Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.07.2013, 18:02:34
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mulțumesc, Cezar, că ai adus puțină lumină în problema asta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.07.2013, 19:26:40
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Deci, dacă crezi că Fiul lui Dumnezeu S-a întrupat și a trăit printre noi oamenii ca să recăpătăm viața veșnică și asemănarea cu Dumnezeu, avînd acum prin El refacerea chipului Lui în noi, ce mai poate fi yoga?

Yoga (mai precis Guru Yoga) poate fi un compendiu de instructiuni psihologice care indica cum trebuie privit Hristos.
Cum trebuie inteles Chipul Lui in noi.

Esenta Guru yoga formala (pentru ca opereaza psihologic cu impresii iconice care se succed ritualic de mai multe ori) are cinci elemente de meditatie cheie:

1. Guru este Suprem (mintea aprofundeaza progresiv conceptul de “suprem” asociind / cunoscand /recunoscand calitati – acesta este procesul de sfintire al conceptului – Sursa Unica, Salvator Atotputernic, Atotprezent, Atotcunoscator, Aparator, Unic Salvator, Izvorator a Toate, Bine Perpetuu, Adevar… Sfintirea devine efectiva pentru noi atunci cand incepem sa CREDEM)

2. Guru “priveste” cu dragoste netarmurita catre privitor / Guru tanjeste sfasiat de dragoste sa se uneasca cu privitorul

3.Privitorul “priveste” cu dragoste netarmurita catre Guru / Privitorul tanjeste sfasiat de dragoste sa se uneasca cu Guru

4.Prin cele doua priviri incarcate cu dragoste si cele doua doruri inflacarate, Guru pogoara in inima privitorului, unde dragostea arde cu mare intensitate.

5.Mintea radacina (cea mai subtila minte – “sufletul”) a privitorului este preschimbata in natura Gurului care este Adevar si Bucurie Vesnica.

Ce aduce in plus Guru Yoga?
Instructiuni psihologice despre modul cum “arata” Adevarul (extatic) – Chipul - dincolo de chipuri.


__________________

Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.07.2013, 20:02:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Salut Florin,

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Yoga (mai precis Guru Yoga) poate fi un compendiu de instructiuni psihologice care indica cum trebuie privit Hristos.
Cum trebuie inteles Chipul Lui in noi.
Mai exact este metoda ta personalizată de a-L privi pe Hristos prin filtrul informațiilor hinduiste, corect? Mai știi și pe alții care au făcut sau fac așa ceva?

Citat:
1. Guru este Suprem (mintea aprofundeaza progresiv conceptul de “suprem” asociind / cunoscand /recunoscand calitati – acesta este procesul de sfintire al conceptului – Sursa Unica, Salvator Atotputernic, Atotprezent, Atotcunoscator, Aparator, Unic Salvator, Izvorator a Toate, Bine Perpetuu, Adevar… Sfintirea devine efectiva pentru noi atunci cand incepem sa CREDEM)
Adică Iisus Hristos chiar este Unicul Salvator pentru potențialii practicanți de Guru Yoga? Sau despre care unic Guru este vorba aici?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.07.2013, 20:09:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down ? ? ? ? ? ? ? ?

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Yoga (mai precis Guru Yoga) poate fi un compendiu de instructiuni psihologice care indica cum trebuie privit Hristos.



Chiar nu ti-e rusine si chiar nu realizezi cat de penibil esti cu astfel de aberatii - rataciri pe care le propovaduiesti aici pe acest forum ORTODOX ?
Fratilor , va rog sa nu luati de buna aberatiile acestor "invataturi" !
Frate Ioane , te rog din suflet sa nu-i faci jocurile acestui guru , in sensu ca tu prin ceea ce scri pui suflet , dragoste si nu in ultimul rand credinta , iar acest individ cauta sa te atraga in cursa lui prin tot felul de viclesuguri straine de ortodoxie !
Domnule guru Florin , iata un exemplu luat la intamplare de pe acest site de cum trebuie privit Hristos :
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...nti-68493.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.07.2013, 20:13:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Poate avea meditatia sau golirea mintii efectele pe care rugaciunea le are?
Aveti obligatia sa moderati thredul deschis de dvs. , atunci cand cineva o ia razna cu "invataturile" si "povestile" lui !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.07.2013, 21:11:18
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Salut Florin,

Mai exact este metoda ta personalizată de a-L privi pe Hristos prin filtrul informațiilor hinduiste, corect? Mai știi și pe alții care au făcut sau fac așa ceva?

Adică Iisus Hristos chiar este Unicul Salvator pentru potențialii practicanți de Guru Yoga? Sau despre care unic Guru este vorba aici?
Nu este metoda mea.

Guru Yoga este o forma de practica ritualizata care apartine sistemului budist Vajrayana.

Are radacinile in practicile hinduse care au exportat-o in Tibet (calugarii indieni Tilopa, Naropa).

Este practicata de calugarii tibetani Mahayana care are au primit imputernicirea sa practice Vajrayana.

Vajrayana are trei componente sudate: Guru Yoga, Stadiul de Generare si Stadiul de Finalizare. Stadiile de Generare si Finalizare sunt expresii ale Guru Yoga.

"Guru" = Invatator Mantuitor

"Yoga" = unire inlauntru

Din punct de vedere formal, are diferite reprezentari pentru diferite forme de Vajrayana, toate utilizand, fara exceptii, aceleasi functii si tipare psihologice.

Poate fi Buddha Tara, Buddha Vajradhara, Buddha Vairocana, Buddha Vajrayogini......Aspectul formal este important doar din punct de vedere al atributiilor.

Sunt "icoane" a caror functie de baza este sustinarea procesului de intelegere esential.

Etapele descrise mai sus ( credinta, dragostea reciproca, unirea) sunt practicate zilnic de calugarii tibetani de cel putin patru ori pe zi in cadrul unor practici liturgice destul de elaborate.
__________________

Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.07.2013, 22:53:16
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Chiar nu ti-e rusine si chiar nu realizezi cat de penibil esti cu astfel de aberatii - rataciri pe care le propovaduiesti aici pe acest forum ORTODOX ?
Fratilor , va rog sa nu luati de buna aberatiile acestor "invataturi" !
Frate Ioane , te rog din suflet sa nu-i faci jocurile acestui guru , in sensu ca tu prin ceea ce scri pui suflet , dragoste si nu in ultimul rand credinta , iar acest individ cauta sa te atraga in cursa lui prin tot felul de viclesuguri straine de ortodoxie !
Domnule guru Florin , iata un exemplu luat la intamplare de pe acest site de cum trebuie privit Hristos :
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...nti-68493.html
Frate Cristian, amintește-ți te rog că am avut mereu un dialog cu Florin. El scriind ceea ce crede și (nu) cunoaște, eu scriind ceea ce cred și am experimentat, prin Mila Iubitului nostru Domn și Stăpân Iisus Hristos, lăudat fie în veci sfânt Numele Lui!
În prezent dialogăm de pe aceleași poziții. Fiecare a rămas în barca lui. Surprinzător poate, la prima vedere, tocmai eu, psihologul, nu găsesc deloc necesar ca vreo psihologie, fie ea și budistă, să fie necesară creștinilor pentru a se apropia de Adevăr și a-L cunoaște. Psihologia e bună, într-adevăr, dar pentru cu totul alte lucruri, anume socoteli pământești. Limitele ei sunt clare și, cu puțină smerenie, fiecare îi poate da cu piciorul la momentul potrivit, ca unei scări de care te poți dispensa. Când urcăm, așadar la Dumnezeu, coborînd adică în noi trufia minții, mototolindu-i steagul cât mai jos, atunci nu de psihologii avem nevoie ci doar de râvna inimii îndoliate de conștientizarea păcatelor și mângâiate de nădejdea vieții veșnice, prin Domnul. Iar toate acestea se petrec doar prin har, care nu coboară acolo unde găsește mândrie și prea mare încredere în puterile personale.
Că Florin face o mixtură între credințe și practici cu totul diferite, că tinde să procedeze reducționist, văzînd budismul capabil să conțină Neconținutul ori să cuprindă Necuprinsul... Ce să zic? E alegerea lui, conform însușirilor lui personale și harului pe care l-o fi primit ori ba. Dar dacă e botezat în Hristos, l-a primit. Cum, însă, se folosește de acest har... nu pot eu să judec.
Mult aș vrea să depășească etapa asta din dezvoltarea lui personală, însă dacă el ține morțiș să rămână în ea și vrea să ne arate și nouă cum stau lucrurile cu adevărat, ce pot să spun? Nimic altceva decât spun mereu: că încurcă tare de tot borcanele, că se ține la confuzie, în mod exemplar.

Păcat că Florin nu are pic de încredere în Biserica lui Hristos. Păcat, mare păcat.

Dumnezeu să ne ocrotească și să ne lumineze pe toți ca să purcedem pe drumul drept spre Împărăția Lui! AMIN+

Last edited by cezar_ioan; 15.07.2013 at 23:16:15.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.07.2013, 23:13:38
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Chiar nu ti-e rusine si chiar nu realizezi cat de penibil esti cu astfel de aberatii - rataciri pe care le propovaduiesti aici pe acest forum ORTODOX ?
Fratilor , va rog sa nu luati de buna aberatiile acestor "invataturi" !
Frate Ioane , te rog din suflet sa nu-i faci jocurile acestui guru , in sensu ca tu prin ceea ce scri pui suflet , dragoste si nu in ultimul rand credinta , iar acest individ cauta sa te atraga in cursa lui prin tot felul de viclesuguri straine de ortodoxie !
Domnule guru Florin , iata un exemplu luat la intamplare de pe acest site de cum trebuie privit Hristos :
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...nti-68493.html
Buna Cristi,

Eu nu propovaduiesc nici rataciri, nici aberatii.

Pur si simplu obiectivez niste operatii mentale si le compar cu alte sisteme religioase, in speta budismul vajrayana.

Eu cred ca este necesar sa echilibram "seductia", cu aceasta componenta rationala care obiectiveaza miscarile mintii.

Spun sa "echilibram" nu sa "anihiliam". Seductia trebuie sa-si faca lucrarea ei, iar ratiunea particica ei.

Nu cred ca se pierde nicio farama din sacralitate, daca investigam cu mintea analitic si contemplativ ce este sacralitatea insasi, sedusi fiind de sacralitate.

Nu vreau sa "rapesc" nicio lumina icoanei Lui Hristos.

Doar evidentiez principii.

Daca aceasta crezi ca-ti submineaza
credinta, accept apelativele.

Domnul Iisus sa te pazeasca! Amin.
__________________

Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.07.2013, 01:53:11
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Pur si simplu obiectivez niste operatii mentale si le compar cu alte sisteme religioase, in speta budismul vajrayana.

Doar evidentiez principii.
Bun, dar dacă este așa, cum de iese mereu la suprafață, în urma comparațiilor tale, strălucirea budismului? Necesitatea lui eliberatoare etc.

Obiectivez și eu acum principiul pe care îl evidențiezi: cum să prezentăm elogios budismul, față de umilul creștinism.

Și nu știu de ce dar am bănuiala că acest principiu al tău s-ar putea să placă multora dintre creștinii nevoitori, acelora care se țin cu adevărat la umilință...:)
Nici nu doream altceva, spre a se vădi mereu, cât mai clar, diferența dintre budism și creștinism.
Succes, așadar, mai departe!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.07.2013, 10:25:07
zargan zargan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2012
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Poate avea meditatia sau golirea mintii efectele pe care rugaciunea le are?
Nu au absolut nimic in comun. Prima presupune golirea mintii iar cea de a doua (rugaciunea) umplerea ei cu numele Domnului Isus.
Sfantul Ignatie Briancianinov avea o vorba: Numai prin cercare poti vedea adevarul (nu am pus ghilimele deoarece citatul este aproximativ, am retinut doar ce vroia sa spuna).
Daca doresti cu adevarat sa vezi diferentele, treci la fapte, dar, nu te apuca avand in minte dorinta de a compara, ci dorinta sincera de mantuire. Cu orice alta dorinta vei cadea in inselare si rezultatul va fi complet opus.
Sbornicul vol 2 trateaza chiar problema mirenilor care doresc sa inceapa rugaciunea lui Isus.
Doamne ajuta
__________________
Parintele Arsenie Boca: "Nu-ți deschide inima oricui, dar vorbește despre treburile tale cu omul înțelept și temător de Dumnezeu."
Reply With Quote
Răspunde