mai mult as vrea sa gasesc o modalitate sa nu ma mai gandesc la rezultate, pentru ca asta e mandria de sine si din aceasta cauza cad iarasi in pacat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.06.2007, 11:14:14
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Toti trecem prin asa ceva.La Manastire mi se parea ca unele maici sau surori nu ma suporta,mi se parea ca se uita cu invidie la mine.M-a invatat o sora mai in varsta ca poate fii de la vrajmasul acest lucru,doar eu vad astfel lucrurile.Imi spunea ca maica nu are nimic cu mine si am crezut-o.Astfel mi-a trecut.
Sau altadata,mi se parea ca o maica nu e deloc multumita de mine de felul cum munceam.Atunci nu am vorbit cu nimeni pt.sfat,dar m-am rugat la Dumnezeu astfel:"Doamne tu vezi ca atata pot sa muncesc.Ajuta-ma sa fac totul cu dragoste si sa nu se supere maica pe mine!"Am zis aceasta de mai multe ori si va spun eu, ca chiar am fost linistita si bucuroasa dupa ce am terminat.Atunci putea sa-mi zica maica orice,pt.ca eu facusem totul cu dragoste...:).
Deci poti indeparta astfel de ganduri prin rugaciune sau mai simplu cu alte ganduri frumoase...:).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.06.2007, 15:19:34
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Cred ca foarte important este postul randuit. Este cel care te face sa vezi aceste ganduri si sa inveti cum sa le lasi sa treaca.

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Goneste gandurile costel Generalitati 76 17.07.2013 22:18:26
Lupta cu ecumenismul e lupta cu dracul spre_rasarit Generalitati 106 12.04.2011 21:13:50
Lupta pasiva vs. lupta activa catalin755 Generalitati 22 28.06.2010 16:35:42
Razboiul nevazut cu gandurile Florin-Ionut Pocainta 17 23.05.2009 16:07:39
Dumnezeu ne stie si gandurile... silverstar Generalitati 3 29.09.2008 23:23:05