Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.06.2011, 16:37:44
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit gesturi umanitare

Nu de putine ori intalnim oameni pe strada care colecteaza bani pentru cei care au nevoie, sau indemnuri sa platim prin sms. Pot fi si tepe dar nu acolo vreau sa bat. Intrebarea mea este cei care se ocupa de stransul banilor si care se ocupa de intreaga campanie au ceva procent din ce strang?
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.06.2011, 20:15:32
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Nu de putine ori intalnim oameni pe strada care colecteaza bani pentru cei care au nevoie, sau indemnuri sa platim prin sms. Pot fi si tepe dar nu acolo vreau sa bat. Intrebarea mea este cei care se ocupa de stransul banilor si care se ocupa de intreaga campanie au ceva procent din ce strang?
Cred ca sunt actiuni de voluntariat.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.07.2011, 14:06:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cel mai bine intrebi direct la sursa.
Oricum, trebuie sa-i crezi pe cuvant..

O alta sursa poate fi cineva care a lucrat in domeniu, dar nu e neaparat o regula.
Poate la unele organizatii sunt platiti, la altele nu..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.07.2011, 13:55:08
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

mersi de raspunsuri
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.07.2011, 14:36:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

In general poate fi o afacere buna.

Angajezi pe cineva caruia sa zicem ca ii dai 100ron pe zi si iti aduce macar 150ron.
Intr-o luna faci 1500ron fara nici un efort personal.
Cu 3-4 oameni din astia esti chiar boier.
Si 150ron este inca o suma modesta pentru o zi de lucru si o persoana care stie cum sa puna problema.
De obicei vin la tine cu un copil care e bolnav de cancer, care are nevoie de un transplat, chestii sensibile.
Mai rar "avem copii ai strazii in ingrijire, avem nevoie de bani sa-i intretinem".

Poti fi inclusiv excroci care cu un chitantier si o stampila falsa (in liceu aveam un coleg care falsifica parafe pentru scutirile medicale cu un stilou si o radiera) + ceva documentatie scoasa de pe Internet de la cazuri reale, pot strange bani pentru nevoi personale.
Mai ales cand zic ca vin de la sute de kilometri, oare de ce? Nu se cam dau de gol?
Totusi, i-am dat ceva.

Unde ajung pe urma banii, e partea a doua, oamenii mai au nevoie de calculatoare, laptopuri, au de platit intretinere, chirie la sediu (eventual apartamentul personal) isi mai dau si salarii, intr-un caz fericit, daca mai ramane ceva mai ajung si pe la amarati.

Inca o data, nu peste tot este asa, probabil sunt si oameni sufletisti si care fac sacrificii pentru treaba asta, dar loc pentru frauda este la fel de mult cat si la un cersetor care isi cumpara de bani tigari, bautura si maninca la Mc.

Credeti ca-i verifica cineva sau nu pot justifica banii cheltuiti in interes personal? Aiurea.

Am avut contact cu o astfel de organizatie, care se situa undeva pe la mijlocul decentei, in sensul ca se produceau proiecte, se facea un buget din care nu lipseau calculatoare si alte minuni, inclusiv salarizarea unor oameni, la ora, la niste sume frumusele.
Se trimit la organizatiile de finantare (de obicei straine, care activeza in Romania) si daca se aprobau, se primeau banii, cu exceptia cheltuielilor care se considerau inutile sau prea mari..

Exista desigur o anumita monitorizare a proiectului si a rezultatelor, dar nu cred ca f. riguroasa, n-am stat pana la sfarsit sa vad cum s-a concluzionat unul in ele.

La mijlocul decentei pentru ca teoretic, proiectul se facea si profita cam toata lumea, atat cei care erau vizati cati si cei care lucrau efectiv pentru el.

Last edited by AlinB; 07.07.2011 at 14:48:49.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.07.2011, 00:02:32
diana-lorena diana-lorena is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.08.2010
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Nu de putine ori intalnim oameni pe strada care colecteaza bani pentru cei care au nevoie, sau indemnuri sa platim prin sms. Pot fi si tepe dar nu acolo vreau sa bat. Intrebarea mea este cei care se ocupa de stransul banilor si care se ocupa de intreaga campanie au ceva procent din ce strang?
Doamne ajuta!
Uneori cei care se implica in strangerea de fonduri pot fi rude, prieteni, colegi sau apropiati ai celor aflati in suferinta.
__________________
''Una am cerut de la Domnul,pe aceasta o voi cauta: sa locuiesc in casa Domnului in toate zilele mele.''(Ps. 26)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.07.2011, 00:10:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diana-lorena Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Uneori cei care se implica in strangerea de fonduri pot fi rude, prieteni, colegi sau apropiati ai celor aflati in suferinta.
Daca ar fi asa, in general s-ar prezenta ca atare.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.07.2011, 12:44:53
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In general poate fi o afacere buna.

Angajezi pe cineva caruia sa zicem ca ii dai 100ron pe zi si iti aduce macar 150ron.
Intr-o luna faci 1500ron fara nici un efort personal.
Cu 3-4 oameni din astia esti chiar boier.
Si 150ron este inca o suma modesta pentru o zi de lucru si o persoana care stie cum sa puna problema.
Nu inteleg de ce e nevoie sa fi angajat pentru a cersi; o poti face si pe cont propriu. Iar cel care munceste, este cersetorul, nu "angajatorul", care primeste o buna parte din banii stransi, fara a fi contribuit cu nimic.
Dupa parerea mea, acesti "angajatori" ar trebui sa fie condamnati la niste zile de munca in folosul comunitatii. Astfel s-ar putea face, de exemplu, o curatenie luna pe strazile Bucurestiului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.07.2011, 13:23:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu inteleg de ce e nevoie sa fi angajat pentru a cersi; o poti face si pe cont propriu. Iar cel care munceste, este cersetorul, nu "angajatorul", care primeste o buna parte din banii stransi, fara a fi contribuit cu nimic.
Dupa parerea mea, acesti "angajatori" ar trebui sa fie condamnati la niste zile de munca in folosul comunitatii. Astfel s-ar putea face, de exemplu, o curatenie luna pe strazile Bucurestiului.
E un loc de munca, daca poti sa-i spui asa.
Angajatorul ii ofera acoperarirea legala.
Nu stiu cat de mult primeste..poate fac 50-50.

Condamnati pentru ce? E perfect legal.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.07.2011, 14:08:52
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E un loc de munca, daca poti sa-i spui asa.
Angajatorul ii ofera acoperarirea legala.
Nu stiu cat de mult primeste..poate fac 50-50.

Condamnati pentru ce? E perfect legal.
Cred ca Anca punea problema din punct de vedere moral.
Aceasta forma de cersetorie mi se pare un furt perfect legalizat.
Si pe aici sunt negri care "aduna fonduri" pentru copii, cu fotografii de-ti rup inima (copilasi negri spintecati cu lama etc.). In timp ce se roaga de oameni sa faca donatii spun glume, se distreaza.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apel catre organizatiile umanitare! mihailt Generalitati 0 26.10.2009 01:29:06