Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.01.2012, 22:57:48
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
" Preasfintei tale icoane Stapana, cei ce se roaga se invrednicesc de vindecare ( ajut-o si pe Nicoleta sa se faca sanatoasa! ), cei cu nestiinta se inteleptesc iar noi cadem la tine si ne rugam pentru iertarea pacatelor noastre ( si pentru cele ale Nicoletei ), lumineaza sufletele noastre si du rugaciunea catre Fiul Tau pentru iertarea pacatelor noastre.
Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi! si pe Nicoleta! "
Amin!

Pentru rugăciunile Sfintei Născătoare de Dumnezeu, Domnul nostru Iisus Hristos s-o ocrotească pe Nicoleta, să-i dăruiască sănătate și să-i împlinească toate cererile cele spre mântuire!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.01.2012, 23:40:44
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!

O colegă a noastră de forum, Nicoleta (http://www.crestinortodox.ro/forum/member.php?u=24004), este internată în spital și mâine va fi operată la picior.
Nicoleta Enculescu este studentă la Teologie și profesoară de Limba română.
O cunosc personal, fiindu-mi colegă de facultate și pot spune că este o creștină autentică, având dorința sinceră de a-și dedica întreaga viață slujirii lui Hristos.

S-o pomenim în rugăciunile noastre, căci are trebuință să-i fim alături prin această lucrare duhovnicească!

Dumnezeu să-i dăruiască sănătate și mântuire!
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.01.2012, 11:31:03
BebeGeo BebeGeo is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Implicit

mesaj sters
__________________
Nimic nu umple mai mult sufletul de desfatare decat faptul de a iubi si de a fi iubit. Sf Ioan Gura de Aur

Last edited by BebeGeo; 22.05.2013 at 16:28:49.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.01.2012, 12:25:03
silvia55
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ....

Cum se simte Nicoleta?Ma rog Bunului Dumnezeu sa-i dea sanatate,DOAMNE AJUTA.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.01.2012, 16:11:42
aanrra aanrra is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit Rugaciune

Dumnezeu sa-i dea sanatate!

Preaputernice și slăvite Doamne Iisuse Hristoase! Tu, Care ai venit în lume să tămăduiești neputințele oamenilor, Care nu ai venit să chemi la pocăință pe cei drepți, ci pe cei păcătoși, și ai primit moarte pe cruce pentru mântuirea noastră! Din adâncul inimii Te rog să primești smerita mea nevoință și această mică rugăciune a mea pentru cel încercat de boală!
Mântuiește-l, Doamne, precum știi, ca un bun și iubitor de oameni, și rânduiește Tu toate spre folosul său. Că noi neputincioși suntem și nu îl putem ajuta dacă nu ne vei lumina cu harul Tău.
De e voia Ta, îl poți pedepsi precum se cade pentru păcatele sale, tămăduindu-l cu ierburile amare ale durerii, ca un doctor priceput, precum vei vrea.
Dar căzând înaintea Ta Te rog, îndură-te de robul Tău, potolește-i fierbințeala, alină-i suferința, ridică-l din patul durerii.
Să îi fie această încercare prin care trece spre îndreptarea vieții, spre început bun mântuirii și spre iertarea păcatelor.
Și dacă îi e de folos să ducă mai departe crucea bolii, fie, Doamne, după voia Ta, nu după voia noastră. Dăruiește-i lui răbdare și liniște, alungând de la el toată frica și toată deznădejdea, ca să nu fie îngenuncheat de durere și să cârtească sau să cadă în patima mâniei.
Ajută-l, Iubitorule de oameni, ca văzând el mila Ta să cadă la picioarele Tale cu lacrimi de pocăință și de mulțumire, ca să se învrednicească să audă glasul Tău cel sfânt: „Iertate îți sunt păcatele!” Amin.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.01.2012, 22:50:17
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Doamne ajută!

Nicoleta a ieșit din spital acum câteva zile. Se simte puțin mai bine. Încă nu poate merge și o mai doare piciorul, dar nădăjduiește că, prin darul lui Dumnezeu, se va face bine în câteva luni.
Deja i-am transmis mesajele voastre de încurajare, dar acum, fiindcă este acasă și are din nou acces la internet, îi voi da și link-ul cu acest topic. Sunt sigură că o vor bucura mult cuvintele frumoase și sincere, pe care i le-ați adresat. :)

Dumnezeu să fie cu noi toți!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.01.2012, 18:29:15
enculescunicoleta enculescunicoleta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 37
Implicit Doamne-ajuta!

Doamne-ajută!
Vă mulțumesc mult-mult de tot pentru toate rugăciunile pe care le-ati ridicat, pentru mine, la Tronul Celui Preaînalt și al cărui Nume Sfânt este!
Îți mulțumesc, scumpa mea Laura, pentru tot ce ai făcut și faci pentru mine! Ești o colegă și o prietenă minunată!
Pe scurt, povestea mea o cunoașteți. Nu mai vreau să amintesc despre problemele cu Casa de Pensii, ci doar despre operația prin care am trecut. Din cauza parezei instalate în urma unui accident suferit în urmă cu aproape 14 ani, nu am avut și nici acum nu am control asupra gleznei stângi. Din cauza aceasta, glezna mi s-a răsucit, cu trecerea anilor, din ce în ce mai tare, ajungând să calc, practic, pe o jumătate de talpă, cu dureri groaznice. Am fost operată, pe 12 ianuarie a.c., de triplă artrodeza, mi s-au fixat oscioarele gleznei cu șuruburi, scoabe - sârme -. Nu am voie să merg 90 de zile, după această perioadă va trebui să mi se pună (nu știu încă pentru cât timp) un aparat ghipsat cu toc (glezna a fost fixată/blocată la 23 de grade). În final, voi avea voie să merg cu ... pantofi cu toc de 2 cm. Mi se va părea ceva ciudat, pentru că, de 14 ani, port ghete ortopedice, cu resort pe talpă și plăcuțe de fier pe lateral... În sfârșit... Operația a trecut cu bine, deși a durat 3 ore, iar la sfârșit le-am cam dat de furcă medicilor, pentru că nu mă trezeam... Dar, cu ajutorul Bunului Dumnezeu, către care ați înălțat rugăciunile voastre, am trecut peste acest hop. Sper să fie bine. Mi-e frică... Știu că nu trebuie să-ți fie frică, când Îl ai pe Dumnezeu lângă tine, totuși...
Vă mulțumesc că vă gândiți la mine și că mă purtați în rugăciunile voastre!
Vă doresc, la rându-mi, numai bine, pace, sănătate și bucurii sfinte, împlinirea tuturor bunelor voastre doriri!
P.S. Despre nevoi... Da, am nevoie de mai multe (medicamente, transport la control...). Întâi de toate, pentru că mai am un examen (pe 1 februarie), aș avea nevoie de un cărucior. Nu de tot. Doar pentru acea zi.
Vă mulțumesc mult pentru tot!!!
P.S.2 Nu prea pot să intru des pe forum, pentru că e cam incomod (nu e laptop), de aceea vă rog să nu vă supărați dacă nu voi fi promptă în a răspunde. Vă mulțumesc pentru înțelegere!!!
O seară și multe-multe zile binecuvântate!
A voastră soră întru Hristos,
Nicoleta Enculescu
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.09.2012, 00:37:39
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Doamne ajută!
Dragii mei,
Bine v-am regăsit după atât de mult timp (cred că n-am mai intrat pe forum de aprox. o lună)!
Îmi pare rău că - știu asta - mesajul meu vă va întrista... dar trebuie să vă spun că Nicoleta se află din nou într-o situație deosebit de dificilă și are nevoie urgentă de ajutorul nostru.
Pentru cei care n-ați avut timpul necesar de a urmări toate mesajele topic-ului, vă reamintesc faptul că acest thread îi este dedicatNicoletei Enculescu, colega noastră de forum, profesoară de Limba și literatura română, absolventă de Teologie (în ciuda problemelor ei grave de sănătate , a reușit să promoveze cu succes, în vara aceasta, examenul de licență în teologie) și, în primul rând, o foarte bună creștină, cu dragoste de Hristos și cu o uimitoare tărie sufletească. O pot caracteriza astfel pe Nicoleta pentru că o cunosc foarte bine de la Facultatea de Teologie. Anul trecut (atunci când am înființat topci-ul acesta), Nicoleta a suferit o operație la picior (a nu știu câta intervenție chirurgicală...), în urma căreia spera să poată merge normal și să-și reia activitățile. Din păcate, n-a fost așa, ci încercările au continuat căci, la doar câteva săptămâni după ce Nicoleta a ieșit din spital, i-a murit tatăl. Nimeni nu se aștepta la o asemenea tragedie... În acest timp, starea de sănătate a Nicoletei evolua și, după câteva săptămâni (cred că după moartea tatălui ei, nu mai rețin exact), a reînceput să se deplaseze singură. Toate acestea se întâmplau în iarnă, exact în perioada în care toți ceilalți studenți se pregăteau liniștiți pentru sesiune. Deși a suferit atât de mult, draga mea prietenă a reușit să promoveze TOATE examenele din sesiunea de iarnă, inclusiv examenul de Misiologie la care a trebuit să meargă într-un scaun cu rotile, fiindcă abia fusese externată din spital.
La sfârșitul lunii mai, exact după ce a promovat ultimul examen din sesiunea de vară, Nicoleta s-a lovit grav la piciorul bolnav și a fost operată din nou.
Cred că am scris un text prea lung;de aceea, voi continua într-un nou mesaj.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.09.2012, 01:16:31
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Deși au trecut mai bine de 3 luni de la operație, nici acum nu se poate deplasa, ci este imobilizată la pat. Din acest motiv, Nicoleta nu mai poate merge la liceu să predea și, evident, nu mai primește salariul, fiind în situația de a se descurca doar din pensia ei de handicap (din care casa de pensi îi oprește 100 de lei pe lună, n-am înțeles exact din ce motiv, din cauza unei probleme de birocrație) și din pensia foarte mică a mamei ei, care suferă de diabet și are nevoie zilnic de insulină. Din cauza acestor probleme medicale și financiare, colega noastră nu s-a putut înscrie anul acesta nici la masterat, ceea ce a întristat-o enorm fiindcă, dintr-odată, a rămas fără nicio activitate (nu mai are nici ore la liceu ca profesoară de română, nu merge nici la masterat la Teologie) și o descurajează, o deprimă ideea că va sta un an întreg în casă, fără să facă nimic. În afară de perspectiva descurajantă a unui an din viață pierdut, o îngrijorează și ideea că, anul viitor, când nădăjduiește să fie complet refăcută și să se poată deplasa, nu va putea urma cursurile de masterat în teologie, pentru că taxa este foarte mare pentru ea. Fără masterat și fără absolvirea nivelului 2 al modulului psihopedagogic, va putea preda Religie doar la școala generală, ceea ce este foarte complicat, pentru că ea predă Limba română la liceu (când a absolvit Facultatea de Litere, încă nu avea probleme cu piciorul, astfel că a reușit să-și termine liniștită și masteratul) și îi va fi greu să meargă la liceu pentru orele de Română și în altă parte, la o școală generală, pentru a preda Religie.
Acum, Nicoletei nu-i mai ajung banii nici pentru medicamente, nici pentru lemne (locuiește la curte) și... nici chiar pentru curentul electric. Situația este foarte dificilă și, din acest motiv, așa cum am scris în mesajul precedent, are mare nevoie de ajutorul nostru (de data aceasta, nu doar spiritual, ci inclusiv financiar).
Dragi colegi de forum, Dumnezeu ne-a dăruit șansa de a ajuta o persoană credincioasă, licențiată în Teologie, care suferă foarte mult.
Vă propun ca fiecare dintre noi s-o ajutăm atât cât ne este cu putință. Știu că, în această perioadă de criză economică, celor mai mulți dintre noi ne-ar fi foarte greu să dăm sume mari de bani, dar punând fiecare cât poate (unii mai mult, alții mai puțin, alții foarte puțin), o vom putea ajuta să depășească aceste momente critice și, în primul rând, să-și poată procura medicamentele necesare, până când nu ajunge la alte complicații. Dacă fiecare dintre noi va gândi că ceilalți vor rezolva problema, atunci Nicoleta va rămâne în aceeași situație... Fiecare dintre noi poate face puțin, dar împreună putem foarte foarte mult! Știu că pe forum sunt înscriși mulți creștini autentici, care au răspuns în mod practic la apelurile umanitare de aici. Haideți să ne dovedim și de data aceasta dragostea pentru Domnul nostru Iisus Hristos ajutând, atât cât putem, o persoană care crede cu tărie în El și care are nevoie de noi!

Hristos în mijlocul nostru!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.09.2012, 01:27:36
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Important!

Adresa de mail a Nicoletei este:
[SIZE=3][COLOR=#0000ff]enculescunicoleta@yahoo.com[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3]O puteți contacta și la numărul de telefon: 0746.398.753.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Dumnezeu să fie cu noi toți![/SIZE]
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 24.09.2012 at 16:46:03.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne rugam pentru cei ce au nevoie anirod Stiri, actualitati, anunturi 4 27.08.2014 17:02:12
Sa ne rugam pentru Elena mara2008 Rugaciuni 12 24.02.2012 19:40:12
Sa ne rugam si pentru Teo Trandafir alt_inceput Rugaciuni 84 15.03.2011 13:13:05
Sa ne rugam pentru Stefan mara2008 Slujba inmormantarii 7 08.10.2010 17:07:44
Sa ne rugam pentru Catherine t_a_pirvu Umanitare 11 31.03.2010 14:08:08