Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.08.2010, 03:28:21
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit deschiderea cartii in biserica

scuze daca s-a mai vb de acest topic, intrebarea mea: este pacat a se face acest lucru de catre preot, adica a se deschide biblia si practic e ca un fel de ghicit cred ...habar n-am...voi ce stiti?
p.s macar de un preot vazator cu duhul as avea nervoie stiti pe cineva in bucuresti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.08.2010, 09:23:13
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
scuze daca s-a mai vb de acest topic, intrebarea mea: este pacat a se face acest lucru de catre preot, adica a se deschide biblia si practic e ca un fel de ghicit cred ...habar n-am...voi ce stiti?
Depinde ce face dupa deschiderea bibliei (!!!). Sau care e motivul pentru care o deschide. Mai se plangea un preot ca citea odata din biblie credinciosilor la slujba, si au venit niste femei sa ii spuna ca e vrajitor, ca a deschis biblia...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.08.2010, 12:47:16
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
scuze daca s-a mai vb de acest topic, intrebarea mea: este pacat a se face acest lucru de catre preot, adica a se deschide biblia si practic e ca un fel de ghicit cred ...habar n-am...voi ce stiti?
p.s macar de un preot vazator cu duhul as avea nervoie stiti pe cineva in bucuresti?
Bineinteles ca este pacat sa folosesti Biblia in scopul mentionat de tine mai sus. Cei care fac asta nu se mai pot numi preoti, ci inselatori ai unora care din naivitate apeleaza la ei. Vrei sa fii si tu dintre aceia?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.08.2010, 12:52:46
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Depinde ce face dupa deschiderea bibliei (!!!). Sau care e motivul pentru care o deschide. Mai se plangea un preot ca citea odata din biblie credinciosilor la slujba, si au venit niste femei sa ii spuna ca e vrajitor, ca a deschis biblia...
Motivul deschiderii trebuie sa fie exclusiv citirea ca de aceea este o carte. Nu ghicit, nu altceva. Biblia nu e nici macar obiect de cult sau aducator de noroc si spor cum cred unii care nu gandesc, avand impresia ca daca si-o pun la cap sau in buzunar sunt feriti de rele.

Bietele femei de care zici sufera de necunostinta asemenea multora. N-ar fi o problema daca numai batranii ar crede prostii de acest gen, asa au apucat ei, dar cand vezi tineri ca gandesc la fel te gandesti ca stagnam in inconstienta, batem pasul pe loc si nu evoluam nici un pic la nivel de intelegere.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.08.2010, 12:57:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ai aici un articol despre "Ghicirea prin lucruri sfinte"

http://www.crestinortodox.ro/editoriale/ghicirea-prin-lucruri-sfinte-97459.html
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.08.2010, 13:35:18
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
scuze daca s-a mai vb de acest topic, intrebarea mea: este pacat a se face acest lucru de catre preot, adica a se deschide biblia si practic e ca un fel de ghicit cred ...habar n-am...voi ce stiti?
p.s macar de un preot vazator cu duhul as avea nervoie stiti pe cineva in bucuresti?
Este vrajitorie daca se deschide cu scopul ghicitului indiferent de treapta ierarhica in care se afla savarsitorul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.08.2010, 23:16:39
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am impresia ca se confunda niste lucruri. Nu ma pricep, dar eu am vazut altceva.
1. Se deschide Sf.Evanghelie si nu Biblia
2. Am vazut ca la sfarsitul slujbelor de maslu, este deschisa de un crestin care are probleme mari (sanatate, etc.) si i se citeste de acolo.
Apoi se explica si celorlati semnificatia celor citite.

Asta se cheama ghicit?

Voi la ce va referiti?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.08.2010, 23:27:42
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am impresia ca se confunda niste lucruri. Nu ma pricep, dar eu am vazut altceva.
1. Se deschide Sf.Evanghelie si nu Biblia
2. Am vazut ca la sfarsitul slujbelor de maslu, este deschisa de un crestin care are probleme mari (sanatate, etc.) si i se citeste de acolo.
Apoi se explica si celorlati semnificatia celor citite.

Asta se cheama ghicit?

Voi la ce va referiti?
Aceasta practica ca si multe altele sunt...''de la babe citire''. In niciun catehism ortodox nu scrie asa ceva si nici nu va scrie vreodata chiar daca multi ar vrea sa scrie.
Puneti mana oameni buni, cititi si documentati-va cum trebuie, de la surse oficiale si demne de crezare nu de la toti ...diletantii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.08.2010, 00:34:39
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A ghici in biserica prin deschiderea cartilor sfinte mi se pare de neconceput. Acum nu trebuie sa cadem nici in cealalta extrema si sa consideram ca, daca un ascet are darul inainte-vederii, este slujitor al diavolului! Asta ar fi un fel de hula. Desigur, cei care au astfel de daruri in general sunt foarte smeriti si le folosesc mai ales in scop duhovnicesc.

Sfintii parinti sunt prudenti in astfel de cazuri tocmai pentru a-l feri pe un astfel de ascet de pacatul mandriei. Apoi exista si duhuri pitonicesti care pot si ele descoperi viitorul. De acestea se folosesc vrajitorii. De aceea, prudenta, in astfel de cazuri e absolut necesara.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.08.2010, 11:02:17
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Evanghelia este deschisa la maslu pentru ca asa este slujba. nu se face pentru vrajitorii. asta este singurul moment cand un mirean o deschide.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
deschiderea bibliei dulcineea Din Noul Testament 39 17.05.2011 22:15:32
Ce este deschiderea cartii si daca este justificata? LETYTIA Intrebari utilizatori 12 06.01.2011 23:00:25
E admis deschisul cartii in crestinism ? heorhe Generalitati 11 11.10.2010 00:10:58
Deschiderea cartii Eliana Generalitati 6 08.10.2010 17:34:16
deschiderea cartii sfinte lory_rose Generalitati 12 15.05.2007 00:08:34