Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.05.2012, 20:39:27
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Condac 4
Cu câtă dulceață îi îndestulezi pe cei care se gândesc la Tine! Ce Făcător de Viață este Cuvântul Tău cel Sfânt! Mai plăcută decât untdelemnul și mai dulce decât mierea este împreună grăirea cu Tine! Rugăciunea adusă Ție prinde viață și se înaripează! Cu ce cutremur se umple sufletul și cât de mărețe și pline de tâlc par atunci viața și făptura toată! Unde ești Tu, acolo e bogăția sufletului, acolo se revarsă, ca un șuvoi de apă vie, cântarea: Aliluia! Aliluia! Aliluia!

Icos 4
Când se lasă înserarea pe pământ și se așterne liniștea, aducând vremea odihnei și a somnului obștesc, palatele strălucitoare închipuite de norii poleiți cu aurul amurgului îmi par a fi cămara Ta. Foc și porfiră, aur și azur grăiesc proorocind despre frumusețea negrăită a Cereștilor Tale Sălașuri și cu glas de prăznuire strigă:
Slavă Ție în ceasul cel tihnit al înserării!
Slavă Ție Celui ce ai revărsat asupra lumii adâncă pace!
Slavă Ție pentru raza de rămas bun a Soarelui care apune!
Slavă Ție pentru darul somnului odihnitor!
Slavă Ție pentru bunătatea vădită în întuneric, prin lumina pe care o țeși în inimile noastre!
Slavă Ție pentru rugăciunile smerite ale sufletului păzit de Înger!
Slavă Ție pentru deșteptarea făgăduită în bucuria veșnicei zile neînserate!
Slavă Ție Doamne Dumnezeule, în veci!

Condac 5
Nu sunt cumplite viforele vieții pentru acela în al cărui suflet strălucește făclia focului Tău. Împrejur vreme rea și întuneric, groază și urlet de vijelie, iar în sufletul lui e pace și lumină. Acolo e Hristos! Și inima cântă: Aliluia! Aliluia! Aliluia!


Icos 5
Văd cerul Tău strălucitor de stele! O, cât ești de bogat și câte lumini ai! Prin razele îndepărtaților luminători mă privește veșnicia. Sunt așa mic și neînsemnat, dar cu mine este Domnul și pretutindeni sunt păzit de dreapta Lui cea iubitoare!
Slavă Ție pentru necontenita Ta purtare de grijă!
Slavă Ție pentru oamenii pe care Pronia Ta mi i-a adus în cale!
Slavă Ție pentru dragostea rudelor și pentru dăruirea prietenilor!
Slavă Ție pentru blândețea dobitoacelor care-mi slujesc!
Slavă Ție pentru clipele luminoase ale vieții mele!
Slavă Ție pentru bucuriile limpezi ale inimii!
Slavă Ție pentru fericirea de a trăi, de a mă nevoi și de a mă ruga!
Slavă Ție Doamne Dumnezeule, în veci!

Condac 6
Cât ești de măreț și de apropiat întru cumplita suflare a furtunii! Cum se vădește Atotputernicia mâinilor Tale în șerpuirea fulgerelor orbitoare! Minunată este Măreția Ta! Glasul Domnului peste câmpii și în foșnetul codrilor! Glasul Domnului în purcederea tunetelor și ploii! Glasul Domnului peste ape multe! Lăudat fii în vuietul munților care scuipă foc! Tu scuturi Pământul ca pe un veșmânt! Tu înalți până la cer valurile mării! Laudă Ție, Celui ce ai smerit trufia omenească, făcând să se înalțe strigăt de pocăință: Aliluia! Aliluia! Aliluia!

Icos 6
Ca fulgerul, când luminează cămările ospățului și după el par jalnice toate făcliile, așa ai strălucit și Tu în sufletul meu, fără de veste, la vremea celor mai mari bucurii ale mele, iar după lumina Ta de fulger, ce palide, întunecate și firave păreau aceste bucurii! Sufletul meu năzuiește spre Tine!
Slavă Ție culme a celor mai înalte visuri omenești!
Slavă Ție pentru setea noastră nepotolită după împărtășirea cu Dumnezeu!
Slavă Ție Celui ce ai aprins în noi un dor mai mare de cele Cerești, decât de cele pământești!
Slavă Ție că faci din noi fii ai luminii, înveșmântându-ne cu cele mai gingașe raze ale Tale!
Slavă Ție Celui ce ai zdrobit puterea duhurilor întunericului și ai sortit tot răul nimicirii!
Slavă Ție pentru descoperirile Tale!
Slavă Ție pentru fericirea de a Te simți și a viețui cu Tine!
Slavă Ție Doamne Dumnezeule, în veci!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.05.2012, 20:44:38
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Condac 7

În sânul minunatei simfonii, care ne înfășoară cu bogatele ei armonii, se face auzită chemarea Ta. Tu ne descoperi pridvorul Împărăției ce va să fie în dulceața cântărilor, în minunatele acorduri ale sunetelor, în simțirea înaltă din glăsuirea lor, în strălucirea lucrării artistului. Orice adevărată frumusețe ne poartă sufletul spre Tine ca o puternică chemare, făcându-ne să înălțăm, cu glas de sărbătoare, cântarea: Aliluia! Aliluia! Aliluia!

Icos 7

Cu Pogorârea Sfântului Duh Tu luminezi și faci să rodească arta pictorilor, inspirația poeților, gândirea savanților. Cu puterea cunoașterii cea de Sus pătrund ei legile Tale, luminându-ne adâncul înțelepciunii Tale de Ziditor. Lucrările lor și fără de voie Te mărturisesc! O, cât ești de mare în operele lor! Cât ești de mare în omul pe care Tu L-ai făcut!
Slavă Ție Celui ce Ți-ai arătat Puterea în legile ce cârmuiesc zidirea!
Slavă Ție că toată făptura e plină de legile pe care i le-ai rânduit!
Slavă Ție pentru tot ce ni s-a descoperit prin Harul Tău!
Slavă Ție pentru ceea ce cu înțelepciune ne-ai ascuns!
Slavă Ție pentru geniul minții omenești!
Slavă Ție pentru puterea de-a lucra cele de folos!
Slavă Ție pentru limbile de foc ale inspirației!
Slavă Ție Doamne Dumnezeule, în veci!

Condac 8

Cât ești de apropiat de noi în ziua bolii! Tu Însuți cercetezi pe cei bolnavi! Tu Însuți Te apleci spre patul celui suferind! Și inima lui stă de vorbă cu Tine. Tu luminezi sufletul cu pace, în vremea grelelor pătimiri și scârbe! Tu trimiți ajutor neașteptat! Tu mângâi! Tu cercetezi cu dragoste și mântui! Ție Îți înălțăm cântare: Aliluia! Aliluia! Aliluia!

Icos 8

Când, prunc fiind, Te-am chemat cu înțelegere pentru prima oară, mi-ai împlinit rugăciunea și mi-ai adumbrit sufletul cu pacea Harului Tău. Atunci am înțeles că Tu ești Bun și fericiți sunt cei care aleargă la Tine! Am început a Te chema din ce în ce mai des, iar acum strig:
Slavă Ție Celui ce împlinești cererea mea pentru cele bune!
Slavă Ție Celui ce veghezi necontenit asupra mea!
Slavă Ție Celui ce tămăduiești neputințele și scârbele cu trecerea vindecătoare a timpului!
Slavă Ție Celui ce singur știi de ce îngădui să fim prigoniți pe nedrept!
Slavă Ție Celui prin care nici o pierdere nu e de neînlocuit și tuturor le dăruiești Viața-de-Veci!
Slavă Ție Celui ce faci nepieritor tot lucrul cel înalt și bun!
Slavă Ție că ne-ai făgăduit reîntâlnirea cu cei de aproape ai noștri, adormiți în nădejdea Învierii!
Slavă Ție Doamne Dumnezeule, în veci!

Condac 9

De ce zâmbește tainic toată făptura în zilele de praznic? De ce atunci se revarsă în inimă o minunată ușurare, fără asemănare cu cele pământești și însuși văzduhul devine altar și biserică purtătoare de lumină? E adierea Harului Tău! E strălucirea Taborului! Cerul și Pământul cântă atunci lauda: Aliluia! Aliluia! Aliluia!

Icos 9

Când m-ai insuflat spre a sluji aproapelui, luminându-mi sufletul cu umilința, atunci una din razele Tale nenumărate a căzut asupra inimii mele și ea s-a făcut purtătoare de lumină, fer în văpaie; am privit chipul Tău tainic și neapropiat.
Slavă Ție că ai preschimbat viață noastră cu faptele bunătății!
Slavă Ție că ai pecetluit cu negrăită dulceață fiecare din poruncile Tale!
Slavă Ție că Te sălășluiești în chip nevăzut acolo unde adie buna mireasmă a milostivirii!
Slavă Ție că ne-ai trimis nereușite și scârbe, ca să ne întoarcem ochii spre suferința celorlalți!
Slavă Ție că ai pus mare răsplată în însăși fapta bună!
Slavă Ție că primești avântul spre cele înalte!
Slavă Ție că învălui cu iubirea mai presus de toate!
Slavă Ție Doamne Dumnezeule, în veci!

Condac 10

Un lucru prefăcut în pulbere nu se alcătuiește iară din aceasta, dar Tu învii pe cei a căror conștiință s-a stins și întorci la frumusețea cea dintâi sufletele ce o pierduseră, fără nădejdea de a o mai dobândi. Cu Tine nimic nu e cu neputință de îndreptat! Tu ești cu totul Dragoste! Tu ești Cel ce pe toate le zidești și Cel care
iarăși dai Viață! Pe Tine Te lăudăm cântând: Aliluia! Aliluia! Aliluia!

Icos 10

Dumnezeul meu, Cel care cunoști căderea îngerului trufaș al zorilor, mântuiește-mă cu Harul Tău! Nu mă lăsa să mă îndepărtez și să mă îndoiesc de Tine! Ascute auzul meu ca să aud în toate clipele vieții mele glasul Tău tainic și să-Ți strig, iubitorule de oameni:
Slavă Ție pentru minunatele potriviri de întâmplări, pe care le-a rânduit Pronia Ta!
Slavă Ție pentru presimțirile dăruite de Har!
Slavă Ție pentru povețele glasului tainic!
Slavă Ție pentru descoperirile din vis și din trezie ale cuvioșilor Tăi!
Slavă Ție Celui ce zădărnicești planurile nefolositoare!
Slavă Ție Celui ce ne trezești prin suferințe din beția patimilor!
Slavă Ție Celui ce smerești spre mântuire trufia inimii!
Slavă Ție Doamne Dumnezeule, în veci!

Last edited by myself00; 27.07.2012 at 03:18:41.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.05.2012, 20:51:03
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Condac 11

Prin lanțul de gheață al veacurilor simt suflul fierbinte al Dumnezeirii Tale și dragostea Ta de oameni. Tu ești aproape! Sorocul vremurilor se apropie! Văd Crucea Ta! Ai îndurat-o pentru mine! În pulbere se așterne duhul meu înaintea Sfintei Cruci. Aici e biruința iubirii, a mântuirii, și nu încetează în veci lauda: Aliluia! Aliluia! Aliluia!

Icos 11

Fericit cel care va cina în Împărăția Ta, însă Tu m-ai împărtășit încă de pe Pământ cu această fericire, de fiecare dată când mi-ai întins cu dreapta Ta Dumnezeiască Sfântul Tău Trup și Sânge, iar eu mult păcătosul, am primit Sfintele Taine și am simțit iubirea Ta cea negrăită și mai presus de fire.
Slavă Ție pentru puterea Harului Tău cel necuprins și de viață facător!
Slavă Ție Celui ce ai înălțat Sfânta Biserică a Ta, ca adăpost a lumii ostenite!
Slavă Ție Celui ce ne-ai născut a doua oară prin apele de viață făcătoare ale Sfântului Botez!
Slavă Ție că Tu întorci celor care se pocăiesc, neprihănirea crinilor!
Slavă Ție adânc nesecat al iertării!
Slavă Ție pentru paharul vieții și pentru pâinea bucuriei veșnice!
Slavă Ție Celui ce ne-ai ridicat spre Cer!
Slavă Ție Doamne Dumnezeule, în veci!

Condac 12

De multe ori am privit cum se răsfrângea Slava Ta pe chipurile celor răposați. Cum străluceau de nepământească frumusețe și bucurie! Cât de nematerialnice păreau trăsăturile lor! Cu adevărat era praznicul fericirii și al odihnei în sfârșit atinse! Tăcerea lor striga spre Tine. În ceasul sfârșitului luminează și sufletul meu, cel care strigă: Aliluia! Aliluia! Aliluia!

Icos 12

Ce înseamnă laudele mele înaintea Ta! Eu nu am auzit cântarea Heruvimilor! Aceasta este partea sufletelor înalte, dar știu cum Te slăvește firea. Am privit iarna cum, sub tăcerea lunii, întreg Pământul Îți aduce tihnită rugăciune, înveșmântat în haina albă strălucind de nestematele zăpezii. Am văzut cum se bucură de Tine Soarele care răsare. Am auzit corurile păsărilor slavoslovind, cum foșnesc codrii, cântă vânturile și apele susură cu taină despre Tine, cum Te propovăduiesc cetele luminătorilor prin mișcarea pe care le-ai
rânduit-o, cuînțelepciune, pe nesfârșitele întinderi. Ce e lauda mea! Firea este ascultătoare, iar eu nu sunt! Atâta cât trăiesc și văd dragostea Ta, râvnesc să-Ți mulțumesc, să mă rog Ție și să strig:
Slavă Ție Celui ce ne-ai arătat lumina!
Slavă Ție Celui ce ne-ai iubit cu dragoste adâncă, nemăsurată și Dumnezeiască!
Slavă Ție Celui ce ne umbrești cu Cetele Sfinților și Îngerilor Tăi!
Slavă Ție Preasfântule Părinte, Care ne-ai chemat să dobândim Împărăția Ta!
Slavă Ție Duhule Sfânt, Soare de-Viață-Făcător al veacului ce va fi să vină!
Slavă Ție Fiule al Lui Dumnezeu, începătură a mântuirii noastre!
Slavă Ție pentru toate, Treime Dumnezeiască și Preabună!
Slavă Ție Doamne Dumnezeule, în veci!

Condac 13 (de 3 ori) (apoi icos 1 și condac 1)
O, Preabună și de-Viață-Făcătoare Treime, primește mulțumire pentru toate Milele Tale și ne arată vrednici de binefacerile Tale ca, înmulțind talanții care ne-au fost încredințați, să intrăm în veșnica bucurie a Domnului nostru, cântând cântare de biruință: Aliluia! Aliluia! Aliluia!


toată suflarea să laude Sfânt Numele Domnului...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.05.2012, 21:20:31
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=5GjMAdKqHo8
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.05.2012, 21:54:25
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Rugăciune către Sfântul Înger Păzitor


O, Îngerașul meu cel bun, Îngeraș al vieții mele, ridică-mă din păcat, că sunt slab, sunt om neputincios, iar tu îmi ești ajutor, ocrotitor și îngrijitor! Ajută-mă să nu pier, că păcatul mă biruiește! Ridică-mă de sub el pe mine cel căzut, cel urmărit de pieire și dă-mi mereu mâna, pentru Numele cel Mare al Lui Iisus Hristos, care iartă păcatele lumii, după Mare Mila Sa, când omul se umilește pentru neputința sa! Amin!...!


o seară cât mai pașnică vă doresc...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.05.2012, 12:43:59
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Rugăciune către Sfintele Puteri Cerești


Sfinților Serafimi vă rugăm ajutați-ne să aprindem, să incălzim și să Îndumnezeim iubirea pentru Dumnezeu in inimile noastre! Sfinților Heruvimi vă rugăm înțelepțiți-ne, ajutați-ne, luminați-ne sufletele cu Duhul Cunoașterii cea de Sus! Sfintelor Scaune Cerești vă rugăm dăruiți-ne Duhul Dreptei Judecăți pentru noi și mai ales pentru cei care stăpânesc peste oameni și-i înțelepțesc! Sfintelor Domnii dăruiți-ne nouă oamenilor puterea și a înțeleptei folosiri a celor incredințate vieții noastre, in această lume! Sfintelor Puteri Cerești rugăm ajutați-ne in toate lucrările noastre și dați-ne mărire de suflet in ispite și in puteri, ajutați-ne să lucrăm pentru câștigarea Împărăției Cerurilor! Sfintelor Stăpânii care aveți puteri peste lucrurile diavolești, vă rugăm luminați-ne, protejați-ne și ajutați-ne să ieșim biruitori in lupta cu cel rău, pentru câștigarea Împărăției Cerurilor, care se castigă cu biruință asupra oamenilor și a gândurilor vrăjmașe lor!


Last edited by myself00; 31.05.2012 at 13:09:26.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.05.2012, 14:22:46
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Sfintelor Începătorii, care rânduiți îngeriicei mai de jos, pentru slujiri poruncite de Dumnezeu peste neamuri și ținuturi, vă rugăm ridicați-i pe trepte de cinste pe cei destoinici intre oameni și povățuiți-i spre cinstirea de Dumnezeu și spre necăutarea câștigului lor! Sfinților Arhangheli, vestiți tainele Lui Dumnezeu, prorociile, Voia Domnului, înmulțiți in oameni credința și înțelegerea Voii Lui Dumnezeu și ajutați-ne cum puteți și cât puteți, să ieșim biruitori in lupta cu cei răi! Sfinților Îngeri de Lumină, Ocrotitori, Inspiratori, Păzitori, pe voi pe toți, vă rugăm să ne iertați că prin păcatele noastre adesea vă îngreunăm lucrarea voastră in raport cu noi! Vă rugăm să ne ridicați atunci cand cădem sub povara păcatelor! Ne rugăm Lui Dumnezeu să dăruiască putere multă, Haruri Sfinte și mari daruri Sfinților: Serafimi, Heruvimi, Arhangheli, Sfintelor: Scaune Cerești, Domnii, Stăpânii, Începătorii și Tuturor Sfinților Îngeri pentru tot ajutorul lor cel sfânt! Amin!

Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.05.2012, 14:33:30
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Rugăciune către Sfântul Duh - pentru lucrare sfântă
Împărate Ceresc, Mângaietorule, Duhul Adevărului, Care pretutindeni ești și pe toate le împlinești, Vistierul Bunătăților și Dătătorule de Viață, vino și Te sălășluiește întru mine! Vino, Duhule Sfânt! Vino cu puterea Ta biruitoare împotriva vrăjmașului meu și al Tău! Vino Duhule Sfânt cu puterea Ta și curățește trupul meu de tot întunericul, de toate întinăciunile și de toate duhurile rele, care caută să aducă stricăciune trupului și sufletului meu! Vino Duhule Sfânt și fă-Ți sălaș binecuvântat in sufletul și-n trupul meu și rămâi cu mine, Ocrotitor și Apărător al meu in toate zilele vieții mele! Vino cuprinde și pătrunde, infășoară și îmbracă, inundă și umple sufletul și trupul meu cu strălucirea Ta, cu prezența Ta! Vino alungă, risipește și îndepărtează pe tot potrivnicul Tău și al meu! Amin!

Last edited by myself00; 27.07.2012 at 03:18:02.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.08.2012, 00:55:43
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit Rugăciunea de dimineță a Arhimandritului Sofronie, ucenicul Sf. Siluan Atonitul

Dumnezeule veșnic și Făcătorule al tuturor lucrurilor, care în neajunsa Ta bunătate m-ai chemat din neființă la această viață, care mi-ai dăruit harul botezului și noii nașteri de Sus, care ai pus pecetea Sfântului Duh pe mădularele trupului meu în taina mirungerii și care mi-ai dat dorința de a Te căuta, Tu, singurul Dumnezeu adevărat, auzi rugăciunea mea.
Eu n-am viață, lumină, bucurie, înțelepciune sau putere, decât numai în Tine, Dumnezeule; nu îndrăznesc să ridic ochii spre Tine, din pricina nedreptăților mele. Dar Tu ai spus ucenicilor Tăi: „Tot ce veți cere cu credință în rugăciune, veți primi” și ai mai spus că „Tot ceea ce veți cere în numele meu, voi face”; de aceea, Doamne, îndrăznesc să Te chem.
Curățește-mă de toată spurcăciunea trupului și a sufletului și învață-mă să mă rog Ție.
Binecuvintează această zi pe care mi-ai dăruit-o mie, nevrednicul Tău rob, prin puterea binecuvântării Tale fă-mă vrednic în toată vremea și în tot locul de a vorbi și a lucra întru slava Ta, cu suflet curat, cu smerenie, răbdare și dragoste, cu blândețe, pace, bărbăție și înțelepciune, și de a fi întotdeauna pătruns de prezența Ta.
În nemărginita Ta bunătate, Doamne, arată-mi calea voii Tale și dăruiește-mi să pășesc fără de păcat sub privirea Ta. Doamne, Tu, care cercetezi inimile și rărunchii, știi de ce am nevoie. Tu cunoști orbirea și neștiința mea, dar Tu cunoști și dorirea mea, durerile inimii mele și suferințele sufletului meu.
De aceea, Te rog, Doamne, ascultă-mi rugăciunea și, prin Sfântul Tău Duh, arată-mi calea pe care trebuie să merg. Și când voia mea vicleană mă va conduce pe alte drumuri, nu mă cruța, Doamne, dă-mi doar puterea dragostei Tale, dăruiește-mi să mă lipesc de bine. Păzește-mă de tot cuvântul și fapta aducătoare de moarte sufletului meu, de orice mișcare care ar putea să jignească sau să rănească pe fratele meu, învață-mă ce trebuie să spun și cum trebuie să vorbesc. Dacă voia Ta este să tac, inspiră-mă să păzesc tăcerea, într-un duh de pace, care să nu pricinuiască nici o întristare și nici o pagubă aproapelui meu. Întărește-mă pe calea poruncilor Tale și, până la ultima mea suflare, nu îngădui să mă depărtez de la lumina cuvintelor Tale, astfel ca poruncile Tale să devină unica lege a ființei mele, atât aici, jos, cât și în viața veșnică.
Dă, Doamne, Te rog, ai milă de mine, curățește-mă în tot necazul meu și în deznădejdea mea și nu-mi ascunde calea mântuirii. Multe și mari sunt cererile mele, Doamne, și, totuși, eu nu uit urâciunea păcatului meu. Ai milă de mine! Nu mă lepăda de la fața Ta din pricina îndrăznelii mele, ci, mai curând, sporește în mine această îndrăzneală și dăruiește-mi mie, celui mai rău dintre oameni, să Te iubesc după cum ai poruncit: cu toată inima mea, cu tot sufletul meu, cu toată mintea mea, cu toată puterea mea, cu toată ființa mea.
Dă, Doamne, prin Duhul Tău cel Sfânt, învață-mă bunătatea, viața dreaptă și cunoștința; să cunosc adevărul Tău înainte de a pogorî în mormânt. Lungește-mi viața în această lume până ce îți voi oferi o pocăință adevărată. Nu mă smulge la jumătatea zilelor mele, nici în răstimpul când sufletul meu este încă orb. Și când îți va plăcea să pui capăt vieții mele, spune-mi ceasul morții mele, pentru ca să-mi pot pregăti sufletul să Te întâlnească; în acest ceas de temut fii cu mine, Doamne, și dăruiește-mi bucuria mântuirii Tale. Curățește-mă de greșelile mele ascunse și de toată nedreptatea tăinuită în mine și dăruiește-mi răspuns bun înaintea înfricoșatei Tale Judecăți.
Dă, Doamne, în marea Ta milostivire și nemărginita Ta iubire de oameni, primește-mi rugăciunea.
Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeule Sfânt si Mare, Tu, Însuți, învață- mă smerenia Ta. Ascultă-mi rugăciunea și miluiește-mă pe mine, păcătosul! AMIN!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune, va rog VelvetSky Rugaciuni 11 13.06.2012 19:33:24
O rugaciune emiliulia Umanitare 49 03.03.2010 05:33:21
Rugaciune anirod Umanitare 3 05.05.2009 14:25:12
La rugaciune Hartford Stiri, actualitati, anunturi 10 09.08.2008 20:31:49
Rugaciune jenica Rugaciuni 16 07.11.2007 19:55:02