Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 24.12.2010, 18:34:25
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Biserica universala s-a scindat in anul 1054(marea schisma) (aici nu mai crestin sa fi fost...) si a rezultat mai fratioare de acum 2 "biserici" Catolica si Ortodoxa(in graca se spune Catolichi)
Iar de aici 10.000 de secte in lume. In romania am inteles ca sunt peste 350 de secte.
Bun deci iata cat de mult tine omul la fratele sau de vrea sa il duca pe calea adevarului...
Precum dumneavoastra Maria Margareta, care dupa cum spuneti, tineti asa de mult la noi ca vreti sa ne "paziti" de acesti sectanti, nu? Dar de ce nu vorbiti si de alte secte ca sunt o gramada in Romania, de ce ati ramas fixata pe una singura. Si nici nu prea sunt cunoscuti in Romania, nici nu au putere de influenta precum au alte secte din Romania, bine cunoscute.
Eu am citit asa din mesajele lor, si sincer sa fiu nu mi se par chiar asa de periculoase dupa cum marturisiti dumneavoastra, chiar au metafore, cuvinte cu subinteles, "nu tot ce zboara se mananca"... mai pentru cine are intelepciune, ca sa nu spun ca de fapt prostia la noi in tara este la loc de cinste...
Dacă dumitale nu ți se par periculoase, înseamnă că am toate motivele ca să perseverez. Am ales să vorbim despre această sectă deoarece ea este cea mai periculoasă dintre toate, întrucât îl promovează deschis pe Antihrist (locțiitorul lui Hrisots) ca fiind venit deja pe pământ, la Pucioasa. Celelalte secte au targeturi mult mai modeste, deci pot fi neglijate fără nici o teamă.

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Bun, deci sa presupunem ca aveti dreptate, si practic ati desconspirat niste rataciti de la adevar, precum alte 350 de secte din tara asta. Pot sa spun excelent, ne-ati luminat pe toti in legatura cu adevarul.
Nu pe toți, îndată ce mai sunt susținători înfocați pe acest Forum. Mai e de tras, nu glumă.

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Dar daca printr-o posibila eroare de "calcul" sa fi gresit si sa va inselati, -ati ajuns sa judecati Cuvantul Lui Dumnezeu?. Tot ce e posibil, ca doar nu suntem perfecti, si mai gresim si noi, de aceea zic ca judecata nu ne cam apartine.
A greși este omenesc. Vor veni păzitori ai adevărului ca frăția ta și vor pune degetul pe greșeală și așa se vor putea corecta toate cele greșite.

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Nemai vorbind de faptul ca sunt o gramada de profetii despre Romania, ca de exemplu: Vanga Dimitrovna, Sundar Singh, Arsenie Boca, Petrache Lupu, Sf Calinic de la Cernica, si se cam "pupa" cu ce spun cei de la Pucioasa.
Nu se prea văd "pupăturile din piața endependenți". Poate vii cu vreun exemplu mai concret, să înțelegem și noi cum se pupă Lupu cu oile pucioșești.

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
...dar binenteles ce mai conteaza,nu? noi suntem ortodoxi, avem madria noastra, noi credem doar ce spune biserica, toti ceilalti sunt in erezie, noi stim adevarul , doar la noi exista mantuire...nu? asa gandim...si s-ar putea sa avem o supriza asa cum si evreii au avut...
Mândria nu are ce căuta aici. Fiecare își exprimă un punct de vedere care poate fi contestat liber - de preferință și cu ceva argumente.

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
si Papa Ioan Paul al II-lea a spus cand a venit in Romania ca: "Romania este gradina Maicii Domnului". Si nu cred ca isi permite Papa sa faca astfel de afirmatii, in contextul in care cam toata lumea il asculta. Si de aici spun profitand de ce a spus Papa, important este ca Romania este Gradina Maicii Domnului, implicit Noul Ierusalim Tara aleasa de Dumnezeu avand mire pe Iisus Hristos!
Ghinionul dracului este că și despre Muntele Athos s-a tot spus, de zeci de ani încoace, că este tot "Grădina Maicii Domnului". Asta așa, ca să stârnească dumnealui zâzanie între noi, neștiind acum pe care s-o alegem mai întâi (Grădina, sau Maica Domnului?), că iată, acum sunt câte două de fiecare. Două Grădini și două Maici.

Last edited by mariamargareta; 24.12.2010 at 18:45:46.
  #312  
Vechi 24.12.2010, 18:35:43
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Da... nu se face dar, a spus ca va dura pana in octombrie 2014 asa ca e timp ca sa vedem si atomice si chimice, si daca vrei mai baga si unele noi cu neutroni,etc

Nu riscul cel mai mare e cu Iisus, si de ce spun asta pentru ca este singurul care vorbeste de judecata, de ghena ...
si Nostradamus a profetit cate ceva si mayasii si si si ...
dar eu stiam ca un crestin se ia dupa profetiile din Biblie nu dupa babe si si alti "profeti".

cum ai zis?! riscul e cu Iisus?! hmmm ...ce bine ca am ales sa nu risc cu vreunul din ei
  #313  
Vechi 24.12.2010, 18:41:26
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
si Nostradamus a profetit cate ceva si mayasii si si si ...
dar eu stiam ca un crestin se ia dupa profetiile din Biblie nu dupa babe si si alti "profeti".

cum ai zis?! riscul e cu Iisus?! hmmm ...ce bine ca am ales sa nu risc cu vreunul din ei
Da pentru ca Iisus este adevaratul Dumnezeu, Viul viilor, Dumnezeul Dumnezeilor, Si are putere sa bage pe orcine vrea in ghena...dupa cum crede el ca Dumnezeu de cuviinta, asa ca de Cuvantul lui Dumnezeu sa ne fie frica...
  #314  
Vechi 24.12.2010, 18:47:27
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit ...

In tara asta dupa ce se va termina razboiul mondial ... adica dupa octombrie 2014 vor fi doua tabere. Si se vor certa prin cuvant, dar va fii de 100000000000 de ori mai periculos decat cel cu arme conventionale. Iar dupa 7 ani o tabara se va bucura cum se bucura omul cand secera iar cealalta tabara va cauta sa se ascunda prin crapaturile pamantului si va spune muntilor sa cada peste ei si sa ii fereasca de furia Mielului...
  #315  
Vechi 24.12.2010, 18:50:23
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 284. Comentariu la „Cuvântul” pucios din 8-12-2010 (II)

284. Comentariu la „Cuvântul” pucios din 8-12-2010 (II)


Când și când, pucioșii mai sunt somați de câte un vizitator mai îndrăzneț ca să demonstreze că la ei vine Însuși Hristos cel înviat în trup, și nu vreun duh viclean și înșelător (așa cum Hristos Însuși S-a arătat lui Toma, dovedindu-Se pe Sine că este Cel înviat), dar atunci pucioșii îi arată cartea lor de predici intitulată “Cuvântul lui Dumnezeu” și-l îndeamnă să “creadă” că această carte este “Hristos” și să se alăture Bisericii lor de “Nou Ierusalim” și să primească și el duhul de la Pucioasa ca să se încuibeze în el, ca să-și facă duhul încă un locaș măturat și dereticat pe pământ:

“ […] am fii credincioși, și iată-i, Mi-am făcut casă la ei și cinez cu ei și Mă las cuvânt pe masa lor și Mă arăt lor, iar ei Mă arată oamenilor cuvânt, iar cei ce cred în Mine prin ei, se fac și ei asemenea lor, a celor ce Mă împart cuvânt de facere a omului, ca să creadă omul și ca să se facă biserică a Mea cel ce Mă primește să-l fac al Meu, locaș al Meu pe pământ.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 8 decembrie 2010)

O altă confuzie abil întreținută de liderii pucioși, ca să-i facă Bisericii majoritare o atmosferă defavorabilă, este legată de învierea morților. Ei pretind că așteptarea sterilă din Biserica Tradițională privind învierea morților este împlinită deja, deplin și spectaculos, prin “Cuvântul” care lucrează în “Biserica Noul Ierusalim”, pe care mai marii Bisericii (BOR) se fac că nu-l aud. Pentru a contracara o eventuală nedumerire a celor care ar putea cu îndeptățire să reclame că ei n-au văzut nici un mort înviat la Pucioasa, liderii pucioși “o scaldă” imediat, anunțând că, de fapt, învierea morților încă n-a avut loc, dar e pe vine, iar morții “se pregătesc de înviere”, adică își fac bocceluțele căci aud “Cuvântul” de la Pucioasa cum le sună în urechi și cum le gâdilă în mod plăcut, cu promisiuni deșarte, timpanele duhovnicești:

“Iată, când pot să le spun, le spun, numai că se fac ei că nu aud, dar Eu sunt Cel ce vin acum și judec viii și morții prin acest cuvânt și le spun lor că ei spun mereu în biserica lor că așteaptă învierea morților și viața veacului ce va să fie, iar Eu vin cu ceea ce zic ei că așteaptă, și vin cuvânt pe pământ pentru vii și pentru morți, căci Tatăl Mă trimite să împlinesc tot ce este scris în Scripturi să împlinesc, și se pregătesc cei adormiți de înviere la glasul Meu, pe care ei îl aud […] “ (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 8 decembrie 2010)

Duhul care își ia numele “sfânta Ecaterina” îi îmbărbătează “în cuvânt” pe liderii pucioși cei mici la suflet și la trup și-i îndeamnă să fie mari și curajoși, căci ei sunt cheia de boltă a Ortodoxiei, mădularele care împlinesc “Biserica de Nou Ierusalim”, ei sunt “proorocii” care vin cu duhul proorociei care lipsește de aproape 2000 de ani în celelalte Biserici de pe tot pământul, iar această lipsă intolerabilă le știrbește pe ele și le descalifică definitiv:

[…] fiți curajoși, voi, cei mai mici între cei ce au lucrat până acum rând pe rând Domnului pe pământ, și fiți credincioși cu putere, că nu mai e pe nicăieri între oameni biserică cu mădularele toate în ea, așa cum a făcut Domnul să fie cu voi, cei credincioși Lui!(citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 8 decembrie 2010)

Duhul mai adaugă că înțelepții lumii nu pricep nimic din “Cuvântul de la Pucioasa” și de aceea ei sunt nimic, căci nu pricep cum să creadă în Dumnezeul de la Pucioasa:

Iată, înțelepții lumii nu sunt nimic față în față cu cuvântul lui Dumnezeu, care este cu voi mereu, și care în taină zidește și împlinește, împotriva celor ce nu știu să creadă în Dumnezeu așa cum se cuvine pentru toată lucrarea Lui între oameni.(citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 8 decembrie 2010)

Duhul dezvăluie apoi taina de la Pucioasa: liderii pucioși par să fie cei mai mici, dar în realitate ei sunt cei mai mari de pe tot pământul:

“O, mare este pe pământ cel ce mărturisește pe Domnul! Așa mărire a așezat El peste voi, și sunteți cei mai mici, dar și cei mai mari, căci ați știut și știți să stați mici, ca să poată Domnul cu voi, o, fii ai cuvântului Său de azi, căci cei mari, care nu știu să se facă mici și să rămână așa înaintea Domnului, nu rămân aceia, și nu știu să-L mărturisească pe Domnul cei mari, căci nu știu ei înțelepciunea cea de la Domnul pentru cei mici, a cărora este împărăția lui Dumnezeu, precum este scris.(citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 8 decembrie 2010)

Îndată, duhul care își ia numele “sfânta Ecaterina” vine și cu o altă dezvăluire șocantă, care răstoarnă o paradigmă îndelung pritocită și cocoloșită de liderii pucioși: “Cetatea Noul Ierusalim”, despre care Apocalipsa spune că se va pogorî din cer, nu mai este Templul zidit de pucioși în anul 1991, ci abia acum se lucrează la ea, în mare taină:

“ […] iar Scriptura grăiește la sfârșit scrierea ei despre cetatea cea sfântă, Noul Ierusalim, la care Tu, Doamne, atât de tainic lucrezi acum […](citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 8 decembrie 2010)

Duhul care își ia numele “sfântul Mercurie” își dă arama pe față, întărâtându-L la mânie și la răzbunare pe “Dumnezeul” Pucios, împotriva celor care nu vor să creadă în El și în “Cuvântul” Lui de la Pucioasa:

Și acum Te rog și eu, varsă mânia Ta peste muntele de necredință a oamenilor și dă-le lor prilejul să Te primească prin acest cuvânt de facere a omului la sfârșit de timp!(citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 8 decembrie 2010)

Last edited by mariamargareta; 24.12.2010 at 18:52:47.
  #316  
Vechi 24.12.2010, 18:54:02
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
In tara asta dupa ce se va termina razboiul mondial ... adica dupa octombrie 2014 vor fi doua tabere. Si se vor certa prin cuvant, dar va fii de 100000000000 de ori mai periculos decat cel cu arme conventionale. Iar dupa 7 ani o tabara se va bucura cum se bucura omul cand secera iar cealalta tabara va cauta sa se ascunda prin crapaturile pamantului si va spune muntilor sa cada peste ei si sa ii fereasca de furia Mielului...
Se vede bine că frăția ta pe toate le știi, ca un om mare. Poate ne spui și în ce tabără vei ajunge, ca să te fericim de pe acum, sau nu.
  #317  
Vechi 24.12.2010, 18:56:48
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Se vede bine că frăția ta pe toate le știi, ca un om mare. Poate ne spui și în ce tabără vei ajunge, ca să te fericim de pe acum, sau nu.
Ajunge rautatea zilei de 24 dec, lasa si pentru maine...
  #318  
Vechi 24.12.2010, 19:07:46
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
In tara asta dupa ce se va termina razboiul mondial ... adica dupa octombrie 2014 vor fi doua tabere. Si se vor certa prin cuvant, dar va fii de 100000000000 de ori mai periculos decat cel cu arme conventionale. Iar dupa 7 ani o tabara se va bucura cum se bucura omul cand secera iar cealalta tabara va cauta sa se ascunda prin crapaturile pamantului si va spune muntilor sa cada peste ei si sa ii fereasca de furia Mielului...
Vanga, 7 ani, tabara, munti care cad...
inca un apocaliptic...
tie nu ti-a zis nimeni ca a venit Craciunul?
  #319  
Vechi 26.12.2010, 07:19:24
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 285. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” – Pucioasa (XLIX)

285. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” – Pucioasa (XLIX)

Liderii pucioși sunt numiți “Poarta cerului” prin care intră și iese “Domnul” lor. Răstălmăcind Scriptura, care spune că prin această poartă a cerului vor intra drepții lui Dumnezeu (Apoc.22:14-15), liderii pucioși pretind că Scriptura proorocește că prin această poartă va intra Însuși “Dumnezeu”, (deci nu drepții Lui!). Dar a și intrat, căci se vorbește deja la timpul trecut despre “venirea Domnului la ei”, ca fiind “cea mai mare minune din toate veacurile”:

“E sărbătoare mare de îngeri, e zi mare, fiilor. Cerul grăiește peste pământ, iar voi sunteți poarta cerului, și Eu intru în ea cu dreptatea, căci scris este în Scripturi: "Intrând în porțile dreptății voi lăuda pe Domnul, că aceasta este poarta Domnului, și drepții vor intra în ea". Amin. Am plecat cerul până pe pământ și am venit la voi ca să vă fac ai Mei. N-a fost de când e veacul minune mai mare ca aceasta.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 21-11-2000)

Liderii pucioși, despre care se spunea până acum că sunt firavi și slabi, plăpânzi și lipsiți de ajutor, sunt prezentați dintr-odată ca fiind puternicii care Îi întăresc venirea “Domnului” lor și puterea venirii Lui, căci ei se fac hrană hrănitoare pentru“Dumnezeul”lor:

“O, Eu Mă întăresc în voi cu venirea Mea și Mă hrănesc cu voi ca de un rod nou, fiilor. Îmi întăresc venirea și puterea venirii Mele la voi, și îmi sunteți hrană de întărire Mie. Când vine primăvara și apar cele dintâi roade ale pământului, se înviorează omul hrănindu-se cu ele și prinde putere și prospețime în toate neputințele lui. Așa și Eu, Mă hrănesc cu voi și Mă bucur de voi ca de un rod nou și îmi întăresc venirea hrănindu-Mă cu voi.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 21-11-2000)

O mărturie importantă: “Cuvântul” de la Pucioasa, în loc să aducă pace, aduce tulburare adâncă nu numai pe pământ, ci și în lumea îngerilor. Venirea “Domnului” Pucios nu mai este legată indisolubil de ființa Lui, ci Îi este exterioară, ca o lucrare la cazul instrumental, și așa este adusă această “lucrare a venirii Domnului” de către îngeri pe pământ, ca un instrument și ca un stindard al unei noi ideologii și credințe care clonează Ortodoxia:

“O, copii deșteptători peste pământ, cuvântul Meu de peste voi răvășește lumea îngerilor, și vin îngerii cu venirea Mea la voi și văd cu voi tronul cuvântului Meu, cartea judecății făpturii, și din care iau cei vii și cei morți, fiecare după faptele lor.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 21-11-2000)

În noiembrie 2000 la Pucioasa se decreta fără ocolișuri că “judecata de apoi a venit” pe pământ, iar cerul și pământul se clătina sub pașii greoi ai “Dumnezeului” de la “Noul Ierusalim”. Probabil că se mai clatină și astăzi, căci venirea s-a tot prelungit peste ani și ani, iar judecata promisă întârzie, deși îngerul venirii “Domnului” suflă în trompetă de peste 10 ani neobosit, anunțând venirea care stă să vină. Liderii pucioși văd (cu ochii duhurilor care se dau drept îngerii lor, sau cu ochii minții lor, sau cu ochii mințirii adepților) tronul judecății Domnului așezat taman în grădinile lor de la Pucioasa:

“O, fiilor, sună îngerul Domnului, sună din trâmbița venirii Mele peste cei vii și peste cei morți. Îngerul Meu, dimpreună cu toată oastea îngerească, vede la voi tronul cuvântului Meu, cartea judecății făpturii, calea venirii Mele pentru judecată. Se clatină cerul și pământul sub pașii venirii Mele, că a venit judecata de apoi. [...] Dați morților veacul cel nou, cuvântul Meu care este cu voi, că iată, sună îngerul Meu din trâmbița venirii Mele, sună îngerul Domnului peste vii și peste morți.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 21-11-2000)

La 21 noiembrie anul de grație 2000, la Pucioasa se anunța un eveniment istoric: porțile iadului erau date larg la o parte, iar morții erau strigați afară cu glas mare, aidoma cu glasul lui Hristos de acum 2000 de ani care striga “Lazăre, vino afară!” (Ioan, 11,43)

“Eu, fiilor credincioși venirii Mele după două mii de ani, Eu și cu voi și cu îngerul Meu deschidem porțile iadului și ale morții și strigăm afară pe morți, așa cum l-am strigat pe Lazăr din mormânt pentru credința surorilor lui, cărora Eu le-am spus: "Dacă veți crede, veți vedea slava lui Dumnezeu, căci oricine trăiește și crede în Mine nu va muri niciodată".” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 21-11-2000)

N-a ieșit nimeni. Ori n-au auzit morții, fiind cam tari de ureche ( de bătrânețe, nu de altceva), ori le-a fost frică să iasă, zicându-și că tot mai bine e înăuntru.

Îndată (văzând probabil că nu iese nimeni), liderii pucioși schimbă datele problemei: dacă morții nu vor să iasă de bunăvoie, vor fi luați pe sus, cu forța. De aceea, ziua învierii și respectiv ieșirea din locuința morților se amână, pentru o dată care se vrea a fi precisă, dar este vag definită de expresia “vin curând să-i iau”:
“Am spus că vin la voi cu sărbătoarea îngerilor, și voi lua din mânuțele voastre jertfa cea pentru cei din locuința morților și Mă voi duce cu ea la ei, și le voi vesti că vin curând să-i iau și să le dau ziua învierii, și îi voi mângâia și îi voi ușura și le voi da din învierea lor și le voi da grai să vorbească unii cu alții despre venirea Mea și despre voi, cei ce lucrați cu Mine pentru ziua venirii Mele.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 21-11-2000)



Last edited by mariamargareta; 26.12.2010 at 07:27:48.
  #320  
Vechi 27.12.2010, 22:59:13
Daniela26
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
si Nostradamus a profetit cate ceva si mayasii si si si ...
dar eu stiam ca un crestin se ia dupa profetiile din Biblie nu dupa babe si si alti "profeti".

cum ai zis?! riscul e cu Iisus?! hmmm ...ce bine ca am ales sa nu risc cu vreunul din ei
Da si vrajitorii profetesc si se implinesc deoarece diavolul detine o parte din viitor. Un preot de la Trinitas TV zicea: Asa cum o oglinda ar fii viitorul, diavolul o sparge si culege cateva cioburi pe care le arata slujitorilor sai.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Mesaj,propunere TEOLOGUL Generalitati 45 08.01.2011 12:16:34
Fenomenul Noul Ierusalim de la Pucioasa mihailt Secte si culte 2319 30.07.2010 23:36:37
un mesaj frumos The_Fallen Generalitati 1 14.07.2010 22:22:29