Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.03.2012, 13:02:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Bădiliță până era ortodox era bun, cum a trecut la greco-catolici cum a devenit "o oaie rătăcită"... în curând cu părul zbârlit și sur...
Dimpotriva, atunci cand era ortodox avea parte de critici ortodoxe, dupa ce a spus ca nu mai e ortodox nu mai are probleme. Chiar el a spus ca vrea sa plece suparat de critica adusa de ortodocsi, care nu au inteles mesajul sau mesianic. Iar convertirea s-a produs tot in stil ecumenist, ca anul trecut am discutat si citit declaratia lui in discutia cu Mihnea, a spus ca nu se converteste la greco-catolici, ci ca de acum o sa mearga la ei in biserici, ramanand si ortodox. Dar asta nu e o noutate, Badilita a recunoscut ca de mult timp si de multe ori s-a impartasit si la greco-catolici, inainte sa devina teolog.
  #22  
Vechi 14.03.2012, 13:04:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Domnul ne vorbeste de 2 staule, unul pentru evrei altul pentru neamuri:

Ioan 10:16 Mai am și alte oi, care nu sunt din staulul acesta; și pe acelea trebuie să le aduc. Ele vor asculta de glasul Meu, și va fi o turmă și un Păstor.

deci orice oaie nu poate apartine decat unuia din aceste 2 staule.
Corect, aici e vorba de cei ce nu erau evrei, nu de mai multe culte. Pana la urma evreii nu prea au vrut sa fie in staul, mai mult neamurile, neevreii.

Last edited by catalin2; 14.03.2012 at 13:18:54.
  #23  
Vechi 14.03.2012, 13:17:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Vedeți dumneavoastră, între timp situația a devenit ceva mai complexă... căci au apărut catolici, ortodocși, protestanți, neoprotestanți... și bineînțeles "independenți" ca dvs. Păi ce să mai facă bietele oițe, în care staul să meargă? Puteți da un răspuns satisfăcător pentru toți? Admițând desigur că nici dvs. nu sunteți ecumenist
Nu e nimic nou, doar ca sunt alte denumiri. Inca de la inceput au fost erezii si schisme, ne si atentioneaza Apostoli in Noul Testament. Erau arieni, novatieni, donatisti, monofiziti, etc., o gramada de grupari. Exista doar Biserica, erezii si schisme. La fel si acum, doar ca la erezii si schisme sunt alte denumiri sau acelasi dar cu denumiri moderne. Si in primul mileniu existau crestini care tineau practicile iudaice, asemanator adventistilor de azi. Daca azi sau maine un om face un nou cult, isi aduna cativa adepti, fac prozelitism iar peste 100 de ani, in 2112, sunt cateva zeci de milioane nu inseamna ca s-a mai facut o biserica. Asta e o conceptie doar protestanta, cu mai multe biserici sau ca toti care cred in Iisus sunt in Biserica. Pentru ortodocsi exista tot o singura Biserica, si doar cei botezati in ea si aflati in comuniune euharistica fac parte din Biserica, sunt madulare ale lui Hristos, care e Capul Bisericii.
  #24  
Vechi 14.03.2012, 13:39:08
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si in primul mileniu existau crestini care tineau practicile iudaice, asemanator adventistilor de azi.
De ce asemănător adventiștilor? Haideți să vă dau două exemple:
  1. În primul secol, cam toți iudeo-creștinii erau circumciși (unii încercau chiar să impună a ceastă practică și ne-iudeilor). Adventiștii nu se circumcid.
  2. În primul secol, cam toți iude-o creștinii sărbătoreau Paștele (deci altă "practică iudaică"). Adventișii nu sărbătoresc Paștele.
Întrebare întrebătoare: cum se raportează ortodocșii la această ultimă "practică iudaică"? Desigur nu mă refer la simbolistică, ci chiar la "practică": adică praznic (numit chiar Paște), miel, slujbă specială cu lumânări, candele, tămâiere, procesiune, etc.
  #25  
Vechi 15.03.2012, 13:29:45
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Hai profetule mai zi ceva logic si rational ca copiii...
ca copil al lui Dumnezeu! da, uite ceva logic, rational si mai ales biblic:

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Prefer să greșesc în felul acesta, numindu-l "frate", decât să greșesc numindu-l "demonizat" pe un [poate] sincer copil al lui Dumnezeu! Cine sunt eu să-l judec? Mai ales că nu am pocăințometru. Știți, acel instrument ce se ține sub limbă (tastatură).
va demontez eu asta in doi timpi si trei miscari!

Asa am considerat si eu, sa-i numesc frati pe cei care cred in Isus si cu care ma inteleg relativ bine, insa iata in ce situatie am fost pus: un profet (nu penticostal), vine la mine si-mi zice o profetie, nu conteaza continutul ci faptul ca facea referire la niste duhuri de draci care iesisera din iad; acum, conform Bibliei "iadul"este mormantul si acolo se duc oamenii, nefiind un loc in care demonii sa fie stapani (deci nu e fief-ul demonilor, idee gasita la penticostali si nu numai!)----> prin urmare, profetia putea fi prin Duhul Sfant? nu, nu putea. Deci proorocul este unul fals, da???!!!
Ce zice Domnul cu privire la proorocii falsi? sa ne departam de ei. Eu asa am facut, am intrerupt relatiile cu acea pers., ca nu-mi trebuie profeti demonizati.
Ei, asa-i ca puteti fi si dvs. in aceeasi situatie???? Daca vine "penticostalul" cu chestii din astea, asa-i ca o sa-l priviti chioras??? Mai poate fi el frate...ganditi-va putin.
  #26  
Vechi 15.03.2012, 19:43:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
De ce asemănător adventiștilor? Haideți să vă dau două exemple:
  1. În primul secol, cam toți iudeo-creștinii erau circumciși (unii încercau chiar să impună a ceastă practică și ne-iudeilor). Adventiștii nu se circumcid.
  2. În primul secol, cam toți iude-o creștinii sărbătoreau Paștele (deci altă "practică iudaică"). Adventișii nu sărbătoresc Paștele.
Întrebare întrebătoare: cum se raportează ortodocșii la această ultimă "practică iudaică"? Desigur nu mă refer la simbolistică, ci chiar la "practică": adică praznic (numit chiar Paște), miel, slujbă specială cu lumânări, candele, tămâiere, procesiune, etc.
Le iau pe rand:
1. Daca te referi la evreii care deveneau crestini e normal ca erau circumcisi, asa erau de mici, doar nu puteau sa isi lipeasca la loc! In Faptele Apostolilor deja s-a spus ca nu mai era nevoie circumcizia. Nu stiu daca cei ce pastrau si obiceiurile iudaice au continuat practica. oricum, nu am zis ca adventistii au preluat toate obiceiurile iudaice, au mai uitat cate unul. Dar daca analizezi atent observi ca fata de alte culte crestine la adventisti regasim multe obiceiuri din acestea.
2. Toti crestinii sarbatoreau Pastile, discutia a fost sa nu se serbeze odata cu cel iudaic, pentru a nu cadea in greseala pe care o faceau unii care tineau obiceiurile iudaice. Cred ca asemanatoare a fost cu problema calendarului nou, sa nu fie adoptat si de ortodocsi ca unii sa nu se ia dupa catolici si sa ajunga pe la catolici.
In rest cu ritualul asa a fost din Traditie, neoprotestantii nu au asa ceva. Nu pot citi decat ce a ramas scris, dar scrise au ramas foarte putine. Daca Biserica nu alcatuia canonul Sfintei Scripturi dupa secolul IV atunci neoprotestantii nu ar fi avut nimic, si-ar fi imaginat totul.
  #27  
Vechi 15.03.2012, 20:54:28
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
nu am zis ca adventistii au preluat toate obiceiurile iudaice, au mai uitat cate unul.
Care anume?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dar daca analizezi atent observi ca fata de alte culte crestine la adventisti regasim multe obiceiuri din acestea.
Dacă stai să analizezi atent, comparând B.O. cu B.A.Z.Ș. vei afla cu surprindere multitudinea de obiceiuri evreiești... în B.O.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Toti crestinii sarbatoreau Pastile, discutia a fost sa nu se serbeze odata cu cel iudaic, pentru a nu cadea in greseala pe care o faceau unii care tineau obiceiurile iudaice.
Cam inutilă această scrupulozitate, căci Paștele în sine e o sărbătoare iudaică. Primii creștini nu [mai] serbau Paștele, căci pentru ei Hristos era Paștele (1 Cor.5,7). Cei care au urmat după apostoli au reintrodus Paștele. Hai să zicem nimic rău în asta, deși pe undeva era superfluu: atât față de Cina instituită de Hristos, cât și față de duminica instituită de cler.
Rămâne doar părăsirea sfatului dat de Epifanius la anul de grație 135:

"Să nu schimbi socotirea timpului, ci să-l sărbătorești în același timp cu frații tăi care au părăsit tăierea împrejur. Cu ei odată să ții Paștele.” (Epifanius, Împotriva ereticilor, 10, Patrologie greacă 42,356)

200 de ani mai târziu la Conciliul de la Niceea se modifică data sărbătoririi Paștelui.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In rest cu ritualul asa a fost din Traditie, neoprotestantii nu au asa ceva.
Aici ai dreptate, neoprotestanții nu au așa ceva, ei respectă doar Biblia. E ceva rău în respecta prescripțiile Bibliei?
  #28  
Vechi 17.03.2012, 21:59:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dacă stai să analizezi atent, comparând B.O. cu B.A.Z.Ș. vei afla cu surprindere multitudinea de obiceiuri evreiești... în B.O.

Cam inutilă această scrupulozitate, căci Paștele în sine e o sărbătoare iudaică. Primii creștini nu [mai] serbau Paștele, căci pentru ei Hristos era Paștele (1 Cor.5,7). Cei care au urmat după apostoli au reintrodus Paștele. Hai să zicem nimic rău în asta, deși pe undeva era superfluu: atât față de Cina instituită de Hristos, cât și față de duminica instituită de cler.
Rămâne doar părăsirea sfatului dat de Epifanius la anul de grație 135:

"Să nu schimbi socotirea timpului, ci să-l sărbătorești în același timp cu frații tăi care au părăsit tăierea împrejur. Cu ei odată să ții Paștele.” (Epifanius, Împotriva ereticilor, 10, Patrologie greacă 42,356)

200 de ani mai târziu la Conciliul de la Niceea se modifică data sărbătoririi Paștelui.

Aici ai dreptate, neoprotestanții nu au așa ceva, ei respectă doar Biblia. E ceva rău în respecta prescripțiile Bibliei?
Imi dai un citat in care scrie ca se tinea Pastile si apoi tu spui ca reiese ca nu se tinea Pastile?
Spui apoi ca primii crestini nu mai serbau Pastile dandu-mi un citat care nu are legatura cu serbarea Pastilor. Nu ai de unde sa stii ca nu se serba, daca nu scrie ceva explicit in acest sens.
Asta voiam sa evidentiez, ca Sfanta Scriptura a fost alcatuita de Biserica abia in secolul IV in formatul de azi. Ce a fost mai intai? Biserica sau Biblia? O sa vezi ca mai intai a fost Biserica, Sfanta Scriptura a fost scrisa oricum la mai multi ani de la inaltarea Mantuitorului, dar Biserica functiona fara Biblie. De altfel Iisus nici nu a spus sa se scrie ceva, ci a lasat totul vorbit. UIte ca in Biblie sunt si niste scrisori ale Apostolilor, ei au scris doar niste scrisori, nu se gandeau sa le scrie ca sa faca parte din Biblie.
Asa ca voi nu aveti aceasta transmitere orala, care e Sfanta Traditie, care putea functiona pana azi si fara Sfanta Scriptura, la fel cum a fost in primii ani. Deci nu puteti lua decat ceea ce s-a scris, iar Sfanta Scriptura nu contine si practica, sunt doar istorisirea vietii lui Iisus si cateva epistole. Iar documentele din acele vremuri sunt putine, oamenii nu se omorau dupa scriere, ca in vremurile noastre.
La sinodul I nu a fost modificata data Pastilor, ci s-a convenit sa fie o singura data, pentru ca cei din est si din vest aveau alta data de calcul. Aici cred ca ai avut informatii putine.
  #29  
Vechi 17.03.2012, 22:04:43
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Aici ai dreptate, neoprotestanții nu au așa ceva, ei respectă doar Biblia.

asta-i chiar buna !

daca neoprotestantii respecta doar Biblia, cum se face ca exista atatea si atatea culte neoprotestante care se contrazic tot timpul????
  #30  
Vechi 18.03.2012, 09:03:07
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Iartă-mă că-ți fragmenetez postarea, dar sunt prea multe inexactități pentru a putea fi de acord cu ea:

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Imi dai un citat in care scrie ca se tinea Pastile si apoi tu spui ca reiese ca nu se tinea Pastile?
Biserica post-apostolică (de la 135 A.D.) ținea Paștele, în schimb despre apostoli nu găsim scris că l-ar fi ținut, dimpotrivă:

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Spui apoi ca primii crestini nu mai serbau Pastile dandu-mi un citat care nu are legatura cu serbarea Pastilor. Nu ai de unde sa stii ca nu se serba, daca nu scrie ceva explicit in acest sens.
Apostolul Pavel e destul de explicit când scrie:

"Curățiți aluatul cel vechi, ca să fiți frământătură nouă, precum și sunteți fără aluat; căci Paștile nostru Hristos S-a jertfit pentru noi." (1 Cor.5,7 - versiunea Sinodală)

Primii creștini înlăturaseră "aluatul cel vechi" și toate simbolurile Vechii Legi ce conduceau către Hristos. Pentru ei Hristos era Paștele Noului Legământ. Cine mai dorește totuși să se împărtășească cu simboluri, Hristos a instituit Simbolurile Împărtășirii - pâinea și vinul. Nicidecum mielul, procesiunea și busuiocul. Oricât ar încerca azi unii să-l dreagă...

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta voiam sa evidentiez, ca Sfanta Scriptura a fost alcatuita de Biserica abia in secolul IV in formatul de azi.
Nu contează formatul (pătrat, dreptunghiular; 3/4, cu litere mari, NT+Psalmi, ori fascicole), ci contează faptul că ea a fost alcătuită de Duhul Sfânt. Biserica o folosea și până în sec. IV, chiar dacă în suluri separate pe autori (pentru VT), ori epistole separate adăugate mai târziu (pentru NT).

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ce a fost mai intai? Biserica sau Biblia? O sa vezi ca mai intai a fost Biserica, Sfanta Scriptura a fost scrisa oricum la mai multi ani de la inaltarea Mantuitorului, dar Biserica functiona fara Biblie.
Teoria aceasta găunoasă a prevalenței Bisericii a fost creată cu un singur scop: de a-și putea aroga [ilegitim] dreptul modificării conținutului. "Eu te-am făcut, eu te omor!" Sfânta Scriptură a fost scrisă începând cu 1.500 de ani înainte de înălțarea Mântuitorului, nu "după". Chiar dacă s-au adăugat cărți scrise și "după", între sulurile Sfintei Scripturi exista o legătură indisolubilă dovedind că Autorul unic e Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De altfel Iisus nici nu a spus sa se scrie ceva, ci a lasat totul vorbit.
Fals! Îți dau un singur exemplu (ele fiind nenumărate) în care Hristos a spus să se scrie, și Hristos a pus să se scrie -culmea!- tocmai Bisericii despre care se spune că "a format" scriitura!

"Ceea ce vezi scrie în carte și trimite celor șapte Biserici: la Efes, și la Smirna, și la Pergam, și la Tiatira, și la Sardes, și la Filadelfia, și la Laodiceea." (Apoc.1,11 - versiunea Sinodală)


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
UIte ca in Biblie sunt si niste scrisori ale Apostolilor, ei au scris doar niste scrisori, nu se gandeau sa le scrie ca sa faca parte din Biblie.
Ei poate nu se gândeau, dar Dumnezeu avea în vedere lucrul acesta. Ei "nu se gândeau", dar totuși se gândeau și chiar dădeau dispoziții ca ele să fie citite în Biserică. Iar după citire, nu le puneau pe foc ci le trimiteau și în alte comunități.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa ca voi nu aveti aceasta transmitere orala, care e Sfanta Traditie, care putea functiona pana azi si fara Sfanta Scriptura
Se observă cu ochiul liber la ce aberații se ajunge urmând "telefonul fără fir" al Tradiției în detrimentul a ceea ce este scris de pana înmuiată în Duh Sfânt.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Deci nu puteti lua decat ceea ce s-a scris, iar Sfanta Scriptura nu contine si practica, sunt doar istorisirea vietii lui Iisus si cateva epistole.
Minimalizezi nepermis de mult rolul formator al Scripturii! Ea conține atât Legea cât și Normele Metodologice de Aplicare ale ei. Sunt cazuri ieșite din comun în care departe de comunitatea religioasă cât și de basmele Tradiției omenești unii oameni au devenit creștini adevărați doar cu Biblia în mână (și bineînțeles cu călăuzirea Duhului Sfânt). Indiferent ce mi s-ar șopti în ureche, eu rămân la ce este scris:

"Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțirea cea întru dreptate, Astfel ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit, bine pregătit pentru orice lucru bun." (2 Tim.3,16 - versiunea Sinodală)

Scrie acolo că mai e nevoie de ceva pentru desăvârșirea creștinului (evident din punct de vedere teoretic)?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
La sinodul I nu a fost modificata data Pastilor, ci s-a convenit sa fie o singura data, pentru ca cei din est si din vest aveau alta data de calcul. Aici cred ca ai avut informatii putine.
Uite o informație mai detaliată cu privire la Sinodul I:

Raportul împăratului Constantin în legătură cu poziția față de sărbătoarea Paștelor:
Mai întâi este un lucru nevrednic ca în sărbătorirea celei mai sfinte sărbători, noi să urmăm practica iudeilor, care și-au pângărit mâinile lor cu păcate teribile și de aceea își merită orbirea sufletului… Deci, să nu avem nimic în comun cu această mulțime iudaică detestabilă…” (Viața lui Constantin, Eusebiu, vol.I,524)


Din momentul acesta, Paștele se va sărbători oricând, numai pe 14 Nisan nu. La Sinodul ecumenic de la Niceea s-au stabilit 3 reguli de bază:
  1. Paștile se va serba totdeauna duminica;
  2. această duminică va fi cea imediat următoare lunii pline de după echinocțiul de primăvară (pentru că așa calculau și iudeii data Paștelui lor, de care era legată data Paștilor creștine);
  3. când 14 Nisan (sau prima luna plina de după echinocțiul de primăvară) cade duminica, Pastile va fi serbat în duminica următoare, pentru a nu se serba odată cu Paștile iudeilor, dar nici înaintea acestuia.
Deci a fost modificată data Paștelui în raport cu Paștele iudaic. În acele vremuri tulburi ale amestecului cezarului în treburile Bisericii, cele două victime ale campaniei anti-iudaice au fost Sabatul și Paștele. Sabatul a fost schimbat în duminică și Paștele în Paștele duminical.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinti cu moaste Seraphim7 Moaste 4 04.11.2011 19:22:06
S-a umplut din nou Casa Domnului de comercianti? Marius22 Generalitati 11 12.08.2010 17:06:14
sfinti...chinezi? mariamary Moaste 3 03.03.2010 13:23:00
Bucuria lui Dumnezeu de a ne darui cerul Ioan_Ciobota Generalitati 2 20.04.2008 18:14:32
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05