Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 03.07.2011, 22:09:43
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Haz de necaz!

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Cred că parlamentar!
dar s-ar putea sa ai dreptate!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 03.07.2011, 22:11:14
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Pai asa ceva nu stiu daca este posibil sau folositor, ca profesorii sa coboare stafeta pentru puterea de a intelege a tuturor elevilor. Nu profesorii ar trebui sa se dea dupa elevi, lucru care in principiu este cam imposibil deoarece profesorul este unul iar elevii sun mai multi, ci elevii ar trebui sa se dea dupa profesori. Elevul daca simte ca nu intelege, ridica manuta si intreaba profesorul altfel este imposibil sa predai din start pe intelesul tuturora. 30 de elevi intr-o clasa reprezinta 30 de personalitati si mentalitati diferite, ca sa nu mai spun grade de motivatie pentru invatare diferite fiind de-a dreptul imposibil sa formulezi lectia a.i sa o inteleaga de la bun inceput cu totii. Tocmai de aceea mai exista manuale, pentru ca elevul sa-si mai poata lamuri anumite chestiuni si pe cont propriu sau ajutat de parinti. Este drept insa ca manualalele alternative de astazi sunt de toata jena iar manualele acelea vechi si comuniste, sau cum vreti sa le spuneti, zau ca din punct de vedere educativ erau de 1000 de ori mai bine gandite
profesorii explica pe nivelul de intelegere al elevilor. Insa sunt elevi care raman surzi la tot ce li se explica, gandurile lor zboara la alte preocupari.

Ca sa-i tin legati de subiectul lectiei, aveam mereu fise pe care erau obligati sa le completeze in timp ce predam. Pregateam un scenariu al lectiei pentru mine si o schema pentru ei pe care o completau pe masura ce explicam. Munca mea era uriasa, insa doar astfel eficienta.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 03.07.2011, 22:14:36
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
Buna seara si bine v-am gasit! (Sunt noua pe forum)
Subiectul acesta mi-a atras atentia, pentru ca tocmai am dat bacul (l-am si luat) si va pot oferi o viziune din interiorul situatiei. Problema cu vinovatii pentru cei 50% de respinsi este una legitima. Totusi, parerea mea este ca subiectele au fost la un nivel mult prea ridicat, fata de nivelul de pregatire al elevilor. In momentul in care dai la romana un fragment destul de abrstract din "Nunta in cer" la prima parte nu poti sa te astepti ca niste adolescenti care probabil n-au citit nici macar Harry Potter la viata lor sa poata sa-l interpreteze. Iar la fizica, de exemplu, subiectele au fost la nivelul celor de la admitere la medicina. La toate acestea se adauga fapul ca nu s-a putut copia DELOC.
Deci, in mare, cam asa se vede bacul din partea asta a baricadei...
Scuza-ma, dar este totusi proba de bacalaureat care se numeste "limba si literatura romana", nu literatura universala pentru copii. Harry Poter nu este un reper la niciun nivel pentru literatura de calitate.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 03.07.2011, 22:19:43
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cred

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Scuza-ma, dar este totusi proba de bacalaureat care se numeste "limba si literatura romana", nu literatura universala pentru copii. Harry Poter nu este un reper la niciun nivel pentru literatura de calitate.
Cred ca Sonia a vrut sa sublinieze faptul ca elevii nu mai citesc in general. Nimic. Nici macar ceea ce e "trendy" (dar lipsit de valoare).
Reply With Quote
  #35  
Vechi 03.07.2011, 22:21:41
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
Iar la fizica, de exemplu, subiectele au fost la nivelul celor de la admitere la medicina. La toate acestea se adauga fapul ca nu s-a putut copia DELOC.
Deci, in mare, cam asa se vede bacul din partea asta a baricadei...
Pai cine ti-a spus tie ca examenul de admitere la medicina in ziua de astazi este greu ? Stiu ani in care s-a intrat lejer cu 5. Imi aduc aminte de un individ care a dat kicks in anul 2 la calculatoare ca nu mai facea fata dupa care s-a gandit el ca mai bine s-ar face doctor. Acuma este undeva prin anii terminali la medicina in Iasi.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 03.07.2011, 22:22:32
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
la La toate acestea se adauga fapul ca nu s-a putut copia DELOC.
Asta chiar ca te lasa mut! Cum adica sa te gandesti ca poti copia la un examen? Incredibil!!! Si din tonul postarii suna ca o acuza adusa celor care au organizat bacalaureatul. Incredibil !!!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 03.07.2011, 22:25:18
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Cred ca Sonia a vrut sa sublinieze faptul ca elevii nu mai citesc in general. Nimic. Nici macar ceea ce e "trendy" (dar lipsit de valoare).
Adica la nivel national comisia care propune subiectele de bacalaureat la limba romana ar trebui sa ia in calcul ca elevii nu vor sa citeasca? (se intelege din textul Soniei) Incredibil !!!

Comisia propune subiecte legal, in functie de programa studiata, nu in raport cu mofturile lui Goe!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 03.07.2011, 22:35:21
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nicidecum!

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Adica la nivel national comisia care propune subiectele de bacalaureat la limba romana ar trebui sa ia in calcul ca elevii nu vor sa citeasca? (se intelege din textul Soniei) Incredibil !!!

Comisia propune subiecte legal, in functie de programa studiata, nu in raport cu mofturile lui Goe!
Personal de multa vreme observ cat de mult a decazut invatamantul la noi. Iar rezultatele se vad, cu ochiul liber. Sunt extrem de slab pregatiti, toti elevii.
Au facut atatea reforme de l-au dat de pamant!
Nu am vazut atatea greseli gramaticale in toti anii de scoala, cate vad acum intr-o singura zi! Si e doar un singur exemplu. Sa nu mai vorbim de cultura generala!

Ai pomenit de masurile luate de ministru pentru corectitudinea examenelor. Nu am ascultat stirile. Daca este asa, sincer ma bucur. Cu cat mai sever, cu atat mai folositor.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 03.07.2011, 22:35:47
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Te inseli vor intra foarte multi la facultate. Sunt pe bani, ca la piata, cumperi diplomele, licentele, masteratele, doctoratele, la kilogram!
Numai eu cati stiu!
unde? m-ar interesa si pe mine :)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 03.07.2011, 22:36:30
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Adica la nivel national comisia care propune subiectele de bacalaureat la limba romana ar trebui sa ia in calcul ca elevii nu vor sa citeasca? (se intelege din textul Soniei) Incredibil !!!

Comisia propune subiecte legal, in functie de programa studiata, nu in raport cu mofturile lui Goe!
Doamna profesoara, copiii dumneavoastra nu au copiat niciodata?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exceptional -Exemplu de demnitate nationala,Biserica Ortodoxa Greaca alaturi de popor tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 4 19.11.2011 02:18:41
Cum face noua Irodiada dna Elena Udrea inselata de draci sminteala in popor mihailt Generalitati 12 29.04.2010 19:37:25
POPOR ALES, IUDEOMASONERIE SI IUDEOCOMUNISM adelin_antonescu Iudaismul 3 14.06.2007 19:17:40