Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 10.04.2024, 19:20:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Lasă că mai bine au dat-o la ruși cu care au fost diferende pe tema Moldovei din timpul Țarilor, nu i-a acuzat nimeni de trădare pt asta dar ni se țin teorii despre cum ne-au furat rușii tezaurul.
Mă mir că nimeni în istorie nu și-a pus problema ce guvern de tâmpiți a fost să ducă tezaurul la ruși.
Cred ca nu ai inteles, tezaurul nu a fost dus de tot la rusi, ci doar pana se termina razboiul. Rusii l-au furat pentru ca nu au vrut sa-l mai dea inapoi, bolsevicii au pretextat ca e compensatie ca le-am fi luat Basarabia. Nemtii, austriecii si maghiarii (inclusv bulgarii) au furat tot ce au putut cand au ocupat Bucurestiul si sudul tarii. Nu era o alta alternativa pentru tezaur, rusii erau aliatii nostri in primul razboi. Dar rusii au fost mincinosi si fara cuvant in toata istoria lor.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
N-au o precizie așa bună bombele cu ghidaj, au o marjă de eroare, am văzut și în Donețk civili cu mațele împrăștiate de bombardament ucrainean, ăla era mai crâncen.
Zecile de bombardamente ale rusilor nu le-ai vazut, doar cel din Donetk. Urmaresti mai mult canalele rusesti, asa cum am spus?
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
O parte s-au retras deliberat au minat anumite zone, au aruncat în aer infrastructură critică, feroviară, poduri, Stalin nu se aștepta să fie atacat de Hitler de aceia i-a ordonat lui Jukov să retragă militarii de la granița de vest.
S-au retras unde au apucat sa se retraga. M-am uitat acum, scrie ca au fost luati 3,35 milioane de prizonieri rusi in aceasta faza, ceea ce e foarte mult. In batalia Moscovei rusii erau in numar mult mai mic, abia cu diviziile din Siberia au egalat numarul nemtilor care atacau (in jur de 1 milion).
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ucraineana chiar e o limbă depășită cu rusa deschizi uși în Est și chiar și în Asia, e și o limbă tehnică deopotrivă că a înglobat descoperirile lumii ruse, e și o limbă în care poți citi cultură una e să-l citești pe Dostoievski la origini, altceva e să îl preiei tradus.
Nu exista limba depasita, este limba ucrainenilor. Este vorbita de 33 milioane de ucraineni ca prima limba, Rusii au incercat sa o interzica si sa o inlocuiasca cu rusa, la fel cum au incercat si cu limba romana in Basarabia. Nu mai asculta toate minciunile spuse de rusi.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 10.04.2024, 19:55:17
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul

S-au retras unde au apucat sa se retraga. M-am uitat acum, scrie ca au fost luati 3,35 milioane de prizonieri rusi in aceasta faza, ceea ce e foarte mult. In batalia Moscovei rusii erau in numar mult mai mic, abia cu diviziile din Siberia au egalat numarul nemtilor care atacau (in jur de 1 milion).
Foarte adevarat ce zici: Intradevar Moscova din ce am cititit in memoriile lui Jukov, a evacuat aproape in intregime civilii si a ramas practic doar cu Dumnezeu Inainte! si cu Marii Sfinti ai Sai) vezi mai jos pe Sfanta Matrona nebuna dupa Hristos, favorita si sfatuitoarea lui Stalin, inainte si cu vre-o 100 000 de soldati si ofiteri.

"În cartea Zinaidei Jdanova "Povestiri despre viața Binecuvântatei Starețe Matrona", publicată de Editura Mănăstirii Novo-Golutvino, este povestită întâmplarea ( de către una dintre cunoștințele Jdanovei), în care descrie venirea șefului URSS, I.V. Stalin, pentru a se sfatui cu Matrona de la Moscova, după apariția amenințarilor de capturare a Moscovei de către germani. Potrivit povestirii citate în această carte, Matrona i-a spus: "Poporul rus va câștiga, victoria va fi de partea ta. Din conducere tu unul nu vei părăsi Moscova ". Această întâlnire este descrisă pe așa-numita icoană "Matrona și Stalin" Wikipedia

Efectiv se zice ca o forta nevazuta ii faceau pe nemti sa se loveasca de un zid invizibil care-i propulsa in retragere. Fortele ceresti si scutul lor formidabil!!!

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu exista limba depasita, este limba ucrainenilor. Este vorbita de 33 milioane de ucraineni ca prima limba, Rusii au incercat sa o interzica si sa o inlocuiasca cu rusa, la fel cum au incercat si cu limba romana in Basarabia. Nu mai asculta toate minciunile spuse de rusi.
Nu mai gasesc unde era trimiterea la cei care au inventat ucraineana la universitatea din Viena sub forma de un amestec de poloneza si dialecte arhaice regionale din zona si cit mai putina slavona ruseasca, la Viena in anii 1800, strategie finantata puternic de anglo-saxoni in lupta concurentiala cu Imperiul tarist, ca singura arma de divizare care le-a mai ramas in arsenal la vremea aceea. O sa caut si revin. Era foarte bine documentata istoric de un francez si care includea nume de filologi europeni si ai imperiului Austro-ungar care au participat la acest mare proiect.
Este mentionat si in Wikipedia dar doar in treaacat.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.

Last edited by cozia; 10.04.2024 at 20:02:46.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 10.04.2024, 20:24:33
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cred ca nu ai inteles, tezaurul nu a fost dus de tot la rusi, ci doar pana se termina razboiul. Rusii l-au furat pentru ca nu au vrut sa-l mai dea inapoi, bolsevicii au pretextat ca e compensatie ca le-am fi luat Basarabia. Nemtii, austriecii si maghiarii (inclusv bulgarii) au furat tot ce au putut cand au ocupat Bucurestiul si sudul tarii. Nu era o alta alternativa pentru tezaur, rusii erau aliatii nostri in primul razboi. Dar rusii au fost mincinosi si fara cuvant in toata istoria lor.
Domnule faci ce faci și dai câte o justificare penibiluță pentru ducerea tezaurului la ruși, nu erau de încredere dar nu aveau de ales zici tu.
Nu aveau ce să-l ducă acolo, cum ai zis și tu cu rușii au mai fost probleme în istorie, pur și simplu PNL-PNȚ și Casa Regală au fost niște penibili în istorie ca pe multe alte probleme de la schimbarea Calendarului Bisericesc, corupția rampantă, neapărarea țării în fața raptului pactului Ribbentrop-Molotov, nedezvoltarea egală a țării - Moldova era ocolită, Basarabiei i se aruncau firmituri, ultratoleranța față de minorități etnice în timp ce românii erau ținuți într-o dezvoltare care băltea.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Zecile de bombardamente ale rusilor nu le-ai vazut, doar cel din Donetk. Urmaresti mai mult canalele rusesti, asa cum am spus?
N-au tras după oameni randomly cu ordin, cum se întâmplă în Gaza de pildă unde unii se joacă cu viețile civililor, o rachetă de croazieră poate lovi un bloc deși era trasă spre infrastructura critică sau alte obiective.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
S-au retras unde au apucat sa se retraga. M-am uitat acum, scrie ca au fost luati 3,35 milioane de prizonieri rusi in aceasta faza, ceea ce e foarte mult. In batalia Moscovei rusii erau in numar mult mai mic, abia cu diviziile din Siberia au egalat numarul nemtilor care atacau (in jur de 1 milion).
Nu contează că au folosit efectivele duse în Siberia, e tot armată și aceea, să nu uităm că multe pierderi ruse au fost generate chiar de ei că executau fără milă trădătorii și dezertorii.

Citat:
Nu exista limba depasita, este limba ucrainenilor. Este vorbita de 33 milioane de ucraineni ca prima limba, Rusii au incercat sa o interzica si sa o inlocuiasca cu rusa, la fel cum au incercat si cu limba romana in Basarabia. Nu mai asculta toate minciunile spuse de rusi.
Toți ucrainenii pe care îi cunosc eu știu rusa, dar rușii nu au nevoie să știe ucrainește ca să o dau ca ei, cu rusa te înțelegi și în Kazahstan și în Tadjikistan și în China se studiază și în SUA se vorbește în unele comunități eu la asta m-am referit.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 10.04.2024 at 20:50:38.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 11.04.2024, 05:04:20
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Bun, deci dacă fratele cel mic aș fi chiar eu iar voi vecinii, Demetrius s-ar gândește că logodnica mea are barbă (fără să-mi argumenteze cu citate din NT dacă în situația asta crima este acceptabilă)...
27. Asemenea și bărbații lăsând rânduiala cea după fire a părții femeiești, s-au aprins în pofta lor unii pentru alții, bărbați cu bărbați, săvârșind rușinea și luând cu ei răsplata cuvenită rătăcirii lor.
28. Și precum n-au încercat să aibă pe Dumnezeu în cunoștință, așa și Dumnezeu i-a lăsat la mintea lor fără judecată, să facă cele ce nu se cuvine.
29. Plini fiind de toată nedreptatea, de desfrânare, de viclenie, de lăcomie, de răutate; plini de pizmă, de ucidere, de ceartă, de înșelăciune, de purtări rele, bârfitori,
30. Grăitori de rău, urâtori de Dumnezeu, ocărâtori, semeți, trufași, lăudăroși, născocitori de rele, nesupuși părinților,
31. Neînțelepți, călcători de cuvânt, fără dragoste, fără milă;
32. Aceștia, deși au cunoscut dreapta orânduire a lui Dumnezeu, că cei ce fac unele ca acestea sunt vrednici de moarte, nu numai că fac ei acestea, ci le și încuviințează celor care le fac.(Rom1,27-32)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #165  
Vechi 11.04.2024, 18:55:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Domnule faci ce faci și dai câte o justificare penibiluță pentru ducerea tezaurului la ruși, nu erau de încredere dar nu aveau de ales zici tu.
Nu aveau ce să-l ducă acolo, cum ai zis și tu cu rușii au mai fost probleme în istorie, pur și simplu PNL-PNȚ și Casa Regală au fost niște penibili în istorie ca pe multe alte probleme de la schimbarea Calendarului Bisericesc, corupția rampantă, neapărarea țării în fața raptului pactului Ribbentrop-Molotov, nedezvoltarea egală a țării - Moldova era ocolită, Basarabiei i se aruncau firmituri, ultratoleranța față de minorități etnice în timp ce românii erau ținuți într-o dezvoltare care băltea.
Nu e nimic penibil in explicatia mea, e adevarul, in schimb tu te incapatanezi sa ii scuzi pe rusi dand vina pe romani. In afara de ascuderea in pesteri cape pe vremea lui Decebal nu ai adus un alt argument. Romanii nu stiau daca germanii n-o sa castige razboiul si o sa ocupe zeci de ani tara, la fel cum polonezii si maghiarii nu au mai avut tara sute de ani, desi au fost regate puternice in trecut.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
N-au tras după oameni randomly cu ordin, cum se întâmplă în Gaza de pildă unde unii se joacă cu viețile civililor, o rachetă de croazieră poate lovi un bloc deși era trasă spre infrastructura critică sau alte obiective.
Cred ca tu esti mai prorus si decat rusii, in ziua de azi, nici rusii nu mai cred asta azi, desi credeau in primele zile ale razboiului, cand vedeau minciunile d ela televiziunile rusesti. Mai uitata-te si la alte surse decat cele rusesti, nu crede ca doar rusii spun adevarul.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Toți ucrainenii pe care îi cunosc eu știu rusa, dar rușii nu au nevoie să știe ucrainește ca să o dau ca ei, cu rusa te înțelegi și în Kazahstan și în Tadjikistan și în China se studiază și în SUA se vorbește în unele comunități eu la asta m-am referit.
La fel cum aproape toti romanii din Rep. Moldova stiu rusa, din cauza ca era limba obligatorie in timpul ocupatiei rusesti. Ucraineana o stiu ucrainenii, nu trebuie sa o stie rusii, nici limba romana nu se vorbeste la nivel mondial. Din ce am citit limba rusa este o limba mai nou fata de cea ucraineana, ambele limbi fiind formate avand la baza limba slavona vorbita in Rusia kieveana.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare