Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 03.03.2011, 23:41:14
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
... efectele benefice ale jocurilor pe calculator asupra copiilor...
Ma repet: de ce i s-au dat unui copil de 8 ani jocuri din acestea?
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #52  
Vechi 04.03.2011, 12:44:49
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Ma repet: de ce i s-au dat unui copil de 8 ani jocuri din acestea?
Pentru ca se merge pe ideea: "dar ce, copilul meu e mai prost...?"
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 04.03.2011, 12:50:05
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb trist

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Pentru ca se merge pe ideea: "dar ce, copilul meu e mai prost...?"
Cata dreptate ai, din pacate!


Sunt foarte multi parinti inconstienti care nu cunosc nimic din psihologia copilului (pe varste). Si nici nu vor sa se informeze. Autosuficienta parintilor este dezarmanta. Sigur ati auzit deseori enuntul gol si searbad "Adica imi spui tu mie?"
Reply With Quote
  #54  
Vechi 05.03.2011, 00:02:17
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Mă, oare nu am formulat bine ideea?
Sau toată lumea citește prima jumătate din topic?
Am pus problema idolotriei, ca o amenințare ce intervine mai mult ca oricând în viața noastră...
Oare să fac un nou topic, în care să reiau problema mai... nu știu, serios? pe față? inteligent?
sau să zică toată lumea cam ce ar fi idolatria (deși mă tem că ar ajunge toată lumea să se certe...)?
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 05.03.2011, 14:45:50
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

[quote=xanixade;341680]Nu inteleg ce legatura aveau la momentul acela cu primul post, efectiv, explicam dupa stiinta mea ce inseamna : imaginatia- locul de joaca al diavolilor....
______________

de ce trebuie ca imaginatia sa fie terenul diavolilor? Doar si ingerii de lumina vorbesc oamenilor...Ii ajuta in inspiratia lor...Atatea lucruri minunate s-au nascut din ceva ce fusese doar in imaginatia cuiva la inceput...Ca sunt persoane care o iau pe aratura , fie si de la un joc, denota instabilitate psihica...nu ca imaginatia i-ar fi daunat in acel joc...Sunt destui "bolnavi" care se cred perfect sanatosi ...
Reply With Quote
  #56  
Vechi 05.03.2011, 21:35:15
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

[quote=calator prin ploaie;345027]
Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Nu inteleg ce legatura aveau la momentul acela cu primul post, efectiv, explicam dupa stiinta mea ce inseamna : imaginatia- locul de joaca al diavolilor....
______________

de ce trebuie ca imaginatia sa fie terenul diavolilor? Doar si ingerii de lumina vorbesc oamenilor...Ii ajuta in inspiratia lor...Atatea lucruri minunate s-au nascut din ceva ce fusese doar in imaginatia cuiva la inceput...Ca sunt persoane care o iau pe aratura , fie si de la un joc, denota instabilitate psihica...nu ca imaginatia i-ar fi daunat in acel joc...Sunt destui "bolnavi" care se cred perfect sanatosi ...
Când spui așa ceva nu știi cum greșește un om, sau de ce... cum gândește el, și cum e împins de cele mai multe ori spre păcat... sau cum intervin diavolii în gândirea lui... poate că de aceea au spus sfinții părinți că oamenii sunt influențați de diavoli prin imaginație... imaginația în sine nu ar fi mare lucru... și din cauză că omul, care de obicei e păcătos, nu poate comunica, dar de fapt ce comunica... chiar realiza cu cine vorbește de fapt în gândul lui ne cere să fim precauți... că astfel cad cei mândri, și se cred pe sine mai mult... că au crezut imaginației lor... și tot astfel majoritatea lucrurilor făcute prin imaginație nu sunt folositoare sufletului...
Oare cum se nasc cele din imaginație? Oare poți să crezi că chiar îngerii din ceruri vorbesc omului când el "naște" ceva din imaginație?... cred că omul din cauză că își tot adună păcate nu poate să vorbească cu îngerii, ci numai cu diavolii, și nu cunoaște îngerii cum sunt... și se amăgește pe sine...
Tu pui problema că sunt foarte multe persoane care o iau pe arătură, dar oare cum o pot lua? Sfinții Părinți spun că omul atunci când cade e ajutat de diavol... oare diavolul cum ajută? nu prin gânduri?... sau prin imaginație?...
Instabilitate psihică ? Nu mai degrabă slăbiciune sufletească? slăbiciune sufletească toată lumea manifestă... iar dacă o mai luăm prin arătură asta ne face instabili psihic? adică mintea noastră ne înșeală pe noi, și nu noi ne înșelăm cu ajutorul minții?
Tocmai că prin imaginație începe să cadă omul, când pune problema unui oare cum ar fi...
oare cum ar fi să păcătuiesc? ce aș putea păți? oare ce s-ar întâmpla dacă? așa, imaginația intervine și în jocuri, și nu numai, ci chiar în orice... oare cum ar fi... și tot gândești așa, până ii crede că poate nu e nimic, găsești motive, și... faci cine știe ce...

citește Despre înșelare, de Ignatie Briancianinov... vezi ce spune acela...
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Martirii zilelor noastre alexandra28again Stiri, actualitati, anunturi 23 18.05.2014 21:45:09
Vamesii zilelor noastre !... alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 21.01.2012 20:18:35
Minuni ale zilelor noastre cosmin_lovin Intamplari adevarate 12 28.11.2008 22:58:26
Ereticii zilelor noastre phradmon Secte si culte 39 14.05.2008 14:20:27
duhovnicii zilelor noastre Saurian Mari Duhovnici si predicile lor 18 14.06.2007 19:30:42