Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #601  
Vechi 28.04.2010, 12:33:52
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Din trei postari nu reusesc sa inteleg ce vrei de fapt; iar ai devenit incoerenta. Am editat pentru ca gresisem, dar in nici un caz nu-mi amintesc sa fi scris ce spui tu acolo. Poate ceva asemanator, dar nu inteleg de ce ai profitat de situatie sa-i dai alt sens.
Vorbesti de patimi, scene, iritatii...iar umbli pe nori. In concluzie, poate pui si tu o intrebare clara, ca sa stiu la ce vrei sa-ti raspund. Sau poate voiai doar sa faci show si in acest caz ar fi trebuit sa nu ma mai amestec sa nu-ti iau fatza.
Doriana, de editat ai editat clar...iar afirmatia initiala era ca Duhul Sfant pleaca de la cei incercati de slava desarta, mandrie...oameni despre care tu ai afirmat ca ai o parere proasta.

Daca Duhul Sfant pleaca de la cei mandri, atunci cine vine in loc...si le poate da impresia ca sunt daruiti in continuare, desi mandria poate creste in paralel..usor...usor?

Inca una, cum pot vedea fratii tai in credinta...pacatul mandriei la tine, adica ce criterii au pentru a identifica acest pacat greu in randul comunitatii, pacat care poate avea la baza...tocmai darul cu pricina?
  #602  
Vechi 28.04.2010, 12:39:16
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Ce se vorbeste despre pacatul mandriei in cultul penticostal, si cat de mult se pune accent pe el, si pe lupta cu acesta...pentru ca as vrea sa cred ca nu e doar o preocupare pentru pacatele de suprafata, in timp ce altele la fel de grele...sunt lasate sa creasca, pentru a-i face pe unii sa se simta bine, si sa le creasca stima de sine in cadrul cultului?
  #603  
Vechi 28.04.2010, 12:47:53
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Doriana, de editat ai editat clar...iar afirmatia initiala era ca Duhul Sfant pleaca de la cei incercati de slava desarta, mandrie...oameni despre care tu ai afirmat ca ai o parere proasta.

Daca Duhul Sfant pleaca de la cei mandri, atunci cine vine in loc...si le poate da impresia ca sunt daruiti in continuare, desi mandria poate creste in paralel..usor...usor?

Inca una, cum pot vedea fratii tai in credinta...pacatul mandriei la tine, adica ce criterii au pentru a identifica acest pacat greu in randul comunitatii, pacat care poate avea la baza...tocmai darul cu pricina?
Nu inteleg de ce te macina pe tine afirmatia initiala, si mai si o ingrosi, cand am zis ca am editat-o pentru ca gresisem? Daca era buna o lasam acolo. Obisnuiesti sa te legi de greseli pentru ca nu ai de ce? Apai, ia de te leaga daca te face fericita.

Ca sa zici ca Duhul Sfant pleaca de la oamenii mandri e inexact, deoarece eu nu am auzit de oameni care sa nu aiba mandrie. Chiar daca sunt smeriti tot au o doza de mandrie mai micuta, deci nu poti sa spui ca Duhul Sfant ii paraseste pe toti.
Oricum, cu cat smerenia ta e mai mare, e un semn ca Duhul Sfant locuieste in tine.

Citat:
Inca una, cum pot vedea fratii tai in credinta...pacatul mandriei la tine, adica ce criterii au pentru a identifica acest pacat greu in randul comunitatii, pacat care poate avea la baza...tocmai darul cu pricina?
Se uita atent.
Darurile lui Dumnezeu nu aduc mandrie. E urat sa insinuezi asa ceva. Mandria e adusa de firea noastra pacatoasa.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #604  
Vechi 28.04.2010, 12:50:33
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ce se vorbeste despre pacatul mandriei in cultul penticostal, si cat de mult se pune accent pe el, si pe lupta cu acesta...pentru ca as vrea sa cred ca nu e doar o preocupare pentru pacatele de suprafata, in timp ce altele la fel de grele...sunt lasate sa creasca, pentru a-i face pe unii sa se simta bine, si sa le creasca stima de sine in cadrul cultului?
Foarte multe se vorbesc. Si la penticostali, ca si la ortodocsi, sunt oameni pusi pe cautat mandria din altii, vigilenti si atenti la fiecare pas al tau ca sa nu te lase sa pacatuiesti mandrindu-te.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #605  
Vechi 28.04.2010, 12:58:45
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Deci, fiind membra a Bisericii Baptiste, doar pentru ca ai vrut e experienta noua, ai incalcat recomadarile si invataturile "ierarhilor" tai din aceea vreme. Mie aceasta atitudine a ta imi spune multe. Si nu suna chiar foarte bine. Te sfatuiesc ca in BO sa nu mai procedezi in acelasi fel.

Cred ca exagerezi. In nicio biserica nu exista nici un motiv ca omul care a primit un dar duhovnicesc sa fie considerat "persoana superioara" sau sa fie inaltat. Singurul care merita sa fie inaltat este Dumnezeu. Oamenii care au daruri reale sunt smeriti.

Ca tu ai luat-o ca pe o mare onoare, sau ca pe o rasplata este o greseala a ta. Dar nu-i face pe altii vinovati pentru ea.

Nu ai nici un mandat sa fii purtatorul de cuvant al penticostalilor. Nu cunosti suficient credinta si convingerile lor si depui multe marturii eronate.

Scopul vorbirii in limbi este clar si a fost expus in repetate randuri pe topic: zidirea (intarirea, fortificarea, consolidarea) credinciosului si a bisericii (atunci cand e urmata de darul talmacirii).

Penticostalii nu cred in doctrina crestinilor completi.

Ei ii considera nedesavarsiti pe toti crestinii, inclusiv pe ei. Doar Iisus este complet. Noi toti ceilalti suntem intr-un proces.

Ma mira, dar si ma bucura, reactia ta.Este adeverirea ca spun 'ADEVARUL, ADEVARAT' si ca marturia mea a atins punctul nevralgic.

Sunt convinsa ca tu crezi sincer ceea ce afirmi pentru ca altfel n-ai fi asa virulent si nu te-ar durea marturia mea.
Dar tot ceea ce-mi spui este "varianta pentru ziaristi" adica fatada vopsita frumos si prezentata in cea mai perfecta stare ,ca ceva 'teoretic 'pur si simplu.Este ceea ce se repeta ca un lait motiv pentru ca bietii oameni sa creda in puritatea ideologiei lor si sa accepte 'punerea mainilor'. Stiu ce 'dureros' este pentru tine sa prezint astfel ceea ce voi considerati cea mai puternica manifestare a duhului.
Dar nu pot sa tac si sa nu fac dovada Adevarului!Eu am avantajul de a putea face diferenta intre o viziune neoprotestanta si una ortodoxa despre "Darurile Duhului Sfant", prin experimentarea directa a amandurora.

Diferenta intre ceea ce predica si ceea ce se practica efectiv este ca de la cer la pamant.
  #606  
Vechi 28.04.2010, 13:05:12
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu inteleg de ce te macina pe tine afirmatia initiala, si mai si o ingrosi, cand am zis ca am editat-o pentru ca gresisem? Daca era buna o lasam acolo. Obisnuiesti sa te legi de greseli pentru ca nu ai de ce? Apai, ia de te leaga daca te face fericita.
Iritare, iritare...si iar iritare, si afirmi ca nu intelegi ce vreau sa spun.

Ihm, dar adineauri afirmasei ca nu ai scris cele bolduite de mine, si ca oricum nu ala era sensul, ci altul...iar acum afirmi ca ai schimbat afirmatia pentru ca era gresita, buuuun!

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Se uita atent.
Darurile lui Dumnezeu nu aduc mandrie. E urat sa insinuezi asa ceva. Mandria e adusa de firea noastra pacatoasa.
E urat sa insinuez ce, am spus eu ce ai scris tu acolo..sau tu?

Cred ca m-am exprimat destul de clar ( asta in opinia mea) , in legatura cu faptul ca acest pacat se poate cuibari in sufletul unor penticostali...in baza acestui dar.

Deci, crezi ca exista posibilitatea ca firea pacatoasa a unor penticostali, sa poata dezvolta sentimentul de mandrie...tocmai prin prisma faptului ca se simt speciali, deosebiti, daruiti, merituosi, si pentru ca si ceilalti ii vad asa?
  #607  
Vechi 28.04.2010, 13:06:56
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Ma mira, dar si ma bucura, reactia ta.Este adeverirea ca spun 'ADEVARUL, ADEVARAT' si ca marturia mea a atins punctul nevralgic.
Am observat ca ai o placere in a enerva pe cei ce nu sunt ca tine. Ai mai spus de cateva ori ceva de genul asta. Fiecare are cate un dar, de ce n-ai avea si tu unul?
Dar pentru tine oricine nu iti da dreptate e nervos si iritat, deci cred ca trebuie sa-ti mai exersezi darul nu da randament intotdeauna.

In ce priveste ADEVARUL ADEVARAT scris cu majuscule...hmmm...eu stiam ca ortodocsii sunt oameni smeriti si nu au asemenea pretentii inaltatoare. Ti-o fi ramas vreun rest smerenie de pe la baptisti.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #608  
Vechi 28.04.2010, 13:11:33
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Iritare, iritare...si iar iritare, si afirmi ca nu intelegi ce vreau sa spun.

Ihm, dar adineauri afirmasei ca nu ai scris cele bolduite de mine, si ca oricum nu ala era sensul, ci altul...iar acum afirmi ca ai schimbat afirmatia pentru ca era gresita, buuuun!
E urat sa insinuez ce, am spus eu ce ai scris tu acolo..sau tu?
Cred ca m-am exprimat destul de clar ( asta in opinia mea) , in legatura cu faptul ca acest pacat se poate cuibari in sufletul unor penticostali...in baza acestui dar.
Deci, crezi ca exista posibilitatea ca firea pacatoasa a unor penticostali, sa poata dezvolta sentimentul de mandrie...tocmai prin prisma faptului ca se simt speciali, deosebiti, daruiti, merituosi, si pentru ca si ceilalti ii vad asa?
Ma declar prea mica si nepregatita pentru a face fata unui asemenea redutabil partener de discutie, inteligent si intuitiv si cu mult bun-simt. Declar oficial ca gandirea ta ma depaseste. Pana voi ajunge la nivelul tau imi exersez si eu comunicarea cu altii.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #609  
Vechi 28.04.2010, 13:16:38
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Daca-i arat punctual unde a dezinformat, cu voie sau fara voie [sper] imi va zice iar ca ma tin dupa ea. Oricum, daca a fost cu voie, rusinica! Tehnica de a baga o fraza falsa intre 20 adevarate pentru a manipula e veche. Dupa cum vezi , poporul nu ia de bune pe cele 20 adevarate, ci pe cea care corespunde imaginii din mintea lui. Pacat de Adevarul pe care zici ca L-ai gasit...

De exemplu, eu am zis de atatea ori ca Duhul Sfant nu pune stapanire pe tine pentru ca Dumnezeu ti-a dat liber arbitru si nu ti-l calca. Dar ce mai conteaza ce zice o sectanta eretica [dar care a si experimentat lucrarea] daca vine o ortodoxa de-a noastra si ne canta ce vrem sa auzim?

Gabriela, eu cred ca nu din reavointa faci asta. Sau macar nu-ti constientizezi reaua vointa. Recomand ca inainte de a apasa "trimite" sa citesti pe litere ce ai scris, caci vom da socoteala de orice cuvant nefolositor spus de noi, d`apai de cele mincinoase...
Dori.. draga,
vezi ca nu vorbim aceeasi limba? Cum am putea sa ne intelegem?
"Adevarul" pe care eu l-am primit este insusi Domnul Iisus Hristos descoperit de Duhul Cel Sfant sfintilor lui Dumnezeu si de atunci revelat Bisericii Sale celei Adevarate, adica tuturor celor chemati dupa voia Domnului.
Reactia ta este normala ,insa, din punctul tau de vedere si al doctrinei pe care ai adoptat-o.Chiar nu ai ajuns sa-ti dai seama de contradictia dintre "ideologie'si practica propriu zisa?
Vezi, daca tu ai avea credinta adevarata, a Sf. Apostolilor, dupa cum va invata predicatorii, de unde atat de multe prejudecati si de ce cea ce spun eu crezi ca sunt 'minciuni' ?
Parca spuneai ca nu conteaza religia , ca Dumnezeu este prezent in fiecare cult si etc..?
Atunci de ce relatarea unei experiente personale de tip np te deranjeaza, ca, de fapt, tot ceea ce postez?
  #610  
Vechi 28.04.2010, 13:17:24
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ma declar prea mica si nepregatita pentru a face fata unui asemenea redutabil partener de discutie, inteligent si intuitiv si cu mult bun-simt. Declar oficial ca gandirea ta ma depaseste. Pana voi ajunge la nivelul tau imi exersez si eu comunicarea cu altii.
Si totusi intrebarile mele sunt extrem de simple...de ce nu vrei sa raspunzi deloc, deloc...ce te retine?

Tot te invarti pe langa raspuns, spui cu totul alte lucruri...dar fereasca Sfantul sa spui ca acest pacat ar putea sta cuibarit bine in sufletele unor penticostali!!!!!!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10