Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.03.2011, 10:22:10
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

sa ne rugam sa vina Isus mai repede...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.03.2011, 10:42:38
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit respect

Cred ca ne lipseste respectul si discernamantul.Sa ne informam mai bine cand trebuie sa facem alegeri si sa respectam in vorba si fapte valorile credintei si cele nationale.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.03.2011, 11:17:34
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
Cred ca ne lipseste respectul si discernamantul.Sa ne informam mai bine cand trebuie sa facem alegeri si sa respectam in vorba si fapte valorile credintei si cele nationale.
E bine spus, dar cred ca mai e ceva: alergam dupa tinte false. Uitati-va si pe forum cati sunt cei care isi doresc sa ajunga la rugaciunea de 24 din 24, la 5000 de matanii pe zi, la post de 40 ba chiar de 80 de zile, la invatarea pe dinafara a tuturor dogmelor, a Scripturii si scrierilor tuturor sfintilor, dar n-am auzit sa doreasca sa ajute pe cel in nevointa, sa-si iubeasca aproapele si sa-i slujeasca asa cum a facut si ne-a invatat Insusi Mantuitorul, caci spune ca n-a venit ca sa I se slujeasca, ci ca sa slujeasca El tuturor oamenilor. Sunt de acord ca sunt trei indatoriri ale credinciosului: de inchinare, de slujire aproapelui si de cunoastere a lui Dumnezeu. Dar, daca Mantuitorul a pus cel mai mare accent pe slujirea aproapelui, invatandu-ne o singura rugaciune, Tatal nostru, si nu ne-a tinut lectii de teologie inalta, decat ne-a spus ca Tatal desavarsit este, in schimb ne-a dat nenumarate exemple vii de slujire a aproapelui, de vindecare, de hranire, de iubire, de tamaduire. A ajuns pana acolo incat Insusi Dumnezeu ne-a spalat picioarele noua celor pacatosi. Iar noi neglijam exact indatorirea noastra principala, cea de slujire a aproapelui. Stiu ca se motiveaza doct cu citatul "mai intai sa ma mantuiesc eu si apoi alti 1000 se vor mantui in jurul meu", dar asa cum bine si-a pus si glykys in semnatura, mantuirea ne vine de la aproapele si prin aproapele, nu exista mantuire din dogme si nici din post sau metanii, ci la judecata vom spune daca am dat de mancare celui flamand, apa celui insetat, imbracaminte celui gol, etc, etc, si nu vom da extemporal din dogme si nici concurs de metanii sau rugaciuni nu se va face. Dar noi alegem sa le facem pe acestea si lasam la o parte tocmai esentialul: slujirea aproapelui.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.03.2011, 11:31:31
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Nu numai ca nu au o initiativa caritabila, dar nu te lasa nici pe tine sa faci. Sa presupunem ca pui in practica o actiune de Pasti avand drept tinta o clipa de bucurie in caminul unor copii saraci de la periferia Capitalei. in momentul ala, campionii metaniilor incep sa te critice ca nu te ocupi suficient de cipuri, te eticheteaza drept activist procatolic, aliat al Patriarhiei sau din cine stie ce zona oculta.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.03.2011, 12:24:14
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andra_v Vezi mesajul
Nu numai ca nu au o initiativa caritabila, dar nu te lasa nici pe tine sa faci. Sa presupunem ca pui in practica o actiune de Pasti avand drept tinta o clipa de bucurie in caminul unor copii saraci de la periferia Capitalei. in momentul ala, campionii metaniilor incep sa te critice ca nu te ocupi suficient de cipuri, te eticheteaza drept activist procatolic, aliat al Patriarhiei sau din cine stie ce zona oculta.
Pe tine de fapt ce te opreste sa faci ceva? Presupunerea ca nu o sa ai laudatori?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.03.2011, 13:14:52
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
E bine spus, dar cred ca mai e ceva: alergam dupa tinte false. Uitati-va si pe forum cati sunt cei care isi doresc sa ajunga la rugaciunea de 24 din 24, la 5000 de matanii pe zi, la post de 40 ba chiar de 80 de zile, la invatarea pe dinafara a tuturor dogmelor, a Scripturii si scrierilor tuturor sfintilor, dar n-am auzit sa doreasca sa ajute pe cel in nevointa, sa-si iubeasca aproapele si sa-i slujeasca asa cum a facut si ne-a invatat Insusi Mantuitorul, caci spune ca n-a venit ca sa I se slujeasca, ci ca sa slujeasca El tuturor oamenilor. Sunt de acord ca sunt trei indatoriri ale credinciosului: de inchinare, de slujire aproapelui si de cunoastere a lui Dumnezeu. Dar, daca Mantuitorul a pus cel mai mare accent pe slujirea aproapelui, invatandu-ne o singura rugaciune, Tatal nostru, si nu ne-a tinut lectii de teologie inalta, decat ne-a spus ca Tatal desavarsit este, in schimb ne-a dat nenumarate exemple vii de slujire a aproapelui, de vindecare, de hranire, de iubire, de tamaduire. A ajuns pana acolo incat Insusi Dumnezeu ne-a spalat picioarele noua celor pacatosi. Iar noi neglijam exact indatorirea noastra principala, cea de slujire a aproapelui. Stiu ca se motiveaza doct cu citatul "mai intai sa ma mantuiesc eu si apoi alti 1000 se vor mantui in jurul meu", dar asa cum bine si-a pus si glykys in semnatura, mantuirea ne vine de la aproapele si prin aproapele, nu exista mantuire din dogme si nici din post sau metanii, ci la judecata vom spune daca am dat de mancare celui flamand, apa celui insetat, imbracaminte celui gol, etc, etc, si nu vom da extemporal din dogme si nici concurs de metanii sau rugaciuni nu se va face. Dar noi alegem sa le facem pe acestea si lasam la o parte tocmai esentialul: slujirea aproapelui.
Har, smerenie si jertfa de sine.

Mda...aici ai spus bine! Nu importa cantitatea ci calitatea, apoi nici dogma, nici biserica, nici postul mai ales daca-i doar al hranei, nu mantuie...Incercarea sufletului de a fi curat, infranarea gandurilor si rostirilor, cugetarea profunda duc pe calea mantuirii....Nu este nimeni condamnat in ceruri daca mananca in post un covrig cu cas...dar daca oricand , nu numai in post, uraste pe aproapele , il judeca, etc.....este sigur notat cu bile negre , pe dreptate...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.03.2011, 14:05:20
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
E bine spus, dar cred ca mai e ceva: alergam dupa tinte false. Uitati-va si pe forum cati sunt cei care isi doresc sa ajunga la rugaciunea de 24 din 24, la 5000 de matanii pe zi, la post de 40 ba chiar de 80 de zile, la invatarea pe dinafara a tuturor dogmelor, a Scripturii si scrierilor tuturor sfintilor, dar n-am auzit sa doreasca sa ajute pe cel in nevointa, sa-si iubeasca aproapele si sa-i slujeasca asa cum a facut si ne-a invatat Insusi Mantuitorul, caci spune ca n-a venit ca sa I se slujeasca, ci ca sa slujeasca El tuturor oamenilor. Sunt de acord ca sunt trei indatoriri ale credinciosului: de inchinare, de slujire aproapelui si de cunoastere a lui Dumnezeu. Dar, daca Mantuitorul a pus cel mai mare accent pe slujirea aproapelui, invatandu-ne o singura rugaciune, Tatal nostru, si nu ne-a tinut lectii de teologie inalta, decat ne-a spus ca Tatal desavarsit este, in schimb ne-a dat nenumarate exemple vii de slujire a aproapelui, de vindecare, de hranire, de iubire, de tamaduire. A ajuns pana acolo incat Insusi Dumnezeu ne-a spalat picioarele noua celor pacatosi. Iar noi neglijam exact indatorirea noastra principala, cea de slujire a aproapelui. Stiu ca se motiveaza doct cu citatul "mai intai sa ma mantuiesc eu si apoi alti 1000 se vor mantui in jurul meu", dar asa cum bine si-a pus si glykys in semnatura, mantuirea ne vine de la aproapele si prin aproapele, nu exista mantuire din dogme si nici din post sau metanii, ci la judecata vom spune daca am dat de mancare celui flamand, apa celui insetat, imbracaminte celui gol, etc, etc, si nu vom da extemporal din dogme si nici concurs de metanii sau rugaciuni nu se va face. Dar noi alegem sa le facem pe acestea si lasam la o parte tocmai esentialul: slujirea aproapelui.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Ati pus punctul pe "i-ul" Ortodoxiei, daca ma pot exprima astfel. Are poetul Razvan Codrescu o expresie foarte potrivita starii noastre duhovnicesti reale. Spunea ca nu de putine ori uitam esentialul, "precum Marta printre blide".
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.03.2011, 14:40:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca s-ar putea face o radiografie a fiintei noastre, care sa ne descopere care sunt persoanele prezente in noi si cate sunt, cred ca rezultatul pentru multi ar fi - doar chipul fiintei noastre. Nu asa se schimba societatea. Daca omul nu-i va aduce pe ceilalti in sine, totul va fi teorie, iar lumea va ramane asa cum este sau se va schimba si mai mult in rau.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.03.2011, 16:17:25
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
E bine spus, dar cred ca mai e ceva: alergam dupa tinte false. Uitati-va si pe forum cati sunt cei care isi doresc sa ajunga la rugaciunea de 24 din 24, la 5000 de matanii pe zi, la post de 40 ba chiar de 80 de zile, la invatarea pe dinafara a tuturor dogmelor, a Scripturii si scrierilor tuturor sfintilor, dar n-am auzit sa doreasca sa ajute pe cel in nevointa, sa-si iubeasca aproapele si sa-i slujeasca asa cum a facut si ne-a invatat Insusi Mantuitorul, caci spune ca n-a venit ca sa I se slujeasca, ci ca sa slujeasca El tuturor oamenilor. Sunt de acord ca sunt trei indatoriri ale credinciosului: de inchinare, de slujire aproapelui si de cunoastere a lui Dumnezeu. Dar, daca Mantuitorul a pus cel mai mare accent pe slujirea aproapelui, invatandu-ne o singura rugaciune, Tatal nostru, si nu ne-a tinut lectii de teologie inalta, decat ne-a spus ca Tatal desavarsit este, in schimb ne-a dat nenumarate exemple vii de slujire a aproapelui, de vindecare, de hranire, de iubire, de tamaduire. A ajuns pana acolo incat Insusi Dumnezeu ne-a spalat picioarele noua celor pacatosi. Iar noi neglijam exact indatorirea noastra principala, cea de slujire a aproapelui. Stiu ca se motiveaza doct cu citatul "mai intai sa ma mantuiesc eu si apoi alti 1000 se vor mantui in jurul meu", dar asa cum bine si-a pus si glykys in semnatura, mantuirea ne vine de la aproapele si prin aproapele, nu exista mantuire din dogme si nici din post sau metanii, ci la judecata vom spune daca am dat de mancare celui flamand, apa celui insetat, imbracaminte celui gol, etc, etc, si nu vom da extemporal din dogme si nici concurs de metanii sau rugaciuni nu se va face. Dar noi alegem sa le facem pe acestea si lasam la o parte tocmai esentialul: slujirea aproapelui.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Mi-ar place ca acest mesaj al tau, sa fie citit obligatoriu de toti forumistii ! :-)

Este ESENTA crestinismului si-ar trebui sa fie tinta noastra, a tuturor! Fapte,nu vorbe!

Caci asa cred si eu.Mai bine placut este lui Dumenzeu daca astazi fac o oala de mancare si o duc unor batrani neputinciosi si ii mai si spal si ii mai si mangai cu vorba plina de iubire, decat sa stau in acest timp, egoista, cu capu`n carti de rugaciune,gandind la mantuirea mea.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.03.2011, 16:39:28
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Mi-ar place ca acest mesaj al tau, sa fie citit obligatoriu de toti forumistii ! :-)

Este ESENTA crestinismului si-ar trebui sa fie tinta noastra, a tuturor! Fapte,nu vorbe!

Caci asa cred si eu.Mai bine placut este lui Dumenzeu daca astazi fac o oala de mancare si o duc unor batrani neputinciosi si ii mai si spal si ii mai si mangai cu vorba plina de iubire, decat sa stau in acest timp, egoista, cu capu`n carti de rugaciune,gandind la mantuirea mea.
Dar de ce crezi ca nu se pot impleti faptele cu rugaciunile?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
ce putem face.. Qquasar Generalitati 14 05.01.2011 00:16:04
lumea in care traim giovaninnaa Generalitati 68 29.10.2010 14:16:29
Rugativa pentru noi caci grele si dureroase sunt vremurile care le traim emiliulia Umanitare 82 28.07.2010 12:49:27
Rugminte pentru un baiat care s-a abatut de la calea cea buna marianag Umanitare 29 23.06.2010 17:23:52