Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.10.2007, 19:36:00
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Eu am cumparat o noua margarina rama in Postul Pastelui si dupa ce am mancat, din cauza gustului, m`am uitat sa vad ce scrie pe ea. Avea zer in ea. Asa ca am mancat`o dupa post.

Pai ce sa faci, aveai o nevointa in care vrajmasul isi bagase coada. Ingerul tau pazitor insa ti`a dat aceasta informatie. Cumperi alta paine.

Sau faci cum fac eu. Eu imi fac paine singur acasa. Am luat o masina mica de facut paine, din Cora (2 milioane) si iti faci piine. Vei ramine uimta cand te vei obisnui cu painea de casa, sa vezi ca gust de carton are painea din comert.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.10.2007, 20:14:10
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu care sint legile in Romania dar aici in functie de cantitatea de substanta x ea poate fii declarata sau nu. De ex. alcoolul pina la 0,5% nu se declara. In cazul alunelor sau laptelui ele pot da reactii alergice grave si ca atare peste tot scrie ca pot contine urme de alune sau lapte. Este doar o simpla acoperire in caz ca dintr-o intimplare au mai ramas in malaxoare ceva urme si cineva o pateste.
Dar urme de ...este una si contine..este cu totul alta.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.10.2007, 01:37:48
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

bunicii nostri fierbeau vasele cu lesie, inainte de post, ca nu cumva sa se atinga de urme de produse animale!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 14.10.2007, 00:45:47
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Am dat de un articol al lui Danion Vasile cu privire la post: http://www.danionvasile.ro/blog/2007/10/02/postul-%e2%80%93-intre-traditie-si-modernitate/
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.10.2007, 22:57:26
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

In manastire,mai ales inainte de postul mare,cu o zi,se spala,de asemeni,toate vasele,foarte bine,se fierb ca sa fie curatite de orice urma de hrana de frupt.Parca se numeste "polocanele",sau ceva de genul acesta.Poate a devenit,efectiv,o traditie,pe care,in general mirenii nu o respecta,si nici nu stiu de ea.Personal,cred ca este un fel de pregatire si respect care trebuie atribuit postului ce vine,ca despre spurcarea vaselor,cu mancare de frupt,nu cred ca poate fi vorba,daca vasele au fost spalate in realabil,ca de obicei.Mai ales pentru noi cei care locuim la bloc si spalam vesela cu atatea solutii si cu apa aproape fierbinte.
Daca e sa luam lucrurile dupa cum procedau bunicii in vechime ar trebui sa schimbam lumea si s-o alunecam inapoi spre descendenta,si ar fi cam dificil,caci nu doar lumea materiala s-a schimbat,ci si cea mentala....
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.10.2007, 23:21:06
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Am auzit ca in Sf. Munte se maninca calamar si garizi in timpul postului deoarece nu au singe.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.10.2007, 04:18:17
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din cate am inteles eu din explicatiile Elenei/Va_iubesc pe un alt topic legat de POST, se pare ca in Grecia a fost o vreme cand nu s-au facut deloc recoltele, sau cam asa ceva, si atunci ierarhii bisericesti au incuviintat ca poporul sa manance peste si fructe de mare in post, ca sa nu moara de foame. Mai tarziu cand nu mai era nevoie de aceasta "derogare" se para insa ca acest obicei s-a pastrat. De ce oare?!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 23.10.2007, 21:46:33
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

POSTUL TRUPESC ,ADICA DE ALIMENTE ARE CA SCOP INFRINAREA TRUPULUI CARE DORESTE PREA MULTE SI IN EXCES.Postul trupesc tre insotit obligatoriu de cel sufletesc ,dar pacatele mintii si ale inimii,gindurile pacatoase se inlatura mult mai usor cu stomacul gol ,care iti creeaza o stare de smerenie,adica ajuta la obtinerea smereniei care permite rezistenta la ispite si sufletesti si trupesti.Deci exista o interdependenta intre postul trupesc si sufletesc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este Harul ,mai pe inteles? iustin10 Despre Biserica Ortodoxa in general 37 04.05.2016 19:13:11
am gresit? Dumitru73 Generalitati 69 20.06.2012 19:36:55
Lucruri greu de inteles din VT camy_d Din Vechiul Testament 109 18.01.2012 16:53:26
n-am prea inteles... victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 21:52:45
Inteles gresit al cuvintelor traduse andreicozia Generalitati 12 07.09.2009 21:31:18