Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 12.02.2013, 15:16:54
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Lasa hrisca ,se moaie in apa si e buna ,desi cam scumpa.
Dar fasolea cruda stiu ca este toxica.
Fasolea nu este toxica deloc ci este foarte sanatoasa.
http://www.nutritie-sanatoasa.ro/art...te/Legume/861/
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #122  
Vechi 12.02.2013, 15:24:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Amidonul continut in cartofi este un carbohidrat complex a carui digerare elibereaza lent glucide (19 glucide la 100 g) care nu vor duce la o crestere abrupta a glicemiei. Cartoful este o sursa de energie si favorizeaza prelungirea senzatiei de satietate.
Vitamina B. In special B1, care joaca un rol important in transmisia nervoasa si participa la transformarea glucidelor in energie. Pe langa vitamina B1, cartoful contine si vitaminele B2, B3 si B6.

Vitamina C. Este o vitamina esentiala pentru organism, mai ales iarna cand starea de oboseala este mai intens resimtita.

Fier. Cartoful aduce 0,80 mg/100 g din acest mineral extrem de benefic pentru persoanele anemice.

Potasiu. Un singur cartof poate oferi 21% din necesarul zilnic de potasiu al organismului. Datorita continutului de potasiu, cartoful are proprietati diuretice.

Magneziu. Un mineral care actioneaza eficient impotriva stresului si a oboselii.
Cel mai sanatos este sa-i fierbi in coaja la abur sau in apa, timp de 20-25 de minute. Astfel, nutrientii si valoarea energetica (85 kcal/100 g) se vor pastra intacte.
Maria,

Și eu consum cartofi, dar nu ca aliment de bază. Incontestabil aduce și cartoful aportul lui de nutrimente, însă nu are atîtea calități cîte au alte legume.

Ideea e că românii în general consumă cartofi extrem de des, în detrimentul altor bucate pe care nu le mănîncă mai niciodată, cum ar fi de exemplu soia sau năutul sau lintea sau sfecla sau spanacul șamd. Rotația pireu - cartofi fierți sau aburiți sau la cuptor - cartofi prăjiți - cartofi copți NU înseamnă diversitate. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 12.02.2013, 15:26:15
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Maria,

Și eu consum cartofi, dar nu ca aliment de bază. Incontestabil aduce și cartoful aportul lui de nutrimente, însă nu are atîtea calități cîte au alte legume.

Ideea e că românii în general consumă cartofi extrem de des, în detrimentul altor bucate pe care nu le mănîncă mai niciodată, cum ar fi de exemplu soia sau năutul sau lintea sau sfecla sau spanacul șamd. Rotația pireu - cartofi fierți sau aburiți sau la cuptor - cartofi prăjiți - cartofi copți NU înseamnă diversitate. :)
Nici nu am spus ca trebuie consumati preponderent si mai ales nu in detrimentul alimentelor mentionate de tine care sunt foarte sanatoase. Am spus doar ca nu sunt chiar atat de lipsiti de nutrienti asa cum spunea cineva mai inainte.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #124  
Vechi 28.02.2013, 12:20:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Opinia generală după zeci de linkuri găsite pe Internet este că B12 se găsește doar în unele alimente de origine animală. Spre exemplu, aici aveți o listă aparent exhaustivă:

http://www.healthaliciousness.com/ar...itamin-B12.php


Iată totuși un articol destul de detaliat, cu o bibliografie bogată, despre prezența vitaminei B12 în spirulină (folosiți Google Translator la nevoie):

http://www.natesis.com/spiruline-et-...s,fr,8,121.cfm

Este interesant de aflat de mai sus ce forme ale cobalaminei se găsesc în spirulină, cum s-au făcut testele și dacă omul le poate folosi pentru aportul atît de necesar sănătății.


Pînă la proba contrarie, eu unul nu pot crede că B12 nu se găsește decît în carne, lactate și ouă. Dacă animalele sînt capabile să extragă această vitamină din plante, de ce omul nu ar face asta? Dacă plantele nu conțin acea bacterie generatoare de B12, atunci animalele de unde au luat-o pînă să se inventeze suplimentarea sau fortifierea furajelor lor cu această vitamină?

Și la urma urmei, dacă Dumnezeu îi recomandă omului stilul de viață total vegetarian, oare I-a scăpat Lui din vedere că omul va avea carențe de B12 în urma consumului exclusiv de vegetale?

Mi se par întrebări de bun simț care așteaptă răspunsuri. Pînă atunci, deși teoria spune că omnivorii ar trebui să nu aibă probleme, practica arată că și ei au carențe de B12 la modul statistic îngrijorător. Cum este posibil? Poate că din cauza frigerii sau prăjirii cărnii sau ouălor în locul fierberii sau din cauză că nici sărmanele animale de fermă dopate cu suplimente sintetice nu le procesează corect pentru a furniza omului necesarul de cobalamină activă, folosibilă.

De aceea recomand și eu la rîndu-mi să faceți di cînd în cînd teste, indiferent dacă sînteți vegetarieni sau nu. Și, dacă aveți carențe, încercați să evitați produsele sintetice de la farmacie care poartă eticheta de suplimente de B12 și să căutați surse naturale pe care să le consumați, dacă e posibil, cît mai netratate termic.


Rămîne de văzut dacă într-adevăr soia, drojdia, cerealele integrale, murăturile și alte alimente obișnuite pentru noi conțin sau nu această vitamină.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 04.12.2013, 12:51:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Ne-am făcut analizele, eu și toată familia. Toți avem carențe, mai ales copilul.

Pînă la proba contrarie, trebuie să suplimentăm deficitul. Din păcate în farmacii se găsește doar cianocobalamina, dar am comandat de pe net metilcobalamina.

Cianocobalamina este forma artificială care nu se găsește în natură și care e mult mai ieftin de produs și cel mai ușor de depozitat, de aia doar forma asta se vinde în farmacii la noi. Plus că e de fapt cianură în cantități mici care se eliberează în corp la metabolizarea în metilcobalamină.

Forma cu metil se pare că e cea mai bună pentru a fi folosită de noi.

Cel mai util sait mi s-a părut ăsta, unde oamenii explică foarte clar ce se știe despre b12, pe înțelesul tuturor.

http://www.methylcobalamininfo.com/v...what-are-they/
http://www.methylcobalamininfo.com/m...yanocobalamin/

Să nu credeți că dacă sînteți omnivori neapărat nu aveți carențe de b12. Ar fi bine să faceți analizele (costă 45 de lei la Synevo) deoarece vitamina asta este de o importanță colosală pentru buna funcționare a organismului. Cîteva funcții: ajută în regenerarea celulelor, menține sănătos sistemul nervos, contribuie la sinteza ADNului, la generarea globulelor roșii - pe scurt cred că e cea mai importantă dintre vitamine.

Chiar dacă aveți la îndemînă surse de b12 activ, depinde de capacitatea de asimilare a fiecăruia dacă ajunge în cantități suficiente unde trebuie. Deci e bine să vă faceți analizele din cînd în cînd.

Despre cum se produce în laborator: http://www.321natural.com/2012/08/ho...-b12-made.html

Mai multe pe saiturile de mai sus. Și, nu uitați, doar niște bacterii o pot sintetiza. Nu plantele, nu animalele, nu omul. Dar probabil că omul a stricat ceva în echilibrul naturii că b12 a ajuns rarisimă în vegetalele care se găsesc în comerț. E posibil ca, dacă mîncați legume crescute într-o grădină în care s-a folosit doar îngrășămînt natural fermentat cum trebuie, să aveți parte de necesarul de b12.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 04.12.2013 at 12:55:56.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 04.12.2013, 16:54:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Deci nu e chiar asa un mit pana la urma, nu? :)

Ma indoiesc ca legumele alea incorporeaza B12 in procesul de crestere, e vorba mai degraba de urmele de bacterii producatoare de B12 de pe ele.
Iar legumele alea le speli inainte sa le maninci, deci..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 05.12.2013, 07:12:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci nu e chiar asa un mit pana la urma, nu? :)
Într-adevăr.

Citat:
Ma indoiesc ca legumele alea incorporeaza B12 in procesul de crestere, e vorba mai degraba de urmele de bacterii producatoare de B12 de pe ele.
Iar legumele alea le speli inainte sa le maninci, deci..
Ar trebui să aflăm mai multe despre bacteria cu pricina. Poate că vitamina generată încă de cînd bacteria e în pămîntul din care încolțește plăntuța e absorbită și ștocată, deci ar face parte din vegetala respectivă. De ce să fie vorba doar de suprafața plantei?

Oricum, la designul inițial al lumii, fii sigur că Lui Dumnezeu nu i-a scăpat din vedere treaba asta cu b12. Altfel ar fi spus omului să adauge la meniu lactate, ouă, ficățel etc. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 05.12.2013, 09:22:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pacat ca a trebuit sa afli pe calea cea grea, caposule
Sa dea Dumnezue sa nu se fi intamplat deja ceva rau, mai ales la copil.

Nici eu n-am crezut ca au sa se manifeste asa rapid carentele, in definitiv de cand ati renuntat si la lapte/oua? Un an, poate un an si ceva.

Exista tabele cu continutul de B12 in diverse alimente, ca si certitudine rezonabila, legumele sigur n-ai sa le gasesti pe acolo.

Adam, foarte probabil, avea alta biologie.

Acum, in lumea moderna exista alternative la a manca lacatate, oua, carne: pastilutza.

Dar asta ar trebui sa te ajute sa-ti pui niste semne de intrebare vizavi de ceea ce este cu adevarat alimentatie naturala.

Si inca ceva, carentele celor exclusiv vegani nu se rezuma doar la B12.

De celelalte sa nu afli cumva tot din experienta proprie, dar mult mai tarziu si mai dureros.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 05.12.2013, 10:01:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pacat ca a trebuit sa afli pe calea cea grea, caposule
Sa dea Dumnezue sa nu se fi intamplat deja ceva rau, mai ales la copil.
Amin.

Citat:
Nici eu n-am crezut ca au sa se manifeste asa rapid carentele, in definitiv de cand ati renuntat si la lapte/oua? Un an, poate un an si ceva.
În februarie-martie vor fi 2 ani.

E posibil să fi avut carențe chiar cînd eram mare consumator de carne și produse animale la scală industrială. Dar atunci nici nu știam că există b12.

Citat:
Exista tabele cu continutul de B12 in diverse alimente, ca si certitudine rezonabila, legumele sigur n-ai sa le gasesti pe acolo.
Apropo de tabele, mă întreb cum or fi trăit asceții doar cu pîine și apă 100 de ani. Sănătoși și întregi la minte, activi fizic.

Citat:
Adam, foarte probabil, avea alta biologie.
Adam-Eva androginul? :))

Citat:
Acum, in lumea moderna exista alternative la a manca lacatate, oua, carne: pastilutza.
Sau injecția, plasturele... :) Deh, m-am născut la sfîrșitul lumii, n-am ales eu data.

Citat:
Dar asta ar trebui sa te ajute sa-ti pui niste semne de intrebare vizavi de ceea ce este cu adevarat alimentatie naturala.
Învățăm tot timpul, dacă vrem.

Citat:
Si inca ceva, carentele celor exclusiv vegani nu se rezuma doar la B12.

De celelalte sa nu afli cumva tot din experienta proprie, dar mult mai tarziu si mai dureros.
Oricare ar fi, b12 le bate pe toate la importanță. O listă, un link?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 05.12.2013, 10:39:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10479225

Mortality in vegetarians and nonvegetarians: detailed findings from a collaborative analysis of 5 prospective studies.

Key TJ, Fraser GE, Thorogood M, Appleby PN, Beral V, Reeves G, Burr ML, Chang-Claude J, Frentzel-Beyme R, Kuzma JW, Mann J, McPherson K.
Source

Imperial Cancer Research Fund, Cancer Epidemiology Unit, Oxford, United Kingdom. key@icrf.icnet.uk

Abstract

We combined data from 5 prospective studies to compare the death rates from common diseases of vegetarians with those of nonvegetarians with similar lifestyles. A summary of these results was reported previously; we report here more details of the findings. Data for 76172 men and women were available. Vegetarians were those who did not eat any meat or fish (n = 27808). Death rate ratios at ages 16-89 y were calculated by Poisson regression and all results were adjusted for age, sex, and smoking status. A random-effects model was used to calculate pooled estimates of effect for all studies combined. There were 8330 deaths after a mean of 10.6 y of follow-up. Mortality from ischemic heart disease was 24% lower in vegetarians than in nonvegetarians (death rate ratio: 0.76; 95% CI: 0.62, 0.94; P<0.01). The lower mortality from ischemic heart disease among vegetarians was greater at younger ages and was restricted to those who had followed their current diet for >5 y. Further categorization of diets showed that, in comparison with regular meat eaters, mortality from ischemic heart disease was 20% lower in occasional meat eaters, 34% lower in people who ate fish but not meat, 34% lower in lactoovovegetarians, and 26% lower in vegans. There were no significant differences between vegetarians and nonvegetarians in mortality from cerebrovascular disease, stomach cancer, colorectal cancer, lung cancer, breast cancer, prostate cancer, or all other causes combined.


De studiat (primul link in special)

http://www.beyondveg.com/index.shtml

http://www.westonaprice.org/vegetari...ina-study-myth

http://healthcorrelator.blogspot.ro/.../China%20Study

http://en.wikipedia.org/wiki/Carnosine
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 05.12.2013 at 11:09:47.
Reply With Quote
Răspunde