Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.09.2023, 08:34:19
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Bogdan Mateciuc a fost doar ortodox-baptist-ortodox, omul nu a făcut traseism duhovnicesc
Nu ar fi mai bine să te lași de wishful thinking și să citești și tu puțin din ce mărturisește el, personal?






Penticostal

Am revenit în București și am început să frecventez o adunare penticostală. Aceasta era diferită de cea baptistă din toate punctele de vedere. Era o comunitate mai dinamică; am fost repede înconjurat de tineri de vârsta mea și m-am integrat într-un grup. Am continuat să cercetez doctrinele neoprotestante și în special doctrina penticostală. După câteva luni, m-am (re)botezat în acea adunare. Acum eram oficial un penticostal.


https://odaiadesus.ro/personala.html
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.09.2023, 08:41:04
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Omul și-a agonisit iad și pt că a fost nesincer, după cum a recunoscut în fudulia lui tâmpă cu rol de teofanie neoprotestantă chiar el a fost pilă a cuiva în ortodoxie, văd că piloșii, jegurile tupeiste și nesimțiții obișnuiți să dea din coate și să se bage în față fac cele mai mari probleme, nu șefii de promoție pe meritocrație, sau oamenii serioși care au făcut carte și rugăciune în studenție.
Da, ai dreptate.
Un fel de Bogdan Mateciuc, variantă ortodoxă.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Draga, vezi-ti de treaba ta atunci.
Treaba mea e să apăr Biserica oricând se încearcă denigrarea neoprotestanților.
A ta care e?

Last edited by Penticostalul Traditional; 28.09.2023 at 09:09:47.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.09.2023, 10:48:11
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Treaba mea e să apăr Biserica oricând se încearcă denigrarea neoprotestanților.
A ta care e?
A mea e sa ma mantuiesc. Discutiile tale nu doar ca nu ma ajuta dar chiar imi pot dauna ca nu sunt un mare traitor sa stiu sa rezist tentatiilor. Iar tu doar ispitesti cum te-a ispitit pe tine Satana si acum iti petreci timpul vorbind viclean ca un sarpe. Sa te-ajute Dumnezeu sa te vindeci si sa ne ajute Dumnezeu pe toti sa ne mantuim!
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.09.2023, 10:48:57
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
esti si un protestant care isi permite sa judece ortodoxia ortocsilor si sa tina predici despre cum e corect sa se comporte si cum nu
Las-o moartă că șmekerași d'ăștia de-alde tine și userul David_1859 care vă credeți mai dihai decât preoții și înalții ierarhi și vă considerați competenți să-i beșteliți și să-i corectați voi, sfințișorii, am văzut cu nemiluita.

Nu ai nevoie de nicio expertiză pentru a-ți da seama de falsitatea unor ipochimeni supercorecți care măcar că-s niște nimenea-n drum știu ei cum să urecheze arhiepiscopii. Arhiepiscopii sunt judecați de Sinod, ortocsule!
Nu de habarniști ca voi.

Last edited by Penticostalul Traditional; 28.09.2023 at 10:59:23.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.09.2023, 10:50:45
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
A mea e sa ma mantuiesc.
Vezi-ți de mântuirea ta, atunci!
Și lasă judecata neoprotestanților sau a arhiepiscopilor pe seama celor rânduiți la aceasta.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Sa te-ajute Dumnezeu sa te vindeci si sa ne ajute Dumnezeu pe toti sa ne mantuim!
Doamne ajută!
Primul pas spre mântuire este să te lepezi de aroganță!

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
nu sunt un mare traitor
Nu ești nici măcar unul mic, nu te mai amăgi!
Ești doar un pufan care a pășit și el timid pe calea credinței și încearcă acum să-i corecteze pe toți cei din jurul lui.

Last edited by Penticostalul Traditional; 28.09.2023 at 10:57:38.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.09.2023, 12:46:42
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Poi de cand s-au rupt in doua de crestin-ortodoxie formand erectismul catolic apoi s-au tot rupt si s-au reformat, evanghelicazat, unitarianalizat si apoi s-au imprastiat in tot felul de bucatele neoprotestante erectice rau de tot ajungand sa-L traduca pe Dumnezeu din icoana-tetragrama IHWH in loc de IU sau IhhhUhhhh in Iehova adaugand litere, pe Jesus in Isus mancand o litera, si sa se boteze in apa strambetei cu botezul "pocaintei" in sensul ca de atunci nu se mai pocaiesc niciodata uitand ca Domnul Iisus a spalat picioarele Apostolilor chiar la sfarsit, inainte de Cina cea de taina ca un fel de taina a spovedaniei si pocaintei smerite.

Deci ce e de discutat cu cei ce leapada Calea cea stramta si sunt atat de "competenti" pe cat se dau de mari?

Io le-ash zice ca la duhurile rele: Victibarshjafardaici in cotlonul imbarligat ocult mândriștiristilor ca mi se erectrizeaza dezbulahu' ca la derbyci si fac scurtcircuit plin de trasneli ca Nicolaitziici! Adica voi faceti cu tupeu standup corecty in mod justitiar pentru bani murdari dandu-va jmecheri-intelepti in fatza Cartii ca cica ati descoperit shuntul mbantuitor si pupilushu' de plush isimbolicacacucool? Bai ivictimar, barjavar de peste tot!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 29.09.2023 at 10:54:43.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.09.2023, 12:57:46
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Deci ce e de discutat cu cei ce leapada Calea cea stramta si sunt atat de "competenti" pe cat se dau de mari?
Foarte putine! Sunt cativa care sunt sinceri si cauta, si mi se pare resursa din primul post una buna pentru ei, mai ales daca-s incepatori in ale ortodoxiei. Cu restul nu se discuta. Cum ne-a zis Apostolul: "De omul eretic, după intaia si a doua mustrare, departează-te, stiind ca unul ca acesta s-a abatut si a cazut in pacat, fiind singur de sine osandit." Eu domnului de mai sus i-am raspuns pana am vazut ce-i poate capul, apoi l-am blocat si sa-l ajute Dumnezeu mai departe ca nu e de mine.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.09.2023, 13:19:48
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
tot felul de bucatele neoprotestante
Mister Vsovi Morocanul, spune-i pufanului RappY(tor) și despre bucățelele ortodoxe de tot felul din care cel mai și cel mai tare strălucește bucățica Noul Ierusalim de la Pucioasa.

Că omul nu știe adevărul și nici nu vrea să învețe.
Dar dacă va auzi Glasul Noului Ierusalim, poate se va pocăi:
Au trecut doisprezece ani de când Eu, Domnul, și cu tine și cu arhiereul Meu ales din biserica (g)lumii am bătut țărușul împărăției Mele cea văzută, pe pământ, și am așezat în mijlocul pământului român chivotul Sfintei Sfintelor Noului Ierusalim, scaunul Meu de judecată, pietricica cea albă pe care am scris: Cuvântul lui Dumnezeu, și care a fost neluată în seamă de ziditori, dar pentru tine ea este de mare preț, căci ai fost credincios. Si dacă au trecut doisprezece ani, Eu Mă ridic și chem spre acest munte pe cele douăsprezece seminții ale lui Iacov și le dau acest semn și le vestesc lor slava Mea, și mâna Mea se va arăta slujitorilor Mei, iar urgia, vrăjmașilor Mei. Amin.


Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
apoi l-am blocat
Ai procedat surprinzător de înțelept pentru un biet pufan semi-trăitor.
Felicitări sincere!

Last edited by Penticostalul Traditional; 28.09.2023 at 13:26:21.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.09.2023, 13:54:12
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Cum ne-a zis Apostolul: "De omul eretic, după intaia si a doua mustrare, departează-te, stiind ca unul ca acesta s-a abatut si a cazut in pacat, fiind singur de sine osandit."
...
"Iar de întrebările nebunești și de înșirări de neamuri și de certuri și de sfădirile pentru lege, ferește-te, căci sunt nefolositoare și deșarte."
...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.09.2023, 19:25:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu ar fi mai bine să te lași de wishful thinking și să citești și tu puțin din ce mărturisește el, personal?

Penticostal

Am revenit în București și am început să frecventez o adunare penticostală. Aceasta era diferită de cea baptistă din toate punctele de vedere. Era o comunitate mai dinamică; am fost repede înconjurat de tineri de vârsta mea și m-am integrat într-un grup. Am continuat să cercetez doctrinele neoprotestante și în special doctrina penticostală. După câteva luni, m-am (re)botezat în acea adunare. Acum eram oficial un penticostal.


https://odaiadesus.ro/personala.html
N-a stat mult, Mateciuc nu a urmărit funcții pe nicăieri, e un simplu mirean nu are legătură cu Florea, nu s-a filmat făcând tot felul de mărturisiri care mai de care mai penibile.

Nu s-a dat în spectacol, ce făcea D.F deja nu mai intra în sfera omiletică, încă ceva Mateciuc n-a vb de rău de alții pe care i-a cunoscut ca D.F. erau diferențe mari între cei doi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
comunicare, neoprotestanti