Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.08.2010, 22:43:01
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit Apel la bun simt

Sunt de putin timp pe acest forum,dar am observat prezenta unor persoane straine de cauza care se declara atei,liberi-cugetatori,sau"fosti crestini",care arunca o intrebare,iar dupa ce primesc raspunsuri ataca si jignesc.Daca nu pot fi opriti de a posta intrebari,ar trebui cel putin ignorati,atat timp cat nu respecta religia altora.Eu am intrat in biserici catolice,in vizita,iar cand am vazut ca toti se ridica si spuneau aceeasi rugaciune,pe care eu nu o stiam,m-am simtit in plus si am plecat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.08.2010, 23:28:39
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Sunt de putin timp pe acest forum,dar am observat prezenta unor persoane straine de cauza care se declara atei,liberi-cugetatori,sau"fosti crestini",care arunca o intrebare,iar dupa ce primesc raspunsuri ataca si jignesc.Daca nu pot fi opriti de a posta intrebari,ar trebui cel putin ignorati,atat timp cat nu respecta religia altora.Eu am intrat in biserici catolice,in vizita,iar cand am vazut ca toti se ridica si spuneau aceeasi rugaciune,pe care eu nu o stiam,m-am simtit in plus si am plecat.
Cred ca ar trebui sa ignoram tipul acesta de mesaje atunci cand e cazul dar sa si dam raspunsuri la topice. Cred ca trebuie sa face asta(in masura in care stim) daca nu pentru cei care deschid topicele, macar pentru care vor fi interesati de acelasi subiect si vor ajunge aici folosind motoarele de cautare etc.
Ar fi bine sa evitam, pe cat putem, conflictele certurile...
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.08.2010, 00:31:14
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Poate ai dreptate,dar cum spuneam eu , nimeni nu se duce in biserica straina sa critice sau sa judece.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.08.2010, 16:55:44
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Din păcate, bunul simț nu se învață. Bunul simț e rezultatul celor 7 ani de acasă și dacă aceștia nu există, al autoeducației permanente pe care ar trebui să ne-o impunem. Și aceasta durează ceva.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.08.2010, 17:00:43
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Sunt de putin timp pe acest forum,dar am observat prezenta unor persoane straine de cauza care se declara atei,liberi-cugetatori,sau"fosti crestini",care arunca o intrebare,iar dupa ce primesc raspunsuri ataca si jignesc.Daca nu pot fi opriti de a posta intrebari,ar trebui cel putin ignorati,atat timp cat nu respecta religia altora.Eu am intrat in biserici catolice,in vizita,iar cand am vazut ca toti se ridica si spuneau aceeasi rugaciune,pe care eu nu o stiam,m-am simtit in plus si am plecat.
Exista un regulament al acestui forum.
Si ai un un buton in dreapta-sus a fiecarui mesaj, unde poti sa raportezi administratorului tot ce nu iti convine.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.08.2010, 17:03:55
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Nu prea cred că va da roade acest apel al tău. Dacă am învățat un lucru despre atei, este acela că în cea mai mare parte ei sunt nerușinați și foarte încrezuți. Cam singura soluție ar fi ca administratorul / moderatorii să fie mai stricți în ceea ce privește discuțiile postate.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.08.2010, 17:12:25
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Nu prea cred că va da roade acest apel al tău. Dacă am învățat un lucru despre atei, este acela că în cea mai mare parte ei sunt nerușinați și foarte încrezuți. Cam singura soluție ar fi ca administratorul / moderatorii să fie mai stricți în ceea ce privește discuțiile postate.
"Nerușinați", "foarte încrezuți", nu cred că sunt chiar toți. E și neșansa de a se raporta la sfințenie. Ei demolează orice idee de divinitate, orice valoare creștină, postulează propriul EU ca dumnezeu absolut și nu au de dat socoteală nimănui. Eu cred că sunt nefericiți: atâtea individualități distincte, fiecare cu propria imagine despre sine și nici o garanție că ceea ce spune este real. Pentru că lipsa incertitudinii crează îndoieli mari. Și îndoielile duc la frământări intelectuale niciodată rezolvate. Dorința lor de a ieși în evidență prin orice mijloace vine din faptul că nu mai cred într-o existență de dincolo de ei. Și să nu uităm: Dacă Dumnezeu nu există, e permis orice. Chiar și lipsa bunului simț.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.08.2010, 18:08:49
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Mda, noi suntem cei foarte increzuti, nerusinati, imorali, fara bun simt, dar nu va uitati la voi. Fiecare padure cu uscaciunile ei, si a voastra nu face ecceptie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.08.2010, 18:19:45
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Mda, noi suntem cei foarte increzuti, nerusinati, imorali, fara bun simt, dar nu va uitati la voi. Fiecare padure cu uscaciunile ei, si a voastra nu face ecceptie.
Nu o lua personal. Nimeni nu a spus pe acest topic că ateii sunt imorali.
Iar, dacă colaps a spus "foarte încrezuți" și "foarte nerușinați", cred că s-a referit doar la cei pe care i-a cunoscut el, direct sau indirect.
Deci, fără supărare.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.08.2010, 18:30:00
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
"Nerușinați", "foarte încrezuți", nu cred că sunt chiar toți. E și neșansa de a se raporta la sfințenie. Ei demolează orice idee de divinitate, orice valoare creștină, postulează propriul EU ca dumnezeu absolut și nu au de dat socoteală nimănui. Eu cred că sunt nefericiți: atâtea individualități distincte, fiecare cu propria imagine despre sine și nici o garanție că ceea ce spune este real. Pentru că lipsa incertitudinii crează îndoieli mari. Și îndoielile duc la frământări intelectuale niciodată rezolvate. Dorința lor de a ieși în evidență prin orice mijloace vine din faptul că nu mai cred într-o existență de dincolo de ei. Și să nu uităm: Dacă Dumnezeu nu există, e permis orice. Chiar și lipsa bunului simț.
Imi pare rau ca ganditi asa despre noi, desi a nu avea un Dumnezeu care sa comandeze ce sa faci nu inseamna ca-mi permit sa omor, un ateu este in grad sa ucida la fel ca un crestin. Doar ca crestinul poate avea iertarea de la prietenul sau din ceruri.
Nu cred ca fericirea este influentata de catre religie, nu avem un Dumnezeu, dar putem oricum sa iubim, sa avem o familie, si cine este fixat cu materialismul este doar un fixat. Desi mie mi se pare destul de dificil sa fi fericit in aceasta lume unde predomina salbaticia, criminalitatea, suferinta, durerea si ignoranta.

Last edited by Bast-et; 23.08.2010 at 18:41:19.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma simt singur... Sanduu Generalitati 204 31.07.2016 18:46:44
simt ca nu mai pot sa ma rog... onyx235 Generalitati 28 04.01.2013 19:56:07
Ma simt trista Ioana.M Generalitati 92 19.07.2011 02:21:03
Simt cum stagnez Mara2009 Nunta 10 18.07.2011 15:17:33