Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 25.01.2010, 20:17:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Exista si maici si calugari care au blog: Maica Siluana, un monah Laurentiu parca..., preotul Danion Vasile etc.
Si m-am mirat f.mult la monahi, dar uite asa poate lumea sa puna intrebari si sa afle. Desi monahii dau sfaturi mai aspre decat preotii...
Si multe biserici au pagini de internet. Schitul Darvari a avut chiar si forum. S-a inchis (temporar se spune).
Eu gasesc pozitiv acest lucru.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 25.01.2010, 21:24:11
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Am dat pe internet de-a lungul timpului peste multe bloguri si site-uri ale preotilor,Sfintilor parinti,Bisericilor...Nu cred ca este un lucru rau...Decat sa citesti un blog in care se vorbeste despre Sexy Braileanca mai bine un blog despre religie,crestinism,Dumnezeu.
site-urile sunt ok, ca-s verificate...dar blogurile.... nu prea, ca-s personale, nici nu stii daca cel care scrie este preot sau nu.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 26.01.2010, 10:02:08
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Exista si maici si calugari care au blog: Maica Siluana, un monah Laurentiu parca, preotul Danion Vasile etc. Si multe biserici au pagini de internet. Schitul Darvari a avut chiar si forum. S-a inchis (temporar se spune). Eu gasesc pozitiv acest lucru.
Danion nu este preot.
Da, este un lucru bun, atata timp cat nu sunt fortati a face aceasta si cei care nu se simt facuti pentru aceasta lume virtuala.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #44  
Vechi 26.01.2010, 10:23:53
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu nu mi-as dori ca acest lucru sa se petreaca si in Ortodoxie. Atunci cand preotul are timp, el trebuie sa stea in biserica, nu in fata unui calculator. Iar daca nu are timp si pentru Biserica, trebuie sa-si faca.

Nu poate pune epitrahilul peste un om aflat in fata calculatorului. Iar epitrahilul i-a fost dat spre purtare, nu spre a fi pus pe umeras.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 26.01.2010, 13:09:08
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Ideea cred ca era nu ca papa le cere preotilor sa-si faca blog, ci ca ii incurajeaza sa se foloseasca de mijloacele moderne de comunicare. Pana la urma sunt oameni care habar n-au cum sa deschida un calulator, cum sa le ceri sa-si faca blog sau sa faca podcasturi?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 26.01.2010, 13:17:25
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Ideea cred ca era nu ca papa le cere preotilor sa-si faca blog, ci ca ii incurajeaza sa se foloseasca de mijloacele moderne de comunicare. Pana la urma sunt oameni care habar n-au cum sa deschida un calulator, cum sa le ceri sa-si faca blog sau sa faca podcasturi?
nici mama nu stia, acum stie mi s-ar parea mai normal, daca tot e sa folosesc mijloacele moderne, sa cheme lumea la biserica. stii ca drumul catre iad este pavat cu bune intentii. o sa auzim de sponedaniile on-line si o sa ne uitam la slujba din patul de acasa.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 26.01.2010, 13:27:01
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Iti dai seama ca nici un preot normal la cap n-ar oferi spovedanii online. Este cred un pas foarte mare de la a avea un blog pe care pune orele de slujba, cand poate fi gasit, cateva informatii utile, poate si predica din duminica trecuta, pana la a spovedi online, ceea ce orice preot stie ca nu e posibil.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 26.01.2010, 13:40:18
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Iti dai seama ca nici un preot normal la cap n-ar oferi spovedanii online. Este cred un pas foarte mare de la a avea un blog pe care pune orele de slujba, cand poate fi gasit, cateva informatii utile, poate si predica din duminica trecuta, pana la a spovedi online, ceea ce orice preot stie ca nu e posibil.
eu as spune site, si nu blog.
uite un site bine facut:
http://www.parohiamacin4.org/programul_slujbelor.htm
imi place site-ul facut de parintele Istrati, nu-si da cu parerea, nu are reclame din ziare, si daca doresti sa stii mai multe are linkuri utile.
mie blogul mi se pare mai pervers, nu stii daca acolo este un preot sau nu.
nu m-ar deranja daca fiercare biserica ar avea o pagina de net, unde sa gasesti programul slujbelor, orele la care se tin, etc.
Preotul Istrati are in programul slujbelor, un lucru extrem de important, care in multe biserici nu am vazut, si anume in fiecare Duminica este cateheza.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 26.01.2010, 14:03:16
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

:) Cred ca esti putin cam prea rigida. :)

Daca un preot poate sa tina o predica, unde bineinteles nu doar citeste ceva care au scris altii, ci vorbeste destul de personal, cred ca poate si sa scrie cateva ganduri personale, fiindca doar a trecut printr-o facultate, stie ce e permis, ce nu, ce este in litera si linia Bisericii si ce nu.
Impostori exista peste tot, asta nu inseamna ca gata, de acum doar citim unde sunt numai luuuungi citate neexplicate (Doamne fereste de vreo parere personala) din Sf Parinti, ca asa sigur nu-i impostor.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 26.01.2010, 14:11:43
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
:) Cred ca esti putin cam prea rigida. :)

Daca un preot poate sa tina o predica, unde bineinteles nu doar citeste ceva care au scris altii, ci vorbeste destul de personal, cred ca poate si sa scrie cateva ganduri personale, fiindca doar a trecut printr-o facultate, stie ce e permis, ce nu, ce este in litera si linia Bisericii si ce nu.
Impostori exista peste tot, asta nu inseamna ca gata, de acum doar citim unde sunt numai luuuungi citate neexplicate (Doamne fereste de vreo parere personala) din Sf Parinti, ca asa sigur nu-i impostor.
asa este, sunt rigida. Asa cum nu mi-a placut sa vad la Sihla (recunoscuta candva prin asprimea si severitatea conditiilor), bisericuta mica si mandre chilii inaltate unde se face turism, sau manastire, monument istoric - 1644, in loc de restaurarea picturii s-a tencuit peste pictura veche, dar in schimb mai faceau 3 sali de mese si 9 chilii, nu din BCA, ci din caramida, tot pentru turism. aici, da, cu mana pe inima spun ca sunt rigida. trebuie sa mergem la biserica, trebuie sa invatam, trebuie sa-i ajutam pe cei nevoiasi, si nu vom reusi prin bloguri, care ne vor tine tinuiti de net.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CELIBATUL preotilor catolici Sfanta Ichizitie Biserica Romano-Catolica 13 19.10.2012 20:21:06
Cor, strana, cantarile preotilor sophia Muzica Bisericeasca 17 13.08.2009 21:37:05
Sindicat al preotilor din BOR? PadreCory Biserica Ortodoxa Romana 19 24.06.2008 22:27:29
Salarului preotilor saraci Indraznetul Generalitati 13 04.02.2008 20:55:48