Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.12.2009, 14:50:12
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
eu va propun din tot sufletul sa oprim aceasta discutie. iar revenim la aceasi lectie pe care tot n-am invatat-o. dam margaritarele noastre porcilor! nu interpretati ca prin asta il fac porc pe ateulcelrau, iar noi suntem automat margaritarele. e vorba de atitudini. daca el e deja extrem de convins de ateismul lui, e clar ca nu isi va pune niciodata problema ca se poate insela, cu atat mai mult in urma unor divagatii interminabile pe un forum. dincolo de mandria de a posta raspunsuri cat mai logice si convingatoare, sa ne smerim macat putin, gandindu-ne cum il putem ajuta pe acest frate? si vom vedea ca numai prin post si rugaciune putem alunga demonul care propaga aceasta credinta printre oameni (asa cum ne spune evanghelia). ateii se incred atat de mult in gandirea rationala, ca unic mod de existenta, incat nu prin argumente rationale, care "suna bine" vor fi convinsi ci prin nemasurata si tainica mila a Elefantului Zburator, pe care nici o ratiune omeneasca nu o poate explica. Va rog inca o data sa ne oprim!! si mai multa rugaciune! Elefantul Zburator ajuta!
Ce spui tu se poate aplica oricarei religii oricat de absurde, oricat rele , oricat de false, se paote aplica comunismului, nazismului etc, defapt ce ai spus tu e pentru a indeparta orice persoana care nu e deacord cu tine, oricat de eronat ai fi tu si drept ar fi celalt.
  #32  
Vechi 30.12.2009, 14:52:02
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

nu pentru tine vorbeam, ci pentru cei care iti raspund. nu incercam sa te gonesc in nici un fel de aici, esti liber sa spui ce vrei. nu totul se invarte in jurul tau, stai linistit :)
  #33  
Vechi 30.12.2009, 14:57:55
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
e ok, si tu ai un vocabular de ateu tip. :). Ma bucur ca al meu e crestinesc. Consideri crestinii robiti... deci nu prea stii ce inseamna crestinism.

Daca esti un om liber, de ce nu poti face ce vrei tu? hmmmm? Ia fa o lista cu ce ai vrea sa faci si nu poti, apoi spune-mi cat esti de liber.
Pai fac ce vreau eu, in limitele constitutie si legii, nu a legii crestine nu a legii Sharia etc.
Nu fumez pentru ca nu e sanatos si nu vad rostul , nu beau excesiv ca nu-mi face nici o placere nu ma droghez pentru ca e nociv, nu apelez la prostituate pentru ca ma intereseaza partea emotionala dintro relatie etc, si pana la urma nu conteaza daca suntem liberi sau nu ci cat de liberi sutnem unul fata de celalt eu sunt din principiu mai liber ca tine, nici o lege crestina nu ma afecteaza, nu simt nici o vina pentru nimic care stiu ca nu este rau, nu ma urasc pentru ceva perfect natural si nu ma abtin de la ce vreau. Defapt in momentul in care nu te mai abtii de la nimic si iti zici, da fac ce vreau, atuncea realizezi ca defapt nu vreai prea multe lucruri cu adevarat, nu ma atrag banii, nu mananc multa carne( o dat pe saptamana) iar femeile numai daca intalnesc una misto.
  #34  
Vechi 30.12.2009, 15:02:30
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
sunt destule dovezi ca,din momentul fecundarii,fatul e o FIINTA,deci avortul e crima.Oamenii de stiinta au dmeonstrat asta.
Si un microb e o fiinta, si nu prea cred ca iti pasa ca miliarde mor, se nasc si se mananca intre ei chiar in corpul tau in fiecare zi. Legislatia in privinta avortului cum e acuma e perfecta.

Si daca iti pasa asa de mult de fiinte si de sentimentele lor si cum sufera si sunt omorate atunci ai fi vegetarian, daca nu esti atunci esti ipocrit.
  #35  
Vechi 30.12.2009, 15:05:41
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Pai fac ce vreau eu, in limitele constitutie si legii, nu a legii crestine nu a legii Sharia etc.
Nu fumez pentru ca nu e sanatos si nu vad rostul , nu beau excesiv ca nu-mi face nici o placere nu ma droghez pentru ca e nociv, nu apelez la prostituate pentru ca ma intereseaza partea emotionala dintro relatie etc, si pana la urma nu conteaza daca suntem liberi sau nu ci cat de liberi sutnem unul fata de celalt eu sunt din principiu mai liber ca tine, nici o lege crestina nu ma afecteaza, nu simt nici o vina pentru nimic care stiu ca nu este rau, nu ma urasc pentru ceva perfect natural si nu ma abtin de la ce vreau. Defapt in momentul in care nu te mai abtii de la nimic si iti zici, da fac ce vreau, atuncea realizezi ca defapt nu vreai prea multe lucruri cu adevarat, nu ma atrag banii, nu mananc multa carne( o dat pe saptamana) iar femeile numai daca intalnesc una misto.
Tocmai asta este frumos la crestini,ca desi o cale este langa tine si este usoara,te intorci si o iei pe calea cealalta.

vorba aia "because we can" (pentru ca putem).Dar tu poti oare?

Libertinismul asta de care vorbesti tu....e departe de a insemna "a fi liber"

Cam asa sta treaba domnule...dorian gray
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
  #36  
Vechi 30.12.2009, 15:09:16
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

:)) De unde stii ca eu nu fac ce vreau? Ai multe idei preconcepute despre crestini. Tu deci nu pacatuiesti [ uneori ] pentru ca nu iti place pacatul, deci ai ajuns la vorba lui Dumnezeu ca pacatul e nociv. Ce te determina sa crezi ca unui crestin ii place pacatul dar nu il face de frica?
Pacatul e dezastruos prin efectele pe care le produce si prin durerea pe care o cauzeaza altora. Daca iti pasa cat de cat de altul nu pacatuiesti . Nu furi ca sa nu ii faci rau, nu curvesti ca sa nu distrugi pe cineva emotional, etc. Mai ales ca totul raul se intoarce imporiva ta [ si asta nu e lege musai crestina] "Legea crestina" a fost data ca sa arate omului ce ii face bine si ce nu. Respectarea ei este aleatorie, dar vom culege consecintele alegerilor noastre.

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Si un microb e o fiinta, si nu prea cred ca iti pasa ca miliarde mor, se nasc si se mananca intre ei chiar in corpul tau in fiecare zi. Legislatia in privinta avortului cum e acuma e perfecta.
E alegerea ta daca vrei sa-ti omori copiii dar macar nu spune ca sunt rai cei ce le sustin dreptul la viata. Uita-te mai bine de unde vine raul si cine ucide.

Last edited by Doriana; 30.12.2009 at 15:12:34.
  #37  
Vechi 30.12.2009, 15:13:03
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Si un microb e o fiinta, si nu prea cred ca iti pasa ca miliarde mor, se nasc si se mananca intre ei chiar in corpul tau in fiecare zi. Legislatia in privinta avortului cum e acuma e perfecta.

Si daca iti pasa asa de mult de fiinte si de sentimentele lor si cum sufera si sunt omorate atunci ai fi vegetarian, daca nu esti atunci esti ipocrit.
sa inteleg ca nu consideri ca esti diferit de un microb?
Daca iti pasa de microbi,de ce nu iti pasa de copii?Aici nu e vorba de ateism,ci de rautate.Ai citit statisticile oamenilor care au murit din cauza drogurilor macar,inainte sa fii de acord cu ele?
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #38  
Vechi 30.12.2009, 15:13:56
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Sunt si atei care nu fumeaza,beau,etc..
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #39  
Vechi 30.12.2009, 15:14:56
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

vezi aici mai multe dovezi pe care le-am dat de pe net,despre veridicitatea Bibliei.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=7775
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #40  
Vechi 30.12.2009, 15:18:40
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Defapt in momentul in care nu te mai abtii de la nimic si iti zici, da fac ce vreau, atuncea realizezi ca defapt nu vreai prea multe lucruri cu adevarat, nu ma atrag banii, nu mananc multa carne( o dat pe saptamana) iar femeile numai daca intalnesc una misto.
Sa nu uitam ca exista destui care nu au intrinsec (built-in) o bariera spre anumite excese.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58