Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.03.2012, 09:00:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Aseară, pe vreo trei canale "științifice", am fost asaltați cu emisiuni despre profețiile maya și posibila apocalipsă din decembrie. Nimic neobișnuit pînă aici.

Interesant e că a apărut pe National Geografic recent un nou "documentar" care se numește Pregătiri pentru Sfârșit. Și abia e martie...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.03.2012, 17:38:02
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Aseară, pe vreo trei canale "științifice", am fost asaltați cu emisiuni despre profețiile maya și posibila apocalipsă din decembrie. Nimic neobișnuit pînă aici.

Interesant e că a apărut pe National Geografic recent un nou "documentar" care se numește Pregătiri pentru Sfârșit. Și abia e martie...
am vazut si eu.
cred ca se exagereaza.
sau poate ca gresesc eu si ... vine zeul crocodil sa aduca urgia peste noi?! :))
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.03.2012, 19:04:30
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
am vazut si eu.
cred ca se exagereaza.
sau poate ca gresesc eu si ... vine zeul crocodil sa aduca urgia peste noi?! :))
Altii deja si-au pregatit buncarele si camarile pentru Apocalipsa!

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...rofa-mondiala/

Dar cu sufletul ce facem? il lasam nepregatit? Apocalipsa in sensul de sfarsit poate fi azi sau maine!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.03.2012, 19:45:54
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

da, razboiul si urgia pot veni si luna viitoare in postul Pastelui

iar pe 21 dec sa fie doar sf Judecatii cu legarea celui rau care mai era de legat in restul categoriilor demonologice.
desi in Daniel 12 se spune ca pina la sfirsit din ziua pustiiri locasului si a cetatii vor fi 1290 de zile iar care vor astepta pina la 1335 de zile vor fi fericiti .
-acuma vom vedea daca cifrele au fost copiate cu exactitate de fiecare data.

zici bine ca daca prima data poate scapi in buncar la urmatoarea injumatatire nici in buncar nu mai scapi.

daca va fi asa cum am zis nu ai nimic de facut pe 21 dec decit sa stai treaz si sa nu dormi
era pe undeva o profete care spunea ca in ziua sf Judecatii nimeni de pe pamint nu va dormi lasind sa se inteleaga ca va fi ca un fel de sarbatoare sau ceremonie pe intreaga planeta.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 05.03.2012, 20:49:57
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Mihai,esti amuzant cu dormitul in ziua judecatii. Bine ca nu ai zis ca o sa stam si la bere sau la un sprit si un gratar
Reply With Quote
  #36  
Vechi 05.03.2012, 21:16:46
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Altii deja si-au pregatit buncarele si camarile pentru Apocalipsa!

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...rofa-mondiala/

Dar cu sufletul ce facem? il lasam nepregatit? Apocalipsa in sensul de sfarsit poate fi azi sau maine!
am vazut ...
unu avea stocuri de mancare pentru cativa ani si 11 mii de litri de apa scocati sub pamant ...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 05.03.2012, 21:26:44
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
(...)si 11 mii de litri de apa scocati sub pamant ...
Ce idioti. De ce in buncaru ala nu si-au facut si o fantana? Aveau apa nelimitata
Reply With Quote
  #38  
Vechi 05.03.2012, 22:01:00
Liliana82 Liliana82 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.03.2012
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Aseară, pe vreo trei canale "științifice", am fost asaltați cu emisiuni despre profețiile maya și posibila apocalipsă din decembrie. Nimic neobișnuit pînă aici.

Interesant e că a apărut pe National Geografic recent un nou "documentar" care se numește Pregătiri pentru Sfârșit. Și abia e martie...
Pai da.. 21 dec 2012 este sfarsitul calendarului Maya... dar acel calendar era din cate stiu calculat pe cicluri si deci normal ca trebuia sa se opreasca undeva. Pe baza acelor formule calendarul maya poate fii continuat..dar nu mai era necesar pe vremea aia sa tot continuie cu calculele....

Nu este motiv de ingrijorare faptul ca acel calendar se opreseste la data respectiva.

MAi circula pe net tot asa o isterie NIbiru sau Soarele Negru..care vine pe pamant in 2012.
Astromomii pana acum nu au descoperit nici un soare negru , Brown dwarf , sau ca SOarele ar fii in sistem binar. Totusi afirma ca sistemul Solar este unic si ca majoritatea sistemelor stelare planetare sunt cel putin binare.
Sedna cea mai inderpartata planeta se apropie de Soare si astronomic ar fii vinovata pentru incalzirea globala.
Isterii dintrastea tot circula si vor mai circula si dupa 21 12 2012 din alte motive caci sunt scoase pe banda de anumite miscari religioase pentru a atrage atentia si a creea panica.

deci eu pe 21 12 2012 o sa fac pregatiri de Craciun!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 05.03.2012, 22:19:45
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mai Florine, in Biblie scrie ca nici ingerii, nici Fiul nu stiu cand va fi sfarsitul lumii, bine ca au aflat mayasii!

Daca ti-e asa de frica, mergi la biserica in ziua aceea, spovedeste-te curat, impartaseste-te, participa la Sf. Liturghie, la Sf. Maslu, roaga-te. Si asa poti trage folos din tevatura asta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 05.03.2012, 22:24:18
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Da,e logic ca trebuia sa se termine odata calendaru ala,doar nu l-ar fi facut pentru inca 10.000 de ani de acum inainte,la ce le-ar fi folosit?? E ca si cum s-ar tipari acum calendare pt. anul 2300. M-ar incalzi cu ceva sau mi-ar fi de vreun folos??
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie? adelin Despre Biserica Ortodoxa in general 157 23.09.2010 16:12:48
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.01.2010 23:13:44
De ce 25 Decembrie? Andie Teologie si Stiinta 23 19.01.2009 01:38:20
16 - 22 decembrie laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 11 20.12.2008 04:59:41