Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.11.2009, 01:20:08
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Zvonuri...

Citat:
În prealabil postat de irodion Vezi mesajul
Mi-a spus un prieten ca parintele Arsenie Papacioc ar fi interzis la manastirea Techirghiol cartile parintelui Arsenie Boca. Va rog daca stie cineva amanunte sa ne spuna si noua. Eu am mare evlavie pentru parintele Arsenie Boca si sper sa fie doar o minciuna, un zvon nerealist.... pentru ca am un mare respect si pentru parintele Arsenie Papacioc, il iubesc. Lamuriti-ma va rog!
Si mie mi-a spus cineva, ca Pr. Arsenie Papacioc nu mai e la Techirghiol; si ca Pr. Iustin Parvu a fost mutat la alta manastire... Dar, mergand in teren, am putut constata ca Pr. Arsenie Papacioc este in continuare la Techirghiol - era bolnav cand am fost acolo - si la fel, Pr. Iustin Parvu primeste enoriasii in fiecare zi pana seara.
Sa nu mai credem toate zvonurile si sa ne intrebam si daca ceea ce se zvoneste poate fi adevarat. Ma indoiesc ca poate cineva sa interzica cartile Pr. Arsenie Boca. S-ar revolta tot poporul credincios.
  #22  
Vechi 20.11.2009, 01:21:24
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irodion Vezi mesajul
Mi-a spus un prieten ca parintele Arsenie Papacioc ar fi interzis la manastirea Techirghiol cartile parintelui Arsenie Boca. Va rog daca stie cineva amanunte sa ne spuna si noua. Eu am mare evlavie pentru parintele Arsenie Boca si sper sa fie doar o minciuna, un zvon nerealist.... pentru ca am un mare respect si pentru parintele Arsenie Papacioc, il iubesc. Lamuriti-ma va rog!
Frate Irodion, daca ai vrut sa afli cine a fost si cine este parintele Arsenie Boca ai facut ,,tare bine" ca ai ... apelat la forum !! Dar mai bine ar fi (mai ales ca i-ai citit lucrarile)sa te iei cit mai curind si sa te duci acasa la el la Prislop. Vei primi astfel binecuvintarea unui sfint.
Celalalt batrin Arsenie(calo-geron ),deopotriva un sfint si un schingiuit al puscariilor comuniste , luptator pt. Hristos si pt. neamul romanesc. Nu cunosc exact adevarul ,daca ar putea fi unul ,dar eu ma indoiesc insistent ca ar fi discordie intre ei . Dar chiar si asa sa nu uitam ca in istoria bisericii universale au existat discordii chiar si intre sfintii aceluiasi Hristos: a se vedea polemica (si palma daruita)dintre sf. Vasile cel mare si sf. Ioan cel mic (sau cel scurt sau cel nou)despre cum se savirsesc si care sunt pacatele.
NU cred ca este potrivit sa te iei dupa detractori pt. ca nu sunt mai mult de 3 luni de zile de cind unul dintre acestia ,pe un topic dedicat legionarilor, il suspecta de data aceasta si il incrimina pe parintele Papacioc de legionarism (intr-adevar a fost legionar, mai este, si pentru asta a facut f. multi ani de puscarie) el urind morbid istoria si rolul legionarilor pt. Romania.
Oricum ,stiu ca poti titra din materialul postat de useri si poti vedea categoric lumina !
Spor si pace binecuvintata !

Last edited by zaharia_2009; 20.11.2009 at 01:29:20.
  #23  
Vechi 20.11.2009, 02:41:21
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Fratii mei, va rog sa nu va „legati” de Pr.Asenie Boca cum ca are erori si ca nush ce... si ca este interzis de pr.Arsenie Papacioc. Pr.Arsenie nu e „vinovat” de erorile „sale” strecurate de altii....

Fratiile voastre stiti din ce cauza sunt multe erori in unle carti ale Pr.Arsenie Boca??? Fiind multi ani pe langa pr.Teofil Paraian l-am intrebat ce sunt cu unele invataturi ale pr.Arsenie ca doar l-a cunoscut personal. Pr.Teofil mi-a spus: Draga, nu tot ce scrie Pr.Arsenie acolo este autentic! Numai doua sunt cartile deplin autentice ale Pr.Arsenie Boca, si anume: Cararea Imparatiei si Cuvinte Vii! Celelalte sunt cuvinte spuse de Pr.Arsenie Boca in unele insemnari ale sale si din unele predici sau cuvinte libere si care au fost notate de catre unii oameni si care au contribuit si ei la „infrumusetarea” textelor si celor spuse de Dansul. Eu am mai spus si altor oameni sa nu citeasca tot ce apare asa clandestin si care se presupune ca ar fi ale Parintelui! Si nici toate cele spuse despre dansul nu sunt toate adevarate; sunt multe exagerari, de astea fantastice care sunt vazute de unii oameni ca fiind ceva extraordinar”
Asadar frati mei, avand in vedere cele spuse de Pr.Teofil sa nu ne avantam sa „mancam” orice ni se pune inainte, ca nu tot ce zboara se mananca!!!

Doamne ajuta!!!

Last edited by geo.nektarios; 20.11.2009 at 02:43:25.
  #24  
Vechi 20.11.2009, 04:08:18
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit 20 de ani

Doamne-ajuta!

Mai sunt cateva zile si se vor implini 20 de ani de cand Sfantul Arsenie Boca, (pentru mine este sfant) s-a mutat la Domnul. 28 noiembrie este ziua in care, an de an, Prislopul este din ce in ce mai coplesit de evlavia celor ce il iubesc pe marele nostru duhovnic.

Sfantul Arsenie Boca nu va putea fi interzis niciodata.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."

Last edited by laurschepsis; 20.11.2009 at 04:11:31.
  #25  
Vechi 20.11.2009, 04:21:07
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Nu am citit ce a scris dar doua lucruri nu mi-au placut la parintele Boca: multumirea de sine cu care vorbeste despre el însusi (http://www.arsenieboca.ro/) si felul cum picta (vezi acelasi site) si care nu-mi inspira un spirit simplu si smerit.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #26  
Vechi 20.11.2009, 15:36:30
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu am citit ce a scris dar doua lucruri nu mi-au placut la parintele Boca: multumirea de sine cu care vorbeste despre el însusi (http://www.arsenieboca.ro/) si felul cum picta (vezi acelasi site) si care nu-mi inspira un spirit simplu si smerit.
Sa-mi fie cu iertare, dar acea prezentare de care vorbesti a fost facuta prin 1945 si are o mie de motive sa fie sub acea forma. Eu, de cand am citit-o prima data, am asociat-o unui raport cerut de cei care l-au incriminat dintotdeauna si care nu erau in acord cu stilul lui destul de sever si aparent razvratit fata de legi si ordini. Pentru el, exista o singura lege si ordine: cea a lui Dumnezeu. Poate de aceea a si fost poreclit "Biciul lui Dumnezeu"! Era constient de puterile primite la Sfantul munte, putea practic face aproape orice, dar foarte rar a abuzat de aceste puteri la modul personal(cand a mers la inmormantarea mamei sale, sau cand i-a provocat dureri unui temnicer care il umilea de fiecare data strigandu-l "Bai, popa!") A mers cu curaj la Ceausesti spunandu-le adevaruri dure, desi el stia ca acest curaj ii va aduce moartea. Pe cei care l-au batut, ar fi putut sa-i faca sa se zvarcoleasca pe jos de dureri, fiindca avea aceasta putere, si poate chiar ar fi fost tentat de diavol sa o faca, dar atunci n-ar mai fi fost un sfant. A stiut cand va muri si si-a comandat si crucea...
Nu am nimic cu nimeni, dar daca ne straduim sa vizionam TOATE interviurile Parintelui Arsenie Papacioc, sunt convins ca la unele dintre ele sunteti usor dezamagiti. Fapt este ca suntem cu totii oameni, chiar si preafericitii parinti, pana ce trec la cele vesnice. Uneori mai cad si ei in cate o ispita, fiindca asupra lor sa abat legiuni ca sa-i faca sa greseasca, sa vada lumea cat sunt de slabi si de subiectivi... Datoria noastra este sa ramanem drepti in credinta noastra, sa intelegem, sa iubim, sa iertam!
Asa sa ne-ajute Dumnezeu!
  #27  
Vechi 20.11.2009, 17:15:45
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
"un duhovnic mare insa nu in TOTALITATEA lui" m ai bagat in ceata ,Andrei! asa cum ii pot lua pe altii care au o linie uniforma....deja sunt ingropat in ...zapada!
Oare ce nu intelegi?
Este precum un film sau o carte din care alegi partile bune iar cele exagerate sau cu care nu esti de acord, te sperie, de tulbura, te scirbeste le dai deoparte. Nu-l judeci ci doar separi griul de tarite...si crede-ma ca sunt multe tarite!

...iar de INCERCAREA de pictura bisericeasca sub forma de fresca, nici nu mai amintesc,...pacat de biserica aceea si ce trebuie sa suporte pe peretii ei.., Aici vei gasi aiureli realizate gresit in TOTALITATE din punct de vedere al Erminiei picturii bizantine. Unde ai vazut tu la un Preot aceasta razvratire impotriva canoanelor de pictura...poate la cei cu multe tarite... de separat de griu...
  #28  
Vechi 20.11.2009, 17:20:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Si mie mi-a spus cineva, ca Pr. Arsenie Papacioc nu mai e la Techirghiol; si ca Pr. Iustin Parvu a fost mutat la alta manastire... Dar, mergand in teren, am putut constata ca Pr. Arsenie Papacioc este in continuare la Techirghiol - era bolnav cand am fost acolo - si la fel, Pr. Iustin Parvu primeste enoriasii in fiecare zi pana seara.
Sa nu mai credem toate zvonurile si sa ne intrebam si daca ceea ce se zvoneste poate fi adevarat. Ma indoiesc ca poate cineva sa interzica cartile Pr. Arsenie Boca. S-ar revolta tot poporul credincios.
Terminati odata cu prostiile interzicerii cartilor in economia de piata. Astea sunt sechele de dinainte de 89.
Anca esti matura si mai versata in cele lumesti capitaliste. Stii doar foarte bine ca in momentul cind cineva lanseaza un zvon DE SCANDAL in legatura cu ceva ce se vinde, acest lucru este facut numai cu UN SINGUR SCOP: Acela de a vinde MAI MUUUULT!..pentru ai creste valoarea!
Fratilor judecati de parca v-ati nascut ieri seara!
  #29  
Vechi 20.11.2009, 17:28:24
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Fratilor, oare n-am cazut tocmai noi in plasa intinsa de dusmanul omului care se-agita exact acum, la 20 ani de la intoarcerea Acasa a parintelui?
... dar ceva tot e bine - daca se agita atata sa ne dezbine, inseamna ca ne uraste, si daca ne uraste, inseamna ca ceea ce faceam inainte de-a ne certa era bun, dar oare ce faceam? pai cred ca vorbeam de credinta, ne rugam...
  #30  
Vechi 20.11.2009, 17:38:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Fratilor, oare n-am cazut tocmai noi in plasa intinsa de dusmanul omului care se-agita exact acum, la 20 ani de la intoarcerea Acasa a parintelui?
... dar ceva tot e bine - daca se agita atata sa ne dezbine, inseamna ca ne uraste, si daca ne uraste, inseamna ca ceea ce faceam inainte de-a ne certa era bun, dar oare ce faceam? pai cred ca vorbeam de credinta, ne rugam...
Fi mai explicita ca nu inteleg ce spui. Despre ce plasa a vrajmasului vorbesti? Fi mai ancorata daca poti in realitate!
Iti lamuresc doar ceva ce tine de bunul simt al fiecaruia fie ca e mirean sau preot! Daca nu stii sa pictezi stai in banca ta si lasa-i pe cei care au experienta in arta de fresca Bizantina sa decoreze peretii lacasurilor ortodoxe!(si Slava Domnului sunt pictori de mare clasa in tara).. si nu gindi prin prisma mindriei asa cum a facut-o par Boca! vrind MUSAI sa lase ceva pe pereti!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 16:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 18:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 13:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 21:31:10