Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.12.2013, 11:25:28
paduretu paduretu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2013
Mesaje: 53
Implicit Internetul ,oricat de bun ar fi, depărteaza de Dumnezeu

Sa ridice mana sus cine a devenit crestin datorita accesarii internetului ( inclusiv acest forum). Am spus crestin,nu sa creada 'ntelectual ca crestinismul e adevarat lucru care e egal cu 0.
Sa ridice ambele maini sus cine a devenit mai mandru de cand isi da cu parerea pe forumuri.
PS:cine a zambit superior dupa ce a citit fraza cu mândria, e mandru, deci sa ridice ambele maini.
  #2  
Vechi 01.01.2014, 02:19:18
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Eu ridic toate mâinile.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
  #3  
Vechi 01.01.2014, 13:54:19
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Crestini buni au fost si sunt si fara internet. Internetul este o sursa buna de informatii. O mare enciclopedie, cu imagini video, sau inregistrari audio. Poti afla multe lucruri utile de pe net care sa te ajute in viata de crestin. Nu sa te faca un bun crestin, dar informatii bune gasesti. Problema e sa te opresti doar la alea si sa nu intri in altele. Ca de nebunii e plin internetul.
  #4  
Vechi 01.01.2014, 15:02:15
paduretu paduretu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2013
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Crestini buni au fost si sunt si fara internet. Internetul este o sursa buna de informatii. O mare enciclopedie, cu imagini video, sau inregistrari audio. Poti afla multe lucruri utile de pe net care sa te ajute in viata de crestin. Nu sa te faca un bun crestin, dar informatii bune gasesti. Problema e sa te opresti doar la alea si sa nu intri in altele. Ca de nebunii e plin internetul.
Problema e ca NU te opresti doar la alea.Dracul e mester mare iti da cu o mana si iti ia cu 2.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu ridic toate mâinile.
Am spus mainile goale fara pahare ;-)
  #5  
Vechi 06.01.2014, 14:39:09
paduretu paduretu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2013
Mesaje: 53
Implicit

Cine e dispus sa aloce timpul petrecut pe internet (incusiv pe acest forum )cu rugaciunea particulara ? Adica sa nu mai acceseze internetul pentru a-si expune pareri ,ci doar,eventual, pentru a se informa(din scrierile Sf. Parinti poate )?
Expunerea PĂRERILOR pe forumuri nu foloseste nimanui ci doar pentru a UMFLA egoul propriu,asta e ISPITA mândriei in care au cazut majoritatea forumistilor(ma includ),dar nu e ceva de mirare, daca au cazut protoparintii Adam si Eva cand erau in legatura harica cu Dumnezeu...noi cu atat mai mult avem aceasta "aplecare". Cat de Intelepti suntem..da, da.1-0 pentru drac.
Orice include "realitatea virtuala" adica o realitate artificiala, colorata artificial, animata artificial, menținuta artificial e o păcaleala. Fiecare secol cu păcaleala lui diferita. Fiecare generatie cu aceeasi iluzie ca e cea mai desteapta.
  #6  
Vechi 06.01.2014, 22:13:44
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paduretu Vezi mesajul
Cine e dispus sa aloce timpul petrecut pe internet (incusiv pe acest forum )cu rugaciunea particulara ? Adica sa nu mai acceseze internetul pentru a-si expune pareri ,ci doar,eventual, pentru a se informa(din scrierile Sf. Parinti poate )?
Expunerea PĂRERILOR pe forumuri nu foloseste nimanui ci doar pentru a UMFLA egoul propriu,asta e ISPITA mândriei in care au cazut majoritatea forumistilor(ma includ),dar nu e ceva de mirare, daca au cazut protoparintii Adam si Eva cand erau in legatura harica cu Dumnezeu...noi cu atat mai mult avem aceasta "aplecare". Cat de Intelepti suntem..da, da.1-0 pentru drac.
Orice include "realitatea virtuala" adica o realitate artificiala, colorata artificial, animata artificial, menținuta artificial e o păcaleala. Fiecare secol cu păcaleala lui diferita. Fiecare generatie cu aceeasi iluzie ca e cea mai desteapta.
Bine ar fi daca as reusi sa fac acest lucru! Doamne ajuta!
  #7  
Vechi 06.01.2014, 23:23:06
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Orice e in exces, fie si internetul, dauneaza grav sanatatii.

Forumul poate fi si o scoala a comunicarii. Important este sa cred cu tarie ca dincolo de fiecare monitor exista un om bun, mai bun ca mine, chiar daca ideile lui se bat cap in cap cu ale mele. Pot critica ideile, dar omul trebuie sa ramana mai bun decat mine.

Last edited by antoniap; 06.01.2014 at 23:32:34.
  #8  
Vechi 06.01.2014, 23:57:22
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Cred ca problema se pune un pic gresit. Internetul in sine, nu poate fi rau, ci doar modul cum intelege fiecare sa-l expluateze. Oricum, spunand "internet" nu putem sa punem = forum. Faptul ca pe internet am reusit sa gasesc si sa descarc in arhiva personala zeci de fisiere, carti si documente, dar si o biblioteca audio enorm de mare, pentru mine a insemnat mai mult decat puteam spera vreodata ca-mi pot permite sa cumpar din banii mei. In ultimul timp imi fac de cap si postez regulat, ceea ce imi da mult de gandit, fiindca ma risipesc si risc sa-i smintesc si pe altii, nu doar pe mine! Probabil curand, dupa Sf Ion, se va incheia si "recreerea" pe care mi-am permis-o!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #9  
Vechi 07.01.2014, 00:53:29
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paduretu Vezi mesajul
Sa ridice ambele maini sus cine a devenit mai mandru de cand isi da cu parerea pe forumuri.
PS:cine a zambit superior dupa ce a citit fraza cu mândria, e mandru, deci sa ridice ambele maini.
Mandria este o patima care intr-o masura mai mare sau mai mica ne stapaneste pe toti. Te poti mandri practic din orice, nu este nevoie sa faci ceva special. Parintele Paisie Aghioritul povestea despre un cioban care traia intr-o coliba improvizata pe camp. Era sarac si batran si Parintelui ii era mila de el si il vizita deseori. Povesteste Parintele cum se mandrea acest cioban pentru faptul ca dupa ce mananca intoarce farfuria ca aceasta sa nu fie linsa de pisici si considera ca face asta pentru ca are o minte buna. Parintele era uimit ca in starea in care se afla: saracie, mizerie, batranete, neputinta, el tot gasea motive de mandrie.
  #10  
Vechi 07.01.2014, 15:03:38
paduretu paduretu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2013
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cred ca problema se pune un pic gresit. Internetul in sine, nu poate fi rau, ci doar modul cum intelege fiecare sa-l expluateze. Oricum, spunand "internet" nu putem sa punem = forum. Faptul ca pe internet am reusit sa gasesc si sa descarc in arhiva personala zeci de fisiere, carti si documente, dar si o biblioteca audio enorm de mare, pentru mine a insemnat mai mult decat puteam spera vreodata ca-mi pot permite sa cumpar din banii mei. In ultimul timp imi fac de cap si postez regulat, ceea ce imi da mult de gandit, fiindca ma risipesc si risc sa-i smintesc si pe altii, nu doar pe mine! Probabil curand, dupa Sf Ion, se va incheia si "recreerea" pe care mi-am permis-o!...
Internetul e facut de asa natura ca sa nu scapi de murdarie daca ai intrat , ca niste catacombe in care sunt si lucruri bune depozitate, dar oricat te-ai feri, nu se poate sa nu iei niste pânze de paianjan, sa calci peste vreo mortaciune.Apoi inflatia de informatii si resurse crestine, poate parea pozitiva, dar este doar o iluzie pentru ca"pantecele plin dispretuieste fagurii".Greutatea aflarii unei informatii pregateste un sertaras in creier, cautarea insasi isi are rostul ei si acea informatie despre credinta care se gaseste cel mai greu, dupa mai multe cautări, exact aia nu se mai uita niciodata. Inflatia de informatie, facilitatea accesarii produce psihologic un dispret fata de ea. Paradoxal inflatia de resurse ortodoxe are un efect invers.
Subiect închis