Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #991  
Vechi 11.12.2013, 21:16:52
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Sau mai pe romaneste, cu privire la aspectul religios :

Cred ca in crestinism fiecare om este liber sa accepte sau nu o anumita uniforma. Cred ca orice incercare de a impune o uniforma, indiferent ca ne pare ca este asemanatoare sau diferita de uniforma crestina, ca urmeaza sa ne aduca raiul pe pamant, Turnul Babel, sau iadul, este anticrestina.
Spune-le asta celor care au sfatuit spre si apoi aplicat edictul de la Tesalonic. Ti-ar fi ris in fata. Sunt de parere ca adevarul e la mijloc intre pozitia ta si a lui Alin, dar aici e utopie curata ce ai scris. "Oricine ocupa un teritoriu, isi impune acolo propriul sistem social" - I. V. Stalin. Si ce, nu a fost asa dintotdeauna? Ca e cruce, pentagrama, zvastica, etc., intotdeauna sub vreun semn si vreun steag s-au inregimentat prostii de oameni.
Eu mi-am agonisit, pe acest forum, si in alte parti, renume de instabil relgios si/sau neinregimentabil. Si asta pentru ca cred, cred si acum, dar intotdeauna la modul sceptic. Ori, masele gasesc o mare bucurie in a se aglutina ca viermii Tubifex, numai sa le dea stapinul o leaca de haz, in afara de necaz. Intre iobagii din vremea razboiului de 30 de ani si yankeii de rind din vremea "razboiului contra terorii", nu sunt deosebiri majore. De fapt, daca stau sa ma gindesc, iobagii din Carintia sau Partium aveau mult mai multa libertate.
Si a propos de excelenta ta observatie: da, oamenii se autoindobitocesc. Si eu am auzit remarci cum ca "nu am ceva de ascuns". Cum scria marele Asimov, "procesele sociale majore sunt autocatalitice". Da, a fost suficient sa se scada educatia si religiozitatea sub nivelul critic de sanatate spirituala a speciei (sau a poporului X dat), ca deja aglutinarea/amorfizarea a inceput si va continua in progresie geometrica. Si da, se aglutinau si la biserica in evul mediu, dar parca era mai bine atunci.
Scuze tuturor de ce voi scrie acum, dar poate imi ies odata din sarite, si le trimit alora de la NSA/SRI/STS poze cu toaleta noastra imediat dupa utilizare, si o lista cu toate injuraturile si blestemele folosite de mine, familie si prieteni de-a lungul unei zile. Daca tot vor sa stie ceva despre fiecare din noi, macar sa ii afund cu capul in vulgaritatea suprema.
  #992  
Vechi 11.12.2013, 22:00:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Sau mai pe romaneste, cu privire la aspectul religios :

Cred ca in crestinism fiecare om este liber sa accepte sau nu o anumita uniforma. Cred ca orice incercare de a impune o uniforma, indiferent ca ne pare ca este asemanatoare sau diferita de uniforma crestina, ca urmeaza sa ne aduca raiul pe pamant, Turnul Babel, sau iadul, este anticrestina.
Cand ajungi, in contextul asta, sa numesti CNP -ul, "uniforma" sau carnetul de pensii, sau pasaportul, deja e clar ca ai o problema spirituala si tocmai ca nu e aia care ai transformat-o in obsesie.
Nu zic de tine, ci asa in general.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #993  
Vechi 12.12.2013, 11:51:59
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca e vorba de cele rfid cum sunt in pasaport, distanta de citire e destul de mica, de ordinul zecilor de centimetri.
Teoretic, poate ajunge la cativa metri.
Cu o chestie de genul asta, chiar nu e o problema.
Acest cip care acum pare inofensiv, nu crezi că AR PUTEA FI doar o etapă, un mod de a obișnui omenii cu noua tehnologie? Apoi să umeze o nouă etapă în care să le schimbe cu niște cipuri mai ”puțin inofensive” (dar în realiate mai performante) inventând ei un motiv tehnic. Apoi să urmeze o nouă etapă s.a.m.d

ps: o ipoteză POSIBILĂ și nu una sigur realizabilă

Last edited by ovidiu b.; 12.12.2013 at 17:33:26.
  #994  
Vechi 12.12.2013, 14:09:32
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Spune-le asta celor care au sfatuit spre si apoi aplicat edictul de la Tesalonic. Ti-ar fi ris in fata. Sunt de parere ca adevarul e la mijloc intre pozitia ta si a lui Alin, dar aici e utopie curata ce ai scris. "Oricine ocupa un teritoriu, isi impune acolo propriul sistem social" - I. V. Stalin. Si ce, nu a fost asa dintotdeauna? Ca e cruce, pentagrama, zvastica, etc., intotdeauna sub vreun semn si vreun steag s-au inregimentat prostii de oameni.
Eu mi-am agonisit, pe acest forum, si in alte parti, renume de instabil relgios si/sau neinregimentabil. Si asta pentru ca cred, cred si acum, dar intotdeauna la modul sceptic. Ori, masele gasesc o mare bucurie in a se aglutina ca viermii Tubifex, numai sa le dea stapinul o leaca de haz, in afara de necaz. Intre iobagii din vremea razboiului de 30 de ani si yankeii de rind din vremea "razboiului contra terorii", nu sunt deosebiri majore. De fapt, daca stau sa ma gindesc, iobagii din Carintia sau Partium aveau mult mai multa libertate.
Si a propos de excelenta ta observatie: da, oamenii se autoindobitocesc. Si eu am auzit remarci cum ca "nu am ceva de ascuns". Cum scria marele Asimov, "procesele sociale majore sunt autocatalitice". Da, a fost suficient sa se scada educatia si religiozitatea sub nivelul critic de sanatate spirituala a speciei (sau a poporului X dat), ca deja aglutinarea/amorfizarea a inceput si va continua in progresie geometrica. Si da, se aglutinau si la biserica in evul mediu, dar parca era mai bine atunci.
Scuze tuturor de ce voi scrie acum, dar poate imi ies odata din sarite, si le trimit alora de la NSA/SRI/STS poze cu toaleta noastra imediat dupa utilizare, si o lista cu toate injuraturile si blestemele folosite de mine, familie si prieteni de-a lungul unei zile. Daca tot vor sa stie ceva despre fiecare din noi, macar sa ii afund cu capul in vulgaritatea suprema.
Chiar daca nu sunt uneori de acord cu atitudinile tale radicale, eu personal te privesc cu simpatie, macar esti viu si nu esti corect politic deloc. Crestinarea cu forta are exact acelasi rezultat, si este facuta exact din aceleasi motive egoiste, nu pentru ca ne-ar pasa de semenii nostri ci pentru ca nu ne simtim bine daca altcineva gandeste diferit.
  #995  
Vechi 12.12.2013, 14:22:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cand ajungi, in contextul asta, sa numesti CNP -ul, "uniforma" sau carnetul de pensii, sau pasaportul, deja e clar ca ai o problema spirituala si tocmai ca nu e aia care ai transformat-o in obsesie.
Nu zic de tine, ci asa in general.

E vorba de atitudine aici. Adica stim cine anume conduce lumea, stim ca lumea o va lua razna din ce in ce mai tare dar cumva am ajuns sa credem ca cel care conduce lumea ne vrea binele.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Acest cip care acum pare inofensiv, nu crezi că AR PUTEA FI doar o etapă, un mod de a obișnui omenii cu noua tehnologie? Apoi să umeze o nouă etapă în care să le schimbe cu niște cipuri mai ”puțin inofensive” (dar în realiate mai performante) inventând ei un motiv tehnic. Apoi să urmeze o nouă etapă s.a.m.d

ps: o ipoteză POSIBILĂ și nu sigur realizabilă
Exact asta cred si eu, ca se petrece un proces de inginerie sociala la nivel global, ca acum se spun cele mai mari minciuni din istoria omenirii, ca suntem hraniti cu diferite ingrediente pentru a gandi intr-un anumit mod. ca proprii copii devin copiii comunitatii, ca individului i se spun anumite lucruri pentru a i se testa reactiile, nu conteaza daca stii un anumit lucru, conteaza cum reactionezi la aflarea acelui lucru, ca unii oameni ajung sa creada ca nu exista Dumnezeu si se si bucura de asta in loc sa-si puna un lat de gat, ca simt nevoia sa vina aici si sa tipe ca li se baga religie pe gat, ca indiferent daca acum avem 100 televiziuni suntem mult mai dezinformati decat pe timpul lui Ceausescu sau decat un pustnic din padure care a citit doar o carte de rugaciuni dar care stie tot ce se petrece in lume - nimic bun.
  #996  
Vechi 12.12.2013, 15:25:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Acest cip care acum pare inofensiv, nu crezi că AR PUTEA FI doar o etapă, un mod de a obișnui omenii cu noua tehnologie? Apoi să umeze o nouă etapă în care să le schimbe cu niște cipuri mai ”puțin inofensive” (dar în realiate mai performante) inventând ei un motiv tehnic. Apoi să urmeze o nouă etapă s.a.m.d

ps: o ipoteză POSIBILĂ și nu sigur realizabilă
Nu tehnologia e problema ci pacatul omului, care il face sa substituie credintei, progresul social, economic, medical, tehnic, etc.

Avem atatia oameni botezati ortoocsi care nu vor sa aiba de a face cu Biserica, sunt ostili fata de preoti, isi omoara pruncii in pantece, etc si mor ACUM fara Dumnezeu si noi suntem indemnati sa ne facem probleme de genul "unde ne va duce tehnica peste X ani", cand va veni Apocalipsa, cum va arata, care e pecetea, etc. cand este evident ca nu avem suficienta credinta nici macar pentru vremurile de acum si nu vreun cip este de vina pentru asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #997  
Vechi 12.12.2013, 17:25:19
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bun, trecând peste starea de păcat în care ne aflăm și care este de fapt cauza, totuși, acceptarea unui lucru mic (inofensiv) nu ar putea crește și să se ajungă la acel final de care se tot amintește: să nu mai poți vinde/cumpăra doar dacă ai pecetea (în cazul de față cipul implantat)? ”Nu este lucru mic în viață răul cel mai mic".

ps: ceea e scris oricum se va împlini oricât ne-am împotrivi noi apelând la măsuri nepotrivite eliminând efectul și nu cauza bolii.

Last edited by ovidiu b.; 12.12.2013 at 17:38:23.
  #998  
Vechi 12.12.2013, 17:35:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Bun, trecând peste starea de păcat în care ne aflăm și care este de fapt cauza, totuși, acceptarea unui lucru mic (inofensiv) nu ar putea crește și să se ajungă la acel final de care se tot amintește: să nu mai poți vinde/cumpăra doar dacă ai pecetea (în cazu de față cipul implantat)?
”Nu este lucru mic în viață răul cel mai mic". (Pr Arsenie Papacioc)
Depinde despre ce oameni vorbim.

De cei care vorbeam mai sus, certati cu Biserica, care dispretuiesc preotii, si-au pierdut deja sufletele cand si-au omorat propriul copil, si nu de teama ca ar muri de foame sau ar fi pedepsiti cu moartea (ca in Apocalipsa) ci ca "ar duce-o mai greu"?

Sau vorbim de oameni credinciosi, cu constiinta treaza, postitori, plini de har, asa cum ar trebui sa fie crestinul practicant?

Pana una alta, nici un vajnic promotor al fanteziilor apocaliptice, nu a tinut macar un post negru de o saptamana, ca sa aiba macar o idee cum e sa mori de foame in vremuri apocaliptice, si daca ar avea sau nu sanse sa treaca testul asta.

Pentru ei, "pregatirea" inseamna sa-ti iei pasaport, dar sa nu fie cu cip. Sa ai cont in banca si magazinul cu papica peste drum, Internet si telefon, dar nu card cu cip.
Si gata, si-au facut temele. Apocalipsa poate sa inceapa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.12.2013 at 17:38:06.
  #999  
Vechi 12.12.2013, 17:48:04
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru ei, "pregatirea" inseamna sa-ti iei pasaport, dar sa nu fie cu cip. Sa ai cont in banca si magazinul cu papica peste drum, Internet si telefon, dar nu card cu cip.
Si gata, si-au facut temele. Apocalipsa poate sa inceapa.
Aci sunt de acord cu tine.
Eviți să dai un răspuns problemei: probablitatea împlinirii ”filmului” indiferent de raportarea omului la Biserică.

Last edited by ovidiu b.; 12.12.2013 at 18:03:00.
  #1000  
Vechi 12.12.2013, 19:35:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Eviți să dai un răspuns problemei: probablitatea împlinirii ”filmului” indiferent de raportarea omului la Biserică.
Pai despre ce "film" vorbim?
Despre Apocalipsa asa si atat cat ne este dat sa o intelegem ortodox, sau despre cipo-apocalipsa neoprotestanta?

Si ce inseamna "indiferent de raportarea omului la Biserica"?
Apocalipsa se raporteaza la raportarea omului fata de Biserica sau cum?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spuneti de actele biometrice? Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 107 11.10.2010 23:02:47
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Ce se incearca cu actele biometrice? mihailt Generalitati 0 15.07.2009 02:30:05
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Despre actele de identitate electronice si intimitate BogdanF2 Generalitati 0 26.01.2009 20:23:30