Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 23.06.2010, 11:52:39
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aetius Vezi mesajul
din diverse zvonuri am dedus ca acel vecin i-a facut o papusa si i-a infipt tot felul de ace si descantece diavolesti. acum ma simt eu tot mai rau.
---------------

In acest context ce pot sa fac sa ma apar, pe mine si membrii familiei mele ? mentionez ca fiul vecinului a murit in conditii suspecte, atac de inima la 25 de ani si el crede si acum ca unul din membrii familiei mele l-a bleastemat si eu stiu ca nu e asa .
Vezi unde duce suspiciunea exagerata bazata pe zvonuri?.............

Vecinul crede ca unul din voi i-a facut ceva de i-a murit baiatul (suspiciune exagerata dusa pina la extrem, pina la a junge sa creada), iar acum voi credeti ca vecinul v-a facut ceva de va merge rau (alta suspiciune exagerata dusa la extrem, dusa la nivel de "credinta")...

Asa cum nu e adevarat ca voi i-ati fi facut ceva necurat baiatului vecinului dar el tot crede asta, asa poate ca nu este adevarat nici ca vecinul v-ar fi facut ceva necurat voua...

Dar in mod cert, daca voua va intra in cap cum ca v-ar fi facut ceva, atunci sigur o sa va simtiti rau pt ca va autosugestionati si reinterpretati atribuind semnificatia oricarui eveniment negativ pe seama unor presupuse lucruri necurate.

Parerea mea e sa va tineti de biserica si invatatura bisericii si sa nu va bateti capul cu ce v-ar putea face unul sau altul.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 24.06.2010, 11:37:07
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

stiu doar ca blestemele de parinti se prind in masura in care parintele tau sufera iar tie nu iti pasa pur si simplu chiar daca acel parinte nu blesteama totusi va exista unul nevazut care il va paste pt suferinta si durerea provocata parintelui tau cum are fii ficeorul care isi bate tatal,la randul lui pace nu va aveea si nici liniste............
nu stiu in cazul in care parinti ar fii betivi si ar cere bani de bautura si nu le dai atunci ei incep a blestema nu stiu cat se prinde acest blestem?????
cu totate ca ei cer de bautura si se folosesc de blestem ca o intimidare a copilului...
dar in cele mai multe ori cred ca se prinde daca copiii nu apuca sa si cera iertare fata de atitudinea lui si sa i para rau in sufletului pt cele intanplate ca asta e si marea taina a NT iertarea...care sa vina din ininma si nu de pe buze formal.......
eu cred caci cum ne purtam noi cu parinti nostri asa si noi vom fii tratati dar incercam sa negam acst lucru sa zicem ca asa a fost sa fie.....
e adevar ca daca lasam in voia Domnului si avem credinta cat de mica in iubire fata de cei din jur e posibil sa schimbam cursul vieti prin faptele noastre....
dar oricum nu cred ca e de joaca cu blestemele parintilor....eu cred ca se prind,cred cu exceptia celor care blesteama pt bani de bautura!daca gresesc corectati ma!
Reply With Quote
  #93  
Vechi 24.06.2010, 11:56:47
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

E bine sa stim ca omul nu trebuie sa blesteme, ci trebuie sa se roage. Cel ce se roaga este ferit de orice blestem. Nu trebuie sa credem ca exista formule magice care aduc rau oricarei persoane fie ca e credincioasa sau nu. S-a spus ca blestemul prinde radacina atunci cand exista nedreptate. Eu sunt de parere ca blestemul rodeste doar in cel care nu este unit cu Dumnezeu. Dragostea lui Dumnezeu care se revarsa in inima celui ce I se roaga, topeste orice rautate venita din partea semenilor.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 04.07.2010, 13:33:36
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Blestemele si vrajile exista, chiar daca noua ne convine sa le ignoram, astfel crezand ca putem scapa. Cei ce spun ca nu exista inca n-au intalnit asa ceva si bine este.
Asa cum a spus si Partenie si Costel, acestea nu se ating de sufletul curat care este in stransa relatie cu Dumnezeu si nici daca ele vin din partea unei persoane care ajunge sa faca asta nefondat ci pentru ca a devenit obisnuinta sa blesteme pe toti cei ce nu sunt de acord cu ce zice sau ce face ea.
De asemeni blestemul este o arma cu doua taisuri, poate taia si pe cel blestemat si pe cel ce blesteama....depinde insa de fiecare in ce relatie este cu Dumnezeu si de ce s-a ajuns la blestem.
Inca ceva, blestemul spus mai ales de parinti sau de persoanele nedreptatite nu trebuie sa fie chiar o incantatie...este de ajuns oftatul celui oropsit pentru ca pedeapsa sa fie uneori capitala.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 26.07.2010, 16:50:00
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Este bine ca cei doi - cel ce blesteama si cel blestemat - sa ajunga la impacare. Blestemul afecteaza amble parti: isi face efectul si se intoarce.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 20.09.2010, 16:22:51
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Este bine ca cei doi - cel ce blesteama si cel blestemat - sa ajunga la impacare. Blestemul afecteaza amble parti: isi face efectul si se intoarce.
Si eu cred acest lucru. Exista niste rugaciuni de dezlegare de blestem, pe care le rosteste preotul, la cerere.Bine ar fi ca omul sa-si fereasca buzele de a rosti blesteme.In Psaltire exista niste blesteme cutremuratoare.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #97  
Vechi 20.09.2010, 17:48:27
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cuvantul are mare putere

O rugaciune foarte eficienta in indepartarea blestemelor e cea a Sf. Ciprian(cred ca mana Sfantului se afla la biserica Zlatari din Bucuresti)--,,Asa,Doamne,Stapane a toate,auzi-ma pe mine nevrednicul,slujitorul Tau si dezleaga pe robul(roaba)Ta(numele)de toate legaturile satanei si daca este legat in cer,sau pe pamant,sau cu piele de animale necuvantatoare,sau cu fier,sau cu piatra,sau cu lemn,sau cu scriere,sau cu sange de om,sau cu al pasarilor,sau cu al pestilor,sau prin necuratire,sau in alt chip,sau abatut asupra lui,sau daca din alta parte au venit,din mare,din fantani,din morminte,sau din orice alt loc,sau daca au venit prin unghii de om,de animal,sau ghiara de pasare,sau prin serpi(vii sau morti),sau prin pamantul mortilor,sau daca au venit prin strapungerede ace,dezleaga-le pentru totdeauna in clipa aceasta,Doamne cu puterea Ta cea mare.''
Reply With Quote
  #98  
Vechi 07.06.2011, 19:48:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
S-a spus ca blestemul nu se prinde atunci cand nu exista o motivatie clara. Dar poate exista o motivatie clara pentru blestem in conditiile in care ni se cere sa iertam neincetat?
Bine punctat , dar blestemul exista , exista si cei ce blesteama si cei blestemati , iar ponoasele le trag ambele categorii . Va invit , pana una alta , sa lecturati ceva de folos :http://www.crestinortodox.ro/credint...eme-69875.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #99  
Vechi 17.06.2011, 12:59:05
victor20 victor20 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2011
Mesaje: 1
Implicit as avea si eu o intrebare,daca ar putea cineva sa ma ajute

De ceva vreme mi se intampla lucruri nu tocmai placute.Parintii mei sunt divortati de cand eu eram foarte mic,iar eu stau cu mama,bunica,sora si concubinul mamei.Numai ca atunci cand ma mai cert cu mama ea incepe de multe ori sa ma injure si sa ma blesteme.Nu sunt tocmai mandru sa spun acest lucru,dar intr-o zi dupa o cearta mai serioasa,ea chiar mi-a ars lumanare cu foc negru.Eu am stins-o imediat ce am vazut.Cand este suparata pe mine imi zice sa ma vada mort,rece,teapan sau chestii de genul asta.Intr-o zi mi-a spus cineva ca in tinerete facea blesteme oamenilor care o suparau,dar pt o perioada s-a oprit pt ca ceva anume a speriat-o.Ce ar trebui sa fac pentru ca blestemele mamei mele sa nu se lege de mine,iar cele pe care le-a facut impotriva altora sa nu se intoarca impotriva mea?caci am auzit ca blestemul savarsit se intoarce impotriva celui care l-a facut si a copiilor lui.....daca mama m-a blestemat pomenind doar moartea si inmormantarea mea si daca doamne fereste acest blestem se indeplineste are doar efectul mortii sau poate avea si efecte care n-au fost pomenite si gandite de cel care a facut sau a zis blestemul? As mai avea si o alta intrebare care n-are legatura cu blestemele mamei mele.Daca parintii mei sunt despartiti,pacatul divortului va fi mostenit si de mine?adica daca ei au divortat voi divorta si eu pe viitor?intreb acest lucru deoarece eu cum n-am avut o familie cand eram copil mi-as dori ca pe viitor sa-mi intemeiez una.....asta este una dintre cele mai mari dorinte ale mele...o familie....familia pe care n-am avut-o cand eram copil....deci daca ai mei au divortat voi divorta si eu sau depinde in mare masura de mine(adica depinde de ce fel de partenera de viata imi iau si cum ma voi purta in casa)?ca sa fiu sincer as prefera mai degraba ca blestemul sa se adevereasca cu moartea decat ca din cauzele astea eu sa n-am o familie si sa traiesc singur.....va rog daca se poate sa-mi raspundeti si mie...sper ca mesajul meu sa fie vazut si de vreun preot care sa-mi raspunda,daca nu raspunsul e bine venit din partea oricui care are cunostinte in lucruri de genul acesta.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 17.06.2011, 13:50:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victor20 Vezi mesajul
De ceva vreme mi se intampla lucruri nu tocmai placute.Parintii mei sunt divortati de cand eu eram foarte mic,iar eu stau cu mama,bunica,sora si concubinul mamei.Numai ca atunci cand ma mai cert cu mama ea incepe de multe ori sa ma injure si sa ma blesteme.Nu sunt tocmai mandru sa spun acest lucru,dar intr-o zi dupa o cearta mai serioasa,ea chiar mi-a ars lumanare cu foc negru.Eu am stins-o imediat ce am vazut.Cand este suparata pe mine imi zice sa ma vada mort,rece,teapan sau chestii de genul asta.Intr-o zi mi-a spus cineva ca in tinerete facea blesteme oamenilor care o suparau,dar pt o perioada s-a oprit pt ca ceva anume a speriat-o.Ce ar trebui sa fac pentru ca blestemele mamei mele sa nu se lege de mine,iar cele pe care le-a facut impotriva altora sa nu se intoarca impotriva mea?caci am auzit ca blestemul savarsit se intoarce impotriva celui care l-a facut si a copiilor lui.....daca mama m-a blestemat pomenind doar moartea si inmormantarea mea si daca doamne fereste acest blestem se indeplineste are doar efectul mortii sau poate avea si efecte care n-au fost pomenite si gandite de cel care a facut sau a zis blestemul? As mai avea si o alta intrebare care n-are legatura cu blestemele mamei mele.Daca parintii mei sunt despartiti,pacatul divortului va fi mostenit si de mine?adica daca ei au divortat voi divorta si eu pe viitor?intreb acest lucru deoarece eu cum n-am avut o familie cand eram copil mi-as dori ca pe viitor sa-mi intemeiez una.....asta este una dintre cele mai mari dorinte ale mele...o familie....familia pe care n-am avut-o cand eram copil....deci daca ai mei au divortat voi divorta si eu sau depinde in mare masura de mine(adica depinde de ce fel de partenera de viata imi iau si cum ma voi purta in casa)?ca sa fiu sincer as prefera mai degraba ca blestemul sa se adevereasca cu moartea decat ca din cauzele astea eu sa n-am o familie si sa traiesc singur.....va rog daca se poate sa-mi raspundeti si mie...sper ca mesajul meu sa fie vazut si de vreun preot care sa-mi raspunda,daca nu raspunsul e bine venit din partea oricui care are cunostinte in lucruri de genul acesta.
Victor, tu mergi la biserica? iti faci rugaciunile dimineata si seara? iti faci semnul crucii? tii post? cand mai incepe maica-ta, tu sa nu ii raspunzi, ci sa te rogi in gand sa o o imblanzeasca Dumnezeu, sa se potoleasca.

Eu nu am auzit ca divortul sa fie pacat. Altele sunt pacate, cele care conduc la el, printre care adulterul. Sa stii ca si parintii mei sunt divortati, dar eu tot am de gand, cu ajutorul lui Dumnezeu, sa am o familie trainica. Sa te ajute Dumnezeu in cele bune!

Of, e mare pacat ce face mama ta, mare pacat. Sfatul meu e sa vorbesti cu un parinte despre asta, il poti cauta si la biserica apropiata de casa ta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
blestemul de sine fallen Intrebari utilizatori 17 16.08.2011 12:31:48
Blestemul uciderii de frate ! Radu32 Generalitati 20 21.09.2010 18:15:59
Blestemul liliana1 Intrebari utilizatori 3 23.04.2010 10:12:21