Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.06.2009, 20:54:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trandafir_Alb Vezi mesajul
Doar pe hartie...daca eram si-n credinta, ma inscriam pe un forum catolic
foarte frumos
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.06.2009, 21:49:46
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
foarte frumos
Sar'mana !
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.06.2009, 22:57:35
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Trandafir_Alb Vezi mesajul
Sar'mana !
Observ postarile voastre pline de bunatate, dragoste si smerenie; ma simt onorat ca le pot lectura!
Ma bucur mult ca printre aceste randuri reusesc sa-mi mai potolesc sufletul, mai ales cand vin de pe alte subiecte unde am de dus munca de lamurire cu neoprotestantii. Tot timpul cand le deschid, simt duhul acela de cearta, pizma, neasultare, ura, desconsiderate, mandrie; iar odata ce ma intorc aici, unde suntem noi, sufletul se calmeaza si deja primeste duhul dragostei. Sufar foarte mult, cand vad ca saracii sectari, fac din Cuvantul lui Dumnezeu obiect de cearta, si in loc sa-L primeasca si sa-l plineasca, il folosesc ca instrument de jignire, cearta, atac. Ei saracii se gandesc ca "vai ce tari suntem", in schimb toate palmele si toti pumnii nu le incaseaza nici ei si nici noi, ci Hristos.
Ma hranesc de aici cat mai am timp, stiu ca vor venii si aici, bineinteles sa faca ce-au facut si pana acum, sa strice adevarul si tot ce este bun!

Iubitilor, din acest motiv ortodoxia seduce, pentru ca cum zice tot pr. Noica : "ortodoxia este conceputa exact pentru firea umana".
Esti sedus pentru ca gasesti ceva ce numai acolo poti gasi, ceva unic, care nu te face sa-ti pui intrebari non-stop si sa le verifici "cu Biblia in mana", pentru ca defapt acolo este Hristos, iar El nu poate fi acceptat decat prin participare, si nu prin argumente. Hristos nu poate fi epuizat intr-o definitie sau intr-o explicatie, El este transecendent, peste veacuri, si se accepta prin participare, prin intrupare.
Nu e nevoie sa umblam cu convinsu, cine-L cauta, se va lasa sedus de El, si va venii la ortodoxie. Amin!

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.06.2009, 11:28:43
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Daca ar "invinge" oare nu am sta toti cu teama si cu frica de pedeapsa?!
Tocmai aici sta minunea... in faptul ca "dragostea" este cea care ne tine in Biserica.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.06.2009, 12:42:09
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Da e frumoasa asa cum o propovaduieste dreapta credinta de exemplu cum o propovaduia parintele Sofronie Saharov.
Da ce propovaduieste parintele Serafim Rose aia nu e ortodoxie ci gnosticism.
Ca sunt draci peste tot.
Sau ortodoxia precum e propovaduita in cartea "Omul animal indumnezeit" a lui Panayotis Nellas.
Zicea un parinte contestat de multi inclusiv de mine ca m-au inselat dracii:
"Sminteala e in mintea noastra".
Eu nu vad frumusetea lumii create de Dumnezeu pentru intunericul in care petrece mintea mea si pentru rautatea mea.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.06.2009, 12:52:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Da. Ortodoxia e frumoasa. Este zambitoare. Este credinta bucuriei, a curajului.
Nu este incrancenata, acuzatoare, triumfalista. Iti da aripi, te inalta.

Asta este ortodoxia pe care o iubesc: a parintelui Sofronie, a parintelui Rafail Noica, a lui Steinhardt, a parintelui Teofil Paraianu. Ca sa numesc doar pe unii. Si reflectata si in scrierile unor neortodocsi ca S. S. Lewis, Chesterton.

Steinhardt a zis: Ascetul arțăgos nu e autentic. (Jurnalul fericirii)

Chesterton:
Fericit este acela căruia încă îi mai place ceva ce i-a plăcut la grădiniță; acela care nu a fost rupt în două de către timp; acela care nu este doi oameni, ci unul, și care nu și-a salvat nu numai sufletul, ci și viața.

Si un citat nostim, tipic pt stilul lui:
Cand eram copii, le eram recunoscători celor care ne umpleau șosetele, de Crăciun, cu cadouri. De ce acum nu suntem recunoscători lui Dumnezeu că ne-a umplut șosetele cu picioarele noastre?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.06.2009, 12:52:56
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

he :)
foarte frumos ce-a zis parintele.
mi-a amintit de un alt citat al unui sfant sau teolog, nu mai stiu exact: pe Dumnezeu nu trebuie sa-L demonstrezi, El este ca o axioma, El este evident, nu trebuie demonstrat.
si daca cineva ma pune sa-i demonstrez existenta lui Dumnezeu, il pun intai sa-mi demonstreze el o axioma.

recunosc, si eu tot prin seductie m-am apropiat de Biserica.
si adevarul este ca daca nu-i intri omului la inima, degeaba te chinui sa-i aduci toate argumentele; el are nevoie de o convingere sufleteasca, nu neaparat rationala.
de ceva vreme m-am prins si eu de chestia asta si de atunci caut intai sa-i intru pe sub piele (daca pot pana la inima, e perfect ) omului, sa vada ca-l inteleg si ca vorbim aceeasi 'limba' si abia apoi, usor usor, aduc in discutie subiecte mai greu de inteles dpdv rational.

"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.06.2009, 12:57:21
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

O lucrare foarte frumoasa este cea a Sfantului Maxim Marturisitorul - Mistagogia.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.06.2009, 21:26:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da. Ortodoxia e frumoasa. Este zambitoare. Este credinta bucuriei, a curajului.
Nu este incrancenata, acuzatoare, triumfalista. Iti da aripi, te inalta.

Asta este ortodoxia pe care o iubesc: a parintelui Sofronie, a parintelui Rafail Noica, a lui Steinhardt, a parintelui Teofil Paraianu. Ca sa numesc doar pe unii. Si reflectata si in scrierile unor neortodocsi ca S. S. Lewis, Chesterton.

Steinhardt a zis: Ascetul arțăgos nu e autentic. (Jurnalul fericirii)

Chesterton:
Fericit este acela căruia încă îi mai place ceva ce i-a plăcut la grădiniță; acela care nu a fost rupt în două de către timp; acela care nu este doi oameni, ci unul, și care nu și-a salvat nu numai sufletul, ci și viața.

Si un citat nostim, tipic pt stilul lui:
Cand eram copii, le eram recunoscători celor care ne umpleau șosetele, de Crăciun, cu cadouri. De ce acum nu suntem recunoscători lui Dumnezeu că ne-a umplut șosetele cu picioarele noastre?
Ce înseamnă să fii creștin ? Să-i aparții Domnului Hristos. Cine n-are o apartenență conștientă la Domnul Hristos nu este creștin, iar dacă nu-i creștin, nu poate să fie Ortodox. Ce înseamnă "Ortodox" ? Înseamnă "drept - măritor", adică un om care are o credință dreaptă și o mărire dreaptă ; pentru că sunt și creștini care nu au credință Ortodoxă, ci au credință ne- Ortodoxă sau, cum se numește în termeni teologici, credință eterodoxă, străină de Ortodoxie. Ce fel de credință eterodoxă ? În legătură cu Domnul Hristos, în legătură cu Maica Domnului, în legătură cu sfinții lui Dumnezeu, în legătură cu tot ce ține de Ortodoxie.
Ce ține de Ortodoxie ? De Ortodoxie ține ceea ce e scris în Simbolul Credinței : credința în Dumnezeu Tatăl, credința în Dumnezeu Fiul, credința în Dumnezeu Duhul Sfânt, credința în Biserică, credința în Sfintele Taine, credința în învierea morților și în viața veșnică. Toate acestea țin de Ortodoxie. ( Părintele Arhimandrit Teofil Părăian )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.06.2009, 21:44:48
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Da ce propovaduieste parintele Serafim Rose aia nu e ortodoxie ci gnosticism.
Ca sunt draci peste tot.
Cuiozitate: parintele Seraphim Rose a scris lucruri care nu sunt in acord cu invatatura ortodoxa?
(Nu intreb din spirit de contradictie. Primele carti crestine pe care le-am citit sunt cele scrise de el si probabil ca multe idei mi s-au intiparit in minte fara sa am un criteriu pe baza caruia sa le verific.)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea pr. Rafail Noica? STEPHAN Mari Duhovnici si predicile lor 23 13.03.2018 14:05:43
Parintele Rafail Noica Ekaterina Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.07.2013 16:29:28
parintele Rafail Noica adycozma Generalitati 5 10.09.2010 17:12:48
Presa oficiala a BOR nu-i convinge pe credinciosi Marius22 Stiri, actualitati, anunturi 3 21.02.2009 11:10:11
caseta Pr Rafail Noica andreea_haiducu Stiri, actualitati, anunturi 1 05.11.2006 21:12:15