Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.11.2009, 12:04:20
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Smile pt AndruscaCIM si glykys

intrebarea nu era pentru a ma pune in incurcatura, era doar o curiozitate. nici eu nu cunosc foarte bine multe lucruri, si prin aceste intrebari invat si eu. :) eu ma deschis discutia tot din curiozitate, si de data asta curiozitatea nu m-a "omorat". asa am inceput sa citesc, pentru ca este foarte greu cand cineva exemplifica ceva cu versete din Biblie , si tu te uiti ca mata-n calendar si nu poti sa combati. asa ma bucur ca exista acest forum unde pot intreba si acest site unde pot citi fara sa-mi mie teama ca dau de vreo erezie :)

glykys.... nu te poti feri de cei care nu-s ortodoxi, se poate intampla sa-ti fie colegi, sau colaboratori. ce te faci atunci? iti schimbi serviciul? sau poate ai angajati. cu ei ce faci? ca nu se intreaba la interviu religia. sau daca afli mai tarizu ca este din alt cult, dar este exemplar la serviciu...il dai afara? cam greut. nu toti sunt "propovaduitori de tramvai", cei care sunt ca raia si vor prin orice mijloc sa te faca sa te "schimbi". multi confunda religia cu credinta. poate ca am ales o cale mai grea: de a sta cu tigara in buzunar si a nu fuma, decat a ma feri sa vad tigara. :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.11.2009, 12:04:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit 3, 9, 40

Cat despre locul unde se aseaza sufletele oamenilor dupa moarte, potrivit cu pilda bogatului nemilostiv si saracului Lazar ( Luca 16,19-31 ) , Sfanta Biserica ne invata asa : timp de doua zile dupa moarte sufletul este purtat de ingerul pazitor peste tot in lume, pe unde a trait si a facut fapte bune sau rele si isi aminteste de toate cele din pruncie pana in ceasul mortii. In a treia ei este dus la Dumnezeu, iar la 40 de zile i se randuieste loc de odihna sau osanda. In Pravila Mare de la Targoviste, capitolul 162, spune ca " sufletul, de multa dragoste a trupului ( sau ) , caci s-a despartit de dansul, uneori merge la casa aceea unde a fost in viata, iar alteori la mormantul unde este trupul ingropat. Iar imbunatatitul si dreptul suflet merge pe la locurile unde avea obiceiul sa se roage pentru mantuirea lui si face doua zile pe pamant. Iar a treia zi merge sufletul impreuna cu ingerul sau la cer si sta inaintea groaznicutui scaun si se inchina inaintea lui Dumnezeu. Pentru aceea se face a treia zi Sfanta Liturghie si pomana pentru cel mort. Iar daca se inchina lui Dumnezeu merge cu ingerul de ii arata bogatele si frumoasele lacasuri ale sufletelor dreptilor si ale sfintilor care au facut voia lui Dumnezeu in lume. Toate acestea le vede sufletul atunci ( de la a patra pana la a noua zi ) . Iar a noua zi merge iar de se inchina lui Dumnezeu. Pentru aceasta se face Litughie si pomenire la a noua zi. Apoi il duce ingerul si ii arata toate muncile cele de dedesubt ( din iad ) pana la 40 de zile, ( cand se inchina a treia oara Prea Sfintei Treimi ) . Pentru aceasta se fac liturghii si pomeniri ( pentru cei morti ) la 40 de zile. Iar de acum incolo, dupa lucrurile care le-a facut ii da lui de se odihneste, pana va veni Hristos sa judece lumea si sa-i dea sau sa-i plateasca fiecaruia dupa lucrurile lui " .

Aceasta este Traditia Bisericii si acesta este rolul slujbelor ce se fac pentru cei raposati.
P. Cleopa - http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/convorbiri9.htm
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.11.2009, 12:28:11
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit pt geo.nektarios

multumesc pentru raspuns. dar raspunsul tau este inteles doar de ortodoxi. :) imi foloseste ceea ce mi-ai spus, chiar nu stiam de ce se fac pomeni la anumite date. . nici eu nu stiam ce este "sarindarul". In jud Prahova nu se mai poarta atatea pomeni :). din pacate nu pot combate un neoprotestant care se bazeaza NUMAI pe Biblie cu ceea ce mi-ai spus. ceea ce mi-ai spus unde pot gasi? pana acum n-am stiut ca exista Sfanta Traditie. de multe ori ma intrebam: o fi obicei sau face parte din religie?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.11.2009, 12:36:27
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit pt windorin

daca ceea ce mi-ai spus nu se afla in Biblie, tu de unde stii? vreau sa citesc mai mult. sunt din Vietile Sfintilor, din Sfanta Traditie, marturii ale calugarilor, etc?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.11.2009, 12:48:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
multumesc pentru raspuns. dar raspunsul tau este inteles doar de ortodoxi. :) imi foloseste ceea ce mi-ai spus, chiar nu stiam de ce se fac pomeni la anumite date. . nici eu nu stiam ce este "sarindarul". In jud Prahova nu se mai poarta atatea pomeni :). din pacate nu pot combate un neoprotestant care se bazeaza NUMAI pe Biblie cu ceea ce mi-ai spus. ceea ce mi-ai spus unde pot gasi? pana acum n-am stiut ca exista Sfanta Traditie. de multe ori ma intrebam: o fi obicei sau face parte din religie?
Anaana, iertare, dar nu prea te inteleg: este adevarat ca foarte putini ne cunoastem credinta asa cum ar trebui, insa atunci cand avem indoieli, nelamuriri, ni le clarificam in cadrul religiei noastre, alergam la preoti, la carti sfinte, la Sf. parinti, nu la sectanti! Nu te judec, nu, dar nu prea inteleg: tu spui ca ai deschis discutia cu ei (eu si Andrusca ne gandeam la tipul ala de propovaduitori prin tramvaie, asa e), ca te-au pus in incurcatura si ca acum vrei sa ii combati. Pai pentru a-i putea sa ii combati trebuie, in primul rand, sa iti cunosti bine de tot credinta ortodoxa! Dar cum ai vrea sa inveti pe cineva ceva ce nici tu nu stii?
Cat priveste afirmatia ca sectantii astia se bazeaza numai pe Biblie, sa stii ca nu e chiar asa, pentru ca ei au alta Biblie decat a noastra, au scos niste pasaje din ea, au modificat-o prin parti esentiale... Uite, citeste cum i-a combatut Parintele Cleopa folosindu-se de afirmatiile lor din Biblie! - http://www.ortodoxia.md/despre-marto...am-cu-sectarii
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.11.2009, 12:56:25
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Pai pentru a-i putea sa ii combati trebuie, in primul rand, sa iti cunosti bine de tot credinta ortodoxa! Dar cum ai vrea sa inveti pe cineva ceva ce nici tu nu stii?
Tocmai de aia intreaba aici
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.11.2009, 13:04:12
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit pt tricesimusseptimus

chiar crezi ca pomana e de....pomana? eu consider o comemorare a celui adormit si un ajutor infim pentru cei saraci. n-am sa inteleg de ce la pomeni oameni nu invata sa faca milostenie. toti dau pomana tot la cei care au, in loc sa dea la cei napastuiti.
Daca Judecata de Apoi e de pomana.... nu stiu ce sa mai spun. oricum ar fi greu acum sa corectam NOI Biblia. :)
Rugaciunea catre Dumnezeu nu are nici o legatura cu pomana si banii.
eu am sa fac pomeni, pentru ca imi este drag sa-mi aduc aminte cu cei dragi de cel care este adormit, si sa fac tot posibilul de a da celor saraci. am sa ma rog lui Dumnezeu pentru cei adormiti si am sa-L rog sa ma lumineze si sa-mi arate daca fac bine sau nu. :)
Persoana neoprotestanta mi-a adus exact aceleasi argumente. :)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.11.2009, 13:04:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Tocmai de aia intreaba aici
Anaana, tocmai ai facut cunostinta cu unul dintre ateii de pe blog. Nu-ti face grija, insa, este inofensiv si chiar simpatic (atunci cand nu huleste!).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.11.2009, 13:08:08
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cat priveste afirmatia ca sectantii astia se bazeaza numai pe Biblie, sa stii ca nu e chiar asa, pentru ca ei au alta Biblie decat a noastra, au scos niste pasaje din ea, au modificat-o prin parti esentiale... Uite, citeste cum i-a combatut Parintele Cleopa folosindu-se de afirmatiile lor din Biblie! - http://www.ortodoxia.md/despre-marto...am-cu-sectarii
Când faci o afirmație de o asemenea gravitate, trebuie să ai și argumente pe măsură.

1. Despre ce Biblie vorbești? Neoprotestanții au aceeași Biblie scrisă de prooroci, evangheliști și apostoli (sub inspirația Duhului Sfânt) pe care o au și ortodocșii.
2. Ce pasaje anume ''au scos" ?
3. Care părți esențiale au fost modificate?

Pentru a răspunde la aceste întrebări nu ai nevoie de părintele Cleopa, e suficient să iei Biblia în mână și să verifici!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.11.2009, 13:15:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Tot de la parintele Cleopa citire

http://bisericasecreta.wordpress.com...apta-credinta/

In rest, sa ne lumineze Dumnezeu pe toti! Extra Ecclesia nulla salus! (Sf. Ciprian al Cartaginei, sec. III)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un raspuns va rog ! cristian98 Botezul 10 08.01.2013 01:11:14
un răspuns..! myself00 Generalitati 5 16.03.2012 17:17:29
raspuns verona Generalitati 2 23.10.2006 19:44:56
raspuns pompi Vrajitoria 1 06.07.2006 15:20:47