Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.10.2007, 18:59:50
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

"Doamne-Dumnezeul nostru,da-ne noua cuvant bun si tare,ca sa sarim intru apararea credintei Tale,in fata celor care Te hulesc si te nedreptatesc.
Puna,Doamne,in glasul nostru taria credintei,mireasma iubirii,dulceata nadejdii,puterea bunatatii,mangaierea rabdarii,ca astfel sa biruim pe cei necredinciosi,aducandu-i la picioarele Tale,si sa imputernicim mai tare pe credinciosi,ca vanturile incercarilor batand asupra lor,sa nu-i scoata din fagasele credintei.
Da-ne Doamne mai presus de toate putere de duh curat si inalt,pentru ca fiecare dintre noi sa fim drept marturisitori ai tai ,ostasi neinfricati,fie cu cuvantul,fie cu scrisul,fie cu orice alta fapta,netemandu-ne de nimeni si neinfricandu-ne de asupriri si cazne.
Statornici vrem sa fim in turma Ta,Doamne,fara ratacire de Tine si fara cadere in prapastia pacatului,ca Tu esti Adevar,Doamne,si Tie marire inaltam,acum si pururea-si in vecii vecilor.Amin."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.10.2007, 21:14:17
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fratilor, acum 5 min. am primit un telefon de la o prietena care este insarcinata in 7 saptamani. In urma ecografiei medicul i-a spus sa faca avort!M-a sunat sa imi ceara sfat.. Va rog pomeniti-o si voi la rugaciune sa o intelepteasca Maica Domnului, sa ii dea curaj sa isi duca crucea indiferent care va fi ea. Eu am incercat.. dar nu sunt decat un gunoi care nu are nimica bun. Pe fata o cheama Maria. (tot maria:D)
multumesc.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.10.2007, 21:59:21
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Toata rugaciunea mea de seara e pt Maria.:).O sa fie bine!!Maicuta Domnului nu sta degeaba acolo Sus.Sa ne rugam si Sf Nectarie care se stie ca a facut o minune intr-un caz asemanator chiar la noi in Romania.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.10.2007, 19:27:04
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Fratilor, acum 5 min. am primit un telefon de la o prietena care este insarcinata in 7 saptamani. In urma ecografiei medicul i-a spus sa faca avort!
Neaparat sa mai ceara parerea altor 2 medici inainte de a hotari ceva!
Dumnezeu sa o ajute!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.10.2007, 19:48:55
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La 6 sapt fatul are sub 2 mm. Ce a putut vedea medicul?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.10.2007, 20:15:19
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:)RH nu este compatibil cu al mamei si a fost sfatuita sa faca avort. Azi, am discutat cu ea , era mai calma, mai echilibrata. Aseara cand m-a sunat era "disperata" abia venise si nici nu o intelegeam prea bine. Mi-a cerut sa o pomenesc de aceea am scris pe forum, la dorinta ei. Rugaciunea multa...aduce si mila Lui.
va multumesc in numele ei celor care ati pomenit-o!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.10.2007, 20:36:49
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Nu inteleg, la ecografie nu se vede ca Rh-ul e incompatibil.
Mama are Rh negativ si eu Rh pozitiv si nu a avut probleme! E adevarat, puteau sa fie probleme. M-a nascut prin cezariana la recomandarea doctorului, atat.
Am auzit de o mama a 3 copii - sarcini cu incompatibilitate de Rh! A riscat, insa.
Imi mentin parerea, sa mai consulte si alti doctori.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.10.2007, 20:53:45
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Deja, i-am propus asta:) Am inteles ca si copilul si tatal au RH negativ, mama pozitiv. Medicul i-a spus la eco ca va avea malformatii copilul si i-a propus avort.. e tanara si mai poate face altul!! Acum mai multe nu stiu, nu sunt medic. Oricum va merge la alt medic cu siguranta!
Multumim Lidia!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.10.2007, 20:54:12
irina-elena irina-elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Mesaje: 46
Implicit

auzi jenica, nu stie medicul ce rh are copilul, ca la 6-7 saptamani cat are nu i-a putut lua sange la analiza. sotul meu are rh+, eu am rh-. am dus 2 sar cini cu bine si nu mi-a spus nici un medic sa fac avort . ori medicul n-are experienta, ori mai este si un alt motiv pt care a dat acest sfat. sa-ti spun ce stiu:
1)rh+ inseamna ca ai factorul rhessus, rh- inseamna ca nu-l ai . daca tata il are si mama nu, e posibil ca fatul sa il aiba, mostenit de la tata, iar organismul mamei sa produca anticorpi anti-rh care sa atace fatul, ca si cum acesta ar fi perceput de organismul mamei ca un corp strain, periculos. atunci se poate sa se nasca un copil cu probleme, dar probabilitatea este mica.
2)se efectueaza testul de anticorpi anti rh si acestia pot fi intr-o cantitate mica in sangele mamei, astfel incat sa nu fie periculosi pt fat. intereseaza-te daca amica ta a facut acest test!
3)eu am facut teste de anticorpi anti rh si s-au gasit in cantitate neglijabila, desi, dupa nastere, prelevandu-se sange din cordonul ombilical al copiilor, s-a constatat ca aveau rh+. si nu s-a intamplaty nimic rau nici in timpul sarcinii, nici dupa, desi teoretic copiii erau incompatibili cu mine. si azi sunt sanatosi, frumosi, destepti si obraznici. ma duc sa-i culc si-i urez amicei tale sa spuna la fel ca mine peste un an-doi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.10.2007, 21:31:48
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Intr-adevar multi medici recomanda ca mama care rh diferit de al tatalui(de cele mei multe ori rh copilului este la fel cu cel al tatalui) sa nu faca decat un singur copil.Pt ca zic ei ,garanteaza numai pt primul copil ca va fi 100%sanatos.mama are Rh negativ.tata pozitiv.si din aceasta cauza nici nu a mai facut nici un copil.motiv pt care sunt singuraaaaa la parinti.dar din cate am inteles in zilele noastra se poate face ceva in cazul in care copilul are are rh invers decat mama.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vitamine duhovnicesti pentru intarirea sufletului Laura19 Despre Biserica Ortodoxa in general 1 30.07.2012 17:41:10
Marturisirea credintei - o dovada a dragostei pentru Hristos laurastifter Morala Crestina 20 19.06.2012 01:04:52
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09
Rugaciune pentru intarirea credintei? colaps Rugaciuni 3 22.04.2010 00:49:07
Care este scopul credintei pentru voi si ce repezinta mantuirea? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 74 09.06.2009 12:17:58