Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #461  
Vechi 26.04.2010, 19:58:36
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Da da...asa e, dar eu am alta dilema acum...eu am inventat termenul " racoleza" sau o fi fost inventat de altii inainte?...
dreptul de autor. platesc
Reply With Quote
  #462  
Vechi 26.04.2010, 20:02:59
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Nu prea ai aprofundat nici acesta expresie!
Marele Petre Tutea stia ca religia( crestina ) a fost coborata (redusa) de catre neoprotestanti la nivelul 'MORALA pentru gradinita de copii"
Aici fiind vorba de ideologii fondatori ai acestor culte, bineinteles.
cam strici orzul pe gaste abia au reusit sa citeasca cateva versete si vrei sa stie si de tutea?cam mult. mandria e mare.
Reply With Quote
  #463  
Vechi 27.04.2010, 00:20:15
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Oau,ce ma bucur ca am reusit sa-ti trezesc interesul pentru marele Petre Tutea-"romanul" !
Din pacate n-ai prea inteles. Da, crestinismul e o religie absoluta! Este tot de ceea ce omul are nevoie pentru viata sufletului sau, pentru ca totul este gata pregatit, totul este perfect intocmit, pretul este platit, noi trebuie doar sa credem si sa primim invitatia Tatalui Ceresc.Nu trebuie decat sa intram pe "poarta ingusta", sa calcam pe urmele Sf. Apostoli pentru ca si ei calca pe urmele lui Hristos,sa ascultam de calauzirea Duhului Sfant , sa fim celule vii in "trupul Domnului" adica in Biserica Sa, sa ne spalam hainele in "Sangele Mielului" jertfit si cel mai important: sa iubim pe Mirele nostru drag mai mult decat orice si pe aproapele nostru ca pe noi insine. Ai gasit oare undeva scris ca mantuirea sufletelor depinde de faptele bune sau de vrednicia lor? Sau ca cineva trebuie sa judece pe altii daca stau in picioare sau cad? Sau cand si de cate ori s-au pocait de rautatea lor?
Eu stiu altceva "ca trebuie sa iertam de 70 de ori cate 7'-zilnic. Ca "judecata este a Mea" zice Domnul.Ca doar Domnul Iisus Hristos va fi judecator.Ca mintea mea ma minte si ochiul meu este inselator, ca nu am voie sa scot paiul din ochiul fratelui meu pana ce eu am o barna intr-al meu,ca daca "ochiul meu este rau tot lautrul meu este INTUNERIC"

Eu am inteles ca ,intr-adevar, crestinismul este o religie absoluta si perfecta tocmai pentru ca nu este conditionata de vrednicia oamenilor. Vrednicia este o consecinta a ideologiei si nu invers.
Iti multumesc ca ti-ai luat timp sa expui atatea idei bine cunoscute de mai toti crestinii, ar fi fost mai de folos daca veneai si cu o solutie sa punem si in practica aceste principii frumoase, ca la teorie ne pricepem toti.
Reply With Quote
  #464  
Vechi 27.04.2010, 00:29:33
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Nu prea ai aprofundat nici acesta expresie!
Vezi ca tot cercetand si aducandu-ti aminte tot felul de citate care dau in cap alora de care te-ai despartit tu, incepi sa ai impresia ca numai tu pricepi cum stau lucrurile, mai ales ca ai avut de a face pe viu cu acest curent neo.
Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Marele Petre Tutea stia ca religia( crestina ) a fost coborata (redusa) de catre neoprotestanti la nivelul 'MORALA pentru gradinita de copii"
Aici fiind vorba de ideologii fondatori ai acestor culte, bineinteles.
M-ai luminat. Oricum, eu nefiind neoprotestant, nu m-a "afectat" asa de tare zicerea dlui Tutea, pe care ar fi putut-o exprima si un om simplu fara prea multa carte si care nu trebuie sa citeasca prin "almanahe" ca sa deosebeasca stanga de dreapta.
Reply With Quote
  #465  
Vechi 27.04.2010, 00:31:42
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
cam strici orzul pe gaste abia au reusit sa citeasca cateva versete si vrei sa stie si de tutea?cam mult. mandria e mare.
Florinele, s-a vazut de multe ori ca esti un om cult, nu ca amaratii astia de neoprotestanti care citesc cateva versete din Biblie, si alea "mestecate" de pastor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Definitie topcat Generalitati 9 28.09.2008 11:41:01
O definitie a singuratatii Ioan_Ciobota Generalitati 14 28.11.2007 10:03:32