Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 15.03.2011, 21:51:01
lugrez lugrez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Clasic... martiriul ateilor care trăiesc într-o lume... creștină...

Și oare ce ai dori? Separarea comunităților pe baza ideologiilor promovate de acestea?
Probabil că nu. Cel mai probabil ți-ai dori ca lumea să fie atee, pentru că ateismul este pentru tine un adevăr veritabil, așa cum pentru mine e un adevăr veritabil ortodoxia...
Încetează să mai visezi enormități, să vrei luna de pe cer...
Eu consider corect ca cei ce vor anumite servicii sa plateasca singuri pentru ele, nu sa ia din fonduri publice in stil comunist, consider corect ca orice persoana X sa nu aiba pretentia ca are dreptul sa indoctrineze copilul lui Y cu ideologia lui politica, economica sau religioasa sau sa aiba pretentia ca daca Y isi expune ideile in public are dreptul sa-i bage pumnul in gura pentru ca nu e de acord cu el.

A se retine, n-am spus nici un fel de chestii concrete, se aplica tuturor pentru ca e un principiu.


Daca aceste dorinte ale mele sunt enormitati, e rau. Traim in jungla in care decide ala care naste cel mai mult, nu cu mult diferit de jungla in care "dreptatea e a aceluia cu muschii cei mai mari".
Reply With Quote
  #82  
Vechi 15.03.2011, 23:37:43
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lugrez Vezi mesajul
Eu consider corect ca cei ce vor anumite servicii sa plateasca singuri pentru ele, nu sa ia din fonduri publice in stil comunist, consider corect ca orice persoana X sa nu aiba pretentia ca are dreptul sa indoctrineze copilul lui Y cu ideologia lui politica, economica sau religioasa sau sa aiba pretentia ca daca Y isi expune ideile in public are dreptul sa-i bage pumnul in gura pentru ca nu e de acord cu el.

A se retine, n-am spus nici un fel de chestii concrete, se aplica tuturor pentru ca e un principiu.


Daca aceste dorinte ale mele sunt enormitati, e rau. Traim in jungla in care decide ala care naste cel mai mult, nu cu mult diferit de jungla in care "dreptatea e a aceluia cu muschii cei mai mari".
Băi omule, tu pe ce lume trăiești?
Mereu sunt pe lumea asta oameni marginalizați nu numai datorită unei ideologii, ci și datorită condițiilor în care trăiesc. Îndoctrinarea de orice fel are loc în societatea de astăzi fie că vrei, fie că nu vrei, ce crezi că pentru modificarea ideilor cuiva prin ceva sistem filozofic, omul acela ajunge să... ce? moară? sau ce? idioțizească? trezește-te la realitate... nu poți să trăiești pe lumea asta fără să te bați de ceva idee, sistem filozofic și să te îndoctrineze... dacă nu ești expus la așa ceva, de unde să știi pe urmă ce dorești? ce e viața, care e societatea? tu ai impresia că ideologiile au tendința să facă din oameni zombie, mai deschideți ochii, și nu tot da vina pe ideologii, ci și pe intenția păcătoasă sau a celor mulți, sau a celor puternici care profită de pe spatele celor mulți... niciodată de multe ori cineva alege de bună voie ceva care să îi contrazică gândirea, modul de viață sau existența personală...
Iar dacă nu spui chestii concrete, atunci de ce mai vorbești? Așa să presupui și să visezi, și să dormi pe-o ureche, să vorbești aiurea fiecare poate...
Ce, credeai că chiar există democrație, că chiar există puterea poporului, a mulțimii? Nimeni nu e decât organizat în lupta pentru putere, pe lumea asta, și nimănui nu-i pasă de ce gândești, de ce trăiești pe lumea asta... care-i rostul tău pe lumea asta...
Uite și folosul religiei, sau măcar a încrederii prostești a persoanei că omul chiar poate fi cineva, că există un motiv pentru el să existe pe lumea asta... un motiv care e mai mare decât încrederea prostească în...vise... un motiv pe care nimeni nu-l poate strânge în pumni și să despuiască persoana de personalitatea ei...
Căci asta e ce contează pe lumea asta- personalitatea....
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 16.03.2011, 00:23:02
lugrez lugrez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 75
Implicit

Nu cred ca are sens sa raspund. Eu spun ideologie si tu vorbesti de idei. Eu spun de bani si tu o iei cu filosofie.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 06.04.2011, 19:23:25
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lugrez Vezi mesajul
Nu cred ca are sens sa raspund. Eu spun ideologie si tu vorbesti de idei. Eu spun de bani si tu o iei cu filosofie.
Ideologie, filosofie, care e diferenta. Daca citesti mai atent vorbeam de acelasi lucru.... amandoi.

Si mai e urmatoarea problema, daca un oarecare copil de ateu vrea sa faca religie in scoala, si sa afle mai multe de crestinism, daca acel copil vrea sa se indoctrineze intr-o religie, ce face.... ateul? ii da voie? sa fim seriosi. Asemenea e si de partea noastra a crestinilor.... cel putin ortodocsi.... deci, defecte sunt peste tot si sunt usor de gasit...
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 06.04.2011, 19:24:36
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Si tot asa de vorbit, fara sa pastram intre noi o buna intelegere, la care am apelat de la inceput in threadul acesta....
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30
atei rightful8912 Generalitati 646 05.08.2010 11:15:28