Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.02.2011, 20:33:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Suntem, suntem idolatri, ca nu Il punem pe Dumnezeu pe primul loc, ci mereu altceva. Asa inventam noi zeul ban, zeul serviciu, zeul mama / tata / sot / copilul mamii... Mie mi se pare ca orice persoana / lucru la care tinem mai mult decat la Dumnezeu se poate transforma intr-un zeu caruia ii slujim. Si sa nu uitam de zeul EU.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.02.2011, 20:42:18
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

xanixade, nush daca ai observat, da scriam

Citat:
In genere jocurile aduc numai rau oamenilor, mai ales celor ca mine, si in genere ar fi bine sa nu mai fie, dar sa fim realishti, asta nu se va intampla niciodata...
Sunt complet de acord cu tine, din jocuri nu e nici un folos, si eu asta shtiu, si asta shi afirm

Explicam doar de ce multi se joaca in ele, inclusiv shi eu :) Orice joc va contine asa elemente, nu avem ce face.
O alternativa ar fi sa ne apucam noi, crestinii programishti, sa facem jocuri pentru noi creshtinii, dar dupa toate cerintele noastre, nu s-ar mai juca nimeni in ele, ca nu ar fi interesante :)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.02.2011, 20:44:57
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
xanixade, shtii, daca tot e vorba de imagine, eu cand ma jucam world of warcraft, sau alt ceva , mereu ma inchipuiam ca un luptator bun la inima, care lupta cu raul, sii ii ajuta pe cei slabi :D Ma inchipuiam luptator mai degraba a lui Dumnezeu, decat istoria care mi-o zice jocul, asa ca eu nu ma gandeam deloc la idoli... Sunt un copil de 23 de ani, ce sa-i fac...
Unii oameni cu toate ca sunt oameni mari in toata firea, au nevoie de poveste in viata, iar jocul ofera aceasta, poti sa fii cine vrei sa fii, sa ajuti pe toti in jurul tau, sa lupti cu monstri si dragoni, sa lupti cu raul, sa mergi prin locuri de basm, care in realitate nu le vei vedea niciodata....
Pai bine, ce trebuie de inteles ca unii oameni au nevoie de asa chestie, intrucat devine un drog... Unii nu simt nevoia, iar unii, mai ales cei singuratici si respinshi de societate, isi gasesc in aceste jocuri unicul refugiu....
Eu nu spun ca jocurile sunt o chestie buna, eu imi dau seama ca ele mi-au adus numai rau, am pierdut mult timp cu ele... Ceea ce vroiam de fapt sa spun, ca ele nu ar fi atit de atragatoare fara elemente fantastice, si nu putem cere ca ele sa nu contina elemnte de asa tip deoarece nu ar mai fi interesante deloc...
In genere jocurile aduc numai rau oamenilor, mai ales celor ca mine, si in genere ar fi bine sa nu mai fie, dar sa fim realishti, asta nu se va intampla niciodata...
TempleKnight,nu sunt eu :) Icerc in ultimul timp sa nu ma joc, asa ca pina ce nu ma intereseaza :)
Mie imi zici... Doamne cum pierdeam nopti intregi jucand Diablo 2... Sau Warcraft 3... eram innebunit dupa Warcraft...Eu, nu faceam tot asa? Zicand ca omor in numele binelui etc... refugiu, nerefugiu, imi placea la nebunie... Drog, nedrog eu eram foarte dependent de asa ceva... mai ales ca am si o imaginatie puternica... Am patit ca m-am jucat, de exemplu, Warcraft 3 chiar cand l-am primit, vreo 2 luni, continuu, cand eram in vacanta... Si dupa ce l-am terminat, am simtit asa o stare de golaciune, efectiv simteam timpul pierdut...

Aici ai pus bine punctul... fantastice... nici nu prea stiu daca ar fi vreo fantezie care sa nu ridice probleme de credinta... dar totusi sunt si jocuri care nu au nimic in clin cu fantezia, si sunt la fel de interesante... Dar si asa, sunt intr-o oarecare masura pierzatoare de vreme...
Acuma asa patesc... descarc vreun joc vreo 2-3 ore, il instalez in 5 minute, il deschid... si abia daca ma joc vreo 10 minute pe el, ca ma apuca greata... nu are poveste, iar sa ma joc asa pentru placere.... pot... dar, iarasi, intervine viata reala...

Nu cred deloc ca jocurile sa fie un refugiu, desi multe asa sunt construite... Doar pentru simplul fapt ca nu poti fugi de viata ta... Eu, cam stiu asta pe pielea mea...
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.02.2011, 21:03:27
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Suntem, suntem idolatri, ca nu Il punem pe Dumnezeu pe primul loc, ci mereu altceva. Asa inventam noi zeul ban, zeul serviciu, zeul mama / tata / sot / copilul mamii... Mie mi se pare ca orice persoana / lucru la care tinem mai mult decat la Dumnezeu se poate transforma intr-un zeu caruia ii slujim. Si sa nu uitam de zeul EU.
Bine punctat. Zeul EU e zeul modern si e cel mai dificil de aruncat. Un chip cioplit il poti arunca la gunoi cad te plictisesti de el, sotul il mai poti schimba, mama, tata ii poti parasi, da' ia incercati sa faceti la fel cu Zeul EU, sa vedeti puteti?

P.S. Nu joc decat sah, si acela nu pentru a castiga, ci pentru a-mi cunoaste mai bine aproapele si credinta. Sahul presupune ca toate piesele sa slujeasca uneia singure, Regele (sau Hristos in viziunea mea), si sa se sacrifice, daca e cazul, pentru a-si apara Regele, adica exact spiritul de jertfa cerut de Hristos. Toate piesele, mici sau mari, concura la paza si slujirea Singurei Figuri care nu poate fi capturata sau robita. Eu as scoate toate celelalte jocuri si as lasa doar sahul tocmai pentru rolul sau in formarea caracterului unui copil sau adolescent. Dar, din pacate, sahul a devenit desuet...astazi.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.02.2011, 21:09:56
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
P.S. Nu joc decat sah, si acela nu pentru a castiga, ci pentru a-mi cunoaste mai bine aproapele si credinta. Sahul presupune ca toate piesele sa slujeasca uneia singure, Regele (sau Hristos in viziunea mea), si sa se sacrifice, daca e cazul, pentru a-si apara Regele, adica exact spiritul de jertfa cerut de Hristos. Toate piesele, mici sau mari, concura la paza si slujirea Singurei Figuri care nu poate fi capturata sau robita. Eu as scoate toate celelalte jocuri si as lasa doar sahul tocmai pentru rolul sau in formarea caracterului unui copil sau adolescent. Dar, din pacate, sahul a devenit desuet...astazi.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Si totusi regele poate lua sah mat. Nu Regele, ci regele..
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.02.2011, 21:11:17
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru Xanixade

Nu ar fi mai bine sa deschizi o petitie pentru interzicerea acestui gen de jocuri sau filme ?
http://www.petitieonline.ro/
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.02.2011, 21:21:12
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Si totusi regele poate lua sah mat. Nu Regele, ci regele..
Da, asa este, ai dreptate, dar atunci macar stii ca mai ai de lucrat la slujirea Sa. Caci nu Regele real ia sah mat ci doar cel pe care crezi ca-L ai in mintea si inima ta.
Dar sa stii ca la mine cele mai multe partide se termina remiza fiindca imi place sa fac bucurie celor cu care joc, deobicei adolescenti sau chiar copii, si in situatie pierduta pentru ei le propun remiza si sa-i vezi cu ce repeziciune accepta. Si dupa aia ma intreaba cu candoare care e varianta de remiza ca ei credeau partida pierduta! Sunt asa de dragalasi, desi unii dintre ei foarte ambitiosi.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.02.2011, 21:22:09
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Nu ar fi mai bine sa deschizi o petitie pentru interzicerea acestui gen de jocuri sau filme ?
http://www.petitieonline.ro/
Sa fim serioshi, nimeni nu o sa ne ia in semana, chiar de vom face aceasta petitie...


Xanixade, ziceam ca un refugiu, dar nu neaparat unul bun, e chiar unul foarte rau... Dar noi suntem deja trecuti prin asta, ne dam seama... Dumnezeu imi da putere, ca nush unde m-ai ajungeam shi eu cu ele... Dar cati multi sunt care nu ishi dau seama, care nu vor sa ishi deie seama, pentru ca jocurile au devenit viata lor, pentru ei lumea reala e doar suferinta...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.02.2011, 21:29:36
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
imi place sa fac bucurie celor cu care joc, deobicei adolescenti sau chiar copii, si in situatie pierduta pentru ei le propun remiza
Ce frumos! Mare suflet ai MariS si sunt convinsa ca si in cazul tau cu parintelui Teofil, afectiunea a fost reciproca!:-)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.02.2011, 21:32:25
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Sa fim serioshi, nimeni nu o sa ne ia in semana, chiar de vom face aceasta petitie...
Xanixade, ziceam ca un refugiu, dar nu neaparat unul bun, e chiar unul foarte rau... Dar noi suntem deja trecuti prin asta, ne dam seama... Dumnezeu imi da putere, ca nush unde m-ai ajungeam shi eu cu ele... Dar cati multi sunt care nu ishi dau seama, care nu vor sa ishi deie seama, pentru ca jocurile au devenit viata lor, pentru ei lumea reala e doar suferinta...
Sunt de acord cu Silencer, in privinta petitiei...
:), e greu, sa intelegem, cum, pana la urma se rezuma lucrurile la Dumnezeu... fiecare din noi cred ca se lupta intr-un anumit fel pentru asta... cei care suntem crestini...
Iar cat despre cazurile nefericite... macar sa ne rugam...
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Martirii zilelor noastre alexandra28again Stiri, actualitati, anunturi 23 18.05.2014 21:45:09
Vamesii zilelor noastre !... alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 21.01.2012 20:18:35
Minuni ale zilelor noastre cosmin_lovin Intamplari adevarate 12 28.11.2008 22:58:26
Ereticii zilelor noastre phradmon Secte si culte 39 14.05.2008 14:20:27
duhovnicii zilelor noastre Saurian Mari Duhovnici si predicile lor 18 14.06.2007 19:30:42