Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 03.10.2010, 22:32:45
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Asta cu fobiile e ceva psihic,se petrece in mintea noastra. Daca ai "sange" in tine invingi orice fobie (asta ca s-o zic mai pe "romaneste"). Tine de ambitia ta,ca om. Ori preferi sa fii sclavul unor inchipuiri ori alegi sa te lupti cu aceste pericole imaginare. Daca ii vezi pe altii ca nu sunt afectati atunci orice om rational poate intelege ca nici lui nu i se poate intampla nimic.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 04.10.2010, 10:47:00
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Asta cu fobiile e ceva psihic,se petrece in mintea noastra. Daca ai "sange" in tine invingi orice fobie (asta ca s-o zic mai pe "romaneste"). Tine de ambitia ta,ca om. Ori preferi sa fii sclavul unor inchipuiri ori alegi sa te lupti cu aceste pericole imaginare. Daca ii vezi pe altii ca nu sunt afectati atunci orice om rational poate intelege ca nici lui nu i se poate intampla nimic.
se poate deduce sa nu ai nici o fobie...nu tine de ratiune si nu poti sa te controlezi...fobiile mele nu sunt f grave dar nu ma pot controla...cand se lua curentul pe casa scarii si trebuia sa urc pana sus la et3 stateam lipita cu spatele de perete si urcam asa..pe-o laterala...sa nu fiu cu spatele la intuneric.
atata timp cat nu ai o fobie nu poti intelege..e ca si cum ai spune ca stii cum e durerea de masele atata timp cat nu ai avut niciodata probleme cu maselele.

De curand am observat ca am si o oarecare frica de inaltime...si banuiesc si de unde a aparut..anul trecut am mers intr-un parc de distractii cu multe, multe trenulete si tot felul de masinarii care te fac sa iti stea inima...http://www.thorpepark.com/rides/detonator.aspx. Era o chestie ca un turn de care erau legate scaune roata imprejur si te suiau la o inaltime considerabila. Aici steai cateva clipe dupa care iti dadeau drumul in cadere libera. Eu cred ca de la asta mi se trage frica de inaltime ca acuma de cate ori ma uit pe geam de la etajul 2 traiesc aceeasi senzatie: imi bate inima mult mai tare, imi tremura genunchii si dc nu ma indepatez de geam incepe sa se intunece in fata ochilor.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 04.10.2010, 12:15:07
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Vrea sa spuna ca i-e frica de mandrie si pacatele care vin din cauza ei. :))
valabil și pentru mine, în plus și toate celelalte păcate ale mele
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 04.10.2010, 12:21:36
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Apoi, fobie pentru mine reprezintă ceva de care fug pentru că nu-mi place, nu că m-aș teme. Astfel, pentru mine, fobii ar fi manelo-fobia, rock-satanic-fobia, prozelitismo-fobia, certo-fobia. restul, din ceea ce a enumerat d-na. Doriana mai sus, evit unele (șerpi - îi omor; viermi, păianjeni - îi evit).
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 04.10.2010, 15:41:11
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Paduraru Vezi mesajul
(șerpi - îi omor; viermi, păianjeni - îi evit).
Oh, si de ce omori serpii? Deoarece tie frica? Presupun ca aceasta "fobie" vine de la indoctrinare, sa toti serpi sunt draci... Asa-i?
Te mandresti cu irationalitatea ta?

In primul rand sarpele nu te ataca din propria iniziativa, ci doar cand este speriat sau amenintat de un predator, cu exceptia anacondelor, care alea le intalnesti in Africa sau in America de Sud. Tu esti un pericol pentru el, esti mai mare si n-are cum sa te manance. Si in plus sunt utili, deoarece mananc soareci si sobolani.
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.10.2010, 16:19:19
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Oh, si de ce omori serpii? Deoarece tie frica? Presupun ca aceasta "fobie" vine de la indoctrinare, sa toti serpi sunt draci... Asa-i?
Te mandresti cu irationalitatea ta?

In primul rand sarpele nu te ataca din propria iniziativa, ci doar cand este speriat sau amenintat de un predator, cu exceptia anacondelor, care alea le intalnesti in Africa sau in America de Sud. Tu esti un pericol pentru el, esti mai mare si n-are cum sa te manance. Si in plus sunt utili, deoarece mananc soareci si sobolani.

Și șoarecii și șobolanii sunt utili că fură grâne și mâncă din mâncarea oamenilor care strâng în hambare în loc să postească...

Problema e că sunt spurcați și put și pișă și cacă peste tot și fac mulți pui, și umblă peste tot și fac noaptea zgomot, că ei rod tot ce găsesc bun... dar șerpii te omoară dacă te mușcă...


Last edited by vsovivi; 04.10.2010 at 16:24:13.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 04.10.2010, 16:41:13
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Oh, si de ce omori serpii? Deoarece tie frica? Presupun ca aceasta "fobie" vine de la indoctrinare, sa toti serpi sunt draci... Asa-i?
Te mandresti cu irationalitatea ta?

In primul rand sarpele nu te ataca din propria iniziativa, ci doar cand este speriat sau amenintat de un predator, cu exceptia anacondelor, care alea le intalnesti in Africa sau in America de Sud. Tu esti un pericol pentru el, esti mai mare si n-are cum sa te manance. Si in plus sunt utili, deoarece mananc soareci si sobolani.
Rectific, omor viperele, mergând pe ideea că eu dacă l-am văzut și m-am ferit de el, o oaie, o ciută, un urs (știu un caz concret la Cheile Bicazului când o ursoaică a murit în urma unei mușcături de viperă), un alt om (turist montan, muncitor forestier - la plantații de puieți știu destule cazuri, cioban, culegător de fructe de pădure etc.) s-ar putea să calce pe viperă și ... va fi compostat. Dacă un om reușește să dezinfecteze rana, apoi să meargă la cel mai apropiat centru sanitar pentru administrarea de ser antiviperin, oaia, ciuta, ursul și alte animale-posibile victime ale viperei nu vor putea face acest lucru și vor muri. Sincer, mai dragi îmi sunt animalele enumerate mai sus decât vipera. Bineînțeles, nu e un raționament valabil, însă fiecare face după cum îi dictează conștiința. Nu vreau să-i combat pe herpetologi, nici viperele până la exterminare. Șarpele de casă și năpârca nu le ucid, deoarece nu sunt veninoase. Corect, vipera face parte din lanțul trofic, are rolul ei, dar mai există ulii șoarecari, bufnițele, ariciul.
Nu știu dacă vreo doctrină religioasă spune că șerpii sunt draci.
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 04.10.2010, 16:48:32
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianadi Vezi mesajul
se poate deduce sa nu ai nici o fobie...nu tine de ratiune si nu poti sa te controlezi...fobiile mele nu sunt f grave dar nu ma pot controla...cand se lua curentul pe casa scarii si trebuia sa urc pana sus la et3 stateam lipita cu spatele de perete si urcam asa..pe-o laterala...sa nu fiu cu spatele la intuneric.
atata timp cat nu ai o fobie nu poti intelege..e ca si cum ai spune ca stii cum e durerea de masele atata timp cat nu ai avut niciodata probleme cu maselele.

De curand am observat ca am si o oarecare frica de inaltime...si banuiesc si de unde a aparut..anul trecut am mers intr-un parc de distractii cu multe, multe trenulete si tot felul de masinarii care te fac sa iti stea inima...http://www.thorpepark.com/rides/detonator.aspx. Era o chestie ca un turn de care erau legate scaune roata imprejur si te suiau la o inaltime considerabila. Aici steai cateva clipe dupa care iti dadeau drumul in cadere libera. Eu cred ca de la asta mi se trage frica de inaltime ca acuma de cate ori ma uit pe geam de la etajul 2 traiesc aceeasi senzatie: imi bate inima mult mai tare, imi tremura genunchii si dc nu ma indepatez de geam incepe sa se intunece in fata ochilor.
Am spus ca am arahnofobia,adica teama de paianjeni. Insa asta e,daca vad unu trebuie sa ma duc sa-l omor,doar n-o sa-l tin cu mine in casa. Sau daca esti la munca si trebuie sa bagi mana printr-o panza de paianjen,ce mai poti sa faci? Sunt situatii in care pun rationamentul mai presus de teama si asta ajuta foarte mult. Daca nu ne straduim sa invingem aceste temeri imaginare si ne multumim sa fim "sclavii" fobiillor... unde ajungem? Sau ce folos tragem? Te sfatuiesc sa te mai dai o data in chestia aia,si inca o data,si tot asa! Garantez eu ca daca te mai de de vreo 10 ori nu-ti va mai fi teama. Dimpotriva,va ajunge sa-ti placa. Invinge-ti teama,n-o lasa sa te controleze. Daca era un drac ce faceai,nu te luptai cu el?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 04.10.2010, 20:04:57
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Asta cu fobiile e ceva psihic,se petrece in mintea noastra. Daca ai "sange" in tine invingi orice fobie (asta ca s-o zic mai pe "romaneste"). Tine de ambitia ta,ca om. Ori preferi sa fii sclavul unor inchipuiri ori alegi sa te lupti cu aceste pericole imaginare. Daca ii vezi pe altii ca nu sunt afectati atunci orice om rational poate intelege ca nici lui nu i se poate intampla nimic.
adevarat ca tin de psihic,dar cel care nu trece prin asa ceva nu poate intelege,si i se pare o ciudatenie.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 04.10.2010, 20:36:14
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
adevarat ca tin de psihic,dar cel care nu trece prin asa ceva nu poate intelege,si i se pare o ciudatenie.
Ei nu intelege. Dar ce,a trait in jungla? Nu locuieste intr-o comunitate,nu are acces la informatie etc. etc.? Chiar si aici se spun aceste lucruri.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
Care sunt principiile fundamentale ? Eutifiev_EMI Despre Sfanta Scriptura 33 08.11.2009 23:44:00