Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.09.2009, 11:39:12
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit Semnele propovaduirii.

Iubiti frati si surori, mai demult stim cu totii ca propovaduirea Evangheliei era insotita de semne si minuni.
Care credeti ca ar fi semnele si minunile care insotesc azi pe apostoli la vestirea Scripturii?

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.09.2009, 16:57:20
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

HRISTOS spune:neamului acesta pacatos nu i se va da alt semn decat al lui Iona, proroocul"

ce nevoie mai avem de semne cand avem o incredintare tare si puternica in Iisus Hristos?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.09.2009, 22:18:29
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

"Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi,
Șerpi vor lua în mână și chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma, peste cei bolnavi își vor pune mâinile și se vor face sănătoși."
Marcu 16:17-18

" Și s-au întors cei șaptezeci (și doi) cu bucurie, zicând: Doamne, și demonii ni se supun în numele Tău.
Și le-a zis: Am văzut pe satana ca un fulger căzând din cer.
Iată, v-am dat putere să călcați peste șerpi și peste scorpii, și peste toată puterea vrăjmașului, și nimic nu vă va vătăma.
Dar nu vă bucurați de aceasta, că duhurile vi se pleacă, ci vă bucurați că numele voastre sunt scrise în ceruri."
Luca 10:17-20

Acestia sunt semnele care vor urma pe ucenicii lui Hristos , dar Iisus le zice , sa nu se bucure de semne , ci sa ne bucuram mai degraba ca numele noastre sunt scrise in ceruri.

In legatura cu semne si minuni , cum a zis si lore86, acesta este marele semn , semnul proorocului Iona.

Oamenii au cerut si atunci semne.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.09.2009, 15:01:43
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Traim vremurile din urma cand nu se vor mai face multe semne si minuni. Pentru propovaduirea credintei adevarate, mucenicia va fi un important semn. Intr-o forma mai mult sau mai putin evidenta. Acest lucru l-am inteles din scrierile unor Sfinti Parinti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnele mortii Ionut27 Generalitati 9 14.10.2013 19:34:53
Semnele sfarsitului Florin-Ionut Despre Sfanta Scriptura 114 17.09.2009 07:42:18
SEMNELE TIMPULUI Laurentiu Generalitati 47 16.12.2006 22:20:15