Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 05.12.2013, 11:00:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

O să mă uit pe ele, dar să știi că treburile nu stau chiar cum prezintă statisticile generale pentru că a fi vegetarian poate însemna să fii de nevoie (mănînci în mare parte orez că nu ai de ales dacă trăiești în țările asiatice), poți mînca cipsuri, cartofi prăjiți și alte prăjeli / copturi nesănătoase, poți consuma la greu Euri - că doar nu-s din animale (nu neapărat), poți să nu mănînci măcar o dată pe zi hrană crudă, poți să abuzezi de anumite feluri de mîncare (prea multe fructe = exces de zahăr, prea mult spanac gătit și avocado șamd = exces de acid oxalic, prea multă pîine albă = ...), poți să nu-ți pese deloc de nici o regulă de asociere, poți păpa la greu produse modificate genetic (cum mare succes au la americani tofurkey și chestii de genul ăsta), nuci + alune îmbibate cu aflatoxină (naturală, prezentă în coaja lor și de multe ori ignorată) șamd, șamd.

Deci nu-i de mirare că uni-s viigăni și dă boala peste ei de mor înainte de vreme. A fi viigăn și atît nu e suficient.

Oricum, să nu deviem prea mult discuția inițială despre b12.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 05.12.2013, 11:14:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul

Iată totuși un articol destul de detaliat, cu o bibliografie bogată, despre prezența vitaminei B12 în spirulină (folosiți Google Translator la nevoie):

http://www.natesis.com/spiruline-et-...s,fr,8,121.cfm

Este interesant de aflat de mai sus ce forme ale cobalaminei se găsesc în spirulină, cum s-au făcut testele și dacă omul le poate folosi pentru aportul atît de necesar sănătății.
Se pare ca acest continut, depinde de metoda de productie/procesare.

Oricum:

Citat:
Ils quantifient cette méthylcobalamine par essai microbiologique et test de chimiluminescence et trouvent respectivement des teneurs de 38,5 ”g (+/- 2 microgram) et de 35,7 microgram (+/- 2 ”g) pour 100 g de biomasse sèche.
O singura pastila de B12 contine 1000 micrograme si costa cam 0.6ron

3kg spirulina, care contin aceeasi cantitate de B12 (teoretic, practic poate sa nu contina mai deloc), costa de la 1000 RON in sus.

Cantareste singur :)

Am vrut sa-ti zic mai demult, dar oricum erai capos atunci, pe urma ziceai ca sunt eu rautacios. :P
Oricum, nu cred ca ai mancat tu prea multa spirulina sau muraturi sau bors sau drojdie de bere de atunci.


__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 05.12.2013 at 11:17:04.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 05.12.2013, 11:19:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
O să mă uit pe ele, dar să știi că treburile nu stau chiar cum prezintă statisticile generale pentru că a fi vegetarian poate însemna să fii de nevoie (mănînci în mare parte orez că nu ai de ales dacă trăiești în țările asiatice), poți mînca cipsuri, cartofi prăjiți și alte prăjeli / copturi nesănătoase, poți consuma la greu Euri - că doar nu-s din animale (nu neapărat), poți să nu mănînci măcar o dată pe zi hrană crudă, poți să abuzezi de anumite feluri de mîncare (prea multe fructe = exces de zahăr, prea mult spanac gătit și avocado șamd = exces de acid oxalic, prea multă pîine albă = ...), poți să nu-ți pese deloc de nici o regulă de asociere, poți păpa la greu produse modificate genetic (cum mare succes au la americani tofurkey și chestii de genul ăsta), nuci + alune îmbibate cu aflatoxină (naturală, prezentă în coaja lor și de multe ori ignorată) șamd, șamd.

Deci nu-i de mirare că uni-s viigăni și dă boala peste ei de mor înainte de vreme. A fi viigăn și atît nu e suficient.
Denialist capos :)

Logica nu prea corespunde cu realitatea, pentru ca studiul nu cred ca a fost facut pe cei vegani de nevoie, adica prin Asia, China, etc.iar cei care devin vegan prin alegere in general cauta sa aiba un stil de viata sanatos si la o adica, nu cred ca aia exclusiv vegani ar fi mai viciosi in alegerea alimentelor decat aia care maninca si peste sau ovolacto.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 05.12.2013, 12:14:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Oricum, nu cred ca ai mancat tu prea multa spirulina sau muraturi sau bors sau drojdie de bere de atunci.
Spirulină o singură dată am mîncat cu paste, din alea verzi.

”Ești sigur” că murătulile, borșul și drojdia de bere conțin metilcobalamină? :) Adică vreau informații de pe saituri credibile.

De unde obține bacteria cobalt cînd punem varza, gogonelele sau castraveții la murat? În drojdia de bere se pare că ar fi: http://www.lhsc.on.ca/lab/metals/elements/27co.htm .

Cică Green leafy vegetables (oricare?!) ar avea 20-60 micrograme de cobalt la suta de grame

http://apjcn.nhri.org.tw/server/info/books-phds/books/foodfacts/html/data/data5p.html

Despre spirulină părerile sînt împărțite că ar conține b12.

Am întrebat pe net o nutriționistă vegană din Tm cît m-ar costa o întîlnire pentru a afla numele unor cărți serioase despre surse vegetale de b12 și n-a răspuns nimic...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 05.12.2013 at 12:29:54.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 05.12.2013, 14:27:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Spirulină o singură dată am mîncat cu paste, din alea verzi.

”Ești sigur” că murătulile, borșul și drojdia de bere conțin metilcobalamină? :) Adică vreau informații de pe saituri credibile.
Exista pastile cu vitamina B12, de exemplu complexul B. La fel, spirulina se gaseste sub forma de tablete. Cine e vegetarian nu trebuei sa ia si niste suplimente nutritive si vitamine? La fel, dieta vegetariana presupune mancarea a mai multor tipuri de alimente, ca sa asigure toate elementele necesare corpului. Pentru proteine sunt legume specifice, care asigura proteine vegetale. Exista doctor nutritionist, cred ca trebuie neaparat ca cineva care tine o dieta vegetariana sa-l consulte macar o data.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 05.12.2013, 14:40:06
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Dar numai B12 ti-a verificat? (nici nu stiu cum se masoara asta, ce fel de analiza este). Mineralele le-a verificat (Ca, Mg, Fe)?

Eu din cate am inteles este vroba de o (sau niste) bacterii pe care omul le produce in intestinul gros). Ele produc Vitamina B12.

Muraturile si borsul nu au treaba cu asta. Drojdia de bere contine alte B-uri.

Si nu e vorba de cobalt (mineral), ci de un compus al lui (cobalamina). Sunt doua chestii diferite.

Spirulina nu stiu ce contine. Cel mai bine mergi la un medic nutritionist sa te lamureasca.

Si tipul de alimentatie nu este singurul factor care influenteaza viata omului. Mai sunt si altii. Poti sa fii vegan si sa suferi de alte probleme si sa mori devreme, sau invers, sa fii omnivor si sa traiesti peste suta.

Si aspectul genetic conteaza.

Si revin la un lucru pe care tot il repeti: Dumnezeu nu a impus omului o anumita alimentatie. L-a facut incat sa poata manca de toate. Nu la facut nici exclusiv ierbivor (ca atunci ii facea stomca de vaca sau de oaie) si nici exclusiv carnivor.
Si nu a interzis sa manance ceva.
Si ma gandesc eu ca daca intr-adevar asa cum spui tu (si altii), omul era de la inceput altfel orientat. Dar s-a hranit de la inceput din vanat, lapte, oua, fructe, miere. Despre legume nu prea cred. Multe nici nu erau cunoscute pe atunci, iar de cultivat nu mai vorbim.

Si nu s-ar fi pus nici problema postului, n-ar fi fost nevoie (daca Dumnezeu ne-ar fi facut de la inceput doar ierbivori). Aici nu am surse ca stiu de cand dateaza si cum a fost definit postul, si daca Iisus sau apostolii lui au definit alimente de post si de dulce. Stiu ca ei se hraneau in general si cu peste si de aici am unele dubii ca acesta ar fi considerat de dulce (paine si peste mancau).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #137  
Vechi 06.12.2013, 04:59:22
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si nu s-ar fi pus nici problema postului, n-ar fi fost nevoie (daca Dumnezeu ne-ar fi facut de la inceput doar ierbivori). Aici nu am surse ca stiu de cand dateaza si cum a fost definit postul, si daca Iisus sau apostolii lui au definit alimente de post si de dulce. Stiu ca ei se hraneau in general si cu peste si de aici am unele dubii ca acesta ar fi considerat de dulce (paine si peste mancau).
Peștele nu este considerat de dulce la Muntele Athos, spre exemplu. Este un aliment curent.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 06.12.2013, 06:52:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Exista pastile cu vitamina B12, de exemplu complexul B. La fel, spirulina se gaseste sub forma de tablete. Cine e vegetarian nu trebuei sa ia si niste suplimente nutritive si vitamine? La fel, dieta vegetariana presupune mancarea a mai multor tipuri de alimente, ca sa asigure toate elementele necesare corpului. Pentru proteine sunt legume specifice, care asigura proteine vegetale. Exista doctor nutritionist, cred ca trebuie neaparat ca cineva care tine o dieta vegetariana sa-l consulte macar o data.
Ieri am luat prima pastilă cu metilcobalamină.

Cu spirulina am dubii. Mulți spun că merită să-ți faci acasă acvariu, că spirulina conservată nu are nici pe departe calitățile celei proaspete.

Cine e vegetarian și are o alimentație diversă și echilibrată nu are nevoie de suplimente. Dar există o excepție și, pînă găsesc o sursă naturală, o să iau pastile.

Trebuie să găsesc un doctor nutriționist vegetarian, altfel mă trimite să-mi cumpăr oă. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 06.12.2013, 07:23:35
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar numai B12 ti-a verificat? (nici nu stiu cum se masoara asta, ce fel de analiza este). Mineralele le-a verificat (Ca, Mg, Fe)?
Ne-am făcut o primă analiză, cît ne-a permis cantitatea de sînge recoltat. Fetiței i-au măsurat în plus calciul și e bine, iar nouă ne-am făcut o hemoleucogramă și din tot tabelul ăla numai un parametru sărea ușor de limită.

Citat:
Eu din cate am inteles este vroba de o (sau niste) bacterii pe care omul le produce in intestinul gros). Ele produc Vitamina B12.
Trebuie să ne mai documentăm despre bacteriile astea, de unde provin. Sînt curios cum le obțin producătorii de metilcobalamină.

Citat:
Muraturile si borsul nu au treaba cu asta. Drojdia de bere contine alte B-uri.
Probabil că nu au, dar nu e 100% cert.

Citat:
Si nu e vorba de cobalt (mineral), ci de un compus al lui (cobalamina). Sunt doua chestii diferite.
Cobalamina e o moleculă complexă ce ocupă jumate de pagină desenată și care are cobaltul în mijloc. Dacă nu e cobalt în butoi, sigur nu va fi nici b12. Dar, dacă e cobalt în butoi, nu știm sigur că va fi și b12...

Citat:
Spirulina nu stiu ce contine. Cel mai bine mergi la un medic nutritionist sa te lamureasca.
E unul din superalimentele pe care bine-ar fi să-l avem în meniu. Articole sînt pe net din belșug.

Citat:
Si tipul de alimentatie nu este singurul factor care influenteaza viata omului. Mai sunt si altii. Poti sa fii vegan si sa suferi de alte probleme si sa mori devreme, sau invers, sa fii omnivor si sa traiesti peste suta.
Da, dar noi acum îl discutăm pe cel alimentar.

Citat:
Si aspectul genetic conteaza.
Așa e. Eu cu vegetalele poate voi muri de moarte naturală la 65 de ani și altul care consumă orice, bea și fumează poate va trăi 85 de ani. Dar ăsta pentru mine nu e un argument să mănînc grăsime animală sau să mă apuc de fumat. Pe mine mă interesează să ating cei 65 de ani, nu să mor de atac cerebral sau de cancer la 45.

În cazul meu particular, tîrîi multe boli încă din copilărie și fac ce pot să mă lupt cu ele. Mai e o problemă care poate fi genetică, nu știu sigur: la 49 de ani bunicul a murit subit mergînd pe stradă și maică-mea la 50 de ani a avut atac cerebral cu urmări grave. Înțelegi deci de ce evit carnea și celelalte lucruri care pot înfunda vasele de sînge, parcă nu mi-e la îndemînă să mor peste 15 ani sau să devin o povară pentru familie.

Citat:
Si revin la un lucru pe care tot il repeti: Dumnezeu nu a impus omului o anumita alimentatie. L-a facut incat sa poata manca de toate. Nu la facut nici exclusiv ierbivor (ca atunci ii facea stomca de vaca sau de oaie) si nici exclusiv carnivor.
Si nu a interzis sa manance ceva.
Si ma gandesc eu ca daca intr-adevar asa cum spui tu (si altii), omul era de la inceput altfel orientat. Dar s-a hranit de la inceput din vanat, lapte, oua, fructe, miere. Despre legume nu prea cred. Multe nici nu erau cunoscute pe atunci, iar de cultivat nu mai vorbim.
Nu. El ne-a făcut liberi să facem ce vrem, inclusiv să mîncăm animale moarte. El a prevăzut posibilitatea căderii omului și a alterării naturii, dar iată că omul poate să atingă 80-90 de ani chiar și după mii de ani de atunci în condițiile în care natura înconjurătoare e alterată, coruptă.

Citat:
Si nu s-ar fi pus nici problema postului, n-ar fi fost nevoie (daca Dumnezeu ne-ar fi facut de la inceput doar ierbivori). Aici nu am surse ca stiu de cand dateaza si cum a fost definit postul, si daca Iisus sau apostolii lui au definit alimente de post si de dulce. Stiu ca ei se hraneau in general si cu peste si de aici am unele dubii ca acesta ar fi considerat de dulce (paine si peste mancau).
Postul datează încă de cînd Adam și Eva trăiau fericiți în Eden, avînd o singură interdicție de respectat.

Iisus a mîncat pește deoarece a locuit în sate de pescari. Ce-ai fî vrînd să aibă ei la masă, quinoa și sacha inchi? :) (Apropo, sacha inchi sînt niște semințe peruane atît de grase, de bogate în uleiuri care se găsesc în pește încît ai impresia că mănînci pește cînd le mesteci...)

Apoi nu confunda intenția bună a Lui Hristos (Rațiunea sau Logosul care a gîndit planul creației) cu pofta gurii și a stomacului omului de după cădere. Vezi spre exemplu episodul cu evreii care pribegeau prin pustie după ce au fost eliberați; oamenii au cerut mîncare, Dumnezeu le-a dat pîine, ei apoi nu s-au mulțumit cu atît și au cerut carne, Dumnezeu le-a îndeplinit cererea... Ce înțelegi de aici?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 08.12.2013, 15:56:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Am primit recent un răspuns, îl redau mai jos:

Stimate domnule Ionut,
Radacina de tataneasa, spanacul si soia, cultivate ecologic, contin B12.

Doamne ajuta!

Dr. Doru Laza

Am citit despre rădăcina de tătăneasă și se spune că e singura plantă care poate să absoarbă cobaltul / B12 din sol. Are rădăcini foarte lungi, cică pot atinge 3 metri.

http://www.herballegacy.com/ThesisChemical.html

Frunzele se pare că nu conțin B12 decît extrem de puțină:

http://intellectualliving.blogspot.r...s-comfrey.html

Planta asta are puteri de vindecare miraculoase... dar de unde o luăm? Unde crește?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde