Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.09.2006, 18:23:48
verona verona is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.01.2006
Mesaje: 10
Implicit

iarta poate cel care are pe dzeu mai mult in inima sau are un motiv care nu vrea sa il spuna sau e nervos omul sau obosit
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.09.2006, 16:28:36
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Eu cred ca e mult mai usor sa ierti decat sa-ti ceri iertare. Atunci cand vrei, cand trebuie sa-ti ceri iertare, chiar stiindu-te vinovat, de regula, intervine mandria. Ea este cea care pune piedici. Si mai este si aroganta noastra, cum, eu, de ce? sa ma umilesc cerandu-mi iertare?

Si apropo de exemplul pe care l-ai dat cu cainele: sa stii ca animalele nu uita ca le-ai lovit. Mama l-a lovit odata pe cainele prietenei ei pentru ca, in mintea lui, cainele ar fi vrut s-o pupe, adica s-o linga pe mama pe fata. La vreo doi ani dupa asta, cainele a prins un moment de neatentie a mamai si a muscat-o de mana. S-a razbunat!

Da, privit din alt punct de vedere, de la caine vei avea intotdeauna recunostinta pentru bucata de paine cu care candva l-ai hranit. De la om? Nu stiu... Omul are mintea scurta, uita repede!... Si te si vinde la fel de repede si chiar pe nimic!...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.10.2006, 19:44:56
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Eu cred ca e mult mai usor sa ierti decat sa-ti ceri iertare. Atunci cand vrei, cand trebuie sa-ti ceri iertare, chiar stiindu-te vinovat, de regula, intervine mandria. Ea este cea care pune piedici. Si mai este si aroganta noastra, cum, eu, de ce? sa ma umilesc cerandu-mi iertare?

Si apropo de exemplul pe care l-ai dat cu cainele: sa stii ca animalele nu uita ca le-ai lovit. Mama l-a lovit odata pe cainele prietenei ei pentru ca, in mintea lui, cainele ar fi vrut s-o pupe, adica s-o linga pe mama pe fata. La vreo doi ani dupa asta, cainele a prins un moment de neatentie a mamai si a muscat-o de mana. S-a razbunat!

Da, privit din alt punct de vedere, de la caine vei avea intotdeauna recunostinta pentru bucata de paine cu care candva l-ai hranit. De la om? Nu stiu... Omul are mintea scurta, uita repede!... Si te si vinde la fel de repede si chiar pe nimic!...
Stii ceva aici ai dreptate
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un raspuns va rog ! cristian98 Botezul 10 08.01.2013 01:11:14
un răspuns..! myself00 Generalitati 5 16.03.2012 17:17:29
ce raspuns sa dau? anaana71 Secte si culte 175 24.11.2009 15:39:26
raspuns pompi Vrajitoria 1 06.07.2006 15:20:47