Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 20.10.2016, 21:52:40
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Cred ca orice om cu mintea intreaga isi da seama ca o familie normala este cea intemeiata de un barbat si o femeie, majori, care nu sunt rude de sange, prin consimtamantul liber exprimat, bazat pe sentimentice autentice si trainice de iubire, respect si sprijin reciproc, oficializata in fata ofiterul starii civile!
Uuuh! Prea mult, pentru orice tanar cu mintea intreaga din ziua de azi.
Zi asa, in rezumat, sa pricepem cu totii.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 27.10.2016, 21:08:36
ortodoxia_e_Adevarul ortodoxia_e_Adevarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.10.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

in fiecare zi 115000 de copii mor din cauza avortului - la nivel mondial, 5000 copii/ora

O fetit›ă de 12 ani are un mesaj pentru oameni legat de problema avortului : https://www.youtube.com/watch?v=jzlJgzIgJmM
Reply With Quote
  #203  
Vechi 08.11.2016, 23:42:53
ionica49's Avatar
ionica49 ionica49 is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.11.2016
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
La biserică vin nebunii. Oamenii normali sunt cei ca best-et. Nu noi, ci ei sunt majoritatea. La "maternitățile" (?) la care mă duceam eu, se făceau programări pentru avorturi, cererea fiind prea mare. Amuzant, dacă nu ar fi de fapt strigător la cer, e că știu maternități în care nu fac avorturi vinerea, că e zi de post, ca și când în celelalte e voie. Irod a omorât 14 000 de copiii ? Cam slăbuț, adevărata eficiență e în zilele noastre. 14 000 de copii omorâți pot să fie la o singură "maternitate" într-un an bun. Orice "medic" care e killer de copii i-ar putea, azi, râde în nas lui Irod: "performanțele" lui sunt superioare.

Ba, după cum vedem la știri, "maternitățile" îi tratează cu siktir și pe copiii născuți deja.
Ma intreb cum priveste oare Dumnezeu ,sau cum a privit in Istorie pe cei care doar s-au ,,APARAT,, si au trebuit desigur sa omoare pe cei ,,ATACATORI,,. Daca tot spunem ca noi romanii am dus doar razboaie de aparare , si nu de cucerire , si in felul asta Dumnezeu a fost de partea noastra. Are Dumnezeu doua masuri in cazul asta. Le-a spus cumva crestinilor iubitori si de ,,dusmani,, ca atunci cand vietile lor vor fii in pericol , sa lase iubirea crestina deoparte , sa ia sulitele ,sau sabile romane si sa se apere omorandu-i pe atacatori. Nu cred. Hristos le-a zis Apostolilor asa ,,Daca ii , iubiti , DOAR, pe cei ce va iubesc , asa fac si paganii , nu ati facut nimic atunci, iubitii si pe dusmani,,, Si dupa cum stiti si dumneavoastra , primii crestini mai bine mureau ei decat sa ridice mana asupra orcarui om care le vroia raul,,,
Reply With Quote
  #204  
Vechi 09.11.2016, 02:28:02
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Oh my goodness, s-a intors martorul ebolei.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 09.11.2016, 06:25:18
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Parafrazându-l oleacă pe Doc, ar fi amuzantă replica dacă n-ar fi scrisă de tine, mă...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #206  
Vechi 10.11.2016, 15:14:46
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Dar cand este vorba de sarcini extrauterine? viata femeii este pusa in pericol.
In aceasta situatie accepta biserica avortul?
Reply With Quote
  #207  
Vechi 10.11.2016, 15:39:14
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Dar cand este vorba de sarcini extrauterine? viata femeii este pusa in pericol.
In aceasta situatie accepta biserica avortul?
Biserica nu-si pune stampila CTC asupra pacatelor nimanui si nu se pune problema daca Biserica accepta sau nu avortul, crima, adulterul, ci le considera fapte deja efectuate, avand un caracter degradant fata de suflet si mantuire.
Biserica spune NU, pacatului. Iar pacatul se face prin consimtire si eventual premeditare. Pentru pacate deja infaptuite, Biserica nu poate decat sa dezlege, din moment ce exista cainta si dorinta reala de a nu mai repeta.
O sarcina extrauterina nu intra in nici un fel de interdictie, desi, repet, Biserica oricum NU interzice, din moment ce Dumnezeu l-a facut pe om liber sa aleaga. Inlaturarea unei sarcini extrauterine ii poate aduce mamei o mare durere sufleteasca, fiindca ea isi dorea sincer acel copil. Pacatul e una, iar intamplarea nefericita care duce inevitabil la avort (daca nu la moartea amandorura) e alta.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #208  
Vechi 11.11.2016, 11:16:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

La sarcina extrauterina copilul oricum nu se poate forma/dezvolta, fiindca numai in uter are spatiul si mediul necesar.
Ma mai gandesc eu ca totusi tot Dumnezeu hotaraste si nu biserica de pe pamant (oamenii). Sunt cazuri cand sarcina nu se dezvolta, sau copilul moare in pantece fara vina cuiva. Se cheama ca Dumnezeu asa a hotarat.
In intelepciunea si atotputernicia Sa, numai Dumnezeu poate hotari viata sau moarte, ce este pacat si ce nu. Oamenii mai si gresesc...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #209  
Vechi 11.11.2016, 11:33:49
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Daca copilul moare inainte de a se naste (fara ca femeia respectiva sa faca ceva intentionat pentru a-i provoca moartea), sau in cazurile de avorturi spontane neprovocate de femeia respectiva, sau daca fatul este nascut mort, atunci evident ca nu este vina femeii respective si putem spune ca asa a vrut Dumnezeu!

Problema mai dureroasa se pune in cazurile in care, in urma unor analize medicale reale, medicii ajung la concluzia ca daca femeia respectiva duce sarcina pana la capat (ori din cauza unei sarcin extrauterine, ori din alte cauze), exista riscul major sa-si piarda viata!

Nimeni (nici ca femeie, nici precum ca si sot al unei femeii aflate intr-o atare situatie) nu-si doreste sa ajunga intr-o astfel de situatie! Aici pur si simplu numai cea care ajunge intr-o astfel de situatie poate intelege prin ce trece!

Bun- stiu ca dpdv crestineste nimeni nu ar trebui sa faca avort, insa omeneste vorbind eu nu as putea sa o judec sau sa o condamn pe o femeie care are de ales intre a face avort sau a-si pierde viata! Stiu ca sunt rare astfel de cazuri (colegul Mihnea care este doctor de meserie ne-ar putea explica mai bine astfel de cazuri dpdv medical), dar si când se intampla, decizia este una extrem de grea si dureroasa!
Reply With Quote
  #210  
Vechi 11.11.2016, 11:54:39
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu merge citatul...

"Daca copilul moare inainte de a se naste (fara ca femeia respectiva sa faca ceva intentionat pentru a-i provoca moartea), sau in cazurile de avorturi spontane neprovocate de femeia respectiva, sau daca fatul este nascut mort, atunci evident ca nu este vina femeii respective si putem spune ca asa a vrut Dumnezeu!"

Florin - problema este insa ca si in cazurile de care spui aici biserica, preotii nu spun totusi ca asa avrut Dumnezeu, ci dau vina tot femeii, ca nu a avut ea grija destula. Eu asa am citit, poate gresesc.

In pildele lui Iisus vedem mereu ca El gandeste si judeca altfel decat oamenii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Radiestezie pro sau contra? mirabela Generalitati 52 26.07.2012 14:32:28
Despre avort... amatyyy Homosexualitatea 173 23.09.2011 11:37:36
Solutie contra avort! ladyanda Generalitati 44 24.12.2010 19:13:14