Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 29.09.2012, 19:22:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Intelept, serios, dar credincios?
Inteleg ca vrea sa va stimuleze creativitatea, dar cum ramane cu bietii copiii?
Masa de manevra (exercitiu)?


Are mare incredere in voi, fara exceptie sau nu-l prea intereseaza cum se reflecta handicapurile de intelegere a fiecarui profesor in ceea ce primeste efectiv utilizatorul final (copilul?).

Sau poate doar vrea sa justifice lipsa unui manual, pedaland pe partea cu creativitatea profesorilor?



Pe mine m-ai facut curios.
Cum l-ai prezenta, facand apel la indemnurile de "free thinking" care ziceai ca le-ai primit?

1) S-ar putea sa ai dreptate in privinta manualelor. Nu sunt sigura ca am dreptate eu (dar, intre paranteze fie spus, mi-ar placea sa te citesc si pe tine odata scriind asta pe aici; am impresia, sau ma insel, ca esti intotdeauna 100 la 100 sigur de ceea ce spui, si la fel de sigur ca interlocutorul tau se inseala)

2) Si serios, si intelept, si credincios. (inspectorul)

3) Trebuie sa stii ca aici in Belgia nu exista manuale pentru nici o materie. Exista doar programa. Deci, nu prea vad cum ar putea tocmai ortodocsii sa introduca un manual. Sigur, in Romania este alta situatie.

4) Nu am avut in mana toate manualele de religie romanesti, dar au citit si auzit de la persoane in care am incredere, acum mai multi ani ce-i drept, ca nu sunt prea grozave, au fost facute prea in graba si nu inbunatatite destul. De asta am zis: decat proaste, mai bine de loc. Dar poate le-or fi inbunatatit pe urma. Cele pe care le-am vazut mi s-au parut ca inghesuie prea multa informatie si dau prea putina ocazie elevilor sa analizeze un text, sa reflecteze asupra unei probleme, sa gandeasca si ei insisi.

Un manual nu ar trebui sa blocheze cunoasterea, inclusiv religioasa, ar trebui sa deschida si sa faca foame elevului interesat, ca sa poata citi si afla mai mult. Nu mi s-au parut asa manualele pe care le-am deschis. In plus, erau foarte aride.

Poate pentru mine, ideea de manual este prea mult legata de manualele de pe vremuri (eu am facut scoala in Romania inainte de 89) la materii 'ideologizanbile' ca istoria, de exemplu, care dau elevului o gandire unica; Nu asa ar trebui sa faca Biserica. Dogmatica nu este ideologie si nici in ortodoxie nu exista o gandire unica, ca in partid. Exista dogme, da, dar ele au fost formulate doar ca sa evite ereziile. Mai ales negativ. Sa opreasca gandirea de la pericole.
Nu, nu propun 'free thinking' cum insinuezi tu.. propun ortodoxia!

5) Nu are neaparat incredere in noi toti, insa nici in eventuala comisie care ar crea un manual sau chiar o programa foarte exacta.
Poate situatia este alta in Romania insa predarea religiei este o chestiune foarte delicata care cere mult discernamant si aplicare la persoane (nu uita ca aici, avem fdoarte putini elevi in clasa: uneori unul singur!). Daca face un profesor greseli in documentele facute de el, macar nu se va reprosa Bisericii asa de usor ca preda greseli. Daca insa o greseala se gaseste in manual, atunci cantareste mai greu.

6) Cum predau despre iad? Depinde la ce nivel. Dar ideea principala este ca iadul este departare de Dumnezeu, refuz al lui Dumnezeu, inchidere in sine (dragostei de sine exclusive), a dorintei de autonomie fata de Dumnezeu.
Nu Dumnezeu ne trimite in iad ca sa ne pedepseasca, ci viata noastra ne trimite acolo.
Le citez imaginea sfantului Isaak Sirul, ca lumina in acelasi timp da caldura pentru cei pregatiti, si foc pentru cei nepregatiti. Prezenta lui Dumnezeu este suferinta pentru ei.
Le mai spun ca iadul trebuie sa existe din cauza ca Dumnezeu l-a creat pe om liber.
(Doar cateva idei.)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 29.09.2012 at 19:45:33.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 01.10.2012, 14:35:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
1) S-ar putea sa ai dreptate in privinta manualelor. Nu sunt sigura ca am dreptate eu (dar, intre paranteze fie spus, mi-ar placea sa te citesc si pe tine odata scriind asta pe aici; am impresia, sau ma insel, ca esti intotdeauna 100 la 100 sigur de ceea ce spui, si la fel de sigur ca interlocutorul tau se inseala)
Poate dezvolti ideea ca nu mi-e prea clar la ce se refera.

Citat:
3) Trebuie sa stii ca aici in Belgia nu exista manuale pentru nici o materie. Exista doar programa. Deci, nu prea vad cum ar putea tocmai ortodocsii sa introduca un manual. Sigur, in Romania este alta situatie.
Ciudat.
Despre ce grupa de invatamant vorbim?
La facultati asa este si aici.Cu problemele de rigoare.
Adica cursurile devin la majoritatea obiectelor, ore de dictat.

Citat:
4) Nu am avut in mana toate manualele de religie romanesti, dar au citit si auzit de la persoane in care am incredere, acum mai multi ani ce-i drept, ca nu sunt prea grozave, au fost facute prea in graba si nu inbunatatite destul. De asta am zis: decat proaste, mai bine de loc. Dar poate le-or fi inbunatatit pe urma. Cele pe care le-am vazut mi s-au parut ca inghesuie prea multa informatie si dau prea putina ocazie elevilor sa analizeze un text, sa reflecteze asupra unei probleme, sa gandeasca si ei insisi.
Nu cred esti obligat sa urmezi litera cu litera manualul.
Dar mai bine un sprijin (manualul) + talentul profesorului decat doar talentul care la unii s-ar putea sa nu existe.

Citat:
Un manual nu ar trebui sa blocheze cunoasterea, inclusiv religioasa, ar trebui sa deschida si sa faca foame elevului interesat, ca sa poata citi si afla mai mult. Nu mi s-au parut asa manualele pe care le-am deschis. In plus, erau foarte aride.
La care obiect ti s-a parut ca manualul corespunde cu standardul exprimat de tine mai sus?

E ca si cand ai spune "scoala ar trebui sa fie interesanta".

Citat:
Poate pentru mine, ideea de manual este prea mult legata de manualele de pe vremuri (eu am facut scoala in Romania inainte de 89) la materii 'ideologizanbile' ca istoria, de exemplu, care dau elevului o gandire unica;
Si crezi ca la matematica de exemplu ar fi mai multe directii de gandire?

Citat:
Nu asa ar trebui sa faca Biserica. Dogmatica nu este ideologie si nici in ortodoxie nu exista o gandire unica, ca in partid. Exista dogme, da, dar ele au fost formulate doar ca sa evite ereziile. Mai ales negativ. Sa opreasca gandirea de la pericole.
Si care e linia dintre "directii de gandire" si "erezie"?

Citat:
Nu, nu propun 'free thinking' cum insinuezi tu.. propun ortodoxia!
Una originala?:)

Citat:
5) Nu are neaparat incredere in noi toti, insa nici in eventuala comisie care ar crea un manual sau chiar o programa foarte exacta.
Depinde cat de departe merge coruptia..

Daca o comisie nu e in stare sa aleaga un manual corect (sau de ce nu, mai multe), ce incredere avem ca profesorii si-au castigat posturile pe criterii de competenta autentica?

Citat:
Poate situatia este alta in Romania insa predarea religiei este o chestiune foarte delicata care cere mult discernamant si aplicare la persoane (nu uita ca aici, avem fdoarte putini elevi in clasa: uneori unul singur!). Daca face un profesor greseli in documentele facute de el, macar nu se va reprosa Bisericii asa de usor ca preda greseli. Daca insa o greseala se gaseste in manual, atunci cantareste mai greu.
Greselile din manuale se pot corecta mult mai usor decat cele din profesori!

Manualul are un "failsafe" care este profesorul.
"failsafe" pentru profesor este doar discernamantul elevului care este o perla rara!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 01.10.2012, 16:07:09
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Pui probleme importante.
Recunosc ca ai argumente bune pentru folosirea manualelor la religie.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate dezvolti ideea ca nu mi-e prea clar la ce se refera.
Nu imi amintesc sa fi citit ceva de tine in care sa scrii ca s-ar putea sa te inseli si sa dai dreptate si partenerului de discutie, cum tocmai am facut eu mai sus. Esti intransigenta intruchipata, cel putin eu asa te vad.
Si aici, de altfel, s-ar putea sa gresesc, ca nu citesc tot ce scrii.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ciudat.
Despre ce grupa de invatamant vorbim?
La facultati asa este si aici.Cu problemele de rigoare.
Adica cursurile devin la majoritatea obiectelor, ore de dictat.
Vorbesc despre invatamantul de stat.
Si nu zic ca este neaparat bine.
Se poate da si bibliografe, la facultati, nu numai dicta. Asa era la facultatile unde am fost eu.
Exista, totsi, o programa, din cate stiu, la majoritatea materiilor.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu cred esti obligat sa urmezi litera cu litera manualul.
Dar mai bine un sprijin (manualul) + talentul profesorului decat doar talentul care la unii s-ar putea sa nu existe.
Asta e adevarat.
Pana la urma, si la manual depinde f. mult de profesor ce reuseste sa transmita elevilor.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
La care obiect ti s-a parut ca manualul corespunde cu standardul exprimat de tine mai sus?
De manualele de religie vorbeam.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E ca si cand ai spune "scoala ar trebui sa fie interesanta".
Intr-adevar, scoala nu trebuie sa fie numai interesanta...
Si eu le mai zic elevilor ca la scoala e normal sa se SI plictiseasca.

Dar exista o cale de mijloc.. mai ales in zilele noastre unde au atatia factori disturbanti. Daca nu reusim sa le atragem si atentia si interesul, nu mai invata chiar nimic.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si crezi ca la matematica de exemplu ar fi mai multe directii de gandire?
Nu, dar religia nu e matematica. Si chiar si acolo exista mai multe abordari posibile.

La religie exista si diverse moduri de a formula acelasi adevar.
Dumnezeu este infinit, si nu poate fi cuprins de o singura formula sau de un maldar de formule. Nu asta fac dogmele ortodoxe de altfel.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si care e linia dintre "directii de gandire" si "erezie"?
Uite-te la literatra patristica si la formularea dogmelor. Au fost formulate numai cand era in pericol dreapta credinta. Altfel, exista si pareri teologice, exista si spatiu deschis discutiei si mai ales, participarii si rugaciunii.

Linia o traseaza dogmele formulate clar: despre Sfanta Treime, despre cele doua naturi ale lui Hristos, despre Biserica...
Dar sunt multe lucruri care nu sunt dogmatizate in ortodoxie.

Si oricum, trebuie sa ii lasi pe adolescenti si sa teoretizeze, sa discute, sa isi puna intrebari, sa fie sceptici. Este in firea lor. La cursul de religie si deci si in eventualele manuale ar trebui sa fie si un spatiu conceptual deschis pentru asa ceva.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Depinde cat de departe merge coruptia..
Daca o comisie nu e in stare sa aleaga un manual corect (sau de ce nu, mai multe), ce incredere avem ca profesorii si-au castigat posturile pe criterii de competenta autentica?
Aici cred ca ai dreptate.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Greselile din manuale se pot corecta mult mai usor decat cele din profesori!

Manualul are un "failsafe" care este profesorul.
"failsafe" pentru profesor este doar discernamantul elevului care este o perla rara!
Si aici, probabil.
Adica din argumentele tale imi dau seama ca exista pur si simplu argumente si pro si contra pentru manuale.. Si ca depinde de context. Pe cel romanesc nu il cunosc destul.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tradatorii lui Hristos - cei care-si abandoneaza copiii sau parintii! laurastifter Morala Crestina 62 05.12.2012 12:41:00
Copiii care nasc copii anastasia2008 Generalitati 22 23.03.2012 04:57:30
Dumnezeu a dorit o singura religie care sa uneasca toate popoarele lumii... mehiel Despre Biserica Ortodoxa in general 22 01.09.2009 17:58:48
CUNUNIA RELIGIOASA carmenpenzes Nunta 4 06.04.2008 15:22:55
intoleranta. Glamorous_witch Generalitati 5 17.12.2007 11:50:41