Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.08.2010, 17:01:39
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit S-a umplut din nou Casa Domnului de comercianti?

Am citit in ultima perioada in presa, tot felul de reactii virulente cu privire la activitatile BOR. In vreme de criza, desigur, toti sunt ispititi sa priveasca indelung asupra bilantului financiar-contabil al acestei institutii, ancorata in cele lumesti, tot atat de profund ca in cele dumnezeiesti.

Multi membri ai societatii civile vad in chipul clericului ortodox, ceea ce vedea in trecut Savonarola in chipul clericului catolic: ultimul banut al vaduvei, nu-l ia cersetorul, nici hotul, ci preotul. Asistam asadar la o imagine deformata a omului bisericii, aceea care aduce mai degraba a om de afaceri, decat a om pus in slujba oamenilor si a lui Dumnezeu.

Unii ca acestia, cu siguranta se intreaba daca nu cumva s-a umplut din nou Casa Domnului de comercianti, precum in vremea Mantuitorului? Si daca s-a umplut, cum de nu-si varsa Dumnezeu mania asupra lor, precum odinioara in Templul din Ierusalim?

In ceea ce ma priveste, nu ma sminteste averea BOR (impozitata sau nu ) si nici mijloacele prin care a dobandit-o sau o dabandeste. Stiu ca o buna parte din ea este pusa tot in slujba noastra.

Consider ca bogatia Bisericii noastre este depozitata in alta parte, decat in terenuri, edificii, conturi bancare etc. Toate acestea au urmat de la sine odata cu caracterul de institutie pe care l-a imbracat Biserica in timp, dupa modelul celor laice. Comoara Bisericii Ortodoxe ramane Hristos, pe Care noi cunoscandu-L in Biserica, devenim cu adevarat bogati. Aceasta bogatie nu poate fi cuantificata in registre si nici in chitante.

De ce aceasta bogatie reala este tagaduita de oamenii de presa? Despre ea de ce nu vor sa scrie articole?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.08.2010, 17:42:04
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit si totusi

Luminari cumparate doar din biserica si la un pret piperat pentru multe vaduve si pensionari.
Carti pe care se adauga o valoare bunicica, de parca n-ar fi oricum destul de scumpe.
Pomelnice cu pret fix/zi/om
Cruciulite,matanii, iconite samd cumparate la Kg si vindute la bucata.
.................................................. ................................................

Desigur clerul trebuie si el sa traiasca dar nu trebuie sa traiasca mai bine ca enoriasii!
Ma indoiesc ca biserica trebuie sa aibe acelasi mecanisme economice, ca si lumea. Crestinul este "nebun" pentru lume, ori bisericile nu mi se par de loc nebune, ci organizatii functionale, bine organizate care nu merg in pierdere.
Tot respectul pentru preotii la care nu venitul este factorul de decizie, fata de bisericile urite ca ziduri dar frumoase ca oameni dar unde mai gasesti asa ceva?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.08.2010, 21:53:57
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Luminari cumparate doar din biserica si la un pret piperat pentru multe vaduve si pensionari.
Carti pe care se adauga o valoare bunicica, de parca n-ar fi oricum destul de scumpe.
Pomelnice cu pret fix/zi/om
Cruciulite,matanii, iconite samd cumparate la Kg si vindute la bucata.
?
Nu te obliga nimeni Marius sa cumperi de la taraba bisericii. Stiu multe bunicute si oameni sarmani care vin cu luminarile lor iar de cartile respective nici nu se ating. Evident exista aspectul neplacut de a fi confruntat in legatura cu tupeul de a arde luminari "straine" in biserica, dar batrinele si vaduvele cu credinta care sunt avizate, fatis, verbal sau cu priviri impertinente, sa uita inapoi la ei cu dragoste...si merg mai departe.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.08.2010, 23:23:09
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nu-i chiar asa simplu

Andrei. Cind ti se spune de duhovnicul tau sa nu vii cu luminari din alta parte treaba devine mai complicata. Dar noi sintem romani cumva ne descurcam pina la urma....Ideea era ca biserica functioneaza prea des ca o intreprindere oarecare, si lucru asta e pagubos pentru credinta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.08.2010, 06:31:49
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

La Manastirea Prislop, la intrare, am avut senzatiaa neplacuta ca ma aflu la carnaval - taraba langa taraba, nu nu mai cu obiecte de cult, sau DVD-uri cu Parintele Boca, dar si cu dulciuri, turta dulce, halvita, acadele etc.

Manastirea - minunata, DAR:

In biserica manastirii, pe panoul cu informatii istorice, am regasit inevitabilele descrieri ale modului cum imparateasa catolica Maria Tereza, prin intermediul generalului catolic Bukow, a ars si prigonit pe ortodocsi, si cum manastirea a apartinut fara drept, timp de 200 de ani, catolicilor. Bun, e un punct de vedere, il respect. Dar atunci de ce, pe tarabele de la intrare, se vindeau, la greu, rozarii catolice ?

Am intrebat, politicos, treaba asta pe maicuta care vindea, si mi-a raspuns - "nu sunt catolice, sunt universale".

Probabil ca maicuta era de buna credinta, asa ca mi-am stapanit replica acida care imi trecuse prin minte: "sigur, banii nostrii sunt universali".... ca sa nu o jignesc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.08.2010, 19:39:55
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Daca relativismul si libertinismul ne cotropesc de dinafara,
mimetismul ne subrezeste de dinauntrul Bisericii.
In Biserica unde e mare vanzare, e si mare vanzoleala!
E, deh, daca alergam dupa cantitate...
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.08.2010, 12:37:33
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Of,of,of, fratilor, nu-i mai judecati atata pe slujitorii Bisericii. Mai bine plangeti pentru cei care gresesc si rugati-L pe Dumnezeu s-ai indrepte, pentru ca, iata la ce se ajunge, atunci cand preotul greseste si nu da bun exemplu credinciosilor - acestia incep sa aiba impresia ca sunt mai mari ca preotul si, in consecinta, vezi Doamne, au dreptul sa-l judece. Pomul bolnav da roade bolnave.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.08.2010, 12:57:54
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Frate Adrian

ai dreptate, judecata nu-i a noastra.
Stiu insa ca multi din cei judecati, intra pe Site-ul asta, citesc si poate...isi vin in fire!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.08.2010, 13:08:12
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
ai dreptate, judecata nu-i a noastra.
Stiu insa ca multi din cei judecati, intra pe Site-ul asta, citesc si poate...isi vin in fire!
Cu toate ca nu e de nasul meu sa dau raspunsuri solomonice, trebuie sa recunosc faptul ca si tu ai dreptate
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.08.2010, 14:04:19
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
La Manastirea Prislop, la intrare, am avut senzatiaa neplacuta ca ma aflu la carnaval - taraba langa taraba, nu nu mai cu obiecte de cult, sau DVD-uri cu Parintele Boca, dar si cu dulciuri, turta dulce, halvita, acadele etc.

Manastirea - minunata, DAR:

In biserica manastirii, pe panoul cu informatii istorice, am regasit inevitabilele descrieri ale modului cum imparateasa catolica Maria Tereza, prin intermediul generalului catolic Bukow, a ars si prigonit pe ortodocsi, si cum manastirea a apartinut fara drept, timp de 200 de ani, catolicilor. Bun, e un punct de vedere, il respect. Dar atunci de ce, pe tarabele de la intrare, se vindeau, la greu, rozarii catolice ?

Am intrebat, politicos, treaba asta pe maicuta care vindea, si mi-a raspuns - "nu sunt catolice, sunt universale".

Probabil ca maicuta era de buna credinta, asa ca mi-am stapanit replica acida care imi trecuse prin minte: "sigur, banii nostrii sunt universali".... ca sa nu o jignesc.
Deci ce v-a deranjat de fapt: comentariile istorice sau rozariile catolice vandute? Sau poate trebuiau platite niste drepturi de autor pentru rozariile respective?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imi doresc sa am casa mea! cred_cu_adevarat Generalitati 127 04.09.2013 20:42:35
Si cerul s-a umplut de sfinti penticostalul Secte si culte 322 01.04.2012 15:00:45
Casa ateilor si casa noastra Man Teo Alte Religii 7 04.09.2011 01:54:53
Casa protestanta nicolae_nicolae Biserici Protestante 51 27.06.2010 19:39:55
O zi in casa de jale Ioan_Ciobota Generalitati 12 30.04.2008 08:24:44