Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.06.2009, 23:22:46
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul


Teoria ca teoria, dar practica?
Dumneata poti sa spui ca nu te mai intalnesti cu diavolul in viata dumitale de crestin?
Cu alte cuvinte, nimic din ceea ce dumneata faci nu mai este pacat?
Cel putin nu transform intr-o lauda caderile mele. Nu spun niciodata ca sunt ispitit de diavolul pentru ca eu sunt cel care are credinta adevarata.

Trebuie, macar, sa recunoastem ca starea noastra de pacatosenie se datoreza indepartarii de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.06.2009, 23:27:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Cel putin nu transform intr-o lauda caderile mele. Nu spun niciodata ca sunt ispitit de diavolul pentru ca eu sunt cel care are credinta adevarata.
Pai tocmai, ar trebui sa fim rezonabili cand interpretam Scriptura.

Citat:
Trebuie, macar, sa recunoastem ca starea noastra de pacatosenie se datoreza indepartarii de Dumnezeu.
Nu neaparat..
Intre boala si sanatate exista convalescenta.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.06.2009, 08:29:14
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Am impresia ca tu vrei sa scoti in evidenta faptul ca, in opinia ta, Occidentul protestant are un nivel de trai mai ridicat decat al tarilor ortodoxe deoarece "tine cu mai mare tarie invatatura ,,dreapta,,(divizata in mii de secte) a Bibliei" si de aceea Dumnezeu le da bunastare. .
Exact. Acolo unde sunt aplicate niste principii placute lui Dumnezeu, cum ar fi harnicia, responsabilitatea, corectitudinea, etc. apar si binecuvantarile. Unde nu sunt aplicate... vai de noi. Noi nu-i dam voie lui Dumnezeu sa ne binecuvanteze. Unde este hotie, lene si minciuna nu poate fi belsug si pace.

Interesant este ca noi declaram, in gura mare, ca suntem crestini, dar asta nu se vede in modul nostru de viata. Altii, aproape ca se declara atei, dar se ghideaza dupa pricipii crestine. Care vor primi mai multe binecuvantari?

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
mi-am amintit de adunarile de sambata ale adventistilor din orasul meu la care nu numai ca se umple strada de masinile cu care ei veneau la casa lor de adunare, dar ii vedeai imbracati toti la tol festiv, la 4 ace, parca dorind sa ne demonstreze prin bunastarea lor ca pe ei sigur,, ii ajuta Dumnezeu,
.
Eu am fost boschetar. Vedeti ceva rau in faptul ca acum ma imbrac "la 4 ace"? Este gresit faptul ca in loc sa mai dau banii pe alcool si tutun, imi mai cumpar cate o haina buna? Si, nu stiu cum face Dumnezeu, dar a schimbat lucrurile mult in bine, chiar si in plan material. Inainte nu-mi ajungeau banii nici pentru strictul necesar (ramaneam fara bani de mancare). Acum, din acelasi salariu, dau zecimea, ajut unele persoane in nevoie (nu o luati ca pe o lauda, luati-o ca pe o statistica), imi cumpar si mie cate ceva si mai pun si deoparte.

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
uitand ca Hristos si Scriptura cu care va laudati ca o cunoasteti mai bine decat noi ii fericeste pe cei saraci, pe cei oropsiti, prigoniti, ocarati, schingiuiti, omorati pentru numele Lui. A fost oare Hristos bogat, El care nu avea unde sa-Si plece capul?!!
.
Ati inteles grestit Cuvantul lui Dumnezeu. Domnul Iisus Hristos nu propovaduieste saracia ci ajutorarea saracilor. "Caci am fost flamand si Mi-ati dat de mancat; Mi-a fost sete si Mi-ati dat de baut; am fost strain si M-ati primit; am fost gol si M-ati imbracat; am fost bolnav si ati venit sa Ma vedeti; am fost in temnita si ati venit pe la Mine.... Adevarat va spun ca oridecate ori ati facut aceste lucruri unuia dintre acesti foarte neinsemnati frati ai Mei, Mie mi le-ati facut." (Matei 25:35-40)

Sfanta Scriptura vorbeste despre mari oameni ai credintei binecuvantati cu bogatii. Ganditi-va la Avraam, la Iov, la David, la Solomon, etc. Numai ca pentru acestia, adevarata bogatie era legatura cu Dumnezeu. Avraam nu a stat pe ganduri si a ascultat de Dumnezeu atunci cand i s-a cerut sa iasa din "confortul" sau si sa duca o viata in corturi.


Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Tot El a zis ca asemeni Lui vom fi prigoniti si noi. Da, noi romanii ortodocsi am fost prigoniti si martirizati de 2000 de ani! De adventisti nu am auzit sa fi fost prigoniti, nici martirizati.
Este normal ca despre laudarosi sa se auda multe. Nu ar fi un lucru chiar asa de rau daca lauda ar fi confirmata si de modul de traire a laudarosilor. Daca furam, mintim, curvim, etc. ce rost mai are se ne laudam cu unii dintre inaintasii nostri. Practic, nu avem nici o treaba cu ei.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.06.2009, 13:15:49
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Exact. Acolo unde sunt aplicate niste principii placute lui Dumnezeu, cum ar fi harnicia, responsabilitatea, corectitudinea, etc. apar si binecuvantarile. Unde nu sunt aplicate... vai de noi. Noi nu-i dam voie lui Dumnezeu sa ne binecuvanteze. Unde este hotie, lene si minciuna nu poate fi belsug si pace.
[COLOR=Red]
Interesant este ca noi declaram, in gura mare, ca suntem crestini, dar asta nu se vede in modul nostru de viata. Altii, aproape ca se declara atei, dar se ghideaza dupa pricipii crestine. Care vor primi mai multe binecuvantari?[/COLOR]



Eu am fost boschetar. Vedeti ceva rau in faptul ca acum ma imbrac "la 4 ace"? Este gresit faptul ca in loc sa mai dau banii pe alcool si tutun, imi mai cumpar cate o haina buna? Si, nu stiu cum face Dumnezeu, dar a schimbat lucrurile mult in bine, chiar si in plan material. Inainte nu-mi ajungeau banii nici pentru strictul necesar (ramaneam fara bani de mancare). Acum, din acelasi salariu, dau zecimea, ajut unele persoane in nevoie (nu o luati ca pe o lauda, luati-o ca pe o statistica), imi cumpar si mie cate ceva si mai pun si deoparte.



Ati inteles grestit Cuvantul lui Dumnezeu. Domnul Iisus Hristos nu propovaduieste saracia ci ajutorarea saracilor. "Caci am fost flamand si Mi-ati dat de mancat; Mi-a fost sete si Mi-ati dat de baut; am fost strain si M-ati primit; am fost gol si M-ati imbracat; am fost bolnav si ati venit sa Ma vedeti; am fost in temnita si ati venit pe la Mine.... Adevarat va spun ca oridecate ori ati facut aceste lucruri unuia dintre acesti foarte neinsemnati frati ai Mei, Mie mi le-ati facut." (Matei 25:35-40)

Sfanta Scriptura vorbeste despre mari oameni ai credintei binecuvantati cu bogatii. Ganditi-va la Avraam, la Iov, la David, la Solomon, etc. Numai ca pentru acestia, adevarata bogatie era legatura cu Dumnezeu. Avraam nu a stat pe ganduri si a ascultat de Dumnezeu atunci cand i s-a cerut sa iasa din "confortul" sau si sa duca o viata in corturi.




Este normal ca despre laudarosi sa se auda multe. Nu ar fi un lucru chiar asa de rau daca lauda ar fi confirmata si de modul de traire a laudarosilor. Daca furam, mintim, curvim, etc. ce rost mai are se ne laudam cu unii dintre inaintasii nostri. Practic, nu avem nici o treaba cu ei.
[COLOR=Black]Si neoprotestantii din america se declara crestini, dar nu au nici o treaba cu Dumnezeu. Au treaba cu drogurile, crimele, desfranarea etc. Asta ce inseamna? Sa judecam ortodoxia sau alte culte dupa oamenii care le formeaza? Inseamna ca daca e sa judecam asa toti neoprotestantii sunt niste criminali (ia aminte la ce au facut neoprotestantii cand au ajuns in America), desfranati, drogati etc. Ce zici? E bine oare sa generalizam?Apropo noi ortodocsii recunoastem ca suntem niste pacatori (desfranati, hoti, alcoolici.... cum vrei tu) dar ar fi bine sa va vedeti voi neoprotestantii de pacatele voastre si sa nu ne mai judecati atat, pentru ca ati ajuns sa reduceti ortodoxia la cativa oameni.. Cine nu are pacate sa arunce primul cu piatra.[/COLOR]

Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.06.2009, 13:16:52
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
[COLOR=Black]Si neoprotestantii din america se declara crestini, dar nu au nici o treaba cu Dumnezeu. Au treaba cu drogurile, crimele, desfranarea etc. Asta ce inseamna? Sa judecam ortodoxia sau alte culte dupa oamenii care le formeaza? Inseamna ca daca e sa judecam asa toti neoprotestantii sunt niste criminali (ia aminte la ce au facut neoprotestantii cand au ajuns in America), desfranati, drogati etc. Ce zici? E bine oare sa generalizam?Apropo noi ortodocsii recunoastem ca suntem niste [COLOR=Red]pacatori (desfranati, hoti, alcoolici.... cum vrei tu)[/COLOR] dar ar fi bine sa va vedeti voi neoprotestantii de pacatele voastre si sa nu ne mai judecati atat, pentru ca ati ajuns sa reduceti ortodoxia la cativa oameni.. Cine nu are pacate sa arunce primul cu piatra.[/COLOR]

[COLOR=Black][COLOR=Red]pacatosi (desfranati, hoti, alcoolici.... cum vrei tu, dar nu eretici)[/COLOR][/COLOR]

Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.06.2009, 13:57:37
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit Alt fragment din jurnalul parintelui...

"Astazi m-am convins de lucru, si anume ca, un neoprotestant nici o cana de apa nu da fara sa urmareasca ceva, mai exact sa-l aduca si pe cel insetat in erezia lui".

Mare dreptate are omu acest parinte .... mai mult va las pe voi sa comentati.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.06.2009, 15:50:44
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
[COLOR=black][COLOR=red]pacatosi (desfranati, hoti, alcoolici.... cum vrei tu, dar nu eretici)[/COLOR][/COLOR]

Daca ar fi sa aleg, intre cele doua categorii prezentate de dvs., as prefera sa fac parte dintre cei pe care-i numiti eretici. Nu aveti de unde sti daca sunt cu adevarat eretici si ce se va intampla cu ei.

Cat despre desfranati, hoti, alcoolici... Cuvantul lui Dumnezeu este categoric.

"Nu va inselati in privinta aceasta: nici curvarii, nici inchinatorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomitii, nici hotii, nici cei lacomi, nici betivii, nici defaimatorii, nici hraparetii nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu." (1 Corinteni 6:9,10). Si nu va putera sa-i scape nici o biserica, nici o slujba sau altele de genul asta.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.06.2009, 16:18:09
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Daca ar fi sa aleg, intre cele doua categorii prezentate de dvs., as prefera sa fac parte dintre cei pe care-i numiti eretici. Nu aveti de unde sti daca sunt cu adevarat eretici si ce se va intampla cu ei.

Cat despre desfranati, hoti, alcoolici... Cuvantul lui Dumnezeu este categoric.

"Nu va inselati in privinta aceasta: nici curvarii, nici inchinatorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomitii, nici hotii, nici cei lacomi, nici betivii, nici defaimatorii, nici hraparetii nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu." (1 Corinteni 6:9,10). Si nu va putera sa-i scape nici o biserica, nici o slujba sau altele de genul asta.
Putem stii foarte bine. Uita-te la cuvintele Sf. Ap. Pavel, "sa fie anatema!"
Cat despre alcoolici, hoti, desfranati s.a, s-au mai vazut cazuri in care sa se pocaiasca pe patul de moarte, dar sectar/eretic care sa faca asa ceva, nu s-a mai vazut!
Acum intelegem de ce dracii nu se "ambaleaza" asa tare cu patimi asupra sectarilor, le este de ajuns ca-s sub anatema.
Doamne, ai mila si de sectari, si adu-i inapoi la Dreapta-Credinta!

_____

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.06.2009, 16:33:53
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
Putem stii foarte bine. Uita-te la cuvintele Sf. Ap. Pavel, "sa fie anatema!"!
Dati versetul. Sa-l putem citi in intregime si sa-l intelegem corect. Nu are nevoie Sfantul Apostol Pavel de ilustrele dvs. interpretari.

Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
Acum intelegem de ce dracii nu se "ambaleaza" asa tare cu patimi asupra sectarilor,
Ca sa intelegeti mai bine de ce nu se "ambaleaza" asa tare divolul cu patimi, asupra unora, urmariti ce spune Sfantul Apostol Iacov:

"Supuneti-va dar lui Dumnezeu. Impotriviti-va diavolului si el va fugi de la voi." (Iacov 4:7)

Daca dracii se "ambaleaza" cu patimi asupra dvs. este pentru ca le permiteti si pentru ca v-ati indepartat de Dumnezeu. Nicidecum pentru ca ati fi credincios adevarat.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.06.2009, 16:52:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Ca sa intelegeti mai bine de ce nu se "ambaleaza" asa tare divolul cu patimi, asupra unora, urmariti ce spune Sfantul Apostol Iacov:

"Supuneti-va dar lui Dumnezeu. Impotriviti-va diavolului si el va fugi de la voi." (Iacov 4:7)

Daca dracii se "ambaleaza" cu patimi asupra dvs. este pentru ca le permiteti si pentru ca v-ati indepartat de Dumnezeu. Nicidecum pentru ca ati fi credincios adevarat.
Fuge intr-adevar... ca sa ceara ajutor de la altii mai puternici si mai rai ca el: :)

Luca 11, 24-26

"Când duhul cel necurat iese din om, umblă prin locuri fără apă, căutând odihnă, și, negăsind, zice: Mă voi întoarce la casa mea, de unde am ieșit.
Și, venind, o află măturată și împodobită.
Atunci merge și ia cu el alte șapte duhuri mai rele decât el și, intrând, locuiește acolo; și se fac cele de pe urmă ale omului aceluia mai rele decât cele dintâi."

Eu nu cred ca oamenii imbunatatiti, care vor sa slujeasca Lui Dumnezeu sunt scutiti de greutati, de ispite mari, de suferinte. Din contra, ei vor avea o cruce mai grea ca aceia care sunt necredinciosi, dar suportabila prin ajutorul primit de sus.

Iar daca vorbim despre patimi si pacate, astea nu dispar instantaneu in momentul in care omul se decide sa-L urmeze pe Hristos. Este de munca pana la dezpatimire.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Definitie topcat Generalitati 9 28.09.2008 10:41:01
O definitie a singuratatii Ioan_Ciobota Generalitati 14 28.11.2007 09:03:32