Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1011  
Vechi 30.06.2015, 03:23:22
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Da, e clar, am iesit din post! Asa se explica totul!...
Haideti sa ne intelegem: fratele Emilian (sau cum l-o chema) il judeca pe Origen pentru niste abateri de la regula. Iar noi il punem la colt pentru asta. OK! Dar acum, ce-i? Ridicam si piatra? Pai cu ce ne deosebim de el? Ratacit sau nu, putem sa gasim o solutie, fie ea ironica (apropo de Mihnea sau Cezar), dar sa nu dam cu barda, fiindca ne facem partasi aceluiasi pacat ca si el: lipsa de Iubire de care il suspectez.
Cat despre identitate, eu unul nu am a ma teme, cel putin deocamdata. Sunt pe forum cativa dintre cei ce ma cunosc din viata reala si din partea carora am primit toata bunavointa si dragostea frateasca. Daca sunt si altfel, eu nu-i stiu, dar ii rog sa ma scuture binisor, in cazul in care ma vad altfel in viata de zi cu zi. Asa i-am cerut si duhovnicului, in cazul in care simte ca o iau razna!...
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Frate Neagu,
Origen nu a avut ca discipoli mulți sfinți, și nu a convertit sfinți.
Omule, citeste ce scrii ca te-ai tulburat rau, iar asta inainte de celelalte mesaje rauvoitoare. Ce inseamna "multi"? Unul nu-i de-ajuns??? Stii ce inseamna un singur sfant in fata lui Dumnezeu? UN SINGUR SFANT!!! Buna dimineata!...
Iar ca sa te trezesti mai degraba o sa-ti spun ca daca unul singur iti zice ca esti beat, nu este obligatoriu sa aiba dreptare; poate e rautacios... (In cazul sfintilor, rautatea nu e cuprinsa in dumnezeirea lor!!!). Daca iti spun doi, gandeste-te serios la chestia asta! Dar daca sunt mai multi, du-te frate si te culca! Inca o data: "Buna dimineata!"

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dar tu numești pe Sfinții Părinți, care au anatematizat nebuniile nebunului Origen la Sfântul Sinod al V-lea Ecumenic, căldicei? Sfinții Părinți căldicei?
...Buna dimineata! Iar ai inteles tot, asa cum stii tu cel mai bine sa asculti si sa intelegi. "Caldicei" sunt cei ce NU reusesc sa separe binele de rau, dintr-un motiv sau altul. Sfintii, desi au citit si ei acele rataciri ale lui Origen, au ramas sfinti si... i-au luat apararea lui Origen sustinand ca acei "caldicei" au interpretat gresit invatatura lui Origen. Adica acei eretici, care, la fel ca acum cu Arsenie Boca, il iau pe Parintele drept idol, facand gafe ortodoxe strigatoare la cer. Cu ce este vinovat Parintele Arsenie? Cu ce e vinovat Mantuitorul Hristos ca multi dintre cei ce scot demoni in numele Lui, slujesc altui stapan? Nu te blameaza nimeni cand recunosti ca nu pricepi, dar cand pretinzi ca stii, ca ai citit si ca doresti sa-l indrepti si pe altul, trebuie neaparat sa faci dovada a ceea ce spui prin puterea exemplului, nu teorie rece. Pe Evagrie Ponticul si pe Origen, i-am intalnit de nenumarate ori in Sfintii Parinti drept stalpi de inalta credinta, cel putin pentru o vreme, cand au reusit sa aduca rod bogat Bisericii lui Hristos. Citeste Filocalia, macar atat cat poti si vei vedea ca lucrurile nu sunt atat de dramatice cum le prezinti tu. Ti-am spus: pe mine m-a intrigat atentionarea Sfantului Ioan Scararu, privitor la Origen, si tocmai de aceea am devenit extrem de curios. Nu toti sfintii au avut aceeasi atitudine, iar asta depindea atat de intelepciunea sfantului din momentul respectiv, cat si de relatia personala, daca ea a fost sau nu. Dincolo de toate citeste-l pe Sf Siluan si vei intelege cum si cand se aseamana omul cu Dumnezeu: atunci cand se roaga pentru cel cazut in ispita si care L-a suparat pe Dumnezeu (ceea ce tu ne ceri la nesfarsit, dar in acelasi timp condamni la pieire si iad facandu-ne sa credem ca esti egoist si extrem de fatarnic). Cunoaste-te pe tine, frate Emilian, si lasa-l pe Origen si Evagrie Ponticul, ca ei au batut matanii cu nemiluita si au o armata de mantuiti in urma lor, ceea ce la noi... "Fete morgane"!...

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Împrăștii foarte repede harul primit,
Asta chiar ma pune pe ganduri ca aici vorbeste gura fara tine. Bine-ar fi sa fie asa, doar ca tu ai vrut sa spui ca de fapt... risipesc!... Iarta-ma inca o data!

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Cine veghează, nu condamnă omul, ci păcatul, bine spui. Însă lupu-și schimbă părul, dar năravul ba.
Spune-i asta Fiului risipitor. Spune-i asta talharului de pe cruce. Spune-i asta Sfantului Ciprian. Spune-i asta Sfintei Maria egipteanca... Tu te auzi ce spui??


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu urmăresc niciodată să impresionez pe nimeni, să mă arăt inițiat sau neofit, ci doar să slujesc, să fiu învățat sau să învăț pe alții, să-mi consum timpul cu folos spre mântuirea mea și aproapelui meu, nu urmăresc să smintesc, deși se sminteau mulți și de Apostoli, de Martiri, de Sfinții Părinți, de Hristos Însuși, că spune: "fericit cel ce nu se smintește întru Mine." Cu cât vrei să urmezi mai îndeaproape lui Hristos, cu atât vei fi mai "nepotrivit" pentru societate, văzut mai nebun, mai așa și pe dincolo. Spre slava lui Dumnezeu, eu mă bucur. Întristarea îmi vine când văd nebunie și luptă împotriva Bisericii. Dar ce-ți pasă ție, elogiator de eretici? Care numai ale tale, colorate, le vezi. Dar ai tu grijă să îndrepți și să smerești, așa-i? Domnul să ne miluiască. Apropo, când demonii imită pentru om, lumina necreată a lui Dumnezeu, o fac colorată. Așa vei ști că-s draci sau nu, spun pentru când va fi să o vezi.
Iar esti un amalgam. A fi sau a nu fi nebun intru Hristos: aceasta-i intrebarea... Retorica, desigur. Cu tine nu e clar fiindca le amesteci aici. Sa ne smintim sau nu, intru Hristos?
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Da, citesc din Psaltire.
Tu zici!

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dumnezeu să-ți dea adevărata liniște, frate Neagu, de care vorbești, dar n-ai cunoscut-o până acum niciodată, pe care nici eu n-o am, dar despre care am citit și am o sete nestinsă după ea.
Am vazut niste aberatii in alte postari care aparent nu ma priveau. Cum ca numai pusnicii sau monahii ajung sfinti. Repet: fuga la Filocalie, chiar la inceput, la Sf Antonie cel Mare, care, pentru a i se da o lectie de smerenie a fost trimis in Alexandria la un pantofar si sa vada ca acela era mai sfant decat el, care se ostenea de multi ani in pustie... Se vede ca nu esti insurat. Altfel ai fi aflat Taina cununiei... Dar ca de obicei, vorbesti vorbe...
Daca eu am cunoscut acea "liniste", fie si temporar, stie numai bunul Dumnezeu... Sunt cu adevarat nevrednic sa vorbesc despre asta! Nu ma ispiti, te rog. Revin la Sf Serafim de Sarov: principalul este sa dobandim la finalul drumului, Harul. Iar eu ma tem ca nu voi fi in stare sa pastrez sau sa recuperez ce-am avut, iar asta nu fiindca Dumnezeu nu e bun, ci fiindca eu sunt slab si prost si pacatos!...
Mantuire sa dea Dumnezeu!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #1012  
Vechi 30.06.2015, 03:26:33
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Alin, când noi ne numim, în niște forme în care știm că suntem, e una și când alții ne numesc în niște forme mincinoase, asta-i alta. Creștinii nu-și bat joc unii de alții. Ce creștini? Oamenii. Calitatea de ființă umană, chiar și ateu dacă ești, nu își bați joc de nimeni, respecți pe fiecare, comunici civilizat. Dacă un om se laudă, sau se smerește, nu avem de acolo nimic de câștigat sau de pierdut. Datoria de creștini, este să iubim pe toți, și în cel mai rău caz să-i spunem cum s-a numit el însuși, nu mai mult.

Dacă un om nu e de acord cu alt om, nu înseamnă că omul ăla cu care nu e de acord e bolnav psihic. Când există un neacord, se deschide un dialog, cu argumente, constructiv, păreri pro și contra, care conduce la un rezultat. Sau se evită interacțiunea, pur și simplu. Nicidecum dacă nu ești de acord cu un alt om, sari să-i dai în cap, cu ce poți: cuvinte, gesturi, fapte, etc. Asta-i sălbăticie, ca să nu spun nebunie și boală psihică. Asta ar fi adevărata boală psihică. Precum s-a observat, eu nu am făcut niciodată așa ceva. Ci am construit un dialog civilizat. Cine nu poate dialoga civilizat, dialoghează... cum poate, spre arătând ce poate.

Iertați-mă dacă v-am smintit sau supărat, dar vă rog, regula de bun simț, chiar și în spațiul virtual, mai ales cel real, și mai ales spațiu virtual teologic, ortodox: dacă nu sunteți de acord cu ce scriu, sau cu ce scrie orice persoană, și nu doriți să intrați întrun dialog argumentat și constructiv cu mine sau orice persoană cu care nu sunteți de acord, din orice motiv, atunci, evitați-mă, ignorați-mă, eu nu mă supăr pe voi, promit, evitați acea persoană, mergeți pe alt topic sau pe alt site, unde regula a aceași.

Doamne ajută.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #1013  
Vechi 30.06.2015, 04:25:53
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Da, e clar, am iesit din post! Asa se explica totul!...
Haideti sa ne intelegem: fratele Emilian (sau cum l-o chema) il judeca pe Origen pentru niste abateri de la regula. Iar noi il punem la colt pentru asta. (...) Origen avea o armata de mantuiti în spate, batea mii de metanii...
Prefer Igor, frate Neagu, mulțumesc.
Nu eu îl judec pe Origen, ci Biserica lui Hristos, l-a judecat deja. Prin Biserică a vorbit Dumnezeu, că să ne înțelepțim, EL ne-a arătat cine era defapt Origen, când a vorbit Duhul Sfânt prin gurile Sfinților Părinți, la Sfântul Sinod al V-lea Ecumenic, ca să luăm bine seama și să ne ferim de nebuniile lui Origen și ucenicii nebuniei lui: Evagrie și Didim.
Spui că Origen, avea o armată de mântuiți în urma lui? Pe ce bază afirmi aceste cuvinte? E doar presimțirea ta? Spui că a bătut mii de metanii? Și Arie câte-o bătut? O fi bătut și el mii de metanii, că era preot. Și Nestorie la fel, că era Patriarh al Constantinopolului. Și Eutihie, Eunomie, Macedonie și alți blestemați de Dumnezeu, anatematizați, pentru uciderea sufletelor turmei mici a lui Hristos. Și ce-i cu asta? Sau crezi că metaniile te mântuiesc?
Unde-i logica ta, frate? Că nu înțeleg, sincer. Logica mântuirii tale... Tu chiar vrei să te mântuiești sau îți bați joc de mântuirea ta?

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Omule, citeste ce scrii ca te-ai tulburat rau, iar asta inainte de celelalte mesaje rauvoitoare. Ce inseamna "multi"? Unul nu-i de-ajuns??? Stii ce inseamna un singur sfant in fata lui Dumnezeu? UN SINGUR SFANT!
Iar ca sa te trezesti mai degraba o sa-ti spun ca daca unul singur iti zice ca esti beat, nu este obligatoriu sa aiba dreptare; poate e rautacios... Daca iti spun doi, gandeste-te serios la chestia asta! Dar daca sunt mai multi, du-te frate si te culca! Inca o data: "Buna dimineata!"
Un păcătos! E mai valoros pentru Dumnezeu, decât toate bogățiile lumii.
Dar apoi, devi viclean. Cumva cu alte cuvinte tradus, din limbajul tău lumesc, în limbajul meu doritor de Hristos: dacă doi sau trei îți spun: mai lasă pe Hristos, că nu-i chiar nevoie să-ți dai viața pentru EL, că EL te iubește oricum ai fi, atunci eu așa trebuie să fac, nu? Că mi-au spus doi sau trei.
Sfinții Martiri, înconjurați de Împărații păgâni ai Imperiului Roman, de suitele lor imperiale, strigau la Sfântul Martir prima dată cuvinte măgulitoare, să înceteze să adore pe Hristos și să jertfească idolilor imperiului, apoi îl amenințau cu chinuri, apoi treceau la fapte, el, Sfântul Martir, ce era să facă? Trebuia să se conformeze, nu?
Să se ducă să se culce, nu? Că or' spus ăia: "Bună dimineața"! Că doar "îl trezesc" pe Sfântul Martir, nu?
Se întorc Sfintele Moaște ale Sfinților Martiri în Sfintele Racle ale lor, la asemenea logică...

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
...Buna dimineata! Iar ai inteles tot, asa cum stii tu cel mai bine sa asculti si sa intelegi. "Caldicei" sunt cei ce NU reusesc sa separe binele de rau, dintr-un motiv sau altul.
Bun, în virtutea celor afirmate de tine mai sus, spune-mi: Sfinții Părinți, de la Sfântul Sinod V, au reușit sau nu au reușit să separe binele de rău, dintrun motiv sau altul, în cazul lui Origen?
Dacă au separat binele de rău, și-au anatematizat pe Origen, noi, azi, e bine să spunem că Origen are mântuiți și învățături mântuitoare pe lângă erezii sau nu-i bine?

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Sfintii, desi au citit si ei acele rataciri ale lui Origen, au ramas sfinti si... i-au luat apararea lui Origen sustinand ca acei "caldicei" au interpretat gresit invatatura lui Origen.
Unde-i asta? Care Sfânt Părinte a luat apărarea lui Origen? Sfântul... care? Unde? Dă-mi să citesc. Care Sfânt a spus că acei "căldicei" au interpretat greșit învățătura lui Origen?
Sau chiar așa tari de cerbice suntem, că nu credem când spune Biserica că-i eretic, să ne ferim de el?

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Adica acei eretici, care, la fel ca acum cu Arsenie Boca, il iau pe Parintele drept idol, facand gafe ortodoxe strigatoare la cer. Cu ce este vinovat Parintele Arsenie? Cu ce e vinovat Mantuitorul Hristos ca multi dintre cei ce scot demoni in numele Lui, slujesc altui stapan?
Nu e vinovat cu nimic Hristos, că doar le-a spus: "Nu oricine Îmi zice Doamne Doamne, va intra în Împărăția Cerurilor". Iar ei vor întreba: "Doamne, doar nu în numele Tău am scos demoni, am înviat morți și minuni multe am făcut?" Hristos le va zice: "Plecați de la Mine, căci Eu nu vă cunosc pe voi".
Egal cu zero că te folosești de numele lui Hristos, scoțând demoni, că poți să nu te mântuiești. Trebuie să ai Dreapta Credință, să fi ortodox, să te închini Sfintelor Icoane, pline de Duhul Sfânt, să faci faptele bune ale credinței și să primești har, să-l păstrezi, să-l dăruiești și altora.
ATUNCI te mântuiești.
Părintele Arsenie Boca, are foarte multe fapte și afirmații vădite antiortodoxe, dar sunt convins că nu se va supăra dacă Biserica nu va primi de la Dumnezeu să-l canonizeze sfânt, dacă părintele Arsenie Boca, este cu adevărat Sfânt, nu are nevoie de recunoașterea noastră. Iar dacă Biserica va primi revelat să fie canonizat Sfânt, în pofida prostioarelor făcute de el, cinste Bisericii. Ne supunem cu ascultare. Fiindcă nu greșește Biserica, e condusă de Hristos. Cât timp nu cade în erezie, Biserica, stă luminoasă. Dar ăsta-i alt subiect.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Nu te blameaza nimeni cand recunosti ca nu pricepi, dar cand pretinzi ca stii, ca ai citit si ca doresti sa-l indrepti si pe altul, trebuie neaparat sa faci dovada a ceea ce spui prin puterea exemplului, nu teorie rece. Pe Evagrie Ponticul si pe Origen, i-am intalnit de nenumarate ori in Sfintii Parinti drept stalpi de inalta credinta, cel putin pentru o vreme, cand au reusit sa aduca rod bogat Bisericii lui Hristos. Citeste Filocalia, macar atat cat poti si vei vedea ca lucrurile nu sunt atat de dramatice cum le prezinti tu.
Frate drag, avem cărți traduse în limba română din Origen și Evagrie Ponticul. Spun doar atât: nu degeaba nu au apelativul "Sfânt", în fața numelui lor. Fiindcă sunt eretici. Cine-i citește, e riscul lui. Ei au fost condamnați la Sinodul V. Dar o parte a preoților și ierarhilor Bisericii Ortodoxe românești de azi, luptă cu putere pentru ecumenism, inclusiv traducând opere ale celor ce sunt iubiți de "romano-catolici" în Apus: Origen, Augustin, Evagrie Ponticul, Lactanțiu și alții. E alegerea lor. Dar spun doar că noi, ortodocșii din Răsărit, avem de 10 ori mai multe scrieri decât apusul, nu avem nevoie să traducem și să citim eretici, când noi, nu am citit dintre Sfinții autentici declarați de Biserica lui Hristos, Ortodoxia, nici 20% din ce avem tradus în limba română din ei. Să-i citim pe ei, pe Sfinții Părinți ai Bisericii. După ce am terminat cu ei, atunci să trecem la eretici, că atunci da, vom avea suficient bagaj să navigăm printre ei. Și nici atunci, nu suntem complet lipsiți de pericole.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Ti-am spus: pe mine m-a intrigat atentionarea Sfantului Ioan Scararu, privitor la Origen, si tocmai de aceea am devenit extrem de curios. Nu toti sfintii au avut aceeasi atitudine, iar asta depindea atat de intelepciunea sfantului din momentul respectiv, cat si de relatia personala, daca ea a fost sau nu. Dincolo de toate citeste-l pe Sf Siluan si vei intelege cum si cand se aseamana omul cu Dumnezeu: atunci cand se roaga pentru cel cazut in ispita si care L-a suparat pe Dumnezeu (ceea ce tu ne ceri la nesfarsit, dar in acelasi timp condamni la pieire si iad facandu-ne sa credem ca esti egoist si extrem de fatarnic). Cunoaste-te pe tine, frate Emilian, si lasa-l pe Origen si Evagrie Ponticul, ca ei au batut matanii cu nemiluita si au o armata de mantuiti in urma lor, ceea ce la noi... "Fete morgane"!...
Nu mi-ai spus de atenționarea Sfântului Ioan Scărarul despre Origen, acum citesc prima oară.
Dacă se pare că am citit amândoi Scara Raiului, te rog, dă-mi o trimitere, unde spune Sfântul Ioan Scărarul despre Origen, să văd și eu, că nu-mi aduc aminte să fi citit ceva frumos despre Origen în Scară. Nu mi-l amintesc pomenit deloc în Scară. Poate mă înșel eu... nu m-aș mira. Și nici Sfântul Siluan Athonitul, în fascinanta sa carte "Între iadul deznădejdii și iadul smereniei", nu amintește nimic de Origen, poate poți să mă ajuți, frăția ta, m-aș bucura nespus.
Da, ne rugăm pentru cei căzuți în ispită, dar nu ne rugăm pentru eretici, sinucigași, pentru păgâni, atei. De ce? Fiindcă asta a fost alegerea lor. Origen nu s-a lepădat de ereziile lui, cum s-a lepădat de exemplu de ereziile lui, ereticul Nestorie, Patriarhul Constantinopolului, după Sfântul Sinod III, recunoscând nestorianismul ca fiind erezie și fiind ridicate anatemele, dar sminteala tot a fost produsă și oamenii continuau să creadă și să fie nestorieni, de nu știau bieții Părinți, ce să facă. Dar și-a revenit Biserica mai apoi, doar ca să dea oamenii în extrema cealaltă, a monofiziților, care au rămas până azi.
Tu crezi că te joci cu lucrurile astea, asta mă înspăimântă pe mine cumplit. Cât de fioros, în numele unei false iubiri, aperi pe eretici... Incredibil. Dumnezeu să te ierte.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Spune-i asta Fiului risipitor. Spune-i asta talharului de pe cruce. Spune-i asta Sfantului Ciprian. Spune-i asta Sfintei Maria egipteanca... Tu te auzi ce spui??
Așa, foarte bine. Slavă Domnului. Sunt de acord cu tine. Frăția ta ai spus, acuzăm păcatul nu omul. Iar eu am spus: lupul schimbă părul dar năravul ba. Iar frăția ta, îmi dai exemplele oamenilor care devin Sfinți, din păcătoși. E minunat. Sunt complet de acord.
Dar asta nu se aplică la eretici. Biserica le-a condamnat ereziile. Deci păcatele lor, nu pe ei, ca persoane. Erezia este o nouă credință, de aceea trebuie lepădată din sânul Bisericii, adică dată anatemei, că e de la satana, cum spune Sfântul Apostol Pavel. Dar dacă nu se schimbă, ereticul, chiar și omul, este dat satanei, cum spune tot Pavel. Fiindcă nu vrea să devină sfânt, cum ai arătat în exemplele frăției tale.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 30.06.2015 at 04:53:49.
  #1014  
Vechi 30.06.2015, 04:26:43
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

partea a II-a:

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Am vazut niste aberatii in alte postari care aparent nu ma priveau. Cum ca numai pusnicii sau monahii ajung sfinti. Repet: fuga la Filocalie, chiar la inceput, la Sf Antonie cel Mare, care, pentru a i se da o lectie de smerenie a fost trimis in Alexandria la un pantofar si sa vada ca acela era mai sfant decat el, care se ostenea de multi ani in pustie... Se vede ca nu esti insurat. Altfel ai fi aflat Taina cununiei... Dar ca de obicei, vorbesti vorbe...
Daca eu am cunoscut acea "liniste", fie si temporar, stie numai bunul Dumnezeu... Sunt cu adevarat nevrednic sa vorbesc despre asta! Nu ma ispiti, te rog. Revin la Sf Serafim de Sarov: principalul este sa dobandim la finalul drumului, Harul. Iar eu ma tem ca nu voi fi in stare sa pastrez sau sa recuperez ce-am avut, iar asta nu fiindca Dumnezeu nu e bun, ci fiindca eu sunt slab si prost si pacatos!...
Mantuire sa dea Dumnezeu!
Asta ai înțeles frăția ta. Greșit. Nu numai pustnicii sau monahii ajung sfinții. Și mirenii, desigur. Dar pustnicii și monahii, au șansele cele mai mari. În lume, printre atâta nebunie, care crește tot mai mult, e tot mai greu să te sfințești.
De aceea spuneau părinții în Patericul Egiptean că "cine se va mântui în vremurile din urmă, vor fi mai mari în Împărăția Cerurilor, decât cei ce s-au mântuit în primele secole." Anume, fiindcă va fi tot mai greu să te mântuiești. De aceea spun Părinții să nu stăm în mijlocul răutății, decât dacă vrem să mărturisim pe Hristos și să fim gata să ne dăm viața pentru mântuire, pentru Domnul.

Dumnezeu să ne învrednicească să păstrăm ce primim, să înmulțim, să biruim și să ne mântuim.

Așa-i cum zici. Mântuire să ne dea Dumnezeu.
Pentru rugăciunile Preacuratei Sale Maici și ale tuturor Sfinților Săi. Amin. (nu ereticilor)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 30.06.2015 at 04:56:14.
  #1015  
Vechi 30.06.2015, 09:21:11
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dacă un om nu e de acord cu alt om, nu înseamnă că omul ăla cu care nu e de acord e bolnav psihic.
Asta-i sălbăticie, ca să nu spun nebunie și boală psihică. Asta ar fi adevărata boală psihică. Precum s-a observat, eu nu am făcut niciodată așa ceva.
Nu ?!! Ia uite mai jos:

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu compara truda lui Origen, Arie, Nestorie, Eutihie, Augustin, Didim, Evagrie, Macedonie, Maniheu, Eunomie, Valaam, Urban, Nicolae al II-lea la Roma, și alți nebuni, blestemați, slujitori satanei, anatema pururea pe capul lor, Doamne iartă-mă că i-am amintit

Nu, la un eretic, nu strălucește nimic. "puțină nebunie strică prețul la multă înțelepciune." - Eccesiasticul 10, 1. N-ai ce să culegi de la el, decât nebunie.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nici chiar așa, userule GMihai. Asta-i hărțuire. Atac la persoană. Ai postarea raportată. Am tăcut și am răbdat destule de la tine. Dar acum e prea mult.

Sunt creștin, nu sunt sfânt, nu-ți răbd toate cuvintele de înjosire, nu-ți permit asemenea jigniri.
Măi omule, nu poți să înțelegi că a avea o boală nu este nici înjositor, nici jignitor ? Mai mulți useri de pe forum ți-au sugerat asta, unii mai voalat, unii mai direct. Când doi îți spun că ești beat, te duci și te culci, spune înțelepciunea populară. Când mai mulți îți spun că ai o problemă, te duci și încerci să o tratezi.

Nu e treaba mea să pun diagnostice; DAR - dacă vezi pe cineva șchiopătând, nu trebuie să fii ortoped ca să știi că omul are o problemă la picior. Îi spui că șchioapătă și, dacă e inteligent, se duce la ortoped să i se pună diagnosticul corect și să fie tratat. Dacă nu e, se va supăra și se va jelui că "l-ai insultat".

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
te rog de azi înainte să mă ignori, cum am să te ignor și eu, să nu mai vorbești despre mine, în numele meu, cum nu voi vorbi nici eu despre tine și în numele tău.
Câtă vreme vei continua să denigrezi creștinismul, pe un forum public, fi sigur că voi continua și eu să-ți taxez derapajele.

Last edited by GMihai; 30.06.2015 at 09:34:28.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutati o famile aflata intr-um mare necaz!! gadescum Umanitare 1 24.01.2009 20:48:25