Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.12.2008, 10:57:17
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit indignare

In ultimul timp, am vazut ceva ce ma enerveaza tot mai tare: in serialele astea romanesti, gen VacantaMare de pe Kanal D si nu numai, se ponegreste la greu Biserica Ortodoxa. Un actor imbracat in sutana isi bate joc, o incapere este pe post de biserica, nu se poate asa ceva, fratilor!
Pana cand isi vor bate joc de credinta noastra si de apartenenta noastra la cultul crestinortodox? De ce se permite asa ceva?
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.12.2008, 11:36:49
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Cred ca ar trebui trasi la raspundere actorii si regizorii, ma rog, toata lumea.Partea proasta este ca lor li se pare amuzant. De-aia ne rad protestantii.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.12.2008, 12:41:25
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

si nu numai pe Kanal D. am observat asta la toate emisiunile de divertisment si la cei de la Divertis de pe Antena si la Carcotasi pe Prima TV se intampla asta f des.
nu stiu daca este vreo solutie, dar e f deranjant, mai ales cand vad pe unii de langa mine ca se distreaza copios la glumele astea proaste.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.12.2008, 13:36:43
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Vai de cei ce iau numele Domnului in desert,ptr ca ei asta fac.
Sa nu va mirati daca cei in cauza vor avea necazuri sau morti naprasnice si nu vor sti de ce...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.12.2008, 13:46:34
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

-In conditiile in care din 30 de parinti ai unei clase de elevi crestini ortodocsi intr-o sedinta cu parintii doar unul s-a pronuntat clar pt. mentinerea simb. religioase in scoala (sf. cruce),iar noi asistam impasibili la denigrarea si atacarea ortodoxiei pe toate fronturile, se pare ca meritam toate acestea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.12.2008, 13:58:01
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Cu cat sunt mai multi cei care vor inchide televizorul.....cu atat mai bine.....e una din pedepsele pe care le poate face un om de rand.....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.12.2008, 14:25:36
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Da, dar sunt destui cei care se amuza pe tema asta. Ca si cand nu ne-ar ajunge preotii care se fac de ras sau iau menirea lor ca pe un servici oarecare. Vai de ei si vai de noi
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.12.2008, 16:36:32
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va mai pierdeti timpul si asa f putin in fata micilor ecrane? Aveti programe TV pentru a selecta ce e de vazut si ce nu.
Ce nu fac unii oameni pentru bani, nestiind ce pacate isi atrag!
Mantuirea este personala; sa fim deci atenti la propria noastra mantuire si printr-o purtare frumoasa sa fim exemplu altora din jurul nostru.
Este f trist ca am ajuns sa o vedem si pe asta: ca se rade de Biserica intr-o tara ortodoxa.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.12.2008, 17:58:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Trist e putin spus ! Batjocura e peste tot , Preotii au devenit popi si subiect de barfa, Biserica obiect de hula , totul e "cancan", "senzational", cleveteala , ras si batjocura .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.12.2008, 18:15:43
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Va mai pierdeti timpul si asa f putin in fata micilor ecrane? Aveti programe TV pentru a selecta ce e de vazut si ce nu.
Ce nu fac unii oameni pentru bani, nestiind ce pacate isi atrag!
Mantuirea este personala; sa fim deci atenti la propria noastra mantuire si printr-o purtare frumoasa sa fim exemplu altora din jurul nostru.
Este f trist ca am ajuns sa o vedem si pe asta: ca se rade de Biserica intr-o tara ortodoxa.
Asa este, bine spui: mantuirea este o chestiune personala. Nu e bine ca cineva sa se piarda pe sine din grija de ceilalti. La Judecata se da socoteala pentru pacatele personale....
Reply With Quote
Răspunde