Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.01.2022, 21:12:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit Periplul pe la mai multe parohii

M-am gândit la o îndeletnicire care ar putea ajuta un creștin să găsească anumite răspunsuri și anume vizitarea mai multor parohii dintr-un oraș, nu neapărat o singură Biserică și cea mai apropiată.

Culmea e că nu sunt puține parohii într-un oraș de nivel cel puțin mediu, sunt 15-30 într-un oraș de peste 200.000 de locuitori și vreo 200 de parohii fără mănăstiri doar la nivelul Bucureștiului.

Exemplu
https://arhiepiscopiabucurestilor.ro/parohii
6 protoierii - p1 - 36 parohii
p2 41
p3 49
p4 33
p5 23
p6 23

Total 205 parohii cu probabil 300 + de slujitori și posibili duhovnici, fără să-i socotim pe cei din mănăstiri care nu sunt trecuți la acea rubrică.

Cine se plânge că n-are preoți într-un oraș mare, ori nu a vizitat, ori îi e lene, dar nu se poate minți că din vreo 20-40 de preoți într-un oraș de 200.000-350k, sau 200-300 de preoți la nivelul Bucureștiului, nu găsești măcar un preot mai de Doamne ajută! cu care să ai ce discuta și care să fie răbdător.

O să fac și o listă cu beneficii și în unele cazuri, propuneri de remediere în caz că citește cineva din Arhiepiscopii, sau ca să nu pară că e critică fără fond și rezolvare.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.01.2022, 21:35:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Prin vizitare mă refer la participare la viața Liturgică a acelei parohii, mai ales Duminica.
Adică Duminica e maximalul unei Biserici, nu mai există scuza că a picat o sărbătoare cu cruce roșie în timpul săptămânii și că jumătate din cor și parohieni sunt plecați la muncă, etc, dacă Duminica nu e forță, mai slabe șanse să fie în timpul săptămânii chiar de ar fi Praznic Împărătesc.

Beneficii pe care le găsesc până acum:

1. selecția preoților care predică bine
Unii se plâng că nu prea sunt preoți care să exceleze în arta discursului Bisericesc, adică în Omiletică și că predicile ar fi sărace și slăbuțe.

Prin vizita în alte parohii, (și mergând în puține dintre ele, deci nici nu le-am văzut pe toate), am găsit deja măcar 2 preoți despre care n-aș fi avut cum să știu apriori - preoți care predică la un nivel interesant.

Al doilea beneficiu pe temă e că nu aud aceleași predici de la un an la altul, adică dacă aș sta într-o singură parohie și ar pica în ani succesivi - La aceeași Duminică, , același om, aș auzi o predică la care nu se schimbă mare lucru.
Exemplu dacă la Duminica în care pică Pilda Datornicului Nemilostiv, e rânduit la predică același om și-n 2017 și-n 2018, aproape că e identică predica, apar foarte puține elemente noi.

Remedii - Omiletica să devină materie de bază în preoție, studiată 4 ani de seminarii și 4 ani de Facultate + Master și Doctorat și să fie condiție eliminatorie și la examenul de Capacitate Preoțească - prin care se instalează un preot în parohie.

2. Calitatea corului -
Din păcate sunt unele parohii în care cântă aceeași oameni și nu vin voci noi, în timp 10-15-20 de ani, rămân doar voci bătrânești și la unele parohii e un aspect dezolant din punctul acesta de vedere, parcă nu are tracțiune să înalțe sufletele ci e chinuit, cu voci tremurate, care zgârie.

Remediul la această situație ar fi ca din banii încasați per lună la parohie, mai ales la parohiile din orașe, mai ales cele care au încasări de peste 1.000 de euro/ lună, să se plătească cu ora, măcar 4 Duminici/Lună 2-3-5 voci puternice, care motivate financiar să se perfecționeze în arta corală și psaltică și să ducă corul la un alt nivel.

La facultate să se studieze foarte serios necesarul de cântăreți bisericești și să fie repartizați pe la parohii chiar și după ce termină facultatea.

Corul e unul din cele mai importante elemente, pentru că însuflețesc rugăciunea, trezesc oamenii din letargie, tristețe, stare de somnolență, te dezgheață mental dacă vii din frig, e ca o avangardă care sună cântarea în fața trupelor.

În timp am observat că preoții care au investit timp și bani în formarea de coruri profesioniste sau semi-pro, și-au sporit prezența la Liturghie și au dat o identitate vizuală parohiei, lumea a identificat parohia și prin cor.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.01.2022 at 00:40:51.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.01.2022, 22:09:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Un alt aspect pe care l-am descoperit e că există Biserici ortodoxe (la plural-nu una singură) în care nu se umblă cu colecta/tăvița/tasul/coșul din nuiele/ etc pt donații, în timpul slujbei nici după slujbă, există oameni pe care-i enervează din varii motive, deranj de la rugăciune, zgomot de bani căzuți pe jos, lipsa banilor, faptul că sunt mai multe coșuri/ nu e unul singur șamd.

A fost mai demult un thread și pe forum https://www.crestinortodox.ro/forum/...ead.php?t=3318

Deci există și parohii oricât de greu ar părea de crezut, unde sunt doar cutii de donații în care poate da cineva dacă vrea, dar nu se umblă în timpul slujbei, nici după.

Probabil că dacă ezită cineva să meargă Duminica la Liturghie că se umblă cu tăvița, la judecata particulară a sufletului i se vor arăta și Bisericile unde nu există acest obicei din orașul lui și că această pricină nu era una pentru care să fi stat departe Liturghie.

Oricum nu l-ar fi judecat nimeni dacă nu avea să pună, sau nu ar fi avut dreptul să o facă nici la cele în care se umblă cu colecta, dar ce e foarte tare e că nu în toate parohiile ortodoxe e practica și că nici nu scad semnificativ încasările (probabil) unde nu se umblă cu tăvița, că oamenii dau ei din proprie inițiativă, cei care au și pot.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.01.2022, 16:28:00
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Un alt aspect pe care l-am descoperit e că există Biserici ortodoxe (la plural-nu una singură) în care nu se umblă cu colecta/tăvița/tasul/coșul din nuiele/ etc pt donații, în timpul slujbei nici după slujbă, există oameni pe care-i enervează din varii motive, deranj de la rugăciune, zgomot de bani căzuți pe jos, lipsa banilor, faptul că sunt mai multe coșuri/ nu e unul singur șamd.

A fost mai demult un thread și pe forum https://www.crestinortodox.ro/forum/...ead.php?t=3318

Deci există și parohii oricât de greu ar părea de crezut, unde sunt doar cutii de donații în care poate da cineva dacă vrea, dar nu se umblă în timpul slujbei, nici după.

Probabil că dacă ezită cineva să meargă Duminica la Liturghie că se umblă cu tăvița, la judecata particulară a sufletului i se vor arăta și Bisericile unde nu există acest obicei din orașul lui și că această pricină nu era una pentru care să fi stat departe Liturghie.

Oricum nu l-ar fi judecat nimeni dacă nu avea să pună, sau nu ar fi avut dreptul să o facă nici la cele în care se umblă cu colecta, dar ce e foarte tare e că nu în toate parohiile ortodoxe e practica și că nici nu scad semnificativ încasările (probabil) unde nu se umblă cu tăvița, că oamenii dau ei din proprie inițiativă, cei care au și pot.
Daca mei la liturghie si iti pare rau si pentru 1 leu inseamna ca esti sclav pamancatului rau de tot. Tocmai de aia trebuie sa vii mereu, sa participi, ca poate poate macar odata in viata ta ajungi si tu sa dai 50 bani din toata inima ta si cu banii aia s-ar putea sa-ti platesti iesirea din munci. Dumnezeu care e harnic si muncitor n-are nevoie de bani, doar puturosii, bolnavii si handicapatii autisti au nevoie de bani si tu ai nevoie si o sa primesti mai mult doar in masura in care si tu dai mai mult.

Deci nu e mare lucru sa-ti rupi un leu ca sa sprijini saptamanal biserica in care activezi si te afirmi.

In mod normal ar fi ca din tot ce incasezi si din tot ce produci sa contribui cel putin cu 10%... si abea atunci ai ajuns la nivelul fariseilor care postesc de 2 ori pe saptamana si dau zeciuiala din toate (uitand saracii de parinti, de dreptatea divina, de iubire si de mila, dar asta e partea a doua... uita pentru ca asta e un defect profesional, daca dai lectii muncind pana ce stie stanga ta ce face dreapta atunci ai pus-o de-o nenorocire, de-o puscarie in care intri fara sa ai habar, te inghite pamantul cel rau de pe fundul marii, de acolo din groaapa antimarianelor devenind o uanatema invartita ce sta care nu-l mai poate vedea pe Hristos-Cuvantul sau pe vreun sfant fiindca stie ca nu si-a facut temele de viata si caraie a paguba, a nemultumire, a neputinta aruncatoare de vina pe nevinovati si mai micuti pentru ca nu-si poate vedea nicicum lucrarea mentala de invartire chiar daca se invirtirile astea ca sa te bage in ghinion se aliniaza drept-drept toate invartirile ca planetele..., degeaba, nu vezi invartirea ca titirezu si lucrarea asta ascunsa si oarba te ia si te duce in starea de iad, acolo unde e scrasnirea dintilor de aur si de otel si fricusii luxurianti disperati ce nu se pot opri din cadere pierzatoare pana nu-si rezolva toate grijhulele gLumii, toate toate, de parca i-ar pasa de suflet. Nu de suflet le pasa ci e altceva... le pasa sa scape de lucru pentru trufie vrand sa se laude ca niste brontozauri brontorokci. Cum le amintesti de lucru ii apuca furia si panica exact ca pe moroii care se fac praf si cenuse cand ii ''loveste'' o raza de soare sau de blanda lumina.

De aia se si numesc ei ipocriti! Pentru ca nu le place sa slujeasca nici ca si sclavi pentru mancare sau pe baza de contract ca sa fie liberi, darmite sa slujeasca ei benevol asa ca un fel de munca patriotica cereasca. De aia or sa si ajunga toti simandicosii astia in iad, in munci, fiind greu chinuiti de niste nimicuri sustinand ca-s abuzati si obligati sa faca ceea ce nu le place: SA MUNCEASCA!!!... crestineste.

Iar daca nu le place sa asculte si sa munceasca cum atunci sa le placa sa dea un leu, pentru fratii mai mici si mai slabi, nu pentru atenEU?????????????!!!!!!!!!!!)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 04.01.2022 at 16:37:01.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.01.2022, 17:27:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Deci nu e mare lucru sa-ti rupi un leu ca sa sprijini saptamanal biserica in care activezi si te afirmi.
Ai fi surprins domnule să vezi câți oameni care au bani, nu vin săptămânal la Biserică, unii intră doar de Paști și de Crăciun, alții doar la cununie sau doar la înmormântarea lor proprie.

Unul care vine săptămânal și dă și la pomelnic și la lumânări, mai cumpără și cărți dă mult mai mult decât unul care aruncă în scârbă 50 de lei în cutia milei de Crăciun și dupaia nu mai vine tot anul.

Ia gândiți-vă în București câți corporatiști care câștigă peste 1.500 de euro sunt și câți merg la Biserică, în realitate se pi..ă pe orice e ortodox și scuipă cu dispreț.

După care luați toate orașele care sunt forță economică în România și vedeți câți angajați sunt, eu cred că sunt peste 500.000 de angajați din România, la economia ei prăpădită de piață care câștigă peste 1.500 de euro, unii câștigă 3.000, alții câștigă 5.000, 10.000, alții au cifră de afaceri pe firmă de sute de mii de euro sau mai mult și nu dau decât pe vicii, femei ușoare, vacanțe, țigări, drgangisme, operații estetice, mers la SPA, la welness, la cluburi șamd.

După care uitați-vă câte S.U.V.-uri sunt pe străzi sau mașini de peste 20.000 de euro și gândiți-vă câți dintre ăia de le conduc, merg la Biserică.

După aia uitați-vă câte case luxoase și câte apartamente de peste 70.000 de euro noi nouțe, sunt și gândiți-vă câți dintre locatarii lor merg la Biserică.

Așa că Biserica se susține din banii văduvelor, ai pensionarilor, ai salariaților modești care mai au suflet .

La un moment dat nu vor mai fi pensionari născuți pe timpul lui Ceaușescu că Domnul îi va chema la El, iar cei muncitori vor pleca spre alte zări că deja traiul e insuportabil și insuportabil e să vezi cum unii se îmbogățesc în mod necinstit.

E limpede că în 20 de ani se vor închide Biserici chiar în mijlocul Bucureștiului care are vreo 2 mil de locuitori acum ?

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
In mod normal ar fi ca din tot ce incasezi si din tot ce produci sa contribui cel putin cu 10%...
În Vechiul Testament era așa, și mulți care dădeau zeciuială erau de fapt conducători de triburi care purtau războaie și din pradă dădeau zeciuială, ce folos ar fi avut Dumnezeu de zeciuială din sânge ?

Dacă zeciuiala ajungea la săraci cum de Iisus a mai găsit săraci când a început itinerariul prin Iudeea și Galilea ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.01.2022, 20:52:59
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Nu se stinge focul cel bun, si chiar daca s-ar stinge vremelnic din cine stie ce napaste sau valuri ce vin peste noi, se reaprinde singur din praf si cenuse ca pasarea phoeniX dupa care se intetzeste si arde toata lumea... toata lumea.... care se contamineaza si incepe si ea sa cante bagand cate un ban in cutia milei.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 04.01.2022 at 21:00:14.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.01.2022, 21:55:33
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Deci nu e mare lucru sa-ti rupi un leu ca sa sprijini saptamanal biserica in care activezi si te afirmi.
Just, cei care erau deranjați la threadul cu umblatul cu tavita, spuneau că de fapt îi deranja că li se băga un disc în față la Epicleză sau la Tatăl Nostru ca și cum ar fi fost constrânși și că nu se lăsa undeva o urnă unde să se poată pune și să pună fiecare cât are, discret, unii mai mult, unii mai puțin, alții poate-și uită portofelul acasă și pun data viitoare mai mult etc.

Eu am descoperit fără să caut sub acest aspect, (eu m-am dus să caut modele de preoți) deja două parohii din vreo 7 în care am mers că nu se umblă cu coșurile, nici în timpul slujbei și nici după nu stă cineva portar/ușier să-ți ia banii cum am citit în threadul acela.

Vrei pui, nu vrei nu pui, ai acum dai, nu ai - nu dai și nici nu se uită nimieni urât la tine, și nu cred că sunt finanțate acele Biserici de autorități primării, consilii județene/municipal în Buc, nici nu dau faliment respectivii preoți.
Și aceia plătesc facturi la curent și întreținere mărite, iarna oricum cresc costurile de funcționare ale unei parohii și totuși bisericile respective sunt pline.

Deci am vrut să le zic celorlalți care poate nu au din varii motive:
- boală care le consumă banii și nu se pot angaja,
- concediere/șomaj,
-multe guri de hrănit acasă,
-final de lună când rămân fără bani,
-chirii mari care le consumă toți banii,
-lună grea cum sunt cele de iarnă când e foarte scumpă întreținerea și încep și taxele către primării și alte cheltuieli ITP/RCA, și se vine și după sărbătorile de Iarnă care au avut alte cheltuieli.
-unele cheltuieli neprevăzute care-i secătuiesc financiar.

Că ar putea căuta dacă asta-i împiedică să vină la Biserică, la ei în oraș că poate una din 10, sau 2 nu umblă cu strânsul.

În Ianuarie sunt vreo 8 sărbători cu cruce roșie, cred că e cea mai încărcată lună din an de praznice și anume:

5 Duminici cu cruce roșie - în 2.01, în 9.01, în 16.01, în 23.01 și-n 30.01
3 praznice importante - 1.01 Sfântul Vasile cel Mare, 6.01. Boboteaza, 7.01 Sfântul Ioan.

Poate nu merg toți la 8 sărbători cu cruce roșie într-o Lună, majoritatea sunt și la lucru de Bobotează și Sfântul Ioan, deși ziua unirii principatelor 24 ianuarie e liberă în codul muncii, mai important mi se părea să se dea de Bobotează liber.

Oricum aproape oricine ar simți la buzunar 8 praznice într-o Lună de iarnă, dacă ar merge la toate și la toate s-ar umbla cu mai multe coșuri, 3 sau 4.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 04.01.2022 at 21:58:39.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.01.2022, 22:28:03
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Just, cei care erau deranjați la threadul cu umblatul cu tavita, spuneau că de fapt îi deranja că li se băga un disc în față la Epicleză sau la Tatăl Nostru ca și cum ar fi fost constrânși și că nu se lăsa undeva o urnă unde să se poată pune și să pună fiecare cât are, discret, unii mai mult, unii mai puțin, alții poate-și uită portofelul acasă și pun data viitoare mai mult etc.

Eu am descoperit fără să caut sub acest aspect, (eu m-am dus să caut modele de preoți) deja două parohii din vreo 7 în care am mers că nu se umblă cu coșurile, nici în timpul slujbei și nici după nu stă cineva portar/ușier să-ți ia banii cum am citit în threadul acela.

Vrei pui, nu vrei nu pui, ai acum dai, nu ai - nu dai și nici nu se uită nimieni urât la tine, și nu cred că sunt finanțate acele Biserici de autorități primării, consilii județene/municipal în Buc, nici nu dau faliment respectivii preoți.
Și aceia plătesc facturi la curent și întreținere mărite, iarna oricum cresc costurile de funcționare ale unei parohii și totuși bisericile respective sunt pline.

Deci am vrut să le zic celorlalți care poate nu au din varii motive:
- boală care le consumă banii și nu se pot angaja,
- concediere/șomaj,
-multe guri de hrănit acasă,
-final de lună când rămân fără bani,
-chirii mari care le consumă toți banii,
-lună grea cum sunt cele de iarnă când e foarte scumpă întreținerea și încep și taxele către primării și alte cheltuieli ITP/RCA, și se vine și după sărbătorile de Iarnă care au avut alte cheltuieli.
-unele cheltuieli neprevăzute care-i secătuiesc financiar.

Că ar putea căuta dacă asta-i împiedică să vină la Biserică, la ei în oraș că poate una din 10, sau 2 nu umblă cu strânsul.

În Ianuarie sunt vreo 8 sărbători cu cruce roșie, cred că e cea mai încărcată lună din an de praznice și anume:

5 Duminici cu cruce roșie - în 2.01, în 9.01, în 16.01, în 23.01 și-n 30.01
3 praznice importante - 1.01 Sfântul Vasile cel Mare, 6.01. Boboteaza, 7.01 Sfântul Ioan.

Poate nu merg toți la 8 sărbători cu cruce roșie într-o Lună, majoritatea sunt și la lucru de Bobotează și Sfântul Ioan, deși ziua unirii principatelor 24 ianuarie e liberă în codul muncii, mai important mi se părea să se dea de Bobotează liber.

Oricum aproape oricine ar simți la buzunar 8 praznice într-o Lună de iarnă, dacă ar merge la toate și la toate s-ar umbla cu mai multe coșuri, 3 sau 4.
Io cred ca e o mare bucurie si o binecuvantare sa miluiesti saracii si o sfanta datorie sa contribui cu ceva inclusiv material la dainuirea bisericii.

Sigur ca e si un fel de santaj emotional asa ca la nunta... care da mai mult in vazul tuturor se dovedeste cel mai gospodar si e cel mai invidiat in sens bun de toti asa ca un bun exemplu de urmat.

Dar sa nu uitam ce zicea Domnul Hristos vazand ultimul ban al vaduvei aruncat in cutia milei.

„Și privind cu luare-aminte, a văzut pe cei bogați aruncându-și darurile în cutia milelor. Și a văzut-o și pe o văduva săracă aruncând acolo doi bănuți și a zis: . Fiindcă toți aceștia, din prisosul lor au aruncat la daruri; aceasta însă, din sărăcia ei, a aruncat tot ce avea, totul de la gura ei“ (Evanghelia după Matei)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.01.2022, 22:47:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Io cred ca e o mare bucurie si o binecuvantare sa miluiesti saracii si o sfanta datorie sa contribui cu ceva inclusiv material la dainuirea bisericii.
Deja sunt creștini care dau, de exemplu concesiunea unui scaun sau strane în Biserică care poate costa de la 100 la 300 de lei + taxa pe cult care se dă per membru de familie dacă e 50-100 de lei per membru e deja mare.
Scaunul se concesionează AN de AN și totuși taxele cresc, deși practic un scaun strană poate sta neclintit și 50 de ani, se mai lăcuiește din când în când și atât.

Un om care vine la Biserică 50-60 de ani și se plătește cultul de la 100 de lei în sus și mai ia și un scaun, își plătește cu vârf și îndesat și înmormântarea și orice slujbă importantă cununie, botez care ar trebui să i se facă fără alte taxe.

Biblia vorbește despre darul lăsat la altar, deci unii înțeleg prin asta să dea un pomelnic.

Sfânta Evanghelie după Matei

23.Lasă darul tău acolo, înaintea altarului, și mergi întâi și împacă-te cu fratele tău și apoi, venind, adu darul tău.

Dacă un creștin dă un pomelnic deja, nu ar mai trebui să i se bage sub nas niște tăvi, coșuri, discuri, tasuri, cred că e dreptul lui să aleagă dacă pune pe tas, pune în cutia milei, dă la altar un pomelnic cu bani și vin și prescură, sau ia mai multe lumânări, sau cumpără cărți Bisericești sau se duce la epitropia* responsabilă financiar a parohiei și lasă acolo pe chitanță un cuantum, toate sunt donații, nu trebuie omul constrâns.

Totuși dacă sunt 8 sărbători cu cruce roșie într-o lună grea financiar, deci nu una de vară când lucrurile se așează, faptul că nu dă o dată, sau o sărbătoare dă și la una nu, nu e nici treaba preotului, nici a altor enoriași cu sau fără atribuții în Consiliul Parohial.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 05.01.2022 at 00:30:26.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.01.2022, 00:27:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

În fine, treaba cu tasurile/tăvițele era doar cu titlu exemplificativ, pe lângă altele, cor, predici, plus elemente noi pe care mai vreau să le spun pe măsură ce le descopăr.

Practic ce vreau să fac în acest thread e un jurnal de analiză comparată head-to-head - h2h - ca în tenis între parohii.

Eu doar atrăgeam atenția să nu se lase deznădăjduiți oamenii care trec prin dificultăți de orice tip, nu merită să renunți la Biserică pt că în unele se pune accent până la enervare pe adunare de contribuții.

Se mai poate întâmpla și un alt fenomen interesant, să evaluezi pozitiv parohia ta după ce vezi delăsarea din altele, sau să-ți placă unele elemente la alte parohii dar să nu-ți placă altele și să fie practic ceva mixt, din ce se întâmplă în 2-3 parohii disipate ar trebui adunat elementele bune ca să dea un întreg despre cum ar trebui să arate o parohie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare