Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.02.2010, 00:58:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Sa ne inchipuim ca ne-am nascut in China,in regimul comunist ateist.
Nici macar nu stim ce e aia mantuire .Nici cuvantul credinta nu inseamna prea mult pentru noi.Oscilam intre cunoasterea actuala,traditia(chinezeasca) ,si ce invatam 'pe strada'.
Se intampla de toate in viata noastra ,si bune si rele.
Si peste aceasta lume ,cu valorile si dinamica ei,vine ca de undeva de sus o sentinta."Cei de pe forumul Crestin Ortodox ,dintr-o tara cat o comuna de-a voastra au hotarat ca (nu)va mantuiti !" Chiar am fi niste extraterestrii pentru ei.
Care dintre voi pus sa judece intre ei,ar sti ce sa judece?I-ar pierde pe toti? Nu.Trebuie un criteriu!
Deci singurul criteriu valabil si in China si pe luna ,este acesta :dragostea fata de aproapele,faptele daruirii care ating desavarsirea dumnezeiasca.Doar prin acest criteriu Dumnezeu gaseste fire de margaritar in praful care acopera lumea.
Am citit ca la chinezi se convertesc la crestinism cu miile pe zi!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.02.2010, 01:05:10
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Cind o sa intelegem cu cita iubire ne rasplateste DUMNEZEU pentru pacatele noastre poate atunci o sa intelegem si judecata pe care o va face cu tot pamintul.
Pare ciudat dar asa este.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.02.2010, 01:17:56
padreati padreati is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Cind o sa intelegem cu cita iubire ne rasplateste DUMNEZEU pentru pacatele noastre poate atunci o sa intelegem si judecata pe care o va face cu tot pamintul.
Pare ciudat dar asa este.
Ce ciudat noroc pe capul nostru, gavriile, vocea duhului, care esti matale, ca te afli sa ne talcuiesti si noua.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.02.2010, 15:24:42
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padreati Vezi mesajul
Ce ciudat noroc pe capul nostru, gavriile, vocea duhului, care esti matale, ca te afli sa ne talcuiesti si noua.


E greu sa vezi in modul asta?Eu nu cred ci doar ca o sa murim datorita literei.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.02.2010, 21:18:06
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Cind o sa intelegem cu cita iubire ne rasplateste DUMNEZEU pentru pacatele noastre poate atunci o sa intelegem si judecata pe care o va face cu tot pamintul.
Pare ciudat dar asa este.
Deloc! frumos si tare adevarat spus(iertare nu am gasit alt cuvant si stiu ca adevarul numai Dumnezeu il are)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.02.2010, 10:21:43
padreati padreati is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Cind o sa intelegem cu cita iubire ne rasplateste DUMNEZEU pentru pacatele noastre poate atunci o sa intelegem si judecata pe care o va face cu tot pamintul.
Pare ciudat dar asa este.
Da gavriile, ai dreptate in ce spui aici, si imi cer iertare ca te-am luat peste picior. Si eu cred suta la suta ceea ce spui tu acum.
Eu te-am luat peste picior pentru ca am ramas cu ideea propusa de tine, ca ne putem lepada de rau DUPA moarte, in fata lui Hristos si el ne va ierta si ne va primi in Imparatia cerurilor.
Ceea ce spui tu eu inteleg asa, ca Dumnezeu daca ar fi numai drept, si ne-ar judeca numai dupa dreptate, nu stiu de va intra cineva in rai, ca toti suntem pacatosi. Cum spunea cineva, am utat cine, ca "daca sfintii abia se mantuiesc, cat de greu ne vom mantui noi?". Asadar Dumnezeu acopera cu mila si cu iertare multe din pacatele noastre. Cum spune si psalmistul: "Indurat si milostiv este Domnul, indelung rabdator si mult milostiv". Si mai mult "Nu dupa pacatele noastre a facut noua si nu dupa faradelegile noastre a rasplatit noua" (citez din memorie, deci e aproximativ).
Deci, cred cu tarie ceea ce spui acum, aici. Dar asta nu trebuie sa duca la propunerea ta cu lepadarea dupa moarte. Aceasta continuare in umila mea opinie, nu are nii o justificare scripturistica, sinodala sau altfel. Este o presupunere a ta si a unora care e considerata gresita in ortodoxie.
Iertare inca o data.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.02.2010, 16:02:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Romanul are o vorba: "nemultumitorilor, Dumnezeu le ia darul". Daca oamenii ar medita zilnic la acest "dar" si cum ar fi fara el, nu si-ar mai bate capul cu nimicuri. Daca mintea mea nu intelege un lucru, nu inseamna ca Dumnezeu este lipsit de ratiune. Toate au un sens si un inteles adanc, numai ca noi ne-am invatat sa cautam superficial si fara Dumnezeu. De aceea judecata lui Dumnezeu este diferita de judecata noastra.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
JUDECATILE LUI DUMNEZEU SAU PROVIDENTA DIVINA Iustin44 Generalitati 20 28.06.2007 18:27:00