Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.09.2006, 20:30:14
cotizo cotizo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2006
Mesaje: 1
Implicit

Lasati Biserica in pace


In urma cu un deceniu am cunoscut un om, apartinea pamantului unde traia, avea intelepciunea autodidactului.
Parintele Gheorghita.
Am trait o bucurie divina ascultandul pe acest intelept vorbind despre: facerea lumii, imparati romani, ridicarea si caderea Constantinopolului, voievozi pamanteni, cum manastirile au pazit comorile spirituale ale poporului nostru, aparitia comunismului, ne-a vorbit despre Lenin, cum ca ar fi fost un plagiator (era pentru prima data cand auzeam), cum a folosit banii tarului – fiind in strainatate, falsificand acte oficiale – toate acestea pentru a razbuna moartea fratelui....Asa se scrie istoria.
Informatiile pe care ni le impartasea erau ca un fluviu de lumina.
In cerdacul casei parintelui orele s-au scurs fara sa ne dam seama. Toate acestea s-au petrecut in satul de langa Padurea de Argint.
Parintele a condus mana de oameni pe care o pastorea spre intelepciune, iubire, iertare, unitate, constiinta propriei valori, intr-un cuvant armonie, si dovada acestei realitati este faptul ca impreuna au ridicat o biserica monumentala, fara fonduri de la stat, pe vremea comunistilor.
Parintele avea mari probleme cu securistii care trebuiau si ei, conform ordinelor, sa culeaga date...fiind un intelept....evita...dar lupta era crancena, si „diavolul” era puternic.
Imi amintesc cum povestea despre cel ce-i pictase biserica, cum incerca sa-l iscodeasca si sa-l arunce in pacat.
Nu a reusit.
Dupa ’89 au disparut securistii care aveau grija, intre altele, ca multitudinea de calatori ce vizitau manastirile si muzeele tarii sa nu plece cu comorile pastrate acolo, si si-au facut aparitia ”colectionarii” de obiecte de arta.
Asa au venit si la parinte calatori interesati de pravila bisericii si un sfesnic vechi de 500 de ani. Raspunsul parintelui Gheorgita a fost: „...cand imi aduceti Biciul lui Atila din Muzeul de la Budapesta am sa vi le dau pe gratis...noi ne-am nascut cu Biblia, voi ati venit cu biciul...” (sunt cuvintele parintelui, sigur le veti gasi in raportul de la securitate).
Dumnezeu sa-l odihneasca!
Biserica este cea mai importanta institutie a neamului romanesc.
Chiar si atunci cand trupul tarii a fost ciopartit, romanii aflati in teritoriile ocupate nu si-au pierdut identitatea nationala avand conducatori pe preotii lor.
Ceea ce se intampla acum...semanand dihonie intre preoti sau intre preoti si enoriasi are un singur scop: sa distruga sufletul romanilor.
Domniile sunt vremelnice, biserica este vesnica.

www.joscoruptia.3x.ro


Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.09.2006, 20:18:29
igor igor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2006
Mesaje: 2
Implicit



Aflându-Se Învăţătorul scriind cu un vreasc pe ţărână, au venit la El aducând pe un bărbat prins în păcat, şi-I spuseră Lui, zicând: „Învăţătorule, bărbatul acesta a fost dovedit că ar fi dat note informative… Ce să facem cu el? Legea lustraţiei cere să fie omorât cu pietre!”.
Iar El, fără a-Şi ridica privirea spre ei şi continuând să scrie, le răspunse lor, zicând: „Acela care este fără de păcat dintre voi să arunce primul cu piatra…” Şi ziseră pe dată câţiva, vreo cinci parlamentari, doi scriitori şi-un protopop: „Dă, că aruncăm noi!”
Şi bărbatul prins în păcat muri chiar în ceasul acela. Iară Învăţătorul murmură întru Sine: „Deh, oameni neprihăniţi…”
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.09.2006, 20:20:24
igor igor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2006
Mesaje: 2
Implicit

Daca nu intra diacriticele, cui foloseste?...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.12.2006, 22:45:52
ortodox_convins ortodox_convins is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2006
Mesaje: 14
Implicit

Dansan Va ureaza un Craciun fericit, cu multe impliniri si bucurie!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lasati copiii si nu-i opriti sa vina la Mine Kyrie Eleison Arta bisericeasca in general 4 01.03.2012 19:20:04
Nu va lasati inselati TreciLaRugaciune Generalitati 22 25.08.2010 16:26:35
Lasati lumea sa vada ca avem nevoie de Iisus Ioan_Ciobota Generalitati 0 17.02.2008 08:36:51
pace voua vozglas Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 28.05.2007 19:02:23
"Dosariada" Bisericii Ortodoxe Romane silviutotti Biserica Ortodoxa Romana 21 22.03.2007 20:26:35