Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 25.09.2007, 18:04:52
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Musulmanii sint singurii cu care poti discuta despre religie /post/ rugaciune. Si astea sint teme de interes pentru mine. CA atare am ajuns sa discutam despre asa ceva ca minoritati credincioase intre noi in lumea asta botezata dar atee. Sintem colegi dar nu doar atit......De la o vreme a crescut interesul lui Ali pentru religie. A inceput sa frecventeze mai des moscheea. Si a inceput sa-mi puna intrebari despre crestinism. Intrebari "incuietoare" pe care cu ajutorul lui Dumnezeu am reusit sa le parez. Da asta-i termenul exact pentru ca se doreau lovituri. Mai aveam avantajul unui anumit antrenament cu pocaitii. Am primit materiale de propaganda islamica si chiar un Coran. Am discutat si am argumentat astfel incit l-am last fara replica. Dumnezeu m-a ajutat ca nu sint marele teolog si nici un munte de literatura duhovniceasca nu am citit. Discutiile s-au curmat brusc cu concluzia "esti prea tare pentru mine...trebuie sa discuti cu Hogea!":rolleyes:
DE la o vreme insa exista nu doar rezerva de a nu fii prins in autseid ci efectiv evita tot ce tine de islam/ teroristi/ Bush / politica.........
Nu mai primesc de mult materiale de propaganda nici eu si nici altii.
In schimb ii creste barba si discuta doar in colturi cu "ai lui".
Tu ce ai crede?
Si ce ai crede cind mai ales din Landul nostru se nasc martirii lor?

  #42  
Vechi 25.09.2007, 18:31:43
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

faptul ca ali s-a apropiat de moschee mai mult si face propaganda religioasa,e semn ca va deveni si el un fanatic in curand....probabil
faptul ca ii creste barba e semn ca este in luna ramadan
  #43  
Vechi 25.09.2007, 19:25:53
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu-i creste doar de luna asta!:D
  #44  
Vechi 14.11.2007, 20:16:37
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
din parintele Cleopa:
care sunt faptele milosteniei sufletesti?
1.sa intoarcem la dreapta credinta pe cei credinciosi si eretici
2.sa intoarcem la pocainta pe cei pacatosi si instrainati de Dumnezeu
3.sa invatam cele bune pe cei nestiutori
etc
...Cred ar trebui adaugate si diferitele trepte ale iubirii de vrajmasi (simplificate din Cr-Ort.) in completare la ce spunea Par Cleopa , pe care incerc si eu sa le invat si sa le aplic

1. Prima treapta, dupa Sfantul Ioan Hrisostom, e de a nu face primii raul.

2. Cea de-a doua treapta, potrivit aceluiasi sfant, e de a nu ne razbuna pe masura a chiar suferintei care ni s-a facut.

3. Cea de-a treia treapta e de a nu ne razbuna deloc, si de a lasa razbunarea in grija lui Dumnezeu

4. A patra treapta e de a nu ne impotrivi. Aceasta atitudine corespunde sfatului lui Hristos: "Eu insa va spun voua: Nu va impotriviti celui rau!" (Mt 5, 39).

5. A cincea treapta e de a nu ne infuria la randul nostru pentru ceea ce ne fac vrajmasii, ci de a-i suporta, de a da dovada de rabdare, de a indura tot ceea ce ne fac sa suferim

6. A sasea treapta e de a nu ne mahni launtric pentru afronturile, injuriile, incercarile si intristarile pe care ne fac sa le suferim vrajmasii nostri

7. A saptea treapta e de a privi ocarile primite drept o binefacere, de a ne bucura de ele si de a multumi lui Dumnezeu

8. A opta treapta e de a ne oferi de bunavoie ocarilor.

9. A noua treapta e de a voi sa suferim mai mult decat vor altii sa ne faca sa induram.

10. A zecea treapta e de a nu avea ura pentru cei ce ne maltrateaza.

11. A unsprezecea treapta e de a nu simti ranchiuna, de a nu avea nici manie, nici resentiment fata de vrajmasii nostri

12. A douasprezecea treapta e de a nu-i invinui pe vrajmasii nostri, de a nu-i critica, de a nu vorbi rau drept de ei si chiar de a nu descoperi altora raul pe care ni-l fac.

13. A treisprezecea treapta e de a nu avea nici un dispret pentru ei.

14. A paisprezecea treapta e de a nu avea in noi nici o urma de aversiune sau respingere fata de ei.

15. A cincisprezecea treapta e de a nu incerca nici cea mai mica amaraciune fata de ei la gandul a ceea ce ne-au facut, nici cea mai mica intristare.

16. A saisprezecea treapta e de a nu-i judeca defel, ci de a privi la propriile noastre nedreptati.
17. A saptesprezecea treapta e de a ierta sincer.
18. A optsprezecea treapta e de a ne sili sa ne impacam cu vrajmasii nostri
19. A nouasprezecea treapta e de a avea inima si compatimire pentru ei.
20. A douazecea treapta implica nu numai renuntarea la fi razbunat de Dumnezeu, dar si la dorinta ca El sa pedepseasca vreodata pe vrajmasii nostri
21. A douazeci si una treapta e de a ne ruga lui Dumnezeu pentru ei.
22. A douazeci si doua treapta e de a avea afectiune pentru ei.
23. A douazeci si treia treapta e de le voi si a le face binele.
24. A douazeci si patra treapta e de a-i privi pe cei ce ne fac raul deopotriva cu cei ce ne fac binele, si a-i iubi in mod egal
25. A douazeci si cincea treapta e de a-i trata pe vrajmasii nostri ca pe prietenii nostri
26. A douazeci si sasea treapta e de a-i iubi pe vrajmasii nostri un numai ca pe noi insine, dar chiar mai mult decat pe noi insine
  #45  
Vechi 30.12.2007, 14:48:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Sa ne rugam si pentru cei rataciti ce ne-au infestat forumul cu anunturi denigratoare credintei noastre ortodoxe, sterse la timp de administrator. IARTA-I DOAMNE CA NU STIU CE FAC ! +
  #46  
Vechi 22.04.2008, 18:19:24
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Cu toate ca musulmanii sunt impotriva adevarului mortii si invierii Domnului Iisus pe care il proclama crestinii ; ( ei cred ca in locul lui Isus a murit altcineva; de aceea El a ramas in viata si a continuat sa se arate ucenicilor dupa aceste evenimente ), filmul “Patimile lui Hristos” se bucura de o mare audienta in tari ca Iordania, Siria, Liban , Egipt si alte tari arabe, unde acesta a inceput sa ruleze .

Succesul filmului este surprinzator deoarece alte filme cu subiect religios, au fost interzise in tarile arabe. Cand în 1998 , filmul animat ” Printul Egiptului”, a fost adus în Cairo, cenzura din aceasta tara l-a respins. Motivul a fost ca islamul il priveste pe Moise , ca fiind un profet ; iar musulmanii nu pot suporta sa-l vada pe profetul lor , ca fiind o persoana in carne si oase.

Musulmanii il considera si pe Isus a fi un profet si totusi filmul “Patimile lui Hristos” , a fost aprobat de cenzura Egipteana , fara nici o modificare ; chiar daca nu au fost date nici o explicatie , de ce acest film a fost permis.

Acest film este bine primit si in comunitatile crestine din Orientul Mijlociu. Unele biserici egiptene si librarii crestine, vindeau versiuni pirat ale acestui film , cu mai putin de un dolar, chiar inainte ca filmul sa fi avut premiera in aceasta tara.

In Emiratele Arabe Unite, editorialul Gulf News, a descris filmul ca fiind in prezentare aproape de ceea ce s-a intamplat cu Domnul Iisus in realitate ; prin descrierea durerii, suferintelor, a tradarii, iertarii si-a dragostei.

  #47  
Vechi 23.04.2008, 23:48:52
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Eu as fi curios sa aflu ce parere ati avea despre islam daca ati cunoaste ce este obligat sa-i faca un barbat musulman sotiei sale in noaptea nuntii?nu pot posta aici dar cautati sa aflati su apoi precizati pozitia fata de islam.Si totusi musulmanii au salvat o mare parte a ortodoxiei crestine!Paradoxal!
  #48  
Vechi 23.05.2008, 10:11:06
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Turcoaica Melek,celebrul manechin din anii 80, s-a stins din viata,in urma cumplitei boli,cancer.Dumnezeu s-o ierte!
  #49  
Vechi 23.05.2008, 20:02:52
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Si totusi musulmanii au salvat o mare parte a ortodoxiei crestine!Paradoxal!
cum? Ucigandu-i?
  #50  
Vechi 26.05.2008, 19:08:33
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
Turcoaica Melek,celebrul manechin din anii 80, s-a stins din viata,in urma cumplitei boli,cancer.Dumnezeu s-o ierte!
o chestie foarte intersanta care m-a impresionat,intamplata spre sfarsitul vietii lui Melek.In timp ce una dintre prietenele ei se ruga la o manastire,pe timpul noptii,Melek,desi musulmanca,a visat-o pe Fecioara Maria care o astepta de la o fereastra.Cand a vorbit cu prietena ei si i-a spus ca "am visat-o pe Maica voastra care aparea exact ca in icoanele voastre",aceasta i-a raspuns ca in acel timp ea se ruga la manastire,pentru ea.Melek a dorit neaparat sa vada acel loc si cand ajuns acolo,pe timpul noptii,a recunoscut imediat icoana care avea de jur imprejur beculete iar fereastra din visul ei,erau de fapt acele beculete.
Iata ca Fecioara Maria si Dumnezeul crestin este pentru toti si ii asteapta pe toti la Adevar.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 12:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19